Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Pomoc. 

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Edytory WYSIWYG należały do przełomowych rozwiązań w dziedzinie projektowania, czy też ogólnie tworzenia. Ich główna zasada umożliwiła
Google to nie tylko wyszukiwarka internetowa. To jedno z większych przedsiębiorstw, które oferuje wiele narzędzi mniej lub
Newsletter, maile dedykowane, kampanie. Email marketing to jedna z głównych form, z których korzystają zarówno mniejsze, jak
Web design to połączenie wielu elementów. Znajdziemy tam dużo aspektów technicznych, ale i tych antycznych. Część pracy
Użyteczność strony internetowej. Aby platforma internetowa funkcjonowała prawidłowo i mogła przynosić profity, nie wystarczy tylko ją założyć.
Marketing jest rozbudowanym i “wielopoziomowym” pojęciem. Przybiera wiele form, strategii. Oczywiście najczęściej jest on wykorzystywany w działaniach
Facebook to najpopularniejsza platforma społecznościowa na świecie. Korzysta z niego prawie trzy miliardy użytkowników na całym świecie.

Inne artykuły:

Edytory WYSIWYG należały do przełomowych rozwiązań w dziedzinie projektowania, czy też ogólnie tworzenia. Ich główna zasada umożliwiła i bieżące kontrolowanie
Google to nie tylko wyszukiwarka internetowa. To jedno z większych przedsiębiorstw, które oferuje wiele narzędzi mniej lub bardziej specjalistycznych. Większości
Newsletter, maile dedykowane, kampanie. Email marketing to jedna z głównych form, z których korzystają zarówno mniejsze, jak i większe firmy.
Web design to połączenie wielu elementów. Znajdziemy tam dużo aspektów technicznych, ale i tych antycznych. Część pracy możemy wykonać samodzielnie,
Użyteczność strony internetowej. Aby platforma internetowa funkcjonowała prawidłowo i mogła przynosić profity, nie wystarczy tylko ją założyć. Niezwykle istotne jest
Marketing jest rozbudowanym i “wielopoziomowym” pojęciem. Przybiera wiele form, strategii. Oczywiście najczęściej jest on wykorzystywany w działaniach biznesowych, ale można
Facebook to najpopularniejsza platforma społecznościowa na świecie. Korzysta z niego prawie trzy miliardy użytkowników na całym świecie. Przy takim zaangażowaniu
Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Top 5

Najpopularniejsze posty z ostatniego roku.

Cykliczne porady o tworzeniu stron internetowych

Będziesz otrzymywać 1 email na tydzień z informacjami na temat projektowania stron internetowych.

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się

 

Wprowadzanie zmian w graficznym interfejsie użytkownika jest zawsze dużym wyzwaniem. Wiąże się to z zaangażowaniem zasobów firmy i nie może negatywnie wpływać na jej bieżący rozwój i obsługę klientów. Trzeba też pamiętać, że obecni użytkownicy mają swoje przyzwyczajenia. Zmiana interfejsu może im wcale nie przypaść do gustu.

 

Wyzwania te są już same w sobie wymagające. A co gdy dodamy, że interfejs ma być zbudowany praktycznie od nowa dla aplikacji, z której korzysta ponad 70 000 użytkowników? Właśnie z taką sytuacją musieliśmy zmierzyć się w WebWave. WebWave to kreator stron internetowych który umożliwia stworzenie strony www bez konieczności programowania. Prace na tym produktem rozpoczęliśmy w 2012 i od wtedy nieustannie dodajemy do niego nowe funkcje. Funkcje te nie były jednak przewidziane w oryginalnym projekcie przez co z czasem zaczął robić się bałagan. Dodatkowo przez ostatnie 5 lat przeciętna rozdzielczość ekranów znacznie wzrosła a oczekiwania i przyzwyczajenia internautów się zmieniły. Zdecydowaliśmy się więc gruntownie przebudować interfejs, aby podnieść jego użyteczność i dostosować go do najnowszych trendów. Zajęło nam to ponad rok i chciałbym wam przedstawić z jakimi problemami musieliśmy się zmierzyć po drodze.

 

Start

W sierpniu 2016 roku pojawiła się sugestia, że nasz dotychczasowy interfejs trzeba zmienić, ponieważ przyciski są w nim poupychane „na siłę” i brakuje miejsca na nowe funkcje. Podjęliśmy decyzję o tym, aby w nowym projekcie wzorować się na Adobe Photoshop.

 

Wstępny projekt graficzny

18.11.2016 grafik przedstawił swój pomysł na wygląd nowego interfejsu. Cały projekt był zaledwie jednym ekranem. Stworzyliśmy go, aby sprawdzić, czy ten pomysł ma sens. Debaty wewnątrz firmy trwały naprawdę długo. Pytaliśmy też o zdanie użytkowników naszego kreatora stron www. Jak widać pierwszy projekt jest bardzo podobny do ostatecznej wersji, co oznacza, że zdecydowaliśmy się kontynuować obraną drogę.

case study webwave nowy interfejsRys. Tak wyglądał pierwszy projekt

Lekcja: zamiast od razu dopracowywać wszystko w najdrobniejszych szczegółach, lepiej zacząć od minimalnego projektu i na nim testować swoje pomysły. Dzięki temu w razie niepowodzenia mniej pracy idzie do śmietnika.

 

Rozbudowany projekt graficzny

16.12.2016 drugi projekt nowego interfejsu ujrzał światło dzienne. Był on już znacznie bardziej rozbudowany. Zawierał 33 różne ekrany i stany. Posiadał opisane różnego rodzaju zachowania użytkowników i symulacje techniczne.

Poniżej grafiki prezentujące drugi projekt nowego interfejsu:

Lekcja: Nawet najbardziej szczegółowy projekt graficzny polegnie w zderzeniu z rzeczywistością. Grafik i UX będą więc w dalszym etapie prac musieli na bieżąco współpracować z programistami i rozwiązywać problemy, które pojawią się w trakcie developmentu.

 

Kodowanie

10.01.2017 pojawił się pierwszy commit w GIT dotyczący nowego interfejsu. Oznacza to, że dokładnie tego dnia programiści zaczęli kodowanie. Zdecydowaliśmy się wdrażać nowy interfejs małymi krokami i możliwie jak najszybciej przedstawić ubogą, ale klikalną wersję do testów. Pod koniec marca udało nam się zaprezentować pierwszą wersję testerom spoza zespołu WebWave. Chcieliśmy jak najszybciej zebrać niezależne opinie. Uzyskany feedback był bardzo pozytywny, co dodało nam pewności, że zmiana interfejsu jest niezbędna.

Z każdą kolejną iteracją udostępnialiśmy program nowym użytkownikom i obserwowaliśmy, jak z niego korzystają, jakich funkcji używają oraz czego im brakuje. Oczywiście w międzyczasie wychwytywaliśmy i poprawialiśmy niezliczone ilości błędów.

Lekcja: Bardzo ciężko jest połączyć bieżące prace przy rozwoju produktu, czyli dodawanie nowych funkcji czy usuwanie błędów z pracami związanymi ze zmianą interfejsu. Często te same rzeczy trzeba wdrażać dwa razy osobno dla każdego interfejsu.

 

Closed beta

01.06.2017 nowa wersja interfejsu została udostępniona jako closed beta. Oznacza to, że wybrani użytkownicy WebWave, otrzymali do niej dostęp i przesyłali nam swoje uwagi. Przeprowadziliśmy kilka iteracji takich testów i zebraliśmy wiele opinii i uwag, które pomogły nam dopracować produkt i wyeliminować wiele błędów.

Lekcja: W jednej iteracji testów 10 zaangażowanych osób w zupełności wystarczy.

 

Open beta

27.07.2017 uruchomiliśmy nowy interfejs w wersji open beta. Od tego dnia każdy użytkownik kreatora stron www WebWave mógł tworzyć strony internetowe w nowym panelu. My w tym czasie aktualizowaliśmy bazę wiedzy, nagrywaliśmy nowe filmy itp. Przeprowadziliśmy też serię testów A/B w trakcie których losowo pokazywaliśmy nowym użytkownikom starą lub nową wersję interfejsu i obserwowaliśmy ich reakcje. Do tego momentu działaliśmy w oparciu o przeczucie. Testy pokazały jednak jednoznacznie, że mieliśmy rację i że nowy interfejs faktycznie jest bardziej przyjazny użytkownikowi.

Lekcja: Aktualizacja materiałów szkoleniowych wytwarzanych sukcesywnie przez 5 lat wymaga bardzo dużo pracy.

 

Premiera

14.09.2017 nowy interfejs stał się głównym panelem do tworzenia stron www w WebWave. Nie oznacza to jednak, że stary interfejs od razu został wyłączony. Użytkownicy cały czas mogli z niego korzystać. Mieli więc czas na to, aby przyzwyczaić się do zmian.

Lekcja: Zawsze znajdą się osoby, którym zmiany się nie spodobają. Trzeba jednak dać im trochę czasu, aby oswoiły się z nową sytuacją, zdążyły się przyzwyczaić i dostrzec zalety.

 

Koniec projektu

1.12.2017 wyłączyliśmy możliwość pracy w starym interfejsie i pozostawiliśmy tylko ten nowy. Po 16 miesiącach projekt można uznać za zakończony.

Lekcja: Utrzymywanie dwóch interfejsów jednej aplikacji jest bardzo pracochłonne. Warto jednak poświęcić na to czas i dać użytkownikom możliwość przyzwyczajenia się do nowej sytuacji, a sobie czas na wyłapanie ostatnich błędów.

 

Nowy interfejs w liczbach

16 – tyle miesięcy zajął cały projekt zmiany interfejsów;

679 – tyle plików zostało zmodyfikowanych w związku z wprowadzaniem nowego interfejsu;

3 300 – mniej więcej tyle godzin pracy potrzebowali programiści, graficy, UX i inni

26 432 – tyle linii kodu zostało usuniętych;

55 502 – tyle nowych linii kodu napisaliśmy.

 

Wnioski

Na zakończenie chciałbym się jeszcze z wami podzielić naszymi wnioskami z pracy nad nowym interfejsem kreatora stron internetowych WebWave. Mam nadzieję, że pomoże wam to uniknąć naszych błędów i kończyć swoje projekty szybciej:

  • Zmiana interfejsu w narzędziu, z którego korzysta kilkadziesiąt tysięcy użytkowników, nie jest prostą sprawą. Należy uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.
  • Prace nad nowym interfejsem muszą iść równolegle z bieżącym rozwojem produktu. Nie można zapomnieć o tym, że użytkownicy cały czas czekają na nowe funkcje.
  • Utrzymanie dwóch interfejsów jednocześnie powoduje, że wdrażanie nowych funkcji będzie wymagało dużo więcej pracy niż zwykle.
  • Możliwie jak najwcześniej należy udostępnić nową wersję aplikacji użytkownikom do oceny.
  • Nie ma sensu jednorazowo udostępniać aplikacji więcej niż 10 zaangażowanym testerom.
  • Warto robić iteracje testów za każdym razem na innej grupie testowej. Wtedy użytkownicy nie skupiają się na sprawdzeniu, czy ich poprzednie uwagi zostały uwzględnione i nie porównują narzędzia do poprzedniej wersji, tylko pracują zupełnie „od nowa”
  • Wdrożenie nowego interfejsu zajmie trzy razy tyle czasu, ile zostało zaplanowane.
  • Zaktualizowanie bazy wiedzy, filmów, ebooków i innych materiałów szkoleniowych wymaga naprawdę bardzo dużo pracy i trzeba na to zarezerwować czas w swoim projekcie.

 


strona www blog - autorMaciej Czajkowski – CEO @ WebWave

Pasjonat internetów i nowych technologii. Analityk i Growth hacker z wieloletnim doświadczeniem jako programista. Prywatnie były szermierz, a obecnie zapalony żeglarz i podróżnik.

Case Study WebWave - Jak zmienić interfejs w aplikacji, z której korzysta ponad 70.000 użytkowników i nie wylać przy tym dziecka z kąpielą?

14 grudnia 2017

Blog

 

 

 

 

 

 

Wpisz swój adres e-mail:
ZAPISUJĘ SIĘ
ZAPISUJĘ SIĘ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę podać poprawny e-mail.

Zapisując się akceptujesz regulamin WebWave. Możesz zrezygnować w dowolnej chwili.