Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

5 przestarzałych trendów webdesignu, których należy unikać

Trendy dotyczą wielu dziedzin naszego życia i zmieniają się bardzo szybko, jednak w przypadku rozwiązań technologicznych i stron internetowych proces ten przebiega kilka razy szybciej niż w innych kategoriach. Ciągłe aktualizacje urządzeń mobilnych, systemów i aplikacji, zwiększają potrzeby i wyobrażenia użytkowników. Niestety niektóre przestarzałe trendy w webdesignie wciąż są stosowane, często bez wiedzy ich właścicieli. Wiele firm nadal umieszcza stare i nieatrakcyjne elementy czy funkcje na swoich witrynach, przez co narażają się na utratę potencjalnych klientów, zanim ci poznają pierwsze informacje dotyczące biznesu. A tego każdy właściciel strony www wolałby uniknąć.

5 przestarzałych trendów webdesignu, których należy unikać

Oczywiście trendy w projektowaniu witryn należy stosować, ale musimy mieć na uwadze, że niektóre z nich mogą bardzo szybko wypaść z łask i sprawić, że nasz projekt będzie wyglądał nieatrakcyjnie. Poniżej przedstawiamy 5 trendów webdesignu, które dawno już się skończyły, a przynajmniej powinny.

 

Agresywne okienka

Niestety niechciane okienka są nadal bardzo popularne, zwłaszcza w trwającym wyścigu reklamodawców o powierzchnie marketingowe. Chyba wszyscy doświadczyliśmy sytuacji, w której kilka chwil po wejściu na daną witrynę, obraz strony raptem przysłania nam przytłaczająca reklama. Jeżeli nie będziemy wpychali naszym odwiedzającym czegoś na siłę, na pewno bardziej życzliwie spojrzą na naszą markę. Ponadto z wyskakującymi oknami stara się walczyć Google, który blokuje strony z irytującymi oknami na urządzeniach mobilnych.

5 przestarzałych trendów webdesignu, których należy unikać

Źródło: Google Webmaster Central Blog 

Wyskakujące okna mogą spowodować zwiększenie wyników konwersji, ale należy przy tym uważać. Nadmierna ich liczba na ogół irytuje użytkowników, którzy z tego powodu opuszczą naszą stronę. Możemy oczywiście pozyskiwać dane od odwiedzających tj. adres mailowy, ale istnieją na to lepsze sposoby aniżeli wyskakujące okno na pół ekranu. Zamiast tego możemy dodać z boku strony moduł, który np. pozwala użytkownikom na subskrypcję.

 

Hamburger menu na komputerze

Ikona 'hamburgera' została pierwotnie zaprojektowana dla urządzeń mobilnych, jednak z jakiegoś powodu stała się również popularna na stronach desktopowych. Na ekranach smartfonów jest mało miejsca, więc w prosty i uniwersalny sposób wskazujemy użytkownikom miejsce, w którym schowane jest nasze menu. Ukrywanie menu na desktopie w znacznym stopniu zmniejsza użyteczność naszej witryny. Trzy poziome linie łatwo gubią się na ekranie komputera, a wielu użytkowników stacjonarnego sprzętu zupełnie nie rozumie ich funkcjonalności. Pozostawmy więc 'hamburgery' tam, gdzie ich miejsce.

5 przestarzałych trendów webdesignu, których należy unikać

Źródło: Time.com

 

Ruchoma karuzela

Na szczęście karuzele nie są tak popularne jak kiedyś, jednak nadal możemy na nie trafić. Umieszczanie kilku różnych elementów w tym samym miejscu na stronie mija się z celem. Nie tylko spowalniają one szybkość wczytywania strony, ale także zmniejszają wyniki konwersji. Nielsen Norman Group przeprowadził w 2013 roku badania, które wykazały, że ludzie ignorują ten sposób prezentacji treści i wręcz uznają go za przeszkodę. Użytkownicy przyznali, że nawet jak szukali określonej treści, nie mogli jej znaleźć z powodu automatycznie przewijanej karuzeli.

Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że pod ekranem początkowym mogą znajdować się inne treści. Zamiast tego powinniśmy rozważyć umieszczenie interesującego zdjęcia, animacji czy głównego wezwania do działania.

 

Licznik odwiedzających

Licznik na blogu lub osobistej stronie internetowej to nic wielkiego, nawet jeśli tak naprawdę nie służy on żadnemu sensownemu celowi. Jednak liczniki odwiedzających w przypadku witryn komercyjnych bardziej szkodzą niż pomagają. Użytkownicy naprawdę nie są zainteresowani liczbą osób, które odwiedziły daną stronę przed nimi. Poza tym co dokładnie oznacza dana liczba? Liczbę odwiedzających w tym tygodniu, miesiącu czy może od początku funkcjonowania strony? Ponadto, jeżeli licznik znajduje się na stronie firmowej i wyświetla niską wartość, to stawia ją w negatywnym świetle. Dlaczego więc w ogóle chwalić się tą statystyką?

Oczywiście liczba odwiedzin naszej strony jest bardzo istotna, ale na ogół tylko dla jej właściciela. Wiele statystyk, bardziej i mniej zaawansowanych, możemy uzyskać np. synchronizując swoją witrynę z Google Analytics. Innym elementem, przy którym możemy skorzystać z liczby odwiedzających, jest sekcja z najpopularniejszymi artykułami. Ludzi jednak nie interesuje to czy dany wpis wyświetliło trzysta czy sto tysięcy osób.

W tym miejscu sprawdzicie jak podłączyć Google Analytics do strony www utworzonej w WebWave.

 

Zdjęcia stockowe

Wiele witryn jest do siebie bardzo zbliżonych i to nie tylko ze względu na rodzaj czcionki, schemat kolorów czy pole wyszukiwania i pozycję menu, ale także przez podobne zdjęcia. Nadmierne wykorzystywanie seryjnych fotografii jest przestarzałym i szkodliwym trendem w projektowaniu stron www. Wybór oklepanych i fałszywych zdjęć na naszej witrynie znacznie zmniejsza wiarygodność marki. Odwiedzający mogą pomyśleć, że są jeszcze inne rzeczy związane z naszym biznesem, które różnią się od tego co przedstawiamy.

5 przestarzałych trendów webdesignu, których należy unikać

Dla swojego biznesu, zespołu, biura czy usług, zawsze powinniśmy używać własnych zdjęć. Nawet jeśli nie mamy środków na profesjonalnego fotografa, zrobienie swoich zdjęć będzie lepsze. W ten sposób sprawimy, że strona będzie bardziej osobista i naprawdę będzie odzwierciedlała nasz produkt, sklep, pracowników itp. Jeżeli już koniecznie musimy pobrać obrazy z banku zdjęć, niech będą one naprawdę niestandardowe i wysokiej jakości.

 

Podsumowanie

Jeżeli powyższe elementy nie dotyczą Waszej strony www, to bardzo dobrze. W przypadku, gdy niektóre z nich ją opisują, niezwłocznie powinniście przystąpić do zmian. Poradzenie sobie z powyższymi wskazówkami jest bardzo dobrym punktem wyjścia do modernizacji witryny i zapewnienia odwiedzającym lepszych wrażeń. Jeśli zastanawiacie się nad nowymi rozwiązaniami na swojej stronie, a nie jesteście pewni czy to dobry wybór, skontaktujcie się z nami. Chętnie skonsultujemy wszystkie opcje i pomożemy Wam uniknąć nieaktualnych trendów webdesignu.

Z jakimi przestarzałymi trendami spotykacie się na stronach www najczęściej? Które z nich najbardziej Was irytują? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 


5 przestarzałych trendów webdesignu, których należy unikaćPaweł Krzywina - Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec.

5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

14 grudnia 2017

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

5 przestarzałych trendów webdesignu, których należy unikać

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI