Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Tomasz Szwed

Dlaczego i jak należy ciągle rozwijać swoje umiejętności projektowania stron www

Twoje umiejętności projektowania stron internetowych to najważniejsza rzecz, którą posiadasz. Dobry projekt zawsze się obroni. Dzięki dobremu projektowi zdobędziesz fajnych klientów, którzy zapłacą Ci jeszcze fajniejsze pieniądze, dzięki którym kupisz jeszcze fajniejsze rzeczy. Choćby dlatego warto je ciągle rozwijać i doskonalić. 

 

Choć wydaje się to dość oczywiste, to jednak w natłoku codziennych zajęć dość często o tym zapominamy - bo przecież jak mamy chwilę dla siebie to lepiej skoczyć z kolegami na piwo, albo obejrzeć kolejny odcinek Gry o Tron (swoją drogą ciekawe, czy Snow żyje?), niż usiąść do nauki. Chciałbym pokazać Wam na podstawie web design'u dlaczego warto się ciągle rozwijać i w jaki sposób możemy to robić.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Dlaczego należy rozwijać swoje umiejętności web design'era

Jak nie idziesz do przodu to się cofasz

Dokładnie tak jest. Świat idzie do przodu - czasem jest to wynik ewolucji, czasem zaś rewolucji. Dokładnie ten sam proces zachodzi w web desig'nie. Zmieniają się trendy i technologie, a także oczekiwania użytkowników. Jeśli w okolicach roku 2005 zostałeś świetnym FLASH'owcem i wciąż pozostajesz mu wierny to prawdopodobnie obecnie jesteś bezdomny, albo umarłeś z głodu...

 

Każdego dnia należy poświęcić chwilę na własny rozwój, bo w przeciwnym razie zrobimy sobie takie "tyły", że ciężko to będzie nadgonić. Poza tym warto pamiętać, że rozwój szeroko pojętej sztuki (tak, tak - web design to również swego rodzaju sztuka) to proces, który warto śledzić, żeby w pełni rozumieć. Pewne rzeczy wynikają z innych, które odeszły już do lamusa - dokładnie tak jak w przypadku architektury. Możemy oczywiście przeskoczyć od gotyku do secesji i stwierdzić, że wszystko jest ok, ale po drodze wydarzyło się naprawdę kilka fajnych rzeczy, które również warto poznać...

A co jeśli będziesz chciał zmienić swoją pracę?

Masz ciepłe stanowisko w jakieś firmie, gdzie klepiesz dziennie 3 strony z szablonu dla niewymagających klientów, których i tak nigdy nie widzisz na oczy. Dostajesz po prostu kolejnego maila od jakiegoś "ekąta", żeby zrobić w tym tygodniu 37 stron na temat hodowli świni rasy Puławskiej. Wymagania są żadne, więc klepiesz standard, zmieniając czasem kolory.

 

W pewnym momencie orientujesz się, że wyrósł Ci zakręcony ogonek, Twoja twarz zaczyna przypominać świński ryjek, a ręce zamieniają się powoli w raciczki. To pozwoliło Ci przejrzeć na oczy. Wstajesz od biurka i idziesz do szefa, żeby prawą górną racicą cisnąć mu na biurko wymówienie - przecież chciałeś robić wielkie rzeczy, a od 6 lat robisz takie same strony, bez kompletnego namysłu...

 

Lecz co teraz? Nie wiesz jakie są trendy na rynku, czego spodziewać się na rozmowach, a projekty które oglądasz w necie wyglądają tysiąc razy lepiej, niż Twoje najlepsze projekty ze świńskich czasów... Zastanawiasz się kiedy to wszystko poszło tak do przodu i uświadamiasz sobie, że przed Tobą naprawdę długa i żmudna droga, aby nadgonić za zmieniającym się światem.

 

Twoja praca zależy od tego

Argument ostateczny - jeśli nie będziesz się rozwijał, to nie będziesz konkurencyjny na rynku i nikt nie będzie chciał Cię zatrudnić. Efektem tego będzie to, że albo będziesz musiał się kiedyś wszystkiego nauczyć (a wiele trudniej jest nadgonić dużą porcję wiedzy, niż uczyć się systematycznie), albo przerzucisz się na hodowlę rzeżuchy. 

 

Jak poprawić swoje umiejętności w Web Designie?

 

Jeśli już zrozumiałeś, że naprawdę musisz się rozwijać jako projektant, to chciałbym przedstawić Ci kilka sposobów jak można to osiągnąć.

 

"Dużo czytam, zapamiętuję"

Jest to podstawowy sposób zdobywania wiedzy. Już od podstawówki czytamy podręczniki i inne elementarze. Umiejętności związane z web designem nie są tu wyjątkiem. Najlepiej zacząć od najbardziej dostępnych źródeł związanych z projektowaniem. Istnieje mnóstwo fajnych źródeł, które pozwalają śledzić trendy, a także rozwijać swoje umiejętności. Jako przykład mogę tu podać choćby https://www.smashingmagazine.com/ czy http://webdesignledger.com/

 

Praktyka czyni mistrza

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Zazwyczaj odpowiesz, że przecież cały czas ćwiczysz robiąc projekty dla klientów. Uwierz, że nie o to chodzi. Projekty dla klientów nie zawsze rozwijają i nie ma w tym nic złego. Czasami po prostu musisz stworzyć konserwatywny, porządny projekt, który nie burzy murów tego świata, ale jest po prostu solidnym rzemiosłem. Niestety większość projektów stron internetowych to pewnego rodzaju powielanie schematów.

 

Jeśli chcesz naprawdę poćwiczyć to zrób coś dla siebie. Coś zupełnie odjechanego, w czym nikt nie będzie Cię ograniczał. Twórz krwawe jednorożce ziejące ogniem, walczące z różowymi słoniami, albo stronę o swoim hobby. Zaprojektuj opakowanie dla piwa jeśli lubisz piwo. Nie śpiesz się i rób tak byś był zadowolony z ostatecznego efektu.  

 

"Kanibalizuj"

Była to jedna z pierwszych metod, o jakich dowiedziałem się na początku swojej przygody z projektowaniem. Nie chodzi tu o pożeranie lepszych grafików i projektantów przy akompaniamencie rytualnych bębnów, aby posiąść ich moc. Chodzi o "kanibalizowanie" projektów. 

 

Podoba Ci się jakiś projekt? To weź go na warsztat i rozłóż na czynniki pierwsze, a następnie złóż go od nowa samodzielnie. Dzięki temu zrozumiesz jak to wszystko działa. Poznasz mechanizmy, które zostały zastosowane (bardzo często będziesz musiał poszperać w sieci, aby znaleźć jak coś zrobić). Dzięki temu poznasz każdy szczegół projektu i nauczysz się naprawdę dużo.

 

Bądź multidyscyplinarny

Nie ograniczaj się tylko do grafiki. Poznaj trochę kodowania, bo dzięki temu lepiej zrozumiesz pewne rzeczy, które będą działy się z Twoim projektem, a co najważniejsze będziesz mógł powiedzieć informatykowi, że to naprawdę da się zrobić. No chyba, że korzystasz z WebWave wtedy zakodujesz to sam bez pomocy programisty. Zapoznaj się z podstawami UX, bo dzięki temu lepiej zrozumiesz swoich użytkowników, a Twoje projekty staną się po prostu bardziej przemyślane.

 

Z każdej dziedziny nauki możesz wyciągnąć coś co wzbogaci Twoją wiedzę.

 

Eksperymentuj

Łam zasady i baw się konwencją. Nie bój się eksperymentować. Jeśli przygotowujesz dwie propozycje dla klienta to niech jedna będzie ciekawym eksperymentem - jeśli nawet ją odrzuci, to Ty nauczysz się czegoś nowego. Czegoś, czego jeszcze wcześniej nigdy nie robiłeś.

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

25 lutego 2016

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: