Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina

Minimalizm na stronie internetowej, czyli piękno prostoty

jak wybrać nazwę bloga

Proste rzeczy mogą być piękne, a do tego skutecznie spełniać swoją rolę, często nawet lepiej niż te skomplikowane.

Ponieważ tworzenie stron www opiera się w dużej mierze na zadowoleniu użytkowników, projektanci muszą łączyć atrakcyjność z przydatnością i funkcjonalnością.

Z tego powodu niektórzy stawiają na niestandardowe i bogate w funkcje witryny, gdyż wydają się one świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi odwiedzających.

Jednak badania pokazują, że tak nie jest, a ludzie preferują strony o prostej budowie, czyli oparte na niezbędnych komponentach i braku „fajerwerków”.

Chociaż wydaje się to sprzeczne z intuicją, minimalistyczny wygląd może zapewnić większe zaangażowanie użytkowników, poprawę użyteczności (user experience) i uatrakcyjnienie wyglądu projektu.

 

Czym jest minimalizm i jak pojawił się na stronach internetowych

 

Minimalizm jako kierunek w sztuce sięga lat 40. XX wieku, a dziś m.in. stosowany jest jako popularna technika nowoczesnego projektowania stron internetowych.

Chociaż ten trend nie jest nowy, zyskiwał i tracił na popularności na przestrzeni lat, to na dobre zakorzenił się jako jeden z klasycznych stylów tworzenia stron www.

Uzyskanie prostoty może wydawać się łatwe, ale kryje się pod tym znacznie więcej niż „absolutne minimum”, ponieważ okrojenie treści czy likwidacja paru sekcji nie wystarczy.

Z tego względu wielu projektantów ma problemy z połączeniem kilku elementów witryny, które razem wyglądają bardzo dobrze i tworzą kompletną całość.

Żeby zrównoważyć estetykę i funkcjonalność, minimalistyczne projektowanie stron skupia się na odpowiednim wykorzystaniu przestrzeni, efektach wizualnych i ogólnym nacisku na samą treść.

 


 

Chociaż ten trend nie jest nowy, zyskiwał i tracił na popularności na przestrzeni lat, to na dobre zakorzenił się jako jeden z klasycznych stylów tworzenia stron www.

 


 

Czym jest minimalistyczny design?

 

Minimalizm w projektowaniu stron internetowych stosuje się od początku tego stulecia, ale w ostatnich latach znacznie zyskał na popularności.

Zainteresowanie nim wzrosło ze względu na rosnące poziomy zawiłości webdesignu.

Coraz więcej elementów i rozbudowane funkcje na stronach internetowych powodowały, że taki rozbudowany projekt męczył i utrudniał działania na stronie.

Badanie przeprowadzone przez EyeQuant sugeruje, że prosty i dobrze przemyślany projekt strony przekłada się na niższy współczynnik odrzuceń wśród odwiedzających.

Minimalistyczny design możemy więc opisać jako podstawowy, ale dokładnie przemyślany, projekt pozbawiony zbędnych elementów, kolorów, kształtów i warstw.

Ten trend ma wyróżniać treść, która stanowi najważniejszą część strony, a także uszeregować i uprościć zadania użytkowników.

Najprostszym i najbardziej znanym przykładem minimalizmu na stronie www jest witryna Google, która od początku skupiała się na centralnej funkcji wyszukiwania, a do której jedynie dodano logo.

Można powiedzieć, że sukces tego podejścia utorował drogę obecnemu minimalizmowi.

 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Co składa się na minimalizm?

Poniżej przedstawiamy kilka elementów, które składają się na minimalistyczne projektowanie stron.

Nawet jeżeli nie zdecydujecie się na minimalistyczną estetykę swojej strony www, podane przykłady pomogą Wam uprościć swój projekt, niezależnie od wybranego stylu.

 

Prostota

W kontekście projektowania stron internetowych prostota jest nieco bardziej skomplikowana do zdefiniowania, niż mogłoby się wydawać.

Aby uzyskać prosty, ale przejrzysty projekt, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wygląd witryny, ale również ogólną interakcję z użytkownikami.

Jednym z elementów, który ułatwia korzystanie z witryny, jest ich możliwość łatwego i szybkiego wykonywania zadań bez rozpraszania uwagi.

Minimalistyczna strategia polega na uproszczeniu interfejsu poprzez usunięcie elementów i treści, które nie odpowiadają jasno na potrzeby użytkowników, jak np. zbędne dodatki dekoracyjne czy nadmiar informacji.

Wszystkie elementy, z których korzystamy, muszą mieć sprecyzowany cel i służyć odwiedzającym.

Należy przy tym uważać, aby nie utrudniać im podstawowych zadań, np. usuwając lub ukrywając zawartość, której potrzebują. Przekaz strony powinien być wyraźny, a nie ukryty.

minimalizm na stronie internetowej 1

Źródło: Volcan

 

Biała przestrzeń

Inteligentne wykorzystanie pustej przestrzeni jest najważniejszym aspektem minimalizmu na stronie www.

Pusta (biała) przestrzeń jest po prostu niewypełnioną przestrzenią pomiędzy kolejnymi wizualnymi fragmentami projektu.

Pusta przestrzeń pomaga zdefiniować i skupić uwagę na punktach centralnych, a dodatkowo sprawia, że każda informacja na stronie jest bardziej czytelna.

Bez względu na to jak kreatywny projekt chcemy stworzyć, minimalizmu nie osiągniemy bez dużej ilości pustej przestrzeni. Oczywiście, należy z niej rozsądnie korzystać, gdyż w przeciwnym razie nasza witryna może wyglądać na pustą. 

minimalizm na stronie internetowej 1

Źródło: Matter

 

Kontrast i kolor

Kontrast i kolor często są wspólnie wymieniane jako elementy minimalistycznego designu, ale to oddzielne efekty wizualne.

Kolor może nam pomóc stworzyć efekt kontrastu, który zwraca uwagę na pewne elementy projektu, ale pomaga również rozpoznać nadaną hierarchię wizualną.

Sam kolor ma ogromny potencjał w projektowaniu stron internetowych, ponieważ może pełnić funkcję informacyjną, a także wywoływać emocje wśród użytkowników.

Może również zwiększyć atrakcyjność wizualną projektu lub zwrócić uwagę na konkretne miejsce, nie korzystając przy tym z dodatkowych elementów graficznych.

Myśląc o minimalistycznym projekcie, często mamy przed oczami biało-czarny obraz.

Oczywiście jest to najpopularniejszy przykład kontrastu, ale minimalizm może także wykorzystywać inne barwy.

Nie musimy skupiać się tylko na czerni, bieli i szarości, jednak nasza paleta powinna być uproszczona.

Zamiast dwóch czy trzech kompletnie różnych barw, powinniśmy trzymać się jednego koloru w jasnych i ciemnych odcieniach uzupełniających.

Od tej zasady również są wyjątki, ale najważniejsze jest to, żeby projekt był czytelny i zrozumiały dla czytelników.

minimalizm na stronie internetowej 2

Źródło: Riangle

 

Typografia

Oprócz kolorów, podstawowym efektem wizualnym projektu jest typografia.

Ponieważ liczba elementów na minimalistycznej stronie internetowej jest niewielka, krój pisma może dyktować atmosferę i tożsamość witryny.

Najbardziej imponujące przykłady minimalistycznych projektów zawierają często odważne i ciekawe czcionki.

Duża lub niestandardowa typografia skupia uwagę odwiedzających, jednocześnie ich intrygując.

Pamiętajcie przy tym, że zwrócenie uwagi, np. na pogrubione litery, jest przydatne tylko wtedy, gdy taki tekst przekazuje istotny komunikat.

minimalizm na stronie internetowej 4

Źródło: Digital Design Days

 

Fotografie

Wykorzystanie dużych zdjęć, szczególnie w tle, jest jednym z najnowszych trendów w minimalistycznym projektowaniu stron.

Duża i żywa fotografia może poprawić atrakcyjność strony, dodać jej charakteru, a jednocześnie nie zdominować pustej przestrzeni.

Najważniejsze jest żeby fotografia czy ilustracja była zgodna z zasadami minimalizmu.

Wybranie ładnej fotografii, ale pełnej rozpraszających elementów, odbiera walory otaczającego ją minimalistycznego interfejsu i psuje spójność całego układu.

minimalizm na stronie internetowej 5

Źródło: Grandir Kyoto

 

Nawigacja

Jednym z głównych celów minimalizmu, jak i każdej strony www, powinna być troska o użytkownika.

Jeśli witryna jest przepełniona informacjami i odnośnikami, może go zmylić i odstraszyć.

Największym czynnikiem przyczyniającym się do uproszczenia działań na stronie jest stworzenie intuicyjnej nawigacji.

Jednak ta, w minimalistycznej witrynie, stanowi nie lada wyzwanie, gdyż usuwając wszystkie niepotrzebne elementy projektu, twórcy często ukrywają część lub całość nawigacji.

Menu „hamburger” (w wersji desktopowej strony), które rozwija pełną listę elementów po kliknięciu lub najechaniu kursorem, jest popularnym przykładem dla tego typu projektów, ale niestety często obniża widoczność elementów nawigacyjnych.

Aby tego uniknąć, trzeba uprościć nawigację tak, jak to tylko możliwe. Użytkownicy muszą szybko znaleźć potrzebne linki i wykonać wszystkie pożądane czynności bez nadmiernego wysiłku.

minimalizm na stronie internetowej 6

Źródło: Nerds & Company

Podsumowanie

Prosta strona może być bardzo skuteczną formą komunikacji z użytkownikami.

Prawidłowo zastosowany minimalizm daje wiele korzyści, od krótszego czasu ładowania strony, po uproszczenie zadań użytkowników.

Pozbycie się rozpraszających elementów na stronie www, pomoże im skupić się na najważniejszych dla nas materiałach.

Pamiętajcie, że celem minimalistycznego projektowania stron internetowych jest podkreślenie treści, a nie uwidocznienie pustych fragmentów.

Dobry i minimalistyczny design przekaże więc naszą wiadomość przy jednoczesnym wykorzystaniu najprostszych środków.

Jeżeli błędnie zinterpretujemy tę technikę, nasza strona może być odebrana jako pusty projekt, który nie spełnia żadnych funkcji.

A jakie elementy w Waszej opinii charakteryzują głównie minimalistyczny design? Czy cenicie takie rozwiązanie na stronach www, czy może wolicie bardziej złożone projekty?

Na pewno zrobisz minimalistyczną stronę internetową w WebWave. Dostosuj elementy z dokładnością do jednego piksela i zrób stronę, która zachwyci wszystkich! 

 

Dowiedz się więcej:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

15 marca 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: