Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Istnieją dwa fundamenty marketingu internetowego, o których każdy właściciel firmy i strony internetowej powinien mieć pojęcie.

Są to SEO oraz SEM.

Te dwa terminy w świecie reklamy online powtarzają się zdecydowanie najczęściej i jeżeli planujecie kampanie internetowe, zdecydowanie się Wam przydadzą.

SEO i SEM łatwo ze sobą pomylić co zdarza się nawet osobom interesującym się branżą.

Tak więc co to jest SEO, co to jest SEM, czym one się różnią i jak możemy je wykorzystać?

 

Czym jest SEO – definicja i przykłady

SEO, czyli Search Engine Optimization, odnosi się do optymalizacji informacji na stronie internetowej, dzięki czemu zajmuje ona zajmuje wyższe pozycje wyszukiwarkach.

W taki sposób jesteśmy w stanie uzyskać organiczny (darmowy) ruch z Google, Yahoo, Bing itp. Chociaż branża SEO nieustannie się zmienia i stara dopasować pod coraz to nowe algorytmy wyszukiwarek, jedna rzecz pozostaje niezmienna. SEO dzielimy na dwa główne fundamenty: on-page i off-page.

 

On-page SEO

Na pozycję strony www w wyszukiwarkach składa się wiele elementów. Google zależy na zapewnieniu swoim użytkownikom możliwie najlepszych treści. Zadaniem naszej strony powinno więc być poinformowanie robotów indeksujących wyszukiwarek, że jest ona właściwa dla wybranych słów kluczowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy składające się na on-page SEO, czyli wszystko to, co możemy zoptymalizować na naszej stronie.

 

On-page SEO – przykłady:

 • optymalizacja metadanych w tym tytułu strony, metaopisów, nagłówków, tagów alt obrazków, które zawierają słowa kluczowe;

 • proste adresy URL z wybranymi słowami kluczowymi;

 • strona responsywna bądź dedykowana wersja mobilna;

 • odpowiednia szybkość witryny;

 • tworzenie regularnych, oryginalnych treści wysokiej jakości (blog, materiały prasowe, aktualności);

 • integracja treści z kanałami social media;

 • wewnętrzne linkowanie do innych istotnych treści na naszej stronie;

 • linkowanie do innych, zewnętrznych witryn;

 • proste wezwania do działania.

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony ze świetnym SEO za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę i zajmij się jej pozycjonowaniem dzięki darmowym narzędziom, które przygotowaliśmy dla Ciebie w WebWave! 

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Off-page SEO

Istnieją również inne sposoby na przekazanie wyszukiwarkom informacji, że nasz biznes oraz witryna jest odpowiednia i godna zaufania. Udostępnianie informacji i namiarów na naszą stronę w zewnętrznych źródłach, odpowiednie prowadzenie kanałów social media naszej firmy czy korzystne rekomendacje na nasz temat także mogą wpłynąć na ranking w pozycjach wyszukiwania. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości off-page, czyli poza naszą witryną.

 

Off-page SEO – przykłady:

 • stworzenie dobrego katalogu firmy w Google;

 • posiadanie linków do naszej witryny na innych stronach czy forach (tzw. linki zwrotne);

 • udostępnianie naszych treści na różnych portalach społecznościowych czy platformach informacyjnych;

 • umożliwienie komentowania naszych wpisów;

 • komentowanie na innych forach i blogach z uzupełnionym profilem linkującym do naszej strony.

Powyższe informacje wydają się proste, jednak w praktyce nie zawsze da się je łatwo uzyskać, szczególnie w przypadku off-page. Jednak aby osiągnąć maksymalny sukces z SEO, połączenie obu tych filarów jest nieuniknione.

 

Czym jest SEM – definicja i przykłady

SEM, czyli Search Engine Marketing, obejmuje całość strategii marketingu online związanego z pozyskiwaniem ruchu (płatnego i bezpłatnego) z wyszukiwarek.

Zadaniem SEM jest pozyskanie Internautów zainteresowanych naszymi usługami. Często dla zobrazowania istoty SEM prezentowane jest równanie SEM = SEO + PPC. Czym jest PPC? PPC to model płatności, w którym wydajemy pieniądze za kliknięcie użytkownika w naszą reklamę w wyszukiwarkach (ang. Pay-per-click).

 

SEM – przykłady:

 • Search Engine Optimization (SEO);

 • Pay-per-click – np. Google AdWords, Facebook Ads i posty sponsorowane;

 • reklama cyfrowa w mediach, różne reklamy zawierających odmienne słowa kluczowe, kampanie uruchomione na konkretną grupę odbiorców (np. na dane województwo).

 

Chcesz zająć się pozycjonowaniem strony i marketingiem w przeglądarkach? Dzięki narzędziom w kreatorze stron WebWave z łatwością zaczniesz swoją przygodę z SEO!

Podsumowanie

Oczywiście wydanie na raz wielu pieniędzy i wybranie wszystkich możliwych strategii nie jest receptą na sukces. Za tydzień, w drugiej części, przedstawimy Wam praktyczne połączenie SEO i SEM. Tymczasem czy znacie inne przykłady SEO i SEM, które powinniśmy dodać do listy? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Uwaga! Powyższy tekst jest pierwszą z dwóch części artykułu. W tym tekście zajęliśmy się wytłumaczeniem czym jest SEO, czym jest SEM, definicjami oraz konkretnymi przykładami strategii. W drugiej części opisujemy ich najważniejsze różnice i pomysły na połączenie.

 

Interesujesz się pozycjonowaniem stron internetowych? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw świetnych materiałów: 

Autor: Paweł Krzywina. Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

Co to SEO i co to SEM
06 października 2017

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Co to jest SEO i czym różni się od SEM? Część 1

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie