Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

User experience (UX) jest to ogół doświadczeń jakie towarzyszą użytkownikowi podczas korzystania z aplikacji lub przeglądania strony internetowej.

Niektóre złe rozwiązania implementowane na stronie www mogą zostać pomyślnie zastąpione właśnie przez wzorce UX.

Ich zadaniem jest ułatwienie poruszania się po naszej witrynie, co może prowadzić np. do zwiększenia liczby konwersji.

Niestety część z nich niekiedy przynosi odwrotne skutki do zamierzonych. Poniżej prezentujemy 5 przykładów user experience, których nie znoszą użytkownicy.

 

Wyskakujące okna

Często zdarza się, że po wejściu na daną stronę internetową, kiedy zaczęliśmy czytać już pierwsze informacje, raptem naszym oczom ukazuje się okno (pop-up), które prosi nas np. o podanie adresu e-mail. Być może autorzy rzeczywiście mają interesujący biuletyn, ale w ten sposób nie zdobędzie się lojalnych czytelników.

 

 

Zanim spytamy czy poprosimy naszych czytelników o cokolwiek, powinniśmy dać im czas na zapoznanie się z treścią strony. Umożliwi im to podjęcie samodzielnej, a nie wymuszonej decyzji. Oczywiście możemy skorzystać z wyskakującego okna, ale np. po przeczytaniu strony przez użytkownika, a nie zaraz po wejściu.

Dołącz do ponad 115 tysięcy ludzi, którzy tworzą darmowe strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Wielkie menu

Duże menu mogą wydawać się dobrym pomysłem, szczególnie dla stron, które posiadają wiele sekcji i działów, ale tak nie jest. Ich największą wadą jest to, że użytkownik, który stara się znaleźć interesującą go informację, musi przedrzeć się przez labirynt ścieżek i strzałek.

Problemy z łatwą i skuteczną nawigacją mogą sprawić, że czytelnicy po prostu opuszczą naszą witrynę.

 

Nieskończone przewijanie

Infinite scrolling także może przynieść więcej szkód niż korzyści. Jeśli czytelnik chce dotrzeć do ważnych informacji w stopce strony, albo zajmie mu to mnóstwo czasu, albo ją zamknie.

Nawet jeśli do tego czasu tego nie zrobi, na pewno nie będzie mu się chciało przewijać strony z powrotem na górę.

Choć infinite scrolling ma duży potencjał, nie jest odpowiedni dla większości stron internetowych. Aby rozwiązać problem użytkowników możemy np. zmieniać adres URL strony, kiedy ta ładuje inną sekcję.

Więcej o nieskończonym przewijaniu pisaliśmy w poprzednim tekście „Infinite scrolling czy paginacja – co wybrać dla naszej strony www?”.

 

Animacje ładowania strony

Czytelnicy są niecierpliwi, dlatego powinniśmy unikać efektu animacji pomiędzy poszczególnymi stronami. Szybkość jest dzisiaj podstawą, dlatego jeśli nasza strona jest za ciężka i ładuje się zbyt wolno, powinniśmy umieścić lżejsze elementy zamiast zostawiać użytkowników z pustym ekranem i drobną animacją.

złe praktyki ux przy tworzeniu stron www

O szybkości strony internetowej przeczytacie więcej w artykule „Szybkość ma znaczenie czyli jak długo ładuje się moja strona”.

 

Polub nas! Śledź nas!

Opcje społecznościowe mogą realnie wzmocnić naszą markę w Internecie i pomóc w zdobyciu większej liczby klientów.

Jednak okna i widgety dla społecznościówek powinny być wykorzystywane z umiarem. Nawet wartościowa strona internetowa, zasypana przyciskami Facebooka czy Twittera, znacznie traci na swej wartości.

Użytkownicy chętniej podzielą się naszą treścią w mediach społecznościowych jeżeli nie będą do tego zmuszeni.

 

Miejcie na uwadze, że nie polecamy Wam całkowitej rezygnacji z powyższych wzorców user experience.

Chociaż opisane przykłady nie są najlepszymi rozwiązaniami, to ich modyfikacja może naprawdę sprawdzić się na niektórych stronach internetowych.

Zastanówcie się jakie rozwiązania mogą usprawnić poruszanie się po Waszej witrynie i dostosujcie je pod indywidualne potrzeby Waszych czytelników. Dobry pomysł i praca na pewno przyniosą odpowiednie efekty.

Koniecznie przeczytaj też te artykuły:

Autor: Paweł Krzywina. Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

jak określić cel strony www
20 lipca 2017

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

5 przykładów user experience, których nie lubią Twoi użytkownicy

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie