Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

projektowanie stron www

Nieraz praca nad stroną internetową nie przebiega, tak jak to sobie zaplanowałeś i to zupełnie nie z Twojej winy. Przeciągają się terminy, klient żąda kolejnych poprawek, nie dostarcza materiałów, albo nie chce zapłacić.

Masz pecha, trafiłeś na bardzo trudnego klienta, z którym wszystko idzie jak pod górkę. Niestety toksyczni klienci zdarzają się dosyć często, ale czy musisz się na to godzić? W tym artykule dowiesz się, jak ich rozpoznać, sprawdzić i co zrobić, żeby zaoszczędzić sobie długich godzin frustrującej pracy z nimi.

Co zrobić, gdy spotkasz toksycznego klienta?


Zdobycie klienta nie jest takie proste, a konkurencja na rynku jest ogromna. Czasem pozyskanie zlecenia zajmuje więcej czasu niż jego wykonanie. Po skończeniu pracy nad stroną internetową przychodzi czas na płacenie i nagle tak bardzo zainteresowany projektem klient, przestaje mieć dla Ciebie czas. Maile do niego trafiają w dziwną czarną dziurę, z której nie przychodzi żadna odpowiedź, a telefonu nikt nie odbiera, a zaraz potem jest zajęty? O co chodzi?
Większość freelancerów spotyka takiego klienta na swojej drodze przynajmniej raz. Czy da się tego uniknąć? Oczywiście! Jeżeli klient źle się zapowiada, to można go zwolnić, zanim jeszcze rozpocznie się współpracę.

Zrezygnować ze zlecenia? Tak wiem, są rachunki do zapłacenia, dzieci płaczą, bo nowy iPhone jest fajniejszy niż poprzedni i bez niego na pewno stracą przyjaciół i zapadną w depresję, a pies skomle o nową piłkę. Poza tym poświęciłeś już trochę czas na korespondencję z tym klientem i szkoda, żeby poszedł on na marne. Czasem warto jednak tupnąć nogą i powiedzieć klientowi „Nie, dziękuję”. Zły klient może Ci zająć o wiele więcej czasu niż znalezienie kolejnego dobrego, a kiedy przyjdzie do płacenia, to zostaniesz odprawiony z kwitkiem i niezbyt miłym słowem lub nawet bez słowa. Chociaż oferta może być kusząca i nieść ze sobą obietnicę zapłaty, to warto na początku zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie masz do czynienia z klientem z piekła rodem.Jak rozpoznać złego klienta?

Pierwsze spotkanie z potencjalnym klientem potraktuj, jak pierwsze spotkanie z dziewczyną (lub chłopakiem), która Ci się bardzo podoba. Staraj się dobrze zaprezentować i zdobyć sympatię drugiej strony, a jednocześnie bądź wyczulony na sygnały ostrzegawcze. Jeżeli ktoś ciągle opowiada o swoim byłym lub wyznaje Ci miłość na pierwszej randce, to coś na pewno jest nie w porządku. Lepiej zawczasu zwolnić klienta niż potem tracić ogromne ilości czasu realizując kosmiczne zachcianki lub starając się dostać pieniądze za swoją pracę.

 

Skąpiec

Ten człowiek nie lubi wydawać pieniędzy. Zawsze wydaje mu się, że płaci za dużo. Może być bardzo bogaty, a mimo wszystko nie lubi wydawać pieniędzy. Jest kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę od samego początku:
• Miejsca, w których proponuje spotkanie.
• Chwali się, jak i gdzie udało mu się zaoszczędzić.
• Często wspomina o swoim budżecie na projekt.
• Od razu szuka tańszych alternatyw dla Twoich propozycji.


Jeżeli zauważysz któryś z nich, to spytaj się czy kiedyś pracował już z inny freelancerem i dowiedz się, jak ta współpraca przebiegła. Jeżeli będzie narzekał na współpracę, ceny lub mówił, że chciano go oszukać to znak, że właśnie ze „Skąpcem” masz do czynienia i trzeba uważać.

 

Klient potrzebujący

Jest to klient, który zadaje dużo pytań. To nie jest zła cecha, wręcz przeciwnie. Jednak ten typ klienta zadaje zdecydowanie za dużo pytań. Jak go rozpoznać?
• Pyta się kilka razy o to samo.
• Ma problem z podjęciem najprostszych decyzji.
• Kilkakrotnie wraca do przedyskutowanych już tematów.
• Prosi o dokładne wyjaśnienie wszystkiego krok po kroku, kilka razy, żeby dobrze zrozumiał.


Taki klient będzie kosztował Cię bardzo dużo czasu i nerwów. Co gorsza, jeżeli do sytuacji, w której nie będziesz się z nim zgadzał, to taki klient potrafi się obrazić. Czasem możesz nawet o tym nie wiedzieć, że w jakiś sposób zraniłeś jego uczucia. Wtedy wasza współpraca nie będzie przebiegała gładko, a i o zapłatę może być bardzo trudno.

Dołącz do ponad 180 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Pan „Mam zawsze rację”

Ten typ człowieka lubi się kłócić. Nieważne, z kim ani o co. Konflikt to coś, co go napędza i zawsze musi udowodnić, że to on ma rację. Nawet, jeżeli jej nie ma. Ten typ klienta udowodni Ci, że muzyka disco polo na stronie głównej i popup z tańczącymi delfinami, to jest to, co internauci lubią najbardziej. Typowe zachowania to:
• Krytykowanie freelancerów, z którymi pracował.
• Lubi mówić o innych, że to idioci.
• Przerywa Ci i dokańcza za Ciebie zdania.
• Na Twoje propozycje może odpowiedzieć „A czemu tak? Kolega miał inaczej i mówił, że dobrze”.


Jeżeli zauważysz, któryś z tych znaków to zastanów się 3 razy, czy chcesz wziąć ten projekt. Potem się zdrzemnij, pojedź w Bieszczad i skonsultuj z psychologiem, zanim podejmiesz się tego zlecenia. Ten klient będzie kosztował Cię dużo nerwów, nic mu nie będzie pasować, wszystko lepiej by zrobił. Nawet najlepszy projekt na świecie go nie zadowoli. Jest duża szansa, że Wasza współpraca przerwie się przed końcem zlecenia, a, nawet jeżeli jakimś cudem dojdzie do końca, to i tak może być trudno o zapłatę. Bo przecież to jest wszystko nie tak, jak chciał.

 

4. Człowiek z wizją

Ten typ klienta nie ma dużo kasy, ale ma wielkie plany. Co prawda na ten projekt nie ma pieniędzy, ale będzie miał na kolejne i wtedy Ci zapłaci tak, że hoho. Nie daj się nabrać. Ten człowiek może w to wierzyć i jest jakaś szansa, że faktycznie tak będzie. Jednak w większości wypadków ich wielkie plany spełzają na niczym. Znaj swoją wartość i jeżeli tego klienta nie stać na Twoje usługi, to lepiej z niego zrezygnować. Warto w to brnąć tylko, jeżeli projekt jest tak fajny, że chętnie zrobiłbyś go za darmo.

Czasem pozyskanie zlecenia zajmuje więcej czasu niż jego wykonanie

Jak sprawdzić podejrzanego klienta?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie klienta i zabezpieczenie wspólnej przyszłości jest zaliczka. Wspomnij już na pierwszym spotkaniu, że za swoją pracę oczekujesz części zapłaty z góry. Jej wysokość zależy od Ciebie. Reakcja drugiej strony może Ci dużo powiedzieć na temat dalszej współpracy. Jeżeli ktoś ma problem z zapłaceniem zaliczki, to może mieć też problem z zapłaceniem reszty kwoty. W takiej sytuacji w Twojej głowie powinno się zapalić czerwone światło.


Kiedy klient wydaje się trochę podejrzany, ale w sumie zlecenie jest spoko, to warto przeprowadzić jeszcze mały research. Użyj Google, sprawdź, czy nie ma przypadkiem złych opinii. Sprawdź firmowe profile na portalach społecznościowych. Sprawdź, czy macie wspólnych znajomych, jeżeli tak to dowiedz się, jakie mają doświadczenia z tą osobą. Sprawdź na LinkedIn, czy macie wspólnych współpracowników. Zdobądź możliwie dużo informacji, zanim podejmiesz decyzję, aby uchronić się przed wejściem w bagno, z którego trudno będzie wyjść.

 

Jak żyć?

Zdobycie zlecenia nie jest łatwe, ale wykonanie projektu dla toksycznego klienta jest jeszcze trudniejsze. Podczas pierwszych spotkań z klientem postaraj się rozpoznać, czy dobrze będzie się z nim pracować i czy nie lepiej poszukać innego zlecenia, które wykonasz z przyjemnością. Lepiej pracować z człowiekiem, który doceni Twoją pracę, niż brać każde zlecenie, jakie się trafi, a potem cierpieć podczas jego wykonywania i walczyć o należne za nie pieniądze. Dla dobrego klienta wykonasz projekt, z którego i Ty i on będziecie zadowoleni, dzięki czemu będzie z przyjemnością polecał Cię dalej.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor:  Andrzej Szelemetko – CCO/Growth Hacker Od ponad 5 lat pracuję na styku technologia/klient. Interesuje mnie, jak człowiek  korzysta z technologii i jak można ten proces przyspieszyć i ułatwić. Wolny czas spędzam głównie na rowerze i świeżym powietrzu.

08 października 2015

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Jak rozpoznać i uniknąć klientów z piekła rodem?

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI