Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

freelance

Jest to odwieczne pytanie, które zadaje sobie każdy człowiek uprawiający tzw. wolny zawód. Gdy powiem zbyt dużo, mogę nie dostać zlecenia, jeśli zaś powiem zbyt mało, przestanie mi się opłacać. Nie ważne, czy dopiero zaczynamy, czy też mamy już parę lat doświadczenia - zawsze mamy ten dylemat.

Poniżej przedstawiam moje doświadczenia, które mam nadzieję, pomogą Wam pozbyć się tego problemu.

Nigdy nie stawiaj poprzeczki zbyt nisko

Wydaje się to dość oczywiste, lecz w rzeczywistości nie jest. Znam mnóstwo osób z różnych branży, które robią świetne rzeczy, lecz często nie doceniają swojej pracy. Czy to ze strachu, że nie dostaną zlecenia, czy też po prostu z braku pewności siebie. W efekcie dostają zlecenie, które jest źle wycenione, przez co po pewnym czasie przestaje im się opłacać i skutkuje:

 

  • Kompletnym brakiem zainteresowania projektem - jest to ten stan, kiedy robimy, aby było już zrobione. Nie zależy nam już absolutnie, aby projekt był fajny - chcemy go po prostu skończyć. Efekt: nie możemy pokazać nikomu takiego projektu, a na myśl o nim mamy dreszcze, a w efekcie  nie dostajemy kolejnych zleceń.

  • Stwierdzeniem w trakcie projektu, że kończenie go jest kompletnie nieopłacalne i w desperacji porzucamy go. Efekt: mamy niezadowolonego klienta, który nigdy nas nie poleci, przez co nie dostajemy kolejnych zleceń.

 

Jak widać, obie te sytuacje prowadzą do tego, że zamiast mieć więcej pracy, mamy jej mniej, a do tego możemy stracić poczucie własnej wartości, a nawet nabawić się jeszcze depresji, że pracujemy za marne grosze i robimy kiepskie projekty (bo przecież za lepsze nam nie płacą). W ten sposób wpadamy w błędne koło, które niczym kamień u szyi ciągnie nas w dół oceanu.

 

Nie wspominam już o tym, że nasi koledzy po fachu znienawidzą nas, ponieważ "psujemy rynek" i zaniżamy ceny, a uwierzcie, że naprawdę nie warto tracić kontaktów z innymi freelancerami, ponieważ wcześniej, czy później będziecie się potrzebować nawzajem.

 

Pokaż jakie zalety płyną z Twojej pracy

Często klienci nie uświadamiają sobie, za co tak naprawdę mają zapłacić. Gdy składasz ofertę to wymień dokładnie wszystko, co na nią się składa. Nawet jeśli coś wydaje Ci się oczywiste - napisz to, ponieważ dla innych może to być całkowicie nieoczywiste.

 

Komunikuj się językiem klienta - jeśli jest to duża korporacja, używaj liczb i fachowych zwrotów (najlepiej tych obcojęzycznych), jeśli zaś mała firma - opisz dokładnie i zrozumiale, czym są te wszystkie dziwne słowa. Pamiętaj jednak, aby zawsze opisywać swoją ofertę przez pryzmat korzyści, jakie uzyska Twój klient - dzięki temu będzie wiedział, po co mu to wszystko i łatwiej będzie mu to zaakceptować.

Dołącz do ponad 170 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Nigdy nie negocjuj stawek na pierwszym spotkaniu

 

Gdy widzisz się pierwszy raz ze swoim klientem, nigdy nie pozwól, aby doszło na niej do rozmowy o dokładnych kwotach. Możesz powiedzieć, jakie rzędu to są kwoty, lecz nigdy nie mów o konkretach. Zbierz informacje, dopytaj się o funkcjonalności i wymagania. Poproś o przykłady podobnych rozwiązań, które podobają się klientowi, a później powiedz, że przygotujesz dokładną ofertę. 

 

Dzięki temu pokażesz swojemu klientowi, że nie jest to sklep spożywczy, a Ty nie sprzedajesz bułek, lecz profesjonalne usługi, a to da Ci także chwilę na dokładną analizę ile czasu może w rzeczywistości zająć projekt. Pozwoli Ci również przygotować się do negocjacji poprzez podkreślenie trudnych elementów projektu i potencjalnych zagrożeń.

Nie ważne, czy dopiero zaczynamy, czy też mamy już parę lat doświadczenia - zawsze mamy ten dylemat.

Jak wyliczyć swoje wynagrodzenie?

Kiedyś prowadziłem w gronie przyjaciół poważne wyliczenia, jak powinno się ustalać wynagrodzenie freelancera. Doszliśmy do wspólnego wniosku, że najlepszą metodą obliczenia wyjściowej kwoty jest:

 

  1. Sprawdzenie, jakie jest średnie wynagrodzenie za daną pracę "na etacie".

  2. Dodanie kwoty wszystkich podatków - ok. 40%.

  3. Dodanie wszystkich kosztów stałych (wynajem biura, ZUS itp.).

  4. Dodanie 30% na wszelkiego rodzaju zabezpieczenia - zakup komputera, przerwa w zleceniach.

  5. Dodanie 20% - tak na wszelki wypadek, albo na lepsze wakacje - wypoczynek jest bardzo ważnym elementem pracy.

 

Jak widzicie, do średniej pensji należy dodać ok. 100-120%. Wydaje się to bardzo dużo, lecz dla pracodawcy są to i tak znacznie mniejsze koszty niż zatrudnienie pracownika "na stałe", tak więc nie miejcie skrupułów, jeśli chcecie dodać sobie trochę więcej zapasu na wakacje ;)

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Tomasz Szwed (2Sides). Od ponad 9 lat zajmuje się projektowanie stron internetowych i serwisów www. Analizuje potrzeby klientów i wyszukuje najlepsze dla nich rozwiązania. Następnie projektuje i czuwa nad całym procesem produkcji.

fn

01 lipca 2015

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Ile warta jest Twoja praca jako freelancera, czyli jak wycenić swoją pracę i zarabiać więcej

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI