Jak się zmieniało tworzenie stron?

Strony internetowe zmieniły się na przestrzeni ostatnich niemal trzydziestu lat.

Od linii zielonego kodu na czarnym tle, poprzez pierwsze graficzne przeglądarki internetowe, niemal zapomnianą epokę Flasha oraz wszystkie mody – aż do dziś.

Tworzenie stron www zmieniało się.

Kiedyś największy wpływ miała na nie technologia (oraz możliwości, jakie dawała).

Dzisiaj – bardzo ważne są trendy i dobry design stron internetowych.

Historia powstawania stron internetowych jest pełna ciekawych rzeczy, ale jedno się nie zmieniło: ludzi, którzy chcą zabrać się za tworzenie stron www nigdy nie brakowało.

Podobnie jak narzędzi, w których mogą budować strony. Często własne i samodzielnie. 

 

Ewolucja stron internetowych

Historia stron internetowych, chociaż dosyć krótka, jest bardzo dynamiczna i ciekawa. 

Wszystko zaczęło się w CERN-ie. Tam powstały pierwsza strona internetowa i pierwsza specyfikacja języka HTML.

Dzięki tym dwóm rzeczom wszyscy wiemy, gdzie tworzenie stron i same strony mają swoją kolebkę. Jednak samo budowanie stron zmieniało się. W gruncie rzeczy po to, żeby odpowiadać nowym potrzebom.

A te potrzeby zmieniały się.

Pierwszy język znaczników HTML pozwalał na całkiem sprawne tworzenie stron www.

Spora część tych znaczników jest aktualna do dziś i jest poprawnie interpretowana przez współczesne przeglądarki internetowe.

Jednak pierwsze stron internetowe nie były przyjazne użytkownikom. Przynajmniej według naszych (dzisiejszych) standardów.

Zielone znaki na czarnym tle, obsługa z linii tekstowej i żadnego kursora.

Dopiero pojawienie się pierwszej graficznej przeglądarki internetowej sprawiło, że strony www stały się przyjaźniejsze.

tworzenie stron www

Pierwsza przeglądarka internetowa przyjazna użytkownikom

Erwise – tak nazywała się pierwsza graficzna przeglądarka internetowa.

Dzięki niej samo robienie stron stało się bardziej eleganckie: użytkownicy mogli łatwiej znaleźć to, czego szukają, a sama struktura strony (czyli znaczniki itp.) była ukryta.

Pierwsze przeglądarki graficzne wniosły też coś nowego: twórcy stron musieli uwzględniać przeciętnego użytkownika i jego potrzeby.

Bo jeszcze na początku strony internetowe były kierowane do specjalistów i profesjonalistów. Dla nich ważniejsza była treść i sam fakt, że korzystają z czegoś tak przełomowego, jak strona internetowa.

Gdy internet zaczął się upowszechniać, użytkownicy trafiali na barierę w postaci interfejsu strony. I marnego user experience.

To był silny impuls do przemyślenia procesu tworzenia stron i wprowadzenia bardziej przyjaznych przeglądarek.

Jak widzisz, historia stron internetowych i ich budowania od początku była mocno powiązana z użytkownikami. Ale tych zmian i ciekawostek nie brakowało.

Do tego samo tworzenie stron www było (i dalej jest) ściśle powiązane z potrzebami użytkowników i tym, co okazuje się potrzebne.

Widać to doskonale zwłaszcza przez pryzmat ewolucji stron internetowych.

Ale żeby zrozumieć jak zmieniało się samo budowanie i tworzenie stron, musisz uświadomić sobie jak ewoluował sam internet i strony. 

Jednak już wtedy było wiadomo, że każda strona potrzebuje hostingu (miejsca na dyskach serwerów), domeny (adresu w sieci) i jakiegoś narzędzia do robienia stron. 

 

 

Jak wyszukiwarki zmieniły projektowanie stron internetowych?

Również sam internet – jako zbiór zawierający strony internetowe – na początku był niezbyt okazały. Jeszcze w 1993 roku było raptem 130 stron internetowych. Żeby dotrzeć do każdej z nich wystarczyło przewinąć katalog stron internetowych i wybrać tę właściwą.

Dzisiaj? Liczba stron internetowych zbliża się do 1,9 miliardów.

Każdego dnia powstają kolejne, a ich ilość nie maleje. Co ciekawe – chociaż liczba stron rośnie niemal każdego dnia, to szacuje się, że tylko 10% z nich jest aktywnych.

Ale już w 1993 roku użytkownicy dosyć szybko zorientowali się, że tworzenie katalogów zawierających strony internetowe i ich adresy mija się z celem. Dużo praktyczniejszym rozwiązaniem okazało się budowanie wyszukiwarek stron internetowych, które pozwalały na sprawne przeszukiwanie wszystkich dostępnych stron www.

Pierwszą przeglądarką z prawdziwego zdarzenia była AltaVista. Trafiła do internetu w 1995 roku, kiedy istniały już 23 tysiące stron www.

Ta liczna sprawiła, że tworzenie stron www musiało się zmienić.

Wyszukiwanie informacji w takiej masie treści było wymagające i trudne, dlatego już wtedy strony internetowe musiały zawierać jakieś informacje, które wyszukiwarki mogły odczytywać.

Tak, to były czasy wplatania w każdą stronę tagów „sex”.

Na szczęście – mamy to już za sobą.

tworzenie stron internetowych krok po kroku

Jak wyszukiwarki internetowe zmieniły tworzenie stron www?

Wyszukiwarki internetowe w połowie lat 90. ubiegłego wieku były słupami ogłoszeniowymi. W oknie głównym była masa reklam, a pole wyszukiwania było małe i łatwe do przegapienia. Wtedy można było mówić o marketingu w wyszukiwarkach internetowych.

Prawdziwą rewolucję wprowadziło w 1998 roku Google. I to ta wyszukiwarka sprawiła, że tworzenie stron www trzeba było dogłębnie przemyśleć. A do tego ta wyszukiwarka wprowadziła marketing w wynikach wyszukiwania.

Zwłaszcza że strony internetowe na tym etapie przestały być tylko tekstem. Pojawiały się pierwsze grafiki na stronie internetowej. Wprawdzie wczytywały się dramatycznie długo, bo internet działał z zawrotną prędkością 9,6 kbps (albo niewiele większą), a strony www dalej były czymś dla geeków. Jednak już wtedy Google wprowadziło wyszukiwarkę, która zrewolucjonizowała internet.

Zamiast miliona reklam na stronie głównej, można było się reklamować w wynikach wyszukiwania. To był jak na 1998 rok rewolucyjny i zarazem genialny pomysł. Po raz kolejny na tworzenie stron www wpływ miał UX – wyszukiwarka błyskawicznie zawojowała rynek, bo była przyjaźniejsza dla użytkowników.

Do tego Google musiało stworzyć mechanizm, który pozwoliłby przeszukiwać treść stron. Gdy do znalezienia były informacje na jednej z dwóch milionów stron, trzeba było znaleźć sposób na dobre uporządkowanie wyszukiwania.

I tak zaczęło się SEO. To kolejna rzecz, która zmieniła tworzenie stron www. Zaczęły liczyć się tagi stron, opisy i nazwy każdej z nich oraz to, jak strony odpowiadają na pytania użytkownika, zadane za pośrednictwem wyszukiwarki.

Dołącz do 120 tysięcy ludzi, którzy tworzą responsywne strony internetowe za darmo i bez kodowania

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron internetowych z pełną swobodą. Strony internetowe możesz robić zaczynając od czystej karty lub wykorzystując darmowy szablon www.

DOŁĄCZ >

Nowe znaczniki  HTML, nowe przeglądarki stron

Do tej pory pojawiła się już kolejna specyfikacja języka znaczników HTML. Każda wprowadzały nowe możliwości. W 1998 roku istniała już wersja HTML 4.0.

Jeszcze w latach 90. XX wieku wybór przeglądarki miał ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała konkretna strona internetowa.

Często różnice były spore, jednak tu też użytkownicy wybierali rozwiązania, które uznawali za lepsze.

Albo tańsze.

Rewolucję na rynku przeglądarek spowodował Microsoft, gdy w 1995 wypuścił na rynek darmową przeglądarkę Internet Explorer.

Wtedy mało które narzędzie do pracy w internecie było za darmo.

Ta decyzja osłabiła pozycję Netscape, która do tamtej pory miała 90% rynku przeglądarek. Tak z ciekawostek.

Do tego w 1996 roku pojawiły się kaskadowe arkusze stylów, czyli CSS. Pozwalał definiować style tekstu i wiele, wiele więcej.

Dzięki temu językowi prezentacji stron internetowych można było zrobić naprawdę dużo, a samo tworzenie stron www dawało jeszcze więcej możliwości niż do tej pory.

Co ciekawe – wsparcie tego języka nie było powszechne wśród przeglądarek internetowych.

 

Technologie, które zmieniły budowanie stron

W drugiej połowie lat 90. Microsoft wprowadził Internet Explorer, a mniej więcej w tym sam czasie pojawiły się innowacyjne rozwiązania, które zmieniły tworzenie stron internetowych.

Animowane GIF-y (które do dzisiaj straszą i bawią), JavaScript czy pierwsze obiekty flashowe – to był prawdziwy przełom.

Dzięki tym innowacjom strony przestawały być tylko zbiorem tekstów, tabel i kolumn przeplatanych grafikami. Mogły być czymś więcej.

Jednak żeby budować wtedy strony, trzeba było się znać na rzeczy.

Innymi słowy – własna strona internetowa wymagała znajomości HTML-u.

Właśnie dlatego robienie stron www było na początku internetu zajęciem bardzo niszowym.

Jeśli ktoś chciał się tym zająć, to niemal natychmiast zyskiwał uznanie znajomych i łatkę geeka.

Jednak znowu pojawili się użytkownicy i ich potrzeby.

Gdy strony internetowe przestały być wyłącznie dla specjalistów i „komputerowców”, okazało się, że przydają się prawie każdemu.

Jednak nie każdy chciał spędzać godziny ślęcząc nad kodem HTML (wtedy jeszcze nie było zbyt wielu edytorów kodu), albo szukać rozwiązań.

Ba, wiele osób po prostu bało się tego lub nie czuło się na siłach. 

Dlatego dosyć szybko pojawiły się pierwsze kreatory stron internetowych.

Pierwsze kreatory, czyli FrontPage Microsoftu (1995) czy Dreamweaver (1998) pozwalały na robienie stron bez kodowania.

I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że kod generowany przez te programy był po prostu zły. Kiepska optymalizacja, strony były powolne i ogółem – te narzędzia pozostawiały sporo do życzenia.

Jeśli do tego dołożyć to, że szybkość internetu wtedy była zaledwie ułamkiem dzisiejszych standardów, nie należy się dziwić. 

Kreatory stron działały w trybie WYSIWYG, czyli po angielsku what you see is what you get (w wolnym tłumaczeniu: dostajesz to, co widzisz).

Oznacza to, że ułożone w projekcie elementy zachowują układ w ostatecznej wersji projektu.

W tym przypadku – elementy ułożone w kreatorze zachowują swój wygląd na stronie internetowej wyświetlanej w przeglądarce.

Tylko żeby kreatory zaczęły być narzędziami do tworzenia stron www z prawdziwego zdarzenia musiało minąć trochę czasu.

tworzenie stron www programy darmowe

 

Przełom w robieniu stron 

Mniej więcej na przełomie lat 90. i dwutysięcznych zdarzyło się kilka rzeczy, które mocno wpłynęły na samo tworzenie stron, chociaż też na cały (ówczesny) internet.

Przede wszystkim – pękła bańka dot.comów, czyli ślepe inwestowanie ogromnych środków w nierentowne przedsiębiorstwa internetowe, które miały zostać drugim Microsoftem. To sprawiło, że wiele z nich upadło. Z dnia na dzień.

Dodatkowo – wzrosła dostępność internetu, więc osób, które mogą zabrać się za tworzenie stron www jak również i osób, które mogą z tych stron internetowych korzystać, było każdego dnia coraz więcej.

To doprowadziło do klarowania się idei Web 2.0, czyli internetu, który zakładał też aktywność użytkowników.

Jednak zanim do tego doszło, niemal wszyscy się zachłysnęli możliwościami, jakie dawały kolejne wersje HTML.

Czyli powstawały strony z animacjami, GIF-ami i elementami, które wyglądały na początku lat dwutysięcznych zjawiskowo, ale mijały długie minuty, zanim się załadowały.

A gdy już się pojawiły, to nie wiadomo było do końca o co chodzi. Na szczęście ten trend „efektowności” odszedł w niepamięć.

 

Sieci społecznościowe i Web 2.0

Więc po burzy, jaką wywołało załamanie na rynku dot.comów, jak również dzięki ciągłemu rozwojowi i coraz większej dostępności, internet stał się czymś powszechnym.

Początek lat dwutysięcznych to narodziny portali społecznościowych, w których zaczynała się realizować idea Web 2.0, czyli internetu tworzonego przez użytkowników.

Przez lata najpopularniejszy był MySpace, żeby po kilku latach ustąpić Facebookowi i innym serwisom społecznościowym.

Jednak esencją Web 2.0 stały się Wikipedia i blogi.

To dzięki nim użytkownicy mogą dzielić się z innymi swoją wiedzą, twórczością i przemyśleniami. Tak, oznacza to, że każdy może powiedzieć coś na każdy temat.

Czyli, zgodnie z duchem Web 2.0, każda strona internetowa powinna pozwalać na wejście w interakcję – zostawienie komentarza, napisanie wiadomości właścicielowi czy udostępnienie treści.

Innymi słowy: strony internetowe przestały tylko podawać treści. Zaczęły być miejscem wymiany informacji, prowadzenia dyskusji i dzielenia się wiedzą.

Takie podejście sprawiło, że tworzenie stron stało się jeszcze bardziej egalitarne.

Również same narzędzia, dzięki którym własna strona internetowa jest czymś łatwo dostępnym, bardzo się zmieniły. Bo zmienił się też internet.

sieci społecznościowe i tworzenie stron www

 

Trendy w projektowaniu stron internetowych

Coraz wyraźniej były widoczne trendy w projektowaniu stron internetowych.

Zmieniały się co jakiś czas, a do tego wprowadzały coś nowego do samego tworzenia stron. Zaczęły liczyć się też wrażenia użytkownika, a nie tylko to, co ma znaleźć się na stronie.

Projektowanie stron zaczęło być sztuką, nie klepaniem tych samych wzorów.

Nowe możliwości sprawiły, że strony internetowe miały jeszcze większe możliwości.

Dzięki wprowadzeniu Adobe Flash możliwe było tworzenie aplikacji SaaS-owych (czyli dostępnych w przeglądarce).

Wprowadzenie HTML5 rozwinęło te możliwości i pozwoliło na przyspieszenie aplikacji SaaS-owych oraz zwiększenie ich możliwości.

Dodatkową rzeczą, którą wprowadziło Web 2.0, a która wpłynęła na trendy w robieniu stron, był RankBrain, czyli algorytm Google’a, który ocenia jakość treści na stronie.

Dzięki niemu wyżej w wynikach wyszukiwania pojawiały się strony, które zawierały wartościowe treści.

Ten trend sprawił, że bardzo ważna stała się jakość treści na stronie.

 

Tworzenie responsywnych stron internetowych

Kolejną rewolucją było budowanie i dostosowywanie stron do potrzeb urządzeń mobilnych. Czyli responsywna strona internetowa staje się normą (czyli Responsive Web Design). Ta rewolucja dzieje się na naszych oczach i w dużej mierze dzięki nam: użytkownikom internetu.

Już w 2017 roku z internetu korzystano głównie z urządzeń mobilnych. W tym widać wyraźnie, że ten trend postępuje.

W 2018 ten wzrost nieznacznie zmalał, jednak wciąż jest dobrze ponad 50%. 

Dlatego rewolucja mobilna zmienia tworzenie stron internetowych.

Kiedyś web design działał „zstępująco”. Najpierw powstawał projekt strony stacjonarnej, a potem mobilnej.

Teraz zaleca się projektowanie „wstępujące”, czyli zaczynanie od interfejsu mobilnego i tworzeniu na jego podstawie kolejnych widoków, aż do desktopowego.

Update: ten temat rozwijam w tekście o dobrych praktykach tworzenia stron responsywnych

Ta zmiana po raz kolejny stawia trudne pytania osobom projektującym strony internetowe: o priorytety, o user experience oraz inne rzeczy powiązane z robieniem stron.

Na mniejszym ekranie zły projekt daje się jeszcze bardziej we znaki. Na dużym – może się jeszcze jakoś bronić.

Zwłaszcza że każdy projekt przeniesiony na ekran telefonu musi być gruntownie przemyślany.

Niekiedy – na nowo. Bo strony www bez jasno widocznego celu na urządzeniach mobilnych pokazują, że mają tylko słabe strony. I na pewno nie zachęcają do dalszego przewijania.

Poza tym dochodzi mnóstwo trendów i ułatwień, dzięki którym tworzenie własnej strony internetowej jest jeszcze prostsze.

Powszechne wsparcie obiektów wektorowych, odchodzenie od Flasha sprawia, że strony internetowe są jeszcze bardziej przyjazne użytkownikom.

Zobacz jak łatwo zrobisz responsywną stronę! Samodzielnie, bez kodowania i w kilka minut!


DOŁĄCZ >

Krótka, ale bardzo burzliwa historia robienia stron www

Sama historia powstawania stron internetowych jest krótka (ma niecałe 30 lat), ale wydarzyło się w jej trakcie naprawdę dużo!

Ostatnich pięć-dziesięć lat bardzo zmieniło proces powstawania stron.

Razem ze zmianą głównego interfejsu strony zmieniło się też podejście, które wiąże się z projektowaniem stron internetowych.

Dzięki wielu narzędziom, takim jak chociażby kreatory stron, własna strona internetowa przestała być czymś wymagającym ogromnej wiedzy lub nakładów pracy.

Dzisiaj, dzięki narzędziom takim jak WebWave, budowanie stron jest prostsze.

Dzięki temu każdy, kto potrzebuje własnej strony internetowej może sobie na nią pozwolić.

Jak widzisz, na tworzenie stron internetowych duży wpływ miał zawsze użytkownik po drugiej stronie komputera.

Dlatego zawsze warto pamiętać o człowieku, który będzie korzystał ze strony internetowej.

Bo to jego decyzje wpływają na kształt internetu i stron www.

 

Interesuje Cię tworzenie stron www? Koniecznie przeczytaj też te teksty:

Jak zrobić stronę internetową?

Projektowanie stron internetowych

Jak stworzyć dobrą stronę internetową?

Strony internetowe, które znamy - krótka historia internetu

Jak zrobić własną stronę internetową

 

Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave – człowiek od marketingu i nie tylko.

Porady dotyczące tworzenia stron www!

Będziesz otrzymywać 1 email na tydzień z informacjami, dzięki którym tworzenie stron www będzie proste!

Wpisz swój adres e-mail:
ZAPISUJĘ SIĘ
ZAPISUJĘ SIĘ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę podać poprawny e-mail.

Zapisując się akceptujesz regulamin WebWave. Możesz zrezygnować w dowolnej chwili.

28 grudnia 2017
Strona internetowa jest najczęściej pierwszym elementem firmy, z którym spotykają się nasi potencjalni klienci. Czy tego chcemy czy nie, na podstawie jej wyglądu ludzie potrafią wyrobić sobie opinię na temat
14 grudnia 2017
Trendy dotyczą wielu dziedzin naszego życia i zmieniają się bardzo szybko, jednak w przypadku rozwiązań technologicznych i stron internetowych proces ten przebiega kilka razy szybciej niż w innych kategoriach. Ciągłe
28 września 2017
Tworząc i prowadząc stronę internetową powinniśmy przykładać uwagę do wszystkich elementów - od szablonu i funkcjonalności, po zawartość. Nie mamy tutaj na myśli tylko tekstu dostosowanego dla czytelników i wyszukiwarek,
24 sierpnia 2017
Jeżeli macie swoją stronę internetową lub planujecie ją stworzyć, na pewno słyszeliście o takich pojęciach jak "certyfikat SSL" oraz "HTTPS". Oba terminy są ze sobą ściśle powiązane i odnoszą się

Top 5

Najpopularniejsze artykuły na temat tworzenie stron internetowych.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Jak się zmieniało tworzenie stron www?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.