2017 to był niewątpliwie najbardziej intensywny rok w historii WebWave. Działo się! Zobacz, co dokładnie udało się...
Wiele razy słyszeliście słowo 'hierarchia' i 'typografia', ale czy zastanawialiście się co te słowa oznaczają, kiedy zestawimy...
Chociaż wielu osobom strona kontaktowa kojarzy się jako mała i prosta rzecz, to prawdopodobnie należy ona do...
Strona internetowa jest najczęściej pierwszym elementem firmy, z którym spotykają się nasi potencjalni klienci. Czy tego chcemy...
Obraz jest ważnym narzędziem komunikacji w Internecie. Umieszczenie w witrynie odpowiednich zdjęć czy grafik może przyciągnąć uwagę...
Trendy dotyczą wielu dziedzin naszego życia i zmieniają się bardzo szybko, jednak w przypadku rozwiązań technologicznych i...

Inne artykuły:

2017 to był niewątpliwie najbardziej intensywny rok w historii WebWave. Działo się! Zobacz, co dokładnie udało się nam zrobić. Jest...
Wiele razy słyszeliście słowo 'hierarchia' i 'typografia', ale czy zastanawialiście się co te słowa oznaczają, kiedy zestawimy je razem? Jednym...
Chociaż wielu osobom strona kontaktowa kojarzy się jako mała i prosta rzecz, to prawdopodobnie należy ona do najważniejszych elementów naszej...
Strona internetowa jest najczęściej pierwszym elementem firmy, z którym spotykają się nasi potencjalni klienci. Czy tego chcemy czy nie, na...
Obraz jest ważnym narzędziem komunikacji w Internecie. Umieszczenie w witrynie odpowiednich zdjęć czy grafik może przyciągnąć uwagę czytelników, wzbudzić w...
Wyzwania te są już same w sobie wymagające. A co gdy dodamy, że interfejs ma być zbudowany praktycznie od nowa...
Trendy dotyczą wielu dziedzin naszego życia i zmieniają się bardzo szybko, jednak w przypadku rozwiązań technologicznych i stron internetowych proces...

Blog

Top 5

Najpopularniejsze posty z ostatniego roku.

Cykliczne porady o tworzeniu stron internetowych

Będziesz otrzymywać 1 email na tydzień z informacjami na temat projektowania stron internetowych.

Wpisz swój adres e-mail:
ZAPISUJĘ SIĘ
ZAPISUJĘ SIĘ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę podać poprawny e-mail.

Zapisując się akceptujesz regulamin WebWave. Możesz zrezygnować w dowolnej chwili.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Zatrudniłeś webwritera, który ma napisać teksty na witrynę firmową, do sklepu internetowego czy na bloga?(Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zatrudnić dobrego webwritera to koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł). Sprawdź, czego możesz od niego wymagać i jak współpracować, abyś był zadowolony z efektów.

 

 

Tworzenie tekstów na stronę WWW lub bloga firmowego wymaga współpracy zleceniodawcy z twórcą tekstów, czyli webwriterem. Z tego powodu pierwszym etapem po zatrudnieniu webwritera jest podanie mu instrukcji dotyczących zamawianych tekstów, czyli tzw. briefu. Ale zanim opowiem o briefie, kilka słów o finansach.

 

Umowa o dzieło czy faktura VAT?

 

Nie bez powodu zaczynam od spraw związanych z finansami, ponieważ w tym temacie na rynku istnieje klasyczna “wolna amerykanka”. Lepiej te kwestie uzgodnić na początku, bo potem może okazać się, że będziesz zaskoczony...W mojej pracy miałam dwa razy do czynienia z “webwriterami”, którzy nie wystawiali faktur, nie chcieli umowy o dzieło i poprosili o bezpośredni przelew na prywatne konto.

 

W rozliczeniu z webwriterem oprócz samej stawki, kluczowe jest przeniesienie praw autorskich. Po przeniesieniu praw zamawiający, czyli ty, może dysponować dziełami (np. umieścić je na blogu, swojej stronie WWW). Bez przeniesienia teksty należą do webwritera i teoretycznie może on z nim zrobić co zechce. Nawet utrudniać publikację na witrynie internetowej. Fakt, że zapłaciłeś za te teksty nie ma tutaj wielkiego znaczenia, ponieważ nie zostały na Ciebie przeniesione autorskie prawa majątkowe. Z tego powodu przy zlecaniu tekstów najbezpieczniej jest:

 

  • podpisać umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych
  • rozliczyć się na podstawie faktury/rachunku

 

Po ustaleniu formalnych kwestii przechodzimy do sedna, czyli tworzenia tekstu.

 

Instrukcja, czyli brief.

 

Briefing to ważny, a być może najważniejszy, etap współpracy z webwriterem. Od jakości wysyłanych materiałów będzie zależeć to, co dostaniesz w zamian. Musisz poinformować webwritera o wszystkim, co według ciebie jest ważne do napisania tekstów.

 

W briefie powinny znaleźć się m.in. takie informacje jak:

 

  • czym zajmuje się firma
  • jaka jest historia firmy
  • jakie oferujesz produkty/usługi
  • kim są Twoi klienci i czego szukają
  • jakie mają korzyści z twoich produktów/usług
  • dlaczego ludzie powinni kupić twój produkt lub usługę
  • jaki jest cel witryny, co mają na niej zrobić odwiedzający
  • pod jakie słowa kluczowe chcesz się pozycjonować (ważne w przypadku tekstów na bloga)

 

Im więcej dasz wytycznych, tym większa szansa na to, że otrzymasz tekst, który spełni twoje oczekiwania. Wytyczne powinny mieć charakter wskazówek, a nie bezwzględnych zaleceń. Musisz sobie zdawać sprawę, że pisanie to praca twórcza. Nie zawsze możliwe jest (lub ma sens) pisanie o wszystkim (np. szczegółowa historia firmy na stronie WWW). Pamiętaj tylko, żeby dać webwriterowi jakieś pole do manewru i szansę na pokazanie swoich pomysłów i sugestii.

 

Na kiedy? Uzgodnij termin.

 

Wysłałeś komplet informacji i teraz pewnie oczekujesz, że webwriter uzbrojony w pakiet materiałów odeśle ci teksty w przeciągu 1-2 dni roboczych? Jesteś w poważnym błędzie. Pamiętaj, że dobry, przyciągający wzrok tekst nie powstanie z dnia na dzień.

 

Webwriter po utrzymaniu materiałów rozpocznie etap tzw. research'u. Zrobi rozeznanie w branży i dokładnie zapozna się z materiałami dotyczącymi firmy. Dopiero potem zacznie proces kreacyjny. A to oznacza, że zanim w ogóle rozpocznie pisać tekst, musi wymyślić jak go napisać. Czasami myślenie zajmuje więcej czasu niż samo tworzenie.

 

 

Po wysłaniu briefu musisz koniecznie uzgodnić z webwriterem termin realizacji. Ustalenie deadline jest ważne, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz współpracę z tą osobą i nie wiesz jak jest z terminowością jej usług (a bywa z tym różnie, uwierz mi). Ustal konkretną datę. Nie pisz webwriterowi, że chcesz teksty "w przyszłym tygodniu", "jak najszybciej", "na wczoraj" a już na pewno nie wysyłaj briefu bez żadnego terminu (bo będzie pisał tekst w wolnej chwili między innymi zleceniami, do których ma deadline). Podaj konkretną datę, np. 13 kwietnia br.

 

Wersja robocza, korekta i tekst finalny

 

Na początku współpracy powinieneś uzgodnić z webwriterem m.in. zasady korekty tekstów. Te zapisy powinny znaleźć się w umowie, ale jeśli takiej umowy nie podpisałeś, to przynajmniej powinny się znaleźć w uzgodnieniach mailowych. Standardowo webwriter powinien ci wysłać wersję roboczą/pierwszą tekstu, do której powinieneś się ustosunkować i umieścić na niej poprawki. Nie zrażaj się, jeśli pierwsza wersja nie do końca ci się podoba. Robisz korektę właśnie po to, żeby druga (a może trzecia, a nawet czwarta) była już idealna.

 

Po korektach dostaniesz od webwritera tekst gotowy. Jeżeli teraz wszystko w nim jest tak, jak chciałeś, gratuluję. Masz gotowy tekst na stronę WWW. Teraz pozostaje ci tylko zapłacić za wykonaną usługę. W terminie.

 

Oczywiście ten artykuł nie wyczerpuje wszystkich kwestii związanych ze współpracą z webwriterem czy copywriterem, ale daje przegląd tych najważniejszych. Jeżeli jesteście zainteresowani rozwinięciem któregoś z podpunktów lub inną tematyką związaną z webwritingiem, dajcie znać w komentarzach.

 


strona www blog - autorKatarzyna Biernacka - content marketer i webwriter, właściciel iMedia Solutions.

Od ponad 10 lat tworzy teksty do internetu, projektuje treści na witryny i prowadzi blogi firmowe. Prywatnie: ogarnia domowy chaos, dwójkę dzieci i marzy o wakacjach na Bali.

Jak współpracować z Webwriterem

06 kwietnia 2017

Blog

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www, które możesz dowolnie modyfikować. Zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie.

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została zrobiona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO