Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski, Paula Niziołek

Poznaj top 10 najciekawszych wyszukiwarek internetowych

Google to jeden z największych graczy internetowego biznesu. Jednak fakt, że dany produkt jest najpopularniejszy na rynku nie zawsze oznacza, że jest niezawodny i że sprawdzi się w każdym przypadku. Poznaj top 10 najciekawszych wyszukiwarek internetowych, które być może Cię załoskoczą!

DuckDuckGo

Archive.org

Quant

Ecosia

Bing

Swisscows

CC Search

Wolfram Alpha

Yandex

Baidu

 

Dlaczego warto poszukać alternatywy dla Google?

 

Produkt giganta z Mountain View cieszy się tak wielką popularnością nie bez powodu. Wyszukiwarka niezwykle trafnie odpowiada na zapytania użytkowników, jest intuicyjna w obsłudze i praktycznie niezawodna. 

Poza samą funkcją wyszukiwania znajdziesz tu też wiele przydatnych narzędzi. Należą do nich między innymi poczta Gmail, serwis Google Maps czy niezastąpiony w marketingu Google Analytics. Jednak nie może być aż tak kolorowo.

 

Czy wyszukiwarka Google ma wady?

 

Google jako darmowe narzędzie utrzymuje się z reklam. Aby umożliwić reklamodawcom dotarcie do sprecyzowanej grupy odbiorców, wyszukiwarka zbiera dane dotyczące aktywności poszczególnych użytkowników. Dlatego bywa uznawane za “szpiega”, który zbytnio ingeruje w naszą prywatność i udostępnia dane wielu partnerom. 

 

 

Pojawiają się również wątpliwości dotyczące obiektywizmu wyników wyszukiwania. Google bywa oskarżany o manipulowanie nimi w taki sposób, żeby promować swoje usługi kosztem konkurencji. Inne zastrzeżenia dotyczą między innymi podejścia do praw autorskich, wpływu na środowisko czy stosowanie cenzury w niektórych rejonach świata. Poza tym wiele osób uważa, że Google stosuje praktyki monopolistyczne, co zawsze negatywnie odbija się na klientach.  

Na szczęście, w sieci można znaleźć wiele konkurencyjnych dla Google rozwiązań. Jesteś ciekawy? Oto 10 najciekawszych wyszukiwarek internetowych.

1. DuckDuckGo

 

 

Twórcy tego narzędzia reklamują je jako wyszukiwarkę, która szanuje prywatność użytkowników. Dlatego ma stanowić dobrą alternatywę dla Google. Jeśli jednak dokładnie wczytasz się w regulamin przekonasz się, że wyszukiwarka przechowuje informacje o wyszukiwaniach, ale nie łączy ich z konkretnymi użytkownikami. Adresy IP czy inne dane, które mogłyby ułatwić identyfikację konkretnych osób korzystających z DuckDuckGo nie są zbierane. 

Według twórców tej wyszukiwarki archiwizowanie danych jest konieczne do jej ulepszania i naprawy błędów spowodowanych na przykład przez literówki. Wyszukiwarka powstała w 2008 roku w Kalifornii. Interfejs tej wyszukiwarki jest przyjazny i minimalistyczny. Obecnie uplasowała się na 6 miejscu w rankingu globalnym.

  

2. Archive.org

Prawdopodobnie to najlepsze archiwum internetu. Ta organizacja non profit gromadzi i udostępnia zasoby w postaci cyfrowej. Dzięki tej wyszukiwarce przekonamy się jak wyglądały pierwsze strony internetowe, dzięki zgromadzonym na niej screenshotom. 

Z łatwością możemy również zweryfikować nasz content, dzięki analizie progresu strony internetowej, na przestrzeni lat. Według danych na stronie archive.org w archiwum znajduje się m.in ponad 411 miliardów stron internetowych i aż 23 miliony książek.

A czy Ty wiesz, jak wyglądała pierwsza strona internetowa?

3. Quant

 

 

Google zbiera i analizuje informacje na temat zachowania użytkowników nie tylko w celach reklamowych. Ta praktyka pozwala na precyzyjne dopasowanie wyników wyszukiwania do intencji użytkowników. Algorytmy uznają, że źródła informacji, z których korzystałeś w przeszłości są dla Ciebie wiarygodne i chętnie wrócisz na odwiedzone wcześniej strony, lub podobne do nich witryny. Takie rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się wygodne. Informacje pochodzące z tych samych źródeł są zwykle do siebie podobne. W związku z tym zawężają punkt widzenia i utrudniają obiektywną ocenę faktów. 

Twórcy wyszukiwarki Quant zdecydowali się na inne rozwiązanie. Ich narzędzie nie śledzi i nie zapisuje danych wyszukiwania. Dzięki temu nie filtruje źródeł informacji a wyniki mogą okazać się bardziej obiektywne, niż w przypadku Google.

Sprawdź: Wpisz przykładowe hasło „jak założyć stronę internetową za darmo” w kilu różnych przeglądarkach. Wyniki mogą Cię zaskoczyć!

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

4. Ecosia

 

Google bywa krytykowane za przyczynianie się do ocieplania klimatu i degradacji środowiska naturalnego. Potężne serwery do poprawnego funkcjonowania pobierają ogromną ilość prądu. Nie pozostaje to bez wpływu na naturę. 

 

Na ten problem zwrócili uwagę twórcy wyszukiwarki internetowej Ecosia. Starają się oni zmniejszyć oddziaływanie na środowisko przeznaczając zyski na sadzenie drzew. Energia konieczna do zasilania serwerów pochodzi w tym wypadku z odnawialnych źródeł energii. Według deklaracji firmy, każde wyszukiwanie zmniejsza ilość dwutlenku węgla w atmosferze o 1 kg.

 

5. Bing

 

To druga co do popularności wyszukiwarka w 2021 roku, według gs.statcounter.com. Obecnie używa jej 2.31% użytkowników. To nieco zapomniana wyszukiwarka stworzona przez Microsoft. Chociaż czasy świetności ma już raczej za sobą, nadal jest warta uwagi przynajmniej z dwóch powodów. 

Po pierwsze, oferuje program partnerski. Użytkownicy za każde wyszukiwanie otrzymują punkty, które mogą wymieniać na zniżki kupując produkty Microsoftu. 

Po drugie, jest wyjątkowo przydatna w wyszukiwaniu materiałów video. Google jest właścicielem platformy YouTube, dlatego to właśnie filmy z tej strony najczęściej znajdują się na szczycie listy wyników. W przypadku Bing rezultaty są bardziej zróżnicowane.

 

Google od 10 lat nieprzerwanie zajmuje pozycję lidera w rankingu najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Już w 2002 roku wyprzedziło Yahoo i stał się najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Dzisiaj ponad 90% osób korzystających z wyszukiwarek internetowych wybiera Google. 

 

6. Swisscows

 

 

Jak sama nazwa wskazuje, to szwajcarska wyszukiwarka. Posiada własny system indeksowania stron niemieckojęzycznych. Dla innych języków używa silnika Bing. Zapewnia szybsze wyniki na zapytania, dzięki semantycznemu rozpoznawaniu danych. Co ważne Swisscows nie przechowuje danych użytkowników. 

Tą wyszukiwarką powinni zainteresować się przede wszystkim rodzice, gdyż wyróżnia ją fakt, że blokuje treści nieodpowiednie dla nieletnich. Dlatego nie natkniemy się tutaj na przemoc czy pornografię.

 

7. CC Search

 

 

Siódme miejsce należy do bardzo ciekawego narzędzia. Internet to bogate źródło materiałów nieobjętych prawami autorskimi. CC Search to wyszukiwarka, która ułatwia odnajdywanie tego typu treści. 

Można tu znaleźć grafiki, filmy czy muzykę do bezpłatnego wykorzystania na stronie. CC Search filtruje materiały korzystając z popularnych źródeł takich jak Soundcloud czy Flickr i wybiera te, które zostały opublikowane na licencji Creative Commons. To znaczy, że każdy może śmiało z nich korzystać. W ich bazie znajduje się ponad 500 milionów obrazów, dostępnych do ponownego wykorzystania.

 

8. WolframAlpha

WolframAlpha wyróżnia się tym, że wyniki wyszukiwania oparte są na faktach i konkretnych danych, a samo narzędzie nie pokazuje stron internetowych jako źródeł wyszukiwania. Ich misją jest sprawienie, aby cała systematyczna wiedza była obliczalna i powszechnie dostępna. Slogan jaki możemy znaleźć na ich stronie głównej brzmi: „Oblicz odpowiedzi na poziomie eksperckim, korzystając z przełomowego rozwiązania Wolframa”

WolframAlpha zostało założone w 2009 roku, posiadają również wersję Pro wyszukiwarki dla studentów i nauczycieli. Jako kompendium wiedzy weryfikują niezliczone ilości informacji i dbają o jak najlepszy dostęp dla świata nauki.

 

9. Yandex

 

 

Wydaje się, że jest to mało znana marka. W krajach rosyjskojęzycznych cieszy się jednak dużą popularnością. W samej Rosji odpowiada za około 50% wyszukiwań - więcej, niż Google - do amerykańskiego większego brata należy około 46% lokalnego rynku. Obecnie korzysta z niej 0.8% ludzi na świecie.

Yandex to naprawdę rozbudowane narzędzie, które oferuje wiele usług podobnych do Google. Znajdziemy tu odpowiednik Analytics’a pod nazwą AppMetrica. 

Podobnie jak gigant z Mountain View, Yandex bywa oskarżany o zbytnie ingerowanie w prywatność użytkowników. Może być jednak ciekawym rozwiązaniem dla osób, które szukają informacji w rosyjskojęzycznej części internetu.

Wskazówka: Szukasz inspiracji do stworzenia swojego portfolio online? Zajrzyj do publikacji naszych wschodnich sąsiadów!

 

10. Baidu

 

 

To z kolei lider rynku wyszukiwarek w Chinach. Odpowiada tam za ponad 60% zapytań a obecnie zajmuje 4 miejsce, w światowym rankingu wyszukiwarek z wynikiem 1.29%. Zyskała na popularności w czasie, kiedy Google wycofał się na jakiś czas z chińskiego rynku. Oprócz typowych opcji wyszukiwania użytkownicy Baidu mają do dyspozycji słownik chińsko-angielski, forum czy społecznościowy portal wiedzy.

Czy skorzystasz z innej wyszukiwarki niż Google?

Różnego rodzaju narzędzia pozwalają spojrzeć na wyszukiwanie informacji z szerszej perspektywy oraz dają dostęp do wartościowych treści, które dla użytkowników Google nie zawsze są widoczne.

Jak widzisz na rynku istnieje jednak wiele ciekawych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę. Czy przekonała Cię choć jedna pozycja z naszego Top 10 najciekawszych wyszukiwarek internetowych?

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 19 lipca 2021

30 lipca 2020

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: