Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Zdecydowanie się na właściwą nazwę domeny jest bardzo ważne z dwóch powodów.

Po pierwsze, nazwy domeny nie będziemy mogli w prosty sposób zmienić w przyszłości.

Oczywiście jest to możliwe, ale zdecydowanie bardziej pracochłonne niż edycja zdjęcia w tle strony, modyfikacja stopki czy wgranie nowej czcionki.

Po drugie, jest ona związana z pozycjonowaniem strony i rozpoznawaniem naszego biznesu.

 

Uwaga! Jest to druga część wpisu poświęconego domenom. Jeżeli trafiliście na ten wpis bezpośrednio, zapoznajcie się najpierw z pierwszą częścią, w której opisujemy zalety posiadania własnej domeny oraz przestrzegamy przed umieszczaniem fraz kluczowych w nazwie domeny.

Każdemu z nas zależy by nazwa domeny bezpośrednio kojarzyła się z naszą firmą i była łatwa do zapamiętania przez klientów. Aby zmaksymalizować przyszły ruch pochodzący z wyszukiwarek, powinniśmy rozważyć poniższe elementy.

 

Zbudowanie marki

Nazwa naszej marki odróżnia nas od konkurencji i jest to wystarczający powód, aby zdecydować się na jej umieszczenie w nazwie domeny. Ponadto znaczna część ruchu w naszej stronie internetowej pochodzi z wyszukiwania nawigacyjnego, czyli zapytania, przez które użytkownicy próbują odnaleźć naszą witrynę.

Jeżeli nazwa naszej marki to WebWave, klienci mogą korzystać m.in. z następujących zapytań nawigacyjnych:

  • webwave

  • web wave

  • waveweb

  • webwave.com

  • webwejw (pomyłki mogą się zdarzyć każdemu)

Czy nazwa domeny wpływa na SEO? Część #2 – jak wybrać nazwę domeny dla strony www?

Po aktualizacji EMD, o której pisaliśmy w poprzedniej części, branding stał się jeszcze ważniejszy. Znacznie lepszym krokiem jest więc skupienie się na budowaniu SEO wokół swojej marki i nazwy domeny niż umieszczanie w niej słów kluczowych.

Jeżeli rozejrzymy się po największych firmach świata, w nazwach domen zobaczymy umieszczone tylko nazwy ich marek – google.com, netflix.com, apple.com.

Nawet jeżeli wyszukamy jabłko w języku angielskim, pojawi nam się witryna Apple, a nie informacje po angielsku na temat jabłek. I dzisiaj nikogo to nie dziwi.

Wybór „markowej” nazwy domeny pomaga w pozycjonowaniu. Im więcej osób ją zapamięta, ponownie odwiedzi witrynę i zaufa domenie z brandingiem, tym lepiej.

Kreatywna marka, która generuje więcej linków i łączy się z serwisami społecznościowymi, jest tym czego oczekują wyszukiwarki. Niestety nazwa domeny naszpikowanej w słowa kluczowe nigdy nam tego nie zapewni.

Dołącz do ponad 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Wybór rozszerzenia domeny

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze nazwy domeny jest jej rozszerzenie. Aby nie ograniczać naszej witryny powinniśmy decydować się na popularne rozszerzenia takie jak .com czy .org.

W praktyce rozszerzenie naszej domeny nie ma wpływu na ranking wyszukiwania. Jedynym wyjątkiem jest rozszerzenie krajowe, które informuje wyszukiwarkę, że naszym celem jest uzyskanie wysokiej pozycji w danym kraju.

Jeżeli posiadamy więc rozszerzenie .pl, a użytkownicy szukają naszej witryny na terenie Polski, nasza witryna powinna uzyskać wyższą pozycję.

O ile wybór rozszerzenia domeny oficjalnie nie wpłynie na nasze SEO, o tyle ma duże znaczenie w przypadku konwersji. Ludzie w różny sposób postrzegają daną witrynę w zależności od jej rozszerzenia.

Niektóre mogą być postrzegane jako spam, a inne jako ważne i godne zaufania. Niestety wybór niepopularnego rozszerzenia nie jest dobrym pomysłem, mimo że może okazać się tańszy i łatwiejszy np. do połączenia z naszą nazwą.

Ludzie przyzwyczajeni są do najpopularniejszych rozszerzeń, dlatego www.prostozpieca.pizza mimo iż kreatywne, będzie odstraszać ludzi i kojarzyć się ze spamem.

 

Unikaj myślników

Jeżeli posiadamy dwa słowa w nazwie domeny, np. www.przykladowastrona.pl, możemy zechcieć oddzielić je myślnikiem w celu uzyskania czytelności: www.przykladowa-strona.pl.

Należy mieć jednak na uwadze, że używanie łączników nie jest przyjazne SEO. Dzieje się tak, gdyż często są one powiązane ze stronami spamowymi m.in. ze względu na niższy koszt domeny.

Ponadto łączniki sprawiają, że nasza nazwa staje się trudniejsza do zapamiętania i wpisania. Jeżeli więc nie chcemy, by uważano nas za spamerów, powinniśmy wybrać nazwę bez jakiegokolwiek łącznika.

Czy nazwa domeny wpływa na SEO? Część #2 – jak wybrać nazwę domeny dla strony www?

 

Słowa kluczowe w nazwie?

Google definitywnie zaleca budowanie własnej marki, ale jeżeli nazwa naszej domeny ma naturalnie wpasowane słowo kluczowe, może zostać doceniona.

Tak jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie, należy unikać nazw, które mogą być uznane za bogate w słowa kluczowe czy kierowane na nie (w stylu www.najlepsze-kremy-nawilzajace-dla-dzieci.pl).

O ile tego typu domeny były kiedyś wysoko pozycjonowane, o tyle dzisiaj kojarzą się ze stronami o niskiej jakości treści i są pomijane przez wyszukiwarki.

Jeśli umieścimy słowo kluczowe, które pomoże zrozumieć charakter naszego biznesu, zachowując przy tym chwytliwą i unikatową nazwę marki, oczywiście nam to nie zaszkodzi.

 

Zastrzeżone znaki firmowe

W zależności od działalności naszego biznesu, możemy zechcieć umieścić nazwę innej organizacji w naszej domenie.

Na przykład, jeżeli prowadzimy przedsiębiorstwo handlowe i rozwozimy do sklepów napoje pewnej marki, nie możemy wybrać domeny np. www.dostawapepsi.pl.

Powód tego jest prosty: marki takie jak Pepsi zastrzegają swoją nazwę i zabraniają innym firmom ich wykorzystania.

 

Krótko i zwięźle

Według mojej wiedzy, żadna wyszukiwarka nigdy nie potwierdziła, że używa długości zarejestrowanej domeny jako czynnika rankingowego – twierdził już w 2009 roku Matt Cutt, Head of Spam (czyli dyrektor ds. spamu) w Google .

Natomiast krótkie nazwy domen są łatwe do zapamiętania, prostsze do udostępniania i wpisywania. Dla lepszej konwersji i budowania naszej marki idealnie byłoby gdyby nasza nazwa nie przekraczała 10-15 znaków.

 

Wiek domeny nie ma znaczenia

Przekonanie, że wiek domeny jest ważnym czynnikiem pozycjonującym to mit. Żadna z wyszukiwarek nie potwierdziła, że uważa wiek witryny za czynnik rankingowy. To samo napisał na Twitterze John Mueller z Google.

 

 

Od wieku witryny znacznie ważniejsza jest jej zawartość, struktura oraz zgodność z zapytaniami użytkowników. Oczywiście nie możemy też traktować tego elementu zero-jedynkowo. O ile wiek domeny nie wpływa bezpośrednio na ranking, o tyle starsze domeny mają prawdopodobnie większą liczbę linków zwrotnych, wypozycjonowanych podstron i artykułów, co ma znaczenie przy wyszukiwaniu.

Zrób własną stronę i dodaj do niej dowolną (dostępną ;) domenę

Podsumowanie

Strona www, która nie jest odpowiednio widoczna dla odbiorców, marnuje swój potencjał.

Dlatego brak SEO nie ułatwi nam rozwoju naszego biznesu. Pierwszym krokiem, od którego zaczynamy swoją przygodę z pozycjonowaniem, jest wybór nazwy domeny.

Oczywiście, w kolejnych krokach czeka nas wiele pracy nad wieloma elementami witryny, które mogą usprawnić naszą pozycję w wyszukiwarkach.

W obu częściach naszego cyklu chcieliśmy poinformować Was o potrzebie wykupienia własnej domeny (część 1) i zasadami, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze nazwy.

Jeżeli rozpoczniemy od dobrego nazwania domeny, dalsza praca nad poprawą rankingu w Google będzie znacznie łatwiejsza.A czym Wy kierowaliście się przy wyborze nazwy dla swojej domeny? Czy dzisiaj zdecydowalibyście się na coś innego? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

Dowiedz się więcej o tworzeniu stron internetowych! 

Autor: Paweł Krzywina. Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

jak nazwa domeny wpływa na pozycjonowanie
15 lutego 2018

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Czy nazwa domeny wpływa na SEO? Część #2 – jak wybrać nazwę domeny dla strony www?

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie