Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

tworzenie stron www przyjaznych Google

Poznaj top 10 najciekawszych wyszukiwarek internetowych

30 lipca 2020

Google od 10 lat nieprzerwanie zajmuje pozycję lidera w rankingu najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Już w 2002 roku wyprzedziło Yahoo i stał się najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Dzisiaj ponad 90% osób korzystających z wyszukiwarek internetowych wybiera Google. 

Google to jeden z największych graczy internetowego biznesu. Jednak fakt, że dany produkt jest najpopularniejszy na rynku nie zawsze oznacza, że jest najlepszy i że sprawdzi się w każdym przypadku. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej mniej popularnym wyszukiwarkom internetowym i podpowiemy, dlaczego warto zwrócić na nie uwagę. 

Dlaczego warto poszukać alternatywy dla Google

Produkt giganta z Mountain View cieszy się tak wielką popularnością nie bez powodu. Wyszukiwarka niezwykle trafnie odpowiada na zapytania użytkowników, jest intuicyjna w obsłudze i praktycznie niezawodna. 

Poza samą funkcją wyszukiwania znajdziesz tu też wiele przydatnych narzędzi. Należą do nich między innymi poczta Gmail, serwis Google Maps czy niezastąpiony w marketingu Google Analytics. Największa wyszukiwarka nie jest jednak pozbawiona wad. 

Za duży mankament Google wielu użytkowników uważa kontrowersyjne podejście do prywatności. Google jako darmowe narzędzie utrzymuje się z reklam. Aby umożliwić reklamodawcom dotarcie do sprecyzowanej grupy odbiorców, wyszukiwarka zbiera dane dotyczące aktywności poszczególnych użytkowników. Dlatego bywa uznawane za “szpiega”, który zbytnio ingeruje w naszą prywatność i udostępnia dane wielu partnerom. 

Pojawiają się również wątpliwości dotyczące obiektywizmu wyników wyszukiwania. Google bywa oskarżany o manipulowanie nimi w taki sposób, żeby promować swoje usługi kosztem konkurencji. 

Inne zastrzeżenia dotyczą między innymi podejścia do praw autorskich, wpływu na środowisko czy stosowanie cenzury w niektórych rejonach świata. Poza tym, wiele osób uważa, że Google stosuje praktyki monopolistyczne, co zawsze negatywnie odbija się na klientach. 

Powodem do zainteresowania się mniej popularnymi wyszukiwarkami może też być poszukiwanie informacji z różnych kręgów kulturowych. Jak za chwilę się przekonasz, Google nie jest monopolistą na wszystkich rynkach. W niektórych przypadkach lepiej skorzystać z lokalnych produktów.

Na szczęście, w sieci można znaleźć wiele konkurencyjnych dla Google rozwiązań. Oto zestawienie kilku, naszym zdaniem, najciekawszych wyszukiwarek internetowych. 

 

Dołącz do 266 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 
 

1. DuckDuckGo

Twórcy tego narzędzia reklamują je jako wyszukiwarkę, która szanuje prywatność użytkowników. Dlatego ma stanowić dobrą alternatywę dla Google. Jeśli jednak dokładnie wczytasz się w regulamin przekonasz się, że wyszukiwarka przechowuje informacje o wyszukiwaniach, ale nie łączy ich z konkretnymi użytkownikami. Adresy IP czy inne dane, które mogłyby ułatwić identyfikację konkretnych osób korzystających z DuckDuckGo nie są zbierane. 

Według twórców tej wyszukiwarki archiwizowanie danych jest konieczne do jej ulepszania i naprawy błędów spowodowanych na przykład przez literówki.  

 

2. StartPage.com

Ta wyszukiwarka to kolejne narzędzie, w którym prywatność użytkowników jest na pierwszym miejscu. Tutaj programiści poszli o krok dalej, niż w przypadku DuckDuckGo.  StartPage.com daje możliwość skorzystania z serwera Proxy zwiększającego anonimowość. 

To rozwiązanie wiąże się z pewną niedogodnością. Strony ładują się tu nieco wolniej, niż w przypadku innych wyszukiwarek. 

StartPage korzysta z wyników wyszukiwania Google. Dzięki temu użytkownicy przyzwyczajeni do pracy z największą wyszukiwarką łatwo przyzwyczaja się do tego bardziej niszowego narzędzia.

 

3. Quant

Google zbiera i analizuje informacje na temat zachowania użytkowników nie tylko w celach reklamowych. Ta praktyka pozwala na precyzyjne dopasowanie wyników wyszukiwania do intencji użytkowników. Algorytmy uznają, że źródła informacji, z których korzystałeś w przeszłości są dla Ciebie wiarygodne i chętnie wrócisz na odwiedzone wcześniej strony, lub podobne do nich witryny. 

Takie rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się wygodne. W dłuższej perspektywie powoduje jednak powstanie bańki informacyjnej. Informacje pochodzące z tych samych źródeł są zwykle do siebie podobne. W związku z tym zawężają punkt widzenia i utrudniają obiektywną ocenę faktów. 

Twórcy wyszukiwarki Quant zdecydowali się na inne rozwiązanie. Ich narzędzie nie śledzi i nie zapisuje danych wyszukiwania. Dzięki temu nie filtruje źródeł informacji a wyniki mogą okazać się bardziej obiektywne, niż w przypadku Google. 

 

4. Ecosia

Google bywa krytykowane za przyczynianie się do ocieplania klimatu i degradacji środowiska naturalnego. Potężne serwery do poprawnego funkcjonowania pobierają ogromną ilość prądu. Nie pozostaje to bez wpływu na naturę. 

Na ten problem zwrócili uwagę twórcy wyszukiwarki internetowej Ecosia. Starają się oni zmniejszyć oddziaływanie na środowisko przeznaczając zyski na sadzenie drzew. Energia konieczna do zasilania serwerów pochodzi w tym wypadku z odnawialnych źródeł energii. Według deklaracji firmy, każde wyszukiwanie zmniejsza ilość dwutlenku węgla w atmosferze o 1 kg. 

 

5. Bing

To nieco zapomniana wyszukiwarka stworzona przez Microsoft. Chociaż czasy świetności ma już raczej za sobą, nadal jest warta uwagi przynajmniej z dwóch powodów. 

Po pierwsze, oferuje program partnerski. Użytkownicy za każde wyszukiwanie otrzymują punkty, które mogą wymieniać na zniżki kupując produkty Microsoftu. 

Po drugie, jest wyjątkowo przydatna w wyszukiwaniu materiałów video. Google jest właścicielem platformy YouTube, dlatego to właśnie filmy z tej strony najczęściej znajdują się na szczycie listy wyników. W przypadku Bing rezultaty są bardziej zróżnicowane. 

 

Google od 10 lat nieprzerwanie zajmuje pozycję lidera w rankingu najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Już w 2002 roku wyprzedziło Yahoo i stał się najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Dzisiaj ponad 90% osób korzystających z wyszukiwarek internetowych wybiera Google. 

6. Swisscows

Jak sama nazwa wskazuje, to szwajcarska wyszukiwarka. Posiada własny system indeksowania stron niemieckojęzycznych. Dla innych języków używa silnika Bing. 

Swisscows powinni zainteresować się przede wszystkim rodzice. Tę wyszukiwarkę wyróżnia fakt, że blokuje ona treści nieodpowiednie dla nieletnich. Nie natkniemy się tutaj na przemoc czy pornografię. 

 

7. CC Search

Internet to bogate źródło materiałów nieobjętych prawami autorskimi. CC Search to wyszukiwarka, która ułatwia odnajdywanie tego typu treści. 

Można tu znaleźć grafiki, filmy czy muzykę do bezpłatnego wykorzystania na stronie. CC Search filtruje materiały korzystając z popularnych źródeł takich jak Soundcloud czy Flickr i wybiera te, które zostały opublikowane na licencji Creative Commons. 

 

8. Wiki.com

To narzędzie przyda się osobom, które szukają treści generowanych przez użytkowników sieci na stronach typu Wiki, jak popularna Wikipedia czy fanowskie strony poświęcone filmom i serialom. 

 

9. Yandex

Wydaje się, że jest to mało znana marka. W krajach rosyjskojęzycznych cieszy się jednak dużą popularnością. W samej Rosji odpowiada za około 50% wyszukiwań - więcej, niż Google (do amerykańskiego większego brata należy około 46% lokalnego rynku). 

Yandex to naprawdę rozbudowane narzędzie, które oferuje wiele usług podobnych do Google. Znajdziemy tu odpowiednik Analyticsa pod nazwą AppMetrica. 

Podobnie jak gigant z Mountain View, Yandex bywa oskarżany o zbytnie ingerowanie w prywatność użytkowników. Może być jednak ciekawym rozwiązaniem dla osób, które szukają informacji w rosyjskojęzycznej części internetu. 

 

10. Baidu

To z kolei lider rynku wyszukiwarek w Chinach. Odpowiada tam za ponad 60% zapytań. Zyskała na popularności w czasie, kiedy Google wycofał się na jakiś czas z chińskiego rynku. Oprócz typowych opcji wyszukiwania użytkownicy Baidu mają do dyspozycji słownik chińsko-angielski, forum czy społecznościowy portal wiedzy. 

 

Podsumowanie

Google dobrą pozycję na rynku zawdzięcza przede wszystkim wysokiej jakości. Na rynku istnieje jednak wiele ciekawych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę. Pozwalają one spojrzeć na wyszukiwanie informacji z szerszej perspektywy oraz dają dostęp do wartościowych treści, które dla użytkowników Google nie zawsze są widoczne.

 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

 

Autor: Jan Chmielowski

Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT