Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 4 stycznia 2024r.

Aktualizacja: Kaja Rowicka 

Tworzenie stron www na zlecenie. Czy warto wykonać stronę internetową dla klienta?

Stworzenie strony internetowej to nie tylko sposób na zaprezentowanie się w sieci, W  końcu dobrze zaprojektowana witryna to nasza wizytówka, narzędzie do konwersji oraz sposób na zwiększenie rozpoznawalności marki. Między innymi właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnej strony internetowej, ale nie każdy też decyduje się ją wykonać samodzielnie. Problemem często jest po prostu brak czasu stworzenie projektu i dopełnienie pozostałych formalności. 

W ten oto sposób praca w dziedzinie web designu i wykonywania stron na zlecenie stała się niezwykle popularna i może być sposobem na dodatkowy, a wielu przypadkach nawet stały zarobek.

 

Sposoby na wykonanie stron internetowych 

 

Oczywiście standardowym sposobem tworzenia stron czy sklepów internetowych jest ich kodowanie, ale ta forma pracy nie jest dla każdego. Po pierwsze nie każdy zna HTML, JavaScript etc., a po drugie wiele osób po prostu preferuje projektowanie z podglądem wizualnym. Tutaj wkraczają narzędzia korzystające z metody drag & drop. Kreator stron  taki jak WebWave daje możliwość tworzenia stron przy pomocy szablonów, gotowych elementów oraz wykonując projekt od początku do końca samodzielnie. Dodatkowo otrzymujemy funkcje wstawiania własnego kodu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Samo narzędzie przypomina bardziej program graficzny, a finalizowanie publikacji, to tak naprawdę jeden przycisk (“Publikuj”)

Responsywność strony www to w dzisiejszych czasach must have, więc tego też nie zabraknie - mamy dostęp do wersji automatycznej i manualnej. 

Oferta kreatora stron www WebWave to jednak nie tylko kreator, to też hosting, domena, poczta, monitoring strony i tworzenie kopii zapasowych, support i wiele więcej. Pozwoli nam to zaoszczędzić podczas całego procesu tworzenia strony czy to dla siebie, czy też na zlecenie. 

 

Kto może tworzyć strony na zlecenie w kreatorze

 

 

Kreator stron www jest tak naprawdę dla każdego, więc to samo tyczy się tworzenia na zlecenie. Oczywiście, zanim ostatecznie zaczniemy projektować witryny dla klientów dobrze jest ich wykonać przynajmniej kilka aby rozwinąć swoje umiejętności i zbudować portfolio. Możemy do tego wykorzystać darmowy plan WebWave. 

Dla bardziej doświadczonych web designerów przygotowaliśmy specjalną platformę “Eksperci WebWave”. Zgłoszenia są zawsze otwarte, a oferty zweryfikowanych przez nas projektantów stron trafiają na stronę. 

Zaczynając pracę w tej dziedzinie, szczególnie jako freelancer musimy przyzwyczaić się do nowego trybu. Jak zorganizować swoją pracę?

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

5 narzędzi do organizacji pracy dla początkujących twórców stron www

Niezależnie od tego, czy potraktujemy tworzenie stron internetowych jako dodatkowe zajęcie, czy zrezygnujemy z etatu i w zupełności poświęcimy się tylko projektowaniu witryn, musimy pamiętać o jednym: praca nad zleceniem zazwyczaj rządzi się nieco innymi prawami niż wykonane zadania powierzonego przez pracodawcę. Na dobry początek będzie ci potrzebne kilka narzędzi ułatwiających organizację.

 

Zarządzanie czasem

Kiedy pracujemy nad indywidualnym zleceniem, możemy napotkać „nieprzewidziane trudności” i bardzo często będą one pochodziły właśnie z naszej strony. Czasem może zabraknąć nam motywacji, kiedy indziej dopada nas prokrastynacja – te doświadczenia znają wszyscy.

Należy więc przyłożyć sporo uwagi do opracowania swojego stylu pracy, tak aby poziom skupienia był na jak najwyższym poziomie. 

Aby zachować dobry rytm i tempo warto przetestować sprawdzoną sztuczkę freelancerów, czyli technikę Pomodoro. Opisując ją w skrócie: polega ona na pracy w ciągach 25 minut pracy + 5 minut przerwy.

Taka długość odcinków jest nieprzypadkowa: 25 minut to tyle, ile jesteśmy w stanie utrzymać maksymalnie natężoną uwagę. Jest to też na tyle mało, że nie budzi podobnego przerażenia, co perspektywa nieprzerwanej ośmiogodzinnej pracy, prawda?

Co ważniejsze, rytm narzucony przez tę technikę wymusza także podział większej pracy na mniejsze i łatwiejsze do wykonania części, co sprawi, że ich realizacja przebiega bardziej płynnie.

Chcąc skorzystać z Pomodoro nie musimy martwić się o pobieranie żadnej aplikacji czy zakładanie konta. Wystarczy nam zwyczajny minutnik. Może być ten, który mamy wbudowany w telefonie. 

Oczywiście nie zakładamy, że tworząc strony na zlecenie, ta metoda sprawdzi się każdemu. Często sam proces projektowy pochłania naszą uwagę do tego stopnia, że potrafimy pracować nieprzerwanie przez np. 2, 3 h. Ostatecznie warto jednak chociaż zaczerpnąć inspiracji i po prosu ustalić własne ramy czasowe. Dzięki temu też po skończeniu zadania nie będziemy przesadnie wyczerpani.

 

tworzenie stron dla klentów

Bezpieczeństwo rozliczenia, umowa, faktura na usługi

 

W momencie kiedy wykonujemy pracę na zlecenie, musimy wiedzieć, jak rozliczyć się ze swoim zleceniodawcą.

Przede wszystkim potrzebujemy zabezpieczenia prawnego. Oznacza to, że nigdy nie powinniśmy rezygnować z zawarcia umowy potwierdzającej wykonywanie określonego projektu. Prawdopodobnie będzie to umowa o dzieło lub umowa zlecenieW samej treści należy zawrzeć cel, termin i wynagrodzenie za realizacje. Poza tym poleca się też umieszczanie określonych wytycznych (co należy do naszych obowiązków, a co już nie) oraz uwzględnienie poprawek. 

Oczywiście dla nas, jako osób realizujących zlecenie stworzenia strony umowa jest bardzo wygodna. Dla zleceniodawcy rzecz jasna również, ale oznacza ona konieczność odprowadzenia za nas podatku dochodowego oraz wysłanie na koniec roku PIT 11. W związku z tym bardzo częstą praktyką stosowaną przez klientów jest proszenie o wystawienie faktury VAT – jest to dla nich wygodniejsza i tańsza forma rozliczenia.

W przypadku gdy nie prowadzimy własnej firmy, a zleceniodawca wymaga faktury, możemy skorzystać z ofert serwisów takich jak useme.eu. My dostajemy umowę od platformy, a ona wystawia fakturę klientowi.

Na tej samej stronie możemy też szukać dodatkowych ofert. - proponujemy swoją usługę i stawkę (widoczna tylko dla zleceniodawcy).

 

Planowanie zadań w zleceniu na strony internetowe

 

Planowanie zadań to podstawa dobrej organizacji i zarządzania swoim czasem. Dzięki temu po pierwsze nie zapomnimy o niczym, a po drugie nie odbierzemy sobie czasu wolnego, przez przypadek wypełniając swój cały kalendarz zadaniami. W momencie gdy mamy jednego klienta wydaje się to zbędne, ale gdy dochodzą już kolejni i jest ich 4, 5, 8  planowanie zadań jest niemalże nieuniknione. Każdy klient czeka na swoją stronę. Każde zlecenie ma inny deadline. Aby nad wszystkim zapanować, najlepiej skorzystać z narzędzi do organizacji czasu i zadań.

Na rynku nie brakuje rozwiązań zarówno komercyjnych, jak i darmowych, a jednym z najbardziej przyjaznych w obsłudze i jednocześnie uniwersalnych jest Trello. W przypadku freelancerów działających na własną rękę sprawdzi się jako narzędzie do planowania i monitorowania postępów pracy, a z kolei przy zleceniach bardziej złożonych, w które zaangażowani są np. grafik i copywriter może też stanowić dobrą formę komunikacji - każdy wie, co ma robić, z kim współpracować w określonym etapie pracy etc. 

tworzenie stron www

 

Muzyka, czyli skupienie i komfort pracy wykonawcy

 

To, co wielu pracowników może potwierdzić na podstawie własnych doświadczeń, popierają także badania naukowe: muzyka poprawia koncentrację i ułatwia skupienie. To, jaką muzykę wybierzemy, zależy od nas. Jedni skupiają się lepiej przy delikatnych symfoniach, a inni czują się bardziej zmotywowani przy bardziej dynamicznych dźwiękach. 

W teorii w większości przypadków powinniśmy postawić jednak na muzykę stosunkowo "monotonną", która nie będzie pobudzać szybkim rytmem ani rozpraszać słowami. Aby przetestować tę teorię, możemy skorzystać z MyNoise. Jest to generator szumów, który tworzy uspokajające (odpowiednio monotonne) tło o takiej częstotliwości dźwięków, która poprawia koncentrację. Typ „muzyki”, a raczej dźwięków zależy od nas. Do dyspozycji jest cała gama szumów, szelestów i odgłosów natury: od japońskiego ogrodu i chorału gregoriańskiego do burzy, odgłosów lasu i mruczenia kota.

Tak samo jak w przypadku Pomodoro nie jest to coś, co sprawdzi się u każdego, ale z pewnością jest warte wypróbowania. 

 

Dalsza nauka

 

Bywa też tak, że tworzymy stronę dla siebie i odkrywamy, że jej projektowanie sprawia nam przyjemność i chcielibyśmy dalej rozwijać się w dziedzinie web designu. W takim przypadku warto zastanowić się nad realizacją dodatkowych kursów. Znajdziemy zarówno te stacjonarne, jak i w wersji online. Wiele z nich jest prowadzonych przez renomowane uczelnie z całego świata i to zupełnie za darmo!

Przykładowo na stronie MOOC i udemy dostępna jest lista darmowych kursów z właściwie każdej dziedziny nauki, zebrane z kilkunastu platform e-learningowych. 

 


 

Chcesz nauczyć się tworzyć strony prosto, szybko i przyjemnie?  Z WebWave to możliwe! Przygotowaliśmy specjalny kurs tworzenia stron internetowych z certyfikatem. A to wszystko za darmo i w przystępnej formie wideo.

 


 

Tworzenie stron www na zlecenie: od czego zacząć? – podsumowanie

Wśród freelancerów działających w branży IT najczęściej zlecaną pracą jest stworzenie strony www. Aby stworzyć poprawnie funkcjonującą, atrakcyjną witrynę nie musimy posiadać dyplomu uniwersyteckiego z programowania. Możesz natomiast wykorzystać popularność składania zleceń na stworzenie stron internetowych jako dodatkowe źródło dochodu, a z czasem też pełnowymiarową pracę. 

Aby realizowane przez nas zlecenia przebiegały płynie, bez większych problemów i terminowo warto najpierw ułożyć odpowiedni tryb działania i utrzymywać koncentracje. Kwestia formalności, to też ważny element tworzenia stron na zlecenie - umowa, rozliczenia faktur i PIT.  Swój rozwój możemy budować na doświadczeniu i praktyce, ale jeśli chcemy zaczerpnąć wiedzy w dziedzinie projektowania (i kodowania) warto skorzystać z kursów i sprawdzonych platform edukacyjnych. 

W WebWave nie ma ograniczeń co do wykonywanych stron. Możemy nawet postawić na konto agencyjne lub White Label, które z pewnością sprawdzą się w momencie gdy będziemy mieli więcej projektów.

 

Artykuł powstał we współpracy z useme.eu

 

Dowiedz się więcej o najlepszych praktykach tworzenia stron:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

04 stycznia 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: