Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Przystępując do projektowania strony www twórcy chcą uniknąć złego designu.

Jednak nie wszystkim się to udaje.

Chociaż przyczyny nieudanego projektu mogą być różne, zawsze prowadzą do jednego – dyskomfortu użytkownika.

Frustracja i negatywny odbiór strony przez odwiedzających najczęściej powodują opuszczenie witryny.

W tym wpisie skupimy się na jednym z elementów złego designu, czyli niewłaściwym projekcie interfejsu, który przekłada się na zły UX.

 

Zanim przejdziemy do złych przykładów, warto wyjaśnić czym dokładnie jest interfejs użytkownika (ang. user interface, czyli UI)? Najprościej mówiąc: UI to sposób, w jaki użytkownik wchodzi w interakcję ze stroną. Mamy tu na myśli zależność człowiek-urządzenie, logikę interfejsu oraz jego strukturę.

Jednak najważniejszym aspektem UI jest przydatność i zdolność obsługi strony czy aplikacji przez użytkownika, a nie jej ogólny wygląd. Celem interfejsu jest przedstawienie produktu czy treści strony w jak najbardziej przystępny sposób. Projekt UI kładzie więc nacisk na doświadczenie i interakcję użytkowników.

Uwaga! UI może oferować kilka spektakularnych rozwiązań, ale są też takie, które przeszkadzają większości użytkowników. Wszystkie przykłady, które wymienimy poniżej, są silnymi i popularnymi narzędziami, ale muszą najpierw zostać poprawnie wdrożone.

Oczywiście listy można dopisać wiele innych rozwiązań, które nie odpowiadają odwiedzającym, ale wymieniamy tylko te, które naszym zdaniem są najpopularniejsze.

 

Popularne błędy związane z interfejsem użytkownika

Nieskończone przewijanie

Nieskończone przewijanie (ang. infinite scrolling) to technika, która pozwala użytkownikom przeglądać dużą ilość informacji bez widocznego końca. Strona, na której często brakuje innej nawigacji, po prostu ładuje kolejne elementy wraz z postępującym przewijaniem.

Rozwiązanie to stało się popularne w erze urządzeń mobilnych, gdyż przewijanie ekranu na smartfonie jest znacznie łatwiejsze niż klikanie w kolejne elementy. Na pierwszy rzut oka infinite scrolling jest więc bardzo dobrą techniką, gdyż wymaga mniejszego wysiłku od użytkowników i znacznie upraszcza ich działania. Niestety to rozwiązanie nie jest uniwersalne i sprawdza się tylko w przypadku określonych stron czy aplikacji.

 

via GIPHY

 

Największą wadą nieskończonego przewijania jest jego główna cecha – niewidzialny koniec. Gdy użytkownik dotrze do określonego miejsca, nie ma możliwości zapisania czy dodania do zakładek strony w formie, w jakiej ją widzi.

Jeśli opuści taką stronę, nawet przez przypadek, traci cały swój postęp i zmuszony jest do ponownego przewijania, żeby dotrzeć w to samo miejsce. Dodatkowo w związku z infinite scrolling, ludzie mają znaczny problem z dotarciem do stopki strony.

Użytkownicy nie wiedzą, czy będą musieli przewijać jeszcze 10 sekund czy 5 minut, aby do niej dotrzeć. Istotnym jest także fakt, że na takiej witrynie przeglądający są zmuszeni do używania tego typu interfejsu, a nie daje się im żadnej innej alternatywy.

Ponadto im więcej będziemy przewijać, tym więcej treści i zdjęć załadujemy, co może spowolnić działanie przeglądarki. Wszystkie te elementy negatywnie wpływają na użytkowników i szkodzą ich poruszaniu się po stronie.

Infinite scrolling najlepiej funkcjonuje na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter. Ich użytkownicy nie szukają konkretnych treści, tylko je przeglądają.

Jednak w przypadku większości stron internetowych dużo lepiej sprawdza się paginacja, która określa koniec i początek strony oraz pozwala użytkownikom łatwiej realizować zadania zorientowane na cel. Więcej na temat nieskończonego przewijania i paginacji przeczytacie pod tym adresem.

Dołącz do ponad 120 tysięcy ludzi, którzy tworzą responsywne strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Agresywne okna

Wszyscy kojarzymy okropne strony www, które ze wszystkich stron atakują niechcianymi oknami z zapisem na newsletter, wypełnieniem formularza czy skorzystaniem z najnowszej promocji.

Zdarza się często, że strona nie zdąży jeszcze się w pełni załadować, a pojawia się okno błagające o adres email. Agresywne okna, które przeszkadzają w wykonywaniu podstawowej czynności, jaką jest przeglądanie treści, są najczęstszą rzeczą, która irytuje użytkowników.

Takie rozwiązanie powoduje nie tylko automatyczne zamknięcie oferowanego ludziom okna, ale także zniechęca do pozostania dłużej na stronie. Jeżeli będziemy co chwilę fundować irytujące „niespodzianki” naszym gościom, prawdopodobnie dla swojego spokoju opuszczą naszą stronę.

za dużo pop-upów

Agresywne i niechciane okna powinniśmy całkowicie wyeliminować ze strony internetowej. Jeżeli jednak potrzebujemy rozwiązania z pojawiającym się nowym oknem, które przyciąga uwagę użytkownika, ale także pomaga mu w działaniach, możemy wykorzystać okna modalne.

Użytkownicy mają tendencję do zamykania okien z powiadomieniami, dlatego należy dać im to, czego oczekują.

Odpowiednio wykorzystane okna modalne poprawią wyniki konwersji strony, a przy tym nie będą irytować użytkowników. Więcej na ich temat przeczytacie w pierwszej części cyklu o oknach modalnych.

 

Powiadomienia push

via GIPHY

Niechciane powiadomienia dotyczą głównie aplikacji mobilnych, ale irytują użytkowników podobnie jak agresywne pop-upy na stronach www.

Powiadomienia push są bardzo silnym narzędziem, jednak – jak każde rozwiązanie – mogą zostać dobrze lub źle wykorzystane. Niestety znaczna część aplikacji, które ludzie instalują na swoich urządzeniach, generuje jeszcze większą liczbę powiadomień.

O ile użytkownicy nie mają nic przeciwko komunikatom, na których naprawdę im zależy i mogą z nich skorzystać, o tyle zdecydowana ich większość jest nieprzydatna i nieistotna. Powiadomienia push nie tylko odciągają ludzi od ich bieżących czynności, ale również denerwują.

Jak podaje Apps Survey, niechciane powiadomienia są głównym powodem odinstalowania danej aplikacji.

dlaczego usuwam aplikację z telefonu

Jeżeli posiadamy aplikację mobilną powinniśmy zadać sobie pytanie czy wysyłane przez nas powiadomienia push mają znaczenie i czy użytkownicy naprawdę ich potrzebują. Rozsyłanie to swego rodzaju przywilej i wyraz zaufania, którym obdarzają nas ludzie.

Spersonalizowana treść, która inspiruje korzystających i moment jej wysłania – to klucz do prawidłowego funkcjonowania z owego narzędzia. Chyba wszyscy przyznają, że powiadomienia otrzymywane o 2 w nocy są przesadą. Za to odpowiednio wykorzystane powiadomienia push są bardzo dobrym sposobem na nawiązanie kontaktu z użytkownikiem i dostarczenie mu wartościowych i angażujących informacji.

 

Podsumowanie

Strona www bez odwiedzających byłaby tylko pustym projektem, dlatego powinniśmy szanować i doceniać użytkowników. Pamiętajcie, że wymienione przez nas przykłady nie są z definicji złe.

Użytkownicy mają ich dość wtedy, gdy są błędnie i na siłę wykorzystywane. Możemy wysnuć wniosek, że dobry projekt interfejsu użytkownika wygląda ładnie, ale najważniejsze by miał prostą strukturę i był zrozumiały. Chociaż wydaje się to proste, nie jest łatwe do osiągnięcia.

Projektanci często uważają, że ich pomysły są znakomite i nieomylne, a proponowane przez nich rozwiązania na pewno przypadną wszystkim do gustu. Jednak w praktyce okazuje się, że projekt zawiera wiele elementów nieoczekiwanych przez użytkowników, a także jest ciężki w obsłudze. Jeżeli wcielimy takie dzieło w życie, bez testów i opinii kolejnych odwiedzających, możemy narazić się na utratę potencjalnych klientów.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki uchronią Was od błędów i od stworzenia złego interfejsu użytkownika.

Jakie Waszym zdaniem są najpopularniejsze błędy związane z interfejsem? Czego nie lubicie najbardziej? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Zobacz jak łatwo stworzysz przyjazny interfejs w WebWave :)

Koniecznie przeczytaj też te teksty:

interfejs strony www
05 kwietnia 2018

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Interfejs, którego nienawidzą Twoi użytkownicy

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie