Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Infinite scrolling czy paginacja – co wybrać dla naszej strony www?

Tworząc swoją stronę internetową będziemy musieli zdecydować się na jeden ze sposobów ładowania i prezentowania naszej treści.

Do dyspozycji mamy dwie najpopularniejsze opcje.

Pierwszą z nich jest paginacja (stronicowanie), która umieszczana najczęściej jest na dole strony www.

Pozwala nam ona na przejście do innych treści poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku lub wybranie jednej z kolejnych, ponumerowanych stron artykułu czy przeglądu kategorii.

Drugim wyborem jest przewijanie, dzięki któremu nie musimy klikać w różne miejsca by otrzymać dodatkową treść, bowiem „rozwija” się ona przy scrollowaniu (tzw. infinite scrolling, czyli nieskończone przewijanie).

Debata między zwolennikami tych dwóch metod trwa już wiele lat, jednak żadna ze stron nie może czuć się zwycięska. Poniżej przedstawimy Wam jakie są wady i zalety paginacji i nieskończonego przewijania, a także jak obie te opcje wpływają na SEO.

 

Kiedy używać infinite scrolling?

 

Infinite scrolling to technika, która wraz z przewijaniem w dół strony ładuje jej kolejne elementy. Mechanizm ten pozwala uniknąć oczekiwana na załadowanie się konkretnej podstorny. Jak łatwo się domyśleć, nie jest to słuszna opcja dla każdej witryny.

Fakt, że możemy wyobrazić sobie funkcjonowanie tego elementu na naszej stronie internetowej nie oznacza, że powinniśmy z niego skorzystać.

Nieskończone przewijanie najlepiej sprawdza się na stronach z naprawdę dużą ilością treści, co umożliwia użytkownikowi dłuższe jej przeglądanie.

Mamy tutaj na myśli wszystkie serwisy społecznościowe jak Facebook, Instagram czy Twitter oraz tzw. banki zdjęć. Dodatkowym plusem infinite scrolling jest to, że w porównaniu z paginacją, dużo lepiej sprawdza się na urządzeniach mobilnych.

Do minusów nieskończonego przewijania musimy zaliczyć fakt, że użytkownicy zastanawiają się jak długo mogą jeszcze przewijać stronę, co niekiedy może prowadzić do zdenerwowania i opuszczenia witryny.

Należy także dodać, że infinite scrolling to dodatkowe linijki kodu, które trzeba umieścić na naszej stronie, a większa liczba danych i skryptów może oczywiście niepotrzebnie spowalniać stronę internetową. 

Nieskończone przewijanie może także negatywnie wpływać na SEO. To prawda, że Google indeksuje ukrytą treść, jednak ma ona znacznie mniejszą wartość od tej widocznej na samym początku.

Inną wadą infinity scroll jest to, że nieprawidłowo zaimplementowany może utrudniać nawigację po stronie, szczególnie w przypadku docierania do stopki. 

Uwaga! Poruszany przez nas temat infinite scrolling to nie to samo co długie strony, które podczas przewijania w dół uruchamiają nam kolejne animacje ładowania poszczególnych elementów.

Takie rozwiązanie pozwala umieścić na stronie głównej wiele elementów i treści, które mogą w szybki sposób uświadomić odwiedzającego o najważniejszych informacjach, a także mieć pozytywny wpływ na wyniki wyszukiwania.

Problemem może oczywiście być dłuższy czas oczekiwania na pełne załadowanie.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Kiedy używać paginacji na stronie www?

Stronicowanie oznacza podzielenie treści na wiele stron i podlinkowanie kolejnych odnośników.

Oznacza to, że czytając dany artykuł czy przeglądając produkty w sklepie online, możemy przejść na „stronę 2” czy „dalej”. Użycie kolejnych stron zamiast określeń „starsze” i „młodsze” jest bardziej pożądane.

Paginacja jest nadal najpopularniejszym sposobem wyświetlania wyników na stronie internetowej, czego najlepszym przykładem jest powyższy obrazek ze strony Google.com.

Stronicowanie jest dobre również w przypadku szukania konkretnego elementu na naszej liście produktów czy artykułów.

Paginacja ma zawsze swój początek i koniec, co bardzo lubią użytkownicy. Ułatwia to poszukiwanie i lokalizowanie informacji na stronie.

Odwiedzający witrynę wiedzą, że mają określoną ilość stron przed sobą i mogą na skróty, bez zbędnego przewijania, wyszukać interesujące ich treści.

Krótko mówiąc, paginacja oferuje użytkownikom większą kontrolę nad przeszukiwaniem treści.

 

 

Najważniejszą zaletą stronicowania jest to, że w odróżnieniu od infinite scrolling, podział treści prowadzi do podejmowania zdecydowanych decyzji i działań, a tym samym do konwersji na stronie.

Przewijanie skupia się tylko na odkrywaniu kolejnych danych i jak najdłuższym utrzymaniu sesji użytkowników, którzy jednak nie będą za dużo „klikali”.

Dużym plusem paginacji jest także szybkość ładowania. Zdecydowanie szybciej załaduje się na stronie www 20 produktów, niż 50.

Problemem za to może być SEO, bowiem strony znajdujące się dalej od strony głównej otrzymują mniej tzw. link juice i słabiej indeksowane są przez wyszukiwarki.

SEO to jednak w dzisiejszych czasach bardzo złożone działania, na które wpływa nie tylko paginacja, dlatego nie powinniście się tym stresować.

Infinity scroll i paginacja strony: co lepsze dla SEO? Podsumowanie 

Infinite scrolling najlepiej nadaje się do witryn, które zawierają treści generowane przez użytkowników czy duże ilości materiałów wizualnych.

Mimo ciekawego efektu na stronie, nieskończone przewijanie może spowalniać naszą witrynę, a także obniżać wskaźniki konwersji.

W przypadku tradycyjnych stron internetowych poświęconych firmom, usługom, produktom czy reklamie, nadal polecamy zdecydować się na paginację.

Paginacja ułatwia użytkownikom orientację w treściach i pozwala na bardziej precyzyjne nawigowanie. Jej zaletą jest również łatwiejsza indeksacja przez wyszukiwarki, co może przynieść korzyści w pozycjonowaniu. 

Jeżeli zależy nam na zaspokojeniu potrzeb użytkowników i zachęceniu ich do działania, jest to najlepsza opcja.

A jakie jest Wasze doświadczenie w tej kwestii? Którą metodę przeglądania treści wolicie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

Dowiedz się więcej  

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

13 lipca 2017

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: