Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

domena dla strony internetowej

Infografika czy wizualizacja danych - co wybrać?

27 lipca 2017

Dzięki rozwojowi technologii cyfrowych mamy dostęp do coraz większej ilości informacji i danych.

Ich rosnąca liczba potrafi często przytłoczyć czytelnika, któremu może być trudno skupić się na najważniejszych kwestiach.

Aby uprościć ten proces na naszej stronie internetowej możemy wykorzystać grafiki.

Do najpopularniejszych typów graficznego przedstawienia danych zaliczamy infografiki i wizualizacje danych.

Jednak kiedy i w jakich przypadkach powinniśmy ich używać?

 

Choć na pierwszy rzut oka różnica wydaje się jasna, to bardzo często ludzie mylą te dwa pojęcia lub używają ich zamiennie. Niektórzy ludzie nazywają tworzenie atrakcyjnych wykresów „infografiką”, a dla innych nagromadzenie wyselekcjonowanych danych to już „wizualizacja”. Jaka jest więc różnica?

Infografiki są subiektywne i opowiadają wstępnie rozwiniętą historię, która ma na celu poprowadzenie odbiorców do założonych przez nas wcześniej wniosków. Natomiast wizualizacje danych pokazują czytelnikom informacje obiektywnie, czyli tak by sami dokładnie je zrozumieli i przeanalizowali.

 

Infografiki

Infografika to wizualne przedstawienia faktów, wydarzeń lub liczb, które odzwierciedlają pewne wzorce i dopasowują się do historii. Infografiki:

 • wykorzystujemy do opowiedzenia przemyślanej historii i sugestii,

 • do nakierowania czytelników na wnioski i wskazania określonych zależności,

 • są ręcznie tworzone do konkretnego zestawu danych.

 

Kiedy używać infografiki?

 • W treściach marketingowych - ludzie lubią dzielić się historiami. Skuteczna infografika może opowiadać wspaniałą historię, którą ludzie mogą podzielić się w social mediach.

 • W Curriculum Vitae - niektórzy twierdzą, że CV w formie graficznej jest lepsze jako wizualizacje danych, ale dokument ma także opowiedzieć naszą historię, którą możemy przedstawić jako infografikę.

 • Na blogu - posty na blogu osobistym czy firmowym mają określony temat i cel. W swoich wpisach możemy wzmocnić tekst poprzez skorzystanie z infografiki lub stworzyć z niej cały artykuł. W tym miejscu możecie zobaczyć infografikę, którą przygotowaliśmy w celu podsumowania 2016 roku.

 • W studium przypadku - zamiast pisać wiele stron tekstu i danych, możecie rozważyć infografikę np. w podsumowaniu pracy.

Dołącz do ponad 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą responsywne strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Wizualizacje danych

Wizualizacje danych to wizualna prezentacja danych w oryginalnym, często abstrakcyjnym schemacie, który umożliwia czytelnikom łatwiejsze przetworzenie i analizę podanych informacji. Wizualizacje są:

 • pozbawione kontekstu i umożliwiają odbiorcom wyciąganie własnych wniosków przy zapewnieniu obiektywności;

 • idealne do streszczenia danych i ich zrozumienia;

 • automatycznie generowane dla dowolnych zestawów danych.

 

UWAGA! Infografika może zawierać elementy wizualizacji, ale nigdy odwrotnie!

 

Kiedy używać wizualizacji danych?

 • W pulpitach nawigacyjnych i panelach użytkownika - ludzie często przeglądają informacje o swoich kontach podczas korzystania z różnych produktów czy aplikacji. Udostępnienie wizualizacji danych w tych miejscach ułatwia szybkie zapoznanie się z kluczowymi informacjami np. o transakcjach finansowych.

 • W biuletynach - np. w przypadku informowania odbiorców o nowościach firmy czy wynikach finansowych.

 • Na stronie głównej i podstronach - użytkownicy przeglądający nową stronę internetową szukają często konkretnych i przekonujących informacji. Wizualizacja, dotycząca np. liczby nowych zarejestrowanych czy ilości sprzedanych produktów w ostatnim miesiącu, może skutecznie zainteresować czytelnika.

 • W raportach - dane, które wiele osób umieściłoby w raportach, mogą być również przedstawione jako wizualizacja danych aby np. pokazać osiągnięcia firmy czy sukces sprzedażowy.

jak stworzyć infografikę

Podsumowanie

Infografiki i wizualizacje danych są świetnym narzędziem edukacji, promocji, informacji, interakcji i sprzedaży.

Zapewniają także artystyczne i zwięzłe rozwiązanie wizualizacji złożonych danych i informacji. Należy zaznaczyć, że subiektywizm infografiki zupełnie nie oznacza, że jest ona gorsza czy mniej istotna od wizualizacji.

Oba te rozwiązania służą określonym, różnym celom, które możemy wykorzystać wedle naszej potrzeby.

Czy Wy też korzystacie z graficznych metod przedstawiania danych? Jesteście zwolennikami którejś z tych opcji? Zapraszamy do dyskusji i komentarzy.

Zobacz jak łatwe jest tworzenie stron www w WebWave:

Dowiedz się więcej o tworzeniu stron www:

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog