Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Każdy użytkownik internetu ma kilka czy nawet kilkadziesiąt haseł do różnych kont, skrzynek pocztowych, aplikacji i wielu innych.

Niektórzy przechowują je domyślnie zapisane na swoim komputerze, co oczywiście nie jest bezpiecznym rozwiązaniem.

Inni stosują jedno hasło do wszystkiego, co jest jeszcze gorsze.

Część korzysta z managera haseł czy zapisuje je w różnych miejscach.

Chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że zarządzanie hasłami jest uciążliwe i nie do końca bezpieczne. Trudno je wszystkie spamiętać i często wysyła się prośby o ich odzyskanie.

Jednak bez haseł nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie swobodnego i pełnego poruszania się po internecie.

A gdyby tak spróbować? Niemożliwe?

Otóż Google i Microsoft twierdzą inaczej.

logowanie twarzą logowanie bezhasłowe logowanie biometryczne

W piątek 20 kwietnia, podczas konferencji poświęconej cyberbezpieczeństwu w San Francisco, obie firmy zaprezentowały swoje plany związane z systemami bezhasłowego logowania.

W tym celu technologiczni giganci chcą niebawem wykorzystywać systemy skanujące linie papilarne i rozpoznawanie twarzy. Na RSA Conference 2018 Google i Microsoft pokazały rozwiązania wykorzystujące standard technologii Fast Identity Online (czyli Sojuszu Szybkiej Tożsamości Online – FIDO 2.0).

Obie prezentacje dotyczyły bezpiecznych płatności z systemu PayPal.

Google zaprezentował łatwe logowanie do PayPal’a, przy wykorzystaniu smartfona z Androidem i czytnikiem linii papilarnych. Jeśli chcemy dokonać zakupu online, nie musimy wpisywać hasła aby opłacić transakcję.

Dołącz do ponad 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Wszystko, co należy zrobić, to zeskanować odcisk palca i PayPal wpuszcza nas na nasze konto. Dalej pozostaje jedynie dokończyć płatność.

Podobnie wygodny system zaprezentował Microsoft na komputerze z systemem Windows. Aplikacja Windows Hello może korzystać z kamery internetowej aby odczytać funkcje twarzy, a następnie przyznać dostęp do konta PayPal.

Ponieważ Windows Hello może odczytać także inne dane biometryczne, czyli odciski palców, być może i ta funkcja zostanie niebawem zaprezentowana.

członkowie fido

Skanowanie odcisków palców i technologia rozpoznawania twarzy oczywiście nie są niczym nowym ani przełomowy; ale wykorzystywanie ich przez najpopularniejsze serwisy – już tak.

Zarówno Google jak i Microsoft są członkami FIDO, który naciska branżę technologiczną aby porzuciła używanie haseł na rzecz prostszych i bezpieczniejszych sposobów logowania. Oprócz nich do sojuszu należy naprawdę wiele globalnych marek.

- Wszyscy wiemy, że hasła są problemem – powiedział na konferencji Brett McDowell, dyrektor wykonawczy FIDO Alliance. Powołał się na raport Data Breach Investigations Report 2017, z którego wynika, że aż 81% wszystkich przypadków naruszenia danych w 2016 roku dotyczyło się złamanych lub skradzionych haseł.

- Mamy również problem z hasłami, które są trudne do zapamiętania – dodał. Aby rozwiązać ten problem sojusz opracował standard FIDO 2.0, który eliminuje hasła do urządzeń mobilnych i komputerów oraz wykorzystuje dane biometryczne do odblokowania konta online.

logowanie biometryczne

Jak dokładnie działa FIDO 2.0? Żeby zweryfikować tożsamość, urządzenie skanuje odcisk palca lub twarz użytkownika. Następnie generowany jest unikalny klucz prywatny, który może odblokować konto internetowe, do którego próbujemy uzyskać dostęp. Jedną z największych zalet systemu jest to, że witryna czy aplikacja nigdy nie zapamiętuje, ani nie przechowuje klucza prywatnego.

Co więcej FIDO 2.0 jest rozwijany na wszystkich głównych przeglądarkach internetowych i już może wykorzystywać czujniki biometryczne na komputerze, smartfonie, smartwatchu czy kluczu USB.

Ponadto Microsoft zapewnił, że kolejne wydanie systemu Windows 10 będzie obsługiwać nowy standard. Aby zachęcić kolejne serwisy do korzystania z tej technologii, członek sojuszu Nok Nok Labs zaoferował firmom pomoc w migracji do systemu bezhasłowego logowania.

Technologie zaprezentowane przez Google i Microsoft są jeszcze w fazie przedprodukcyjnej, ale McDowell zapowiedział, że „2019 będzie wielkim rokiem dla FIDO 2.0”. Należy więc spodziewać się, że coraz więcej serwisów internetowych zacznie rozważać i wdrażać tę technologię.

A co Wy sądzicie o takim sposobie logowania? Czy uważacie, że to dobre i bezpieczne rozwiązanie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

Lubisz nowości w internecie? Dzięki tym artykułom rozszerzysz swoją wiedzę:

Google wprowadziło nowe rozwiązanie dla mobilnego ładowania wyników wyszukiwania

Szybkość strony wpłynie na ranking pozycjonowania dla urządzeń mobilnych

Trendy w projektowaniu stron www w 2018 roku

 


strona www blog - autorPaweł Krzywina - Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec.

 

5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

 

projektowanie stron www
26 kwietnia 2018

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Google i Microsoft dążą do bezhasłowego logowania się w internecie

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie