Blog

Stworzyłeś stronę internetową lub bloga i potrzebujesz zapełnić ją wartościowymi treściami. Możesz te teksty napisać samodzielnie, możesz też zatrudnić specjalistę, który napisze je za ciebie. Jeśli wybrałeś drugą opcję to zapewne zastanawiasz się kogo powinieneś szukać? Oczywiście webwritera.

 

 

Kim jest webwriter?

 

Webwriter, content webwriter lub SEO copywriter to osoba pisząca wysokiej jakości teksty marketingowe, artykuły specjalistyczne i innego rodzaju teksty do internetu. Warto, żebyś zwrócił uwagę na ostatni człon powyższej definicji, czyli „do internetu”. Ten mały dodatek ma kluczowe znaczenie. Dlaczego?

 

Pisanie tekstów do internetu różni się od pisania tekstów „w ogóle”, „na zlecenie”, „dla siebie”, “do szuflady”. W przypadku pisania do internetu, oprócz umiejętności takich jak: łatwość formułowania myśli w formie pisemnej (tzw.”lekkiego pióra”), opanowania zasad ortografii i interpunkcji oraz unikalnego stylu, webwriter musi jeszcze wiedzieć jaką formę powinny posiadać teksty przeznaczone do medium, jakim jest internet. Powinien umieć tworzyć teksty multilinearne, multimedialne, przejrzyste i przyjazne wyszukiwarkom. A to oznacza, że dobry webwriter to osoba, która:

 

 • zna zasady tworzenia tekstów w j. polskim (interpunkcja, ortografia, styl);
 • potrafi pisać teksty o zróżnicowanej tematyce i w różnym stylu (np. stylu blogowym);
 • potrafi pisać i formatować przejrzyste teksty przeznaczone do czytania na ekranach komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów;
 • umie tworzyć teksty należące do różnych „gatunków” internetowych (np.poradniki na bloga, opisy produktów, kategorie w e-sklepie, precle);
 • zna podstawy języka HTML;
 • zorientowany jest w bieżących zagadnieniach SEO i zna podstawowe narzędzia analizy SEO (np. Google Search Console, Google Analytics);
 • ma co najmniej 2-letnie doświadczenie w tworzeniu tekstów do internetu.

 

Jak widzisz, dobrym webwriterem nie będzie zatem każdy, kto umie pisać i ukończył studia humanistyczne (np. polonistykę lub dziennikarstwo). Webwriter, oprócz pisania, musi opanować podstawy marketingu internetowego oraz tzw. googlewritingu. Bez tego ani rusz!

 

Gdzie szukać webwritera?

 

Szukanie dobrego webwritera to mozolny proces, który czasami przypomina przysłowiowe szukanie igły w stogu siana. Masz do dyspozycji wiele możliwości. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Podsyłam cztery, które wg mnie, dają szansę na znalezienie wartościowej osoby.

 

 • publikujesz na swojej stronie firmowej oraz w mediach społecznościowych (np. Facebook’u) ogłoszenie o tym, że szukasz webwritera wraz z wymaganiami, zakresem prac oraz prośbą o wycenę. Zaleta: Zgłoszą się osoby, którym zależy na zleceniu i już widzieli twoją stronę WWW. Wada: Słaby zasięg.
 • samodzielne poszukujesz w sieci webwritera. Wstukujesz w Google “pisanie tekstów na strony WWW” czy “prowadzenie bloga” i wertujesz wyniki wyszukiwania. A potem do każdego webwritera piszesz e-maila. Zaleta: Masz okazję zapoznać się z ofertą i portfolio wyszukanych osób. Wada: Zajmuje to sporo czasu.
 • publikujesz zlecenie na stronach ogłoszeniowych i serwisach dla freelancerów (np. oferia.pl, frelanceria.pl, useme.eu) i przeglądasz oferty wysłane przez agencje i wolnych strzelców. Zaleta: Sprawdzi się, gdy zależy ci na czasie i niższej cenie. Wada: Zdarzają się webwriterzy z przypadku. Kierowanie się ceną nie zawsze wychodzi na plus.
 • dostajesz cynk od znajomego, który zna dobrego webwritera. Zaleta: Masz osobę pewną, która sprawdziła się w działaniu. Wada: Ilu znasz znajomych, którzy polecą ci webwritera?

 

 

Jak zweryfikować webwritera?

 

Dostałeś na maila wiele ofert od webwriterów. Jak wybrać tego najlepszego? Oto wykaz zagadnień i poleceń, o jakie warto poprosić kandydata. Dzięki nim zweryfikujesz umiejętności webwritera i wybierzesz osobę, która sprawdzi się do tego zlecenia. Oczywiście poniższy wykaz można modyfikować w zależności od tego, jakich konkretnie tekstów potrzebujesz.

 

O co poprosić webwritera?

 

 • o portfolio, wykaz zrealizowanych zamówień, efekty działań;
 • o teksty z branży, w której działa twoja firma lub pokrewnej;
 • o wysłanie sugerowanych tematów na artykuły (np. na bloga firmowego);
 • o “audyt” aktualnej strony WWW/bloga z prośbą o sugestie ulepszeń tekstów;
 • o sugerowane słowa kluczowe, które pomogą w pozycjonowaniu strony;
 • o napisanie płatnego tekstu próbnego (Nie zmuszaj webwritera do pracy za darmo. Czy Ty pracujesz za darmo?);
 • o informacje na temat formy rozliczenia (faktura, rachunek, umowa o dzieło z przeniesieniem praw)

 

Dobry webwriter tego typu informacje powinien ci odesłać wraz z ofertą. Dla specjalisty, który siedzi "w temacie", odpowiedzi na te pytania to pestka. Ma do dyspozycji odpowiednie narzędzia i dokona szybkiej analizy. Miej tego świadomość i nie bój się go o to prosić. W końcu potem ty zapłacisz za efekty jego pracy.

 

Cena i termin realizacji

 

I na koniec jeszcze dwie rzeczy, które wg mnie nie powinny być głównym kryterium decydującym o wyborze webwritera, czyli cena i termin realizacji.

 

1. Szybki termin realizacji.

Chcesz mieć szybko, czy chcesz mieć dobrze? Oczywiście istnieją webwriterzy którzy piszą szybko i dobrze, ale raczej nie jest ich wielu. Wg mnie dobry webwriter na research i napisanie tekstów na stronę WWW potrzebuje minimum (!) 5 dni roboczych. Szybki termin realizacji (na jutro, pojutrze) powinien wzbudzić wątpliwości. Sugeruje, że webwriter albo nie ma zbyt dużo pracy, albo pisze z automatu bez zagłębiania się w projekt.

 

2. Cena.

To, ile zapłacisz za teksty, ma znaczenie, ale nie powinno być pierwszym kryterium, jakim się kierujesz. Czy można dostać dobry tekst za małe pieniądze? Tak, można. Nie będę zaprzeczać — jest to możliwie. Jednak nie licz na takie szczęście. Zazwyczaj ci, którzy piszą za niskie stawki albo zaczynają przygodę z webwritingiem i mają niewielkie doświadczenie, albo po prostu... słabo piszą.

 

Pamiętaj, że wartościowe i dobre teksty na stronie WWW potrafią przyciągnąć klientów. Warto zatem zainwestować w profesjonalnego webwritera, który napisze je dla ciebie, z myślą o twojej firmie i celach marketingowych. Nie ma sensu iść na skróty, bo w dłuższej perspektywie to się po prostu nie opłaci.

 


strona www blog - autorKatarzyna Biernacka - content marketer i webwriter, właściciel iMedia Solutions.

Od ponad 10 lat tworzy teksty do internetu, projektuje treści na witryny i prowadzi blogi firmowe. Prywatnie: ogarnia domowy chaos, dwójkę dzieci i marzy o wakacjach na Bali.

Jak zatrudnić dobrego webwritera

16 lutego 2017

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych bez kodowania

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie i w prosty sposób zrobić stronę internetową.

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie