Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka i Andrzej Szelemetko

Psychologia koloru w marketingu i reklamie

Kolory mają duży związek z psychologią, postrzeganiem różnych treści i zjawisk. 

Uspokajający widok zielonych łąk i błękitnego nieba? Czerwone światła na ulicy wywołujące napięcie?

Często nawet możemy nie być świadomi tego, jaki wpływ to na nas wywiera. 

Znajomość przeznaczenia kolorów jest ważną i bardzo ciekawą wiedzą, którą dobrze posiadać, zakładając stronę internetową.

Świadomie wykorzystując wpływ koloru na człowieka, możemy odpowiednio pokierować emocjami, jakie wywoła nasze logo (lub kompletny brand book), czy też strona internetowa i jej identyfikacja wizualna. 

Interpretacja koloru w reklamie jest zależna od kultury. Tutaj skupimy się przede wszystkim na ich znaczeniu w kulturze zachodniej.

 

Czym jest kolor?

 

Zanim dokładniej zgłębimy sobie temat kolorów na stronie, warto wyjaśnić sobie jeszcze samo pojęcie. Może to niektórych zaskoczyć, ale kolor i barwa w języku polskim traktowane są jako synonimy. Według definicji PWN będzie to "subiektywne wrażenie zmysłowe, powstające w wyniku działania bodźców wzrokowych na receptory zmysłu widzenia znajdujące się w siatkówce oka, tj. czopki i pręciki."

Czy ton koloru ma wpływ na to jego ostateczny charakter

i uczucia oraz skojarzenia, jakie będzie wywoływał?

Oczywiście, że tak. Wszyscy znamy podstawowe kolory, ale z nich możemy otrzymać jeszcze szeroki wachlarz innych- cieplejszych, chłodniejszych, neutralnych etc. 

 

Kolory relaksujące

Zazwyczaj będą to kolory stonowane. Do tego grona możemy zaliczyć pastelowe odcienie poszczególnych barw- baby blue lub pink etc. Do tego zestawu doliczyć możemy również kolory neutralne- szary, beż oraz biel. W momencie gdy projektując grafikę lub cały wygląd strony chcemy, aby nasz odbiorca poczuł spokój, ale z drugiej strony wiedział, że to, co ogląda, jest efektem pracy profesjonalistów, to takie barwy będą doskonałym punktem przewodnim. Im będzie ich mniej tym lepiej. 

 

Kolory energetyzujące

Jak można się domyślać, będą to barwy mocne, często bijące wręcz oo oczach...a więc neony jak najbardziej będą się tu kwalifikowały. Skupiają one uwagę odbiorcy. Często mogą być wręcz irytujące. W związku z tym, że wyróżniają się na tle pozostałych, często wykorzystuje się je do alertów, projektów związanych z elementami promocyjnymi i informacyjnymi. 

Oczywiście to nie ich jedyną funkcją. Część ostrych barw jest po prostu akcentem, który dodaje świeżego spojrzenia- bardzo dobrze będzie się komponował z czernią.

 

Znaczenie ciepłych kolorów w marketingu

 

Kolory ciepłe są energetyzujące i zachęcają do działania. Są to kolory ognia oraz wschodów i zachodów słońca. Należą do nich wszystkie odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego.

 

Kolor czerwony: ekscytujący, silny, sexy, szybki, niebezpieczny

Podnosi czujność i wywołuje uczucie pilności. Samo oznaczanie promocji zarówno w sklepach, jak i na stronach właśnie za pomocą tego koloru, świadczy o jego wadze w psychologicznym podejściu do projektu i prowadzonego marketingu (jeśli zastanawiasz się jak stworzyć własny sklep internetowy, przeczytaj nasz poradnik). Podobne zastosowanie możemy zauważyć, chociażby w znakach drogowych- te z elementami czerwieni są dla nas ostrzegawcze. Często też możemy zauważyć kolor czerwony jako wyznacznik granicy - możemy w ten sposób poznać minimum baterii, maximum prędkości etc. 

Co ciekawe pobudza też apetyt, dlatego chętnie używają go sieci fast food i poszczególnych produktach. np. McDonald's, Coca Cola, 

Czerwień jest energetyczna, ekscytująca i kojarzy się z ruchem, pasją, ale też niebezpieczeństwem. Powinniśmy rozważyć użycie jej na stronie internetowej, kiedy chcemy przyciągnąć uwagę do jakiegoś elementu, np. przycisku, który użytkownik ma aktywować.  Doskonale spisze się również na witrynach dotyczącej samochodów...poza tym bardzo często modele w tym kolorze wykorzystywane są do reklam. Poza tym można zastosować go również właśnie w  gastronomii oraz technologii. Używając czerwieni, dodajemy swojemu projektowi ‘energii’.

 


 

Świadomie wykorzystując wpływ koloru na człowieka, możemy odpowiednio pokierować emocjami, jakie wywoła nasze logo, strona www lub inny projekt

 


 

Kolor pomarańczowy: zabawa, energia, ciepło, zdrowie

Kolor pomarańczowy przykuwa uwagę i dodaje energii, jest bardzo przyjazny i dynamiczny. Kojarzy się ze zdrowiem, dzięki owocowi o tym samym kolorze. Chętnie używany przy produktach dla dzieci.

Pomarańczowy bardzo dobrze spisuje się na stronach internetowych dotyczących zdrowia, finansów, technologii lub na stronach skierowanych do młodych odbiorców. Użyj pomarańczowego, aby dodać swawoli i zabawy swojemu projektowi.

Ciekawostka: Czarno pomarańczowa strona jest często wykorzystywana w projektowaniu graficznym i marketingu. Takie połączenie kolorów przyciąga uwagę poprzez tworzenie efektu kontrastu. Pomarańcz tworzy też wrażenie ekscytacji. To dobry "chwyt" marketingowy zwłaszcza dla branży rozrywkowej. 

 

Kolor żółty: ciepło, słońce, radość, wakacje

Żółty to kolor słońca, przez co jest bardzo chętnie wykorzystywany przez biura podróży. W jasnych odcieniach jest najbardziej energetyzujący ze wszystkich ciepłych kolorów.

Żółty to także kolor radości. Może pobudzać kreatywne myślenie. Ludzki oko wychwytuje kolor żółty, jako pierwszy, dlatego można go użyć, żeby natychmiast skupić uwagę użytkownika na ważnych elementach projektu.

Doskonale sprawdza się na stronach dotyczących zaopatrzenia w energię, gastronomii lub związanych z domem. Użyj żółtego, jeżeli chcesz, aby Twój projekt przywoływał na myśl wakacje, relaks i błogość.

 

Psychologia koloru: zimne kolory w marketingu

 

To, że kolor klasyfikuje się do tych zimnych, nie oznacza, że wywołuje negatywne skojarzenie. Oczywiście część z nich będzie kojarzyła się z chłodem, ale wiele zależy od kontekstu ich użycia oraz samego odcienia, dlatego też tak ważna jest znajomość psychologii człowieka na konkretne obrazy (i same kolory).

Jakie barwy możemy nazwać “zimnymi”? Wszystkie odcienie zielonego, niebieskiego i fioletu. Działają na człowieka kojąco i uspokajająco. Kojarzą się z niebem, wodą i naturą.

 

Kolor zielony: natura, świeżość, chłód, wzrost, dostatek

To kolor kojarzący się z przestrzenią natury…lasy, łąki etc. Dobrze wykorzystany działa na odbiorcę uspokajająco. Jaskrawe odcienie mogą pobudzać i energetyzować. Z kolei ciemne odcienie (np. szmaragd) będą kojarzyły się na dwa sposoby

  • z bogactwem i elegancją- szczególnie w połączeniu z bielą, czernią i złotem

  • z naturą- roślinność, plecionki, drewno etc. 

Kolor zielony można też kojarzyć z pieniędzmi. Dlaczego? Najczęstszą symboliką jest tutaj właśnie zielony banknot. 

Na jakich stronach internetowych najlepiej sprawdzi się kolor zielony? Oczywiście jako pierwsza do głowy przychodzi ochrona środowiska…ale często spotkamy ją też w projektach dotyczących energii (np. tej ze źródeł odnawialnych), gastronomii (chociażby motyw z McDonalds drive thru) i oczywiście finansów (bankowość ubezpieczenia). 

 

Kolor niebieski: zaufanie, odpowiedzialność, spokój, profesjonalizm

Niebieski to najchłodniejszy ze wszystkich zimnych kolorów. Kojarzy się przede wszystkim z wodą i niebem…ale też i śniegiem oraz lodem (czyli w sumie wciąż z wodą tylko w innym stanie). Tutaj również sposób, w jaki niebieski będzie odbierany, zależy w dużej mierze od jego odcienia. Ciemny uspokaja i kojarzony jest z odpowiedzialnością. Jasny energetyzuje i sprawia wrażenie świeżości jak letnie niebo.

Wielu internetowych gigantów korzysta z niebieskiego. Między innymi Twitter, Google, czy Facebook. Zdecydowanie można powiedzieć, że kolor ten jest bezpiecznym wyborem dla prawie każdego projektu biznesowego i doskonale sprawdza się na większości stron internetowych. Co ciekawe w przypadku wielu bar wiedzieliśmy, że sprawdzają się na stronach dotyczących gastronomii. Tutaj jest wręcz przeciwnie. Niebieski nie jest polecany w tej kategorii, ponieważ może obniżać apetyt.

 

Kolor fioletowy: dostojność, luksus, kreatywność, miłość

Fioletowy jest kolorem wynikającym z połączenia niebieskiego i czerwonego. Łączy w sobie cechy obu tych barw. Ciemny kojarzony jest z monarchią, a co za tym idzie z luksusem i bogactwem. Jasne odcienie fioletu są o wiele delikatniejsze i mogą być wykorzystane, żeby przywołać skojarzenia z wiosną lub miłością- romantycznością.

Kolor ten bywa także kojarzony z kreatywnością. Dobrze sprawdzi się na stronach internetowych dotyczących technologii lub finansów. Użycie fioletu na stronie doda projektowi luksusu i ekstrawagancji.

 

   

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Neutralnalna kolorystyka w reklamie

 

Kolory neutralne to kolory, które nie są, ani ciepłe, ani zimne. W projektowaniu stron internetowych wykorzystywane są często, jako podkład i bazę dla projektu, na których tle kontrastują bardziej wyraziste kolory.

Mogą być też wykorzystane do stworzenia całego projektu i dać bardzo ciekawe efekty. Ich znaczenie bardzo zależy od kolorów, z jakimi są użyte.

 

Kolor biały: czystość, świeżość, młodość, zdrowie

Biały sprawuje się dobrze w połączeniu z każdym kolorem. Jest to kolor czystości, świeżości i niewinności. W projektowaniu można go traktować, jako neutralne tło dla reszty projektu. Użyty z barwami ciepłymi może dać wrażenie lata, a z kolorami zimnymi, szczególnie niebieskim przekazać chłód. Jest bardzo chętnie wykorzystywany, jako dominujący kolor w minimalistycznych projektach. 

Wykorzystując dużo bieli, można tworzyć minimalistyczne projekty, ale trzeba to robić bardzo umiejętnie, gdyż takie kolory mogą nudzić. Dobrze sprawdza się dla stron internetowych dotyczących opieki zdrowotnej i bardzo chętnie wykorzystują go dentyści. Warto używać białego, aby nadać projektowi sterylny i czysty wygląd, np. przy projekcie związanym z medycyną lub architekturą.

 

Kolor czarny: wyrafinowanie, elegancja, tajemniczość

Zanim powiemy sobie jakie wrażenie wywołuje na nas czarny, wyjaśnijmy sobie jedną rzecz- ten temat czasem dzieli ludzi, a mianowicie…Czy czarny to w ogóle kolor? 

Jeśli mielibyśmy wyjaśniać to na podstawie reguł naukowych, to czarny zdecydowanie nie byłby kolorem. Dlaczego? Barwa jest zjawiskiem światła, z kolei czarny charakteryzuje się jego brakiem. Jednak w momencie, gdy mówimy o przedmiotach, ubraniach, obrazach etc. to tutaj w grę wchodzi już kolor i jego pigmentacja.

Można powiedzieć, że czarny to przeciwieństwo białego. Najmocniejszy z ‘kolorów’ neutralnych. Większości kojarzy się z formalnością, elegancją i siłą…ale nie zawsze w złym tego słowa znaczeniu. W związku z tym, że charakteryzuje się powagą. 

Bardzo często wykorzystywany jest w eleganckich, poważnych projektach. Nie wyklucza to też jego zastosowania w projektach bardziej modernistycznych. Często wtedy czarny zestawiany jest z kolorami bardziej ostrymi i nasyconymi. Daje to bardziej charyzmatyczny efekt. Doskonale nam to pokazuje, że w zależności od zastosowanych połączeń możemy otrzymać zupełnie inny projekt strony-może ona wyglądać bardzo tradycyjnie lub właśnie wręcz przeciwnie. 

Na jakich stronach internetowych najczęściej zauważymy ‘kolor’ czarny?

Generalnie rzecz biorąc niemalże wszędzie jeśli chcielibyśmy w to wliczać kolor fontu…ale do konkretów. Czarny bardzo dobrze spisuje się na stronach dotyczących odzieży, technologii lub luksusowej motoryzacji.

Warto wykorzystać go jako ten dominujący, w eleganckich projektach witryn www lub tych mających charakter bardziej ‘buntowniczy’.  

 

Kolor szary: wiedza, stabilność, profesjonalizm, kontrola, wyrachowanie

Technicznie rzecz biorąc, szary jest bardzo konserwatywnym kolorem. Daje poczucie chłodu i wycofania, ale m.in. dzięki temu też świetnie sprawdza się, jako tło dla innych barw. Nie odciąga od nich uwagi. Teoretycznie kolor szary nie ma swojej energii. Nie jest on ani pobudzający, ani uspokajający- Po prostu jest. Oczywiście to jak to wygląda z reguły nie definiuje, że każdy będzie miał względem niego takie obojętne odczucia. 

Szary jest bezpieczny do wykorzystania w każdym projekcie. Dobrze sprawdza się w projektach dla firm zajmujących się finansami, ponieważ sugeruje stabilność i brak kierowania się emocjami.

 


 

 Podczas tworzenia stron internetowych kolory neutralne wykorzystywane są często, jako podkład i bazę dla projektu

 


 

Kolor brązowy: praktyczność, przyziemność, zaufanie, stabilność, przytulność

Brąz to kolor ziemi. Kojarzyć się powinien z siłą, stabilnością, oraz solidnym podparciem. Emocje, jakie może wywoływać, są bardzo mieszane. Z jednej strony daje poczucie spokoju i komfortu, a z drugiej kojarzy się trochę z brudem. Brąz jest też kolorem drewna, więc w odpowiednich odcieniach może stworzyć w projekcie uczucie domowej przytulności (ogniska domowego). Mogłoby się wydawać, że budowanie takich skojarzeń jest przesadne, ale jak się okazuje, mają one swoją rację bytu. 

Ten kolor doskonale sprawdza się w projektach stron internetowych dotyczących natury lub domu- przybliża poczucie bliskości z tematem. 

 

Złoty: bogactwo, dostatek, wartość, luksus, doskonałość

Złoty jeden z najprostszych kolorów do wyjaśnienia, pod względem emocji, jakie wywołuje. Niemalże każdemu kojarzy się z bogactwem i luksusem.  Dla niektórych będzie też wywoływał wrażenie przepychu, ale częściej będzie to uczucie radości i dostatku. Jest to kolor zwycięstwa, ale i szczodrości.

Ze względu na bezpośrednie skojarzenie z drogocennym kruszcem bardzo chętnie wykorzystują go instytucje finansowe jak np. banki. oraz firmy mające w swojej ofercie biżuterie i dodatki typu zegarki. Sprawdzi się w połączenia z wieloma kolorami, ale z pewnością szczególną uwagę należy zwrócić na kompozycje złotego z czernią, bielą, turkusem i delikatnym różem- a tak naprawdę z niemalże każdą pastelową barwą. 

Jeśli chcemy przekazać naszemu odbiorcy uczucie luksusu i zasugerować wyjątkową wartość, z pewnością warto wykorzystać go do tworzenia strony www. 

Do jakich projektów użyjemy go więc jako jeden z kolorów przewodnich?- Tych oferujących drogie, luksusowe towary.

 

Srebrny: nowoczesność, luksus, prestiż, wyrafinowanie

Srebrny to również kolor bogactwa, ale jednocześnie wiąże się z najświeższymi technologiami. Jest bardzo wyrafinowany i nowoczesny, a przy okazji przyjemny dla oka. Tak samo jak większość przywołanych przez nas kolorów może być różnie odbierany w zależności od stanu emocjonalnego oglądającego- jak o ten zimny i nieprzyjemny lub przytulny i kojący. W związku z tym, że ma on pewne powiązanie z księżycem, niesie on za sobą pewną dozę tajemniczości. Srebrnego najlepiej użyć na stronach internetowych dotyczących tematyki nowych technologii. Tak samo jak złoty świetnie sprawdza się dla projektów mających przedstawiać produkty luksusowe takie jak biżuteria i perfumy.

 

Znaczenie kolorów w marketingu: co wpływa na postrzeganie kolorów przez odbiorcę?

 

Oczywiście możemy ustalić ogólny charakter koloru i wrażenia, jakie wywołuje. Istnieją jednak czynniki, które również mają znaczący wpływ na to jak odebrana zostanie jakaś barwa. Należą do nich m.in.: 

 

Kultura

Projektując stronę i decydując o tym, jakie kolory na niej wykorzystamy, należy pamiętać o pewnym drobnym szczególe. W różnych krajach kolory mogą mieć inne znaczenie. Przykładem może być tutaj biel. Większości kojarzy się z czystością (np. suknia panny młodej) i nowym życiem, a z kolei w Indiach będzie to kolor żałoby. Musimy znać swojego odbiorcę, aby przez przypadek nie zrazić go do siebie. Wręcz przeciwnie- przy pomocy kolorów powinniśmy jeszcze bardziej go do siebie przekonać. 

 

Płeć

W stereotypach jest trochę prawdy. Zazwyczaj kobiety rozróżniają większą ilość kolorów- odcień będzie funkcjonował już jako osobny ‘byt’ np. purpurowy, śliwkowy, fiołkowy etc.

 

Wiek 

Osoby starsze lepiej odbierają kolory stonowane- są dla nich bardziej godne zaufania i dają poczucie bezpieczeństwa. Z kolei młodsi często preferują mocniejsze barwy lub połączenia stonowanego z ostrzejszym. Tak jak w każdym przypadku nie należy patrzeć tylko i wyłącznie na wiek. 

 

Aby wykorzystać kolory do uzyskania jak najlepszego wyglądu strony internetowej, loga lub całej identyfikacji marki powinniśmy wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników:

  • tematykę

  • płeć

  • wiek

  • region etc. 

 

Łącząc je ze sobą, mamy szansę uzyskać jak najlepsze rezultaty dotarcia do grupy docelowej.

Warto też rozważyć stworzenie głównej persony- osoby, która byłaby naszym idealnym odbiorcą

Jak kolory wpływają na użytkowników: podsumowanie

Kolor- wydaje się, że to tylko element estetyczny. Nic bardziej mylnego. Często właściwa umiejętność operowania barwami w różnego rodzaju projektach, w tym też stronach internetowych sprawia, że znacznie efektywniej trafiamy do naszego odbiorcy. 

 

Dowiedz się więcej o najlepszych praktykach tworzenia stron:

 

Autor: Kaja Rowicka i Andrzej Szelemetko, który od lat pracuję na styku technologia/klient. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 12 listopada 2021

27 sierpnia 2015

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: