Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

projektowanie stron www

Znaczenie kolorów, czyli jak wpływa barwa na użytkownika strony internetowej

27 sierpnia 2015

Czy coś uspokaja lepiej niż widok zielonych łąk i błękitnego nieba?

Czy nie czujesz napięcia, kiedy jadąc samochodem, widzisz czerwone światło? Dzieje się tak, ponieważ kolory mają potężny wpływ na nasz stan psychiczny, chociaż często nawet nie jesteśmy tego świadomi. Znaczenie kolorów jest ważną i bardzo ciekawą wiedzą, którą powinien posiadać każdy webdesigner.

Świadomie wykorzystując wpływ koloru na człowieka, możesz odpowiednio pokierować emocjami, jakie wywoła Twoje logo, strona www lub inny projekt. W tym artykule pokażę Ci, jak działają poszczególne kolory. Interpretacja koloru jest zależna od kultury. Jest to pierwsza część serii dotyczącej kolorów. W tym tekście odnoszę się do znaczenia barw w kulturze zachodniej, w której większość Polaków żyje.  Podstawowy podział kolorów, jakiego można dokonać to podział na kolory ciepłe, zimne i neutralne. I w takiej kolejności będę o nich pisał.

 

Znaczenie kolorów ciepłych

Kolory ciepłe są energetyzujące i zachęcają do działania. Są to kolory ognia oraz wschodów i zachodów słońca. Należą do nich wszystkie odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego.

 

Czerwony: ekscytujący, silny, seksy, szybki, niebezpieczny

Podnosi czujność i wywołuje uczucie pilności. Stymuluje fizycznie, przyspieszając puls i oddech oraz podnosząc ciśnienie krwi. Pobudza też apetyt, dlatego chętnie używają go sieci fast food.

Czerwień jest energetyczna, ekscytująca i kojarzy się z ruchem, pasją, ale też niebezpieczeństwem. Użyj jej na stronie internetowej, kiedy chcesz przyciągnąć uwagę do jakiegoś elementu, np. przycisku, który użytkownik ma wcisnąć.  Czerwień doskonale spisuje się w projektach dotyczących samochodów, gastronomii oraz technologii. Użyj czerwieni, aby dodać energii swojemu projektowi.

 

Świadomie wykorzystując wpływ koloru na człowieka, możesz odpowiednio pokierować emocjami, jakie wywoła Twoje logo, strona www lub inny projekt

Pomarańczowy: zabawa, energia, ciepło, zdrowie

Kolor pomarańczowy przykuwa uwagę i dodaje energii, jest bardzo przyjazny i dynamiczny. Kojarzy się ze zdrowiem, dzięki owocowi o tym samym kolorze. Chętnie używany przy produktach dla dzieci.

Pomarańczowy bardzo dobrze spisuje się na stronach internetowych dotyczących zdrowia, finansów, technologii lub na stronach skierowanych do młodych odbiorców. Użyj pomarańczowego, aby dodać swawoli i zabawy swojemu projektowi.

 

Żółty: ciepło, słońce, radość, wakacje

Żółty to kolor słońca, przez co jest bardzo chętnie wykorzystywany przez biura podróży. W jasnych odcieniach jest najbardziej energetyzujący ze wszystkich ciepłych kolorów.

Wywołuje uczucie radości. Może pobudzać kreatywne myślenie. Ludzki oko wychwytuje kolor żółty, jako pierwszy, dlatego można go użyć, żeby natychmiast skupić uwagę użytkownika na ważnych elementach projektu.

Doskonale sprawdza się na stronach dotyczących zaopatrzenia w energię, gastronomii lub związanych z domem. Użyj żółtego, jeżeli chcesz, aby Twój projekt przywoływał na myśl wakacje, relaks i błogość.

Dołącz do ponad 180 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony internetowe za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Zimne barwy

Kolory zimne to wszystkie odcienie zielonego, niebieskiego i fioletu. Działają na człowieka kojąco i uspokajająco. Kojarzą się z niebem, wodą i naturą.


Zielony: natura, świeżość, chłód, wzrost, dostatek

To kolor lasów i łąk. W większości wypadków działa na odbiorcę uspokajająco, jednak jaśniejsze odcienie mogą pobudzać i energetyzować. Bardziej stłumiona zieleń przypomina kolory, jakie można spotkać w naturze i może nadać projektowi skojarzenia z naturą. Kolor zielony można też kojarzyć z pieniędzmi.

Bardzo dobrze sprawdza się na stronach internetowych dotyczących gastronomii, finansów, energii, czy ochrony środowiska. Użyj zielonego, aby Twój projekt kojarzył się z naturą i ekologią.

 

Niebieski: zaufanie, odpowiedzialność, spokój, profesjonalizm

Niebieski to najzimniejszy ze wszystkich zimnych kolorów. To kolor wody i nieba. Sposób, w jaki niebieski będzie odbierany, zależy w dużej mierze od jego odcienia.  Ciemny niebieski uspokaja i kojarzony jest z odpowiedzialnością i dużym znaczeniem. Jasny niebieskie energetyzuje i sprawia wrażenie świeżości jak letnie niebo.

Wielu internetowych gigantów korzysta z niebieskiego. Między innymi Twitter, Google, czy Facebook. Niebieski to bezpieczny wybór dla prawie każdego projektu biznesowego i doskonale sprawdza się na większości stron internetowych. Nie zaleca się jedynie używanie go dla branży gastronomicznej, gdyż może obniżać apetyt.


Fioletowy: dostojność, luksus, kreatywność, miłość

Fioletowy jest połączeniem niebieskiego i czerwonego i łączy w sobie cechy obu tych kolorów. Ciemny fiolet kojarzony jest monarchią, a co za tym idzie z luksusem i bogactwem. Jasne odcienie fioletu są o wiele delikatniejsze i mogą być wykorzystane, żeby przywołać skojarzenia z wiosną lub miłością.

Kolor ten bywa także kojarzony z kreatywnością i jest chętnie wykorzystywany przez osoby kreatywne na ich własnych stronach. Dobrze sprawdza się na stronach internetowych dotyczących technologii lub finansów. Użyj fioletowego, aby dodać projektowi luksusu i ekstrawagancji.

 

Kolory neutralne

Kolory neutralne to kolory, które nie są, ani ciepłe, ani zimne. W projektowaniu stron internetowych wykorzystywane są często, jako podkład i bazę dla projektu, na których tle kontrastują bardziej wyraziste kolory.

Mogą być też wykorzystane do stworzenia całego projektu i dać bardzo ciekawe efekty. Ich znaczenie bardzo zależy od kolorów, z jakimi są użyte.


Biały: czystość, świeżość, młodość, zdrowie

Biały sprawuje się dobrze w połączeniu z każdym kolorem. Jest to kolor czystości, świeżości i niewinności. W projektowaniu można go traktować, jako neutralne tło dla reszty projektu. Użyty z barwami ciepłymi może dać wrażenie lata, a z kolorami zimnymi, szczególnie niebieskim przekazać zimowy chłód. Jest bardzo chętnie wykorzystywany, jako dominujący kolor w minimalistycznych projektach. 

Wykorzystując dużo bieli, można tworzyć fantastyczne minimalistyczne projekty, ale trzeba to robić bardzo umiejętnie, gdyż takie kolory mogą nudzić. Dobrze sprawdza się dla stron internetowych dotyczących opieki zdrowotnej i bardzo chętnie wykorzystują go dentyści. Użyj białego, aby nadać projektowi sterylny i czysty wygląd, np. przy projekcie związanym z medycyną.

Kolory ciepłe są energetyzujące i zachęcają do działania

Czarny: wyrafinowanie, elegancja, tajemniczość

 

Jest internet, to musi być i kot. Tym razem czarny, żeby nawiązać do tematu. Czarny to przeciwieństwo białego. Najmocniejszy z kolorów neutralnych. Kojarzony z formalnością, elegancją i potęgą. Często wykorzystywany w bardzo eleganckich projektach lub w „ostrzejszych” stronach internetowych.

W zależności od użytych połączeń kolorystycznych może być bardzo tradycyjny i konserwatywny lub nowoczesny i niekonwencjonalny. Czarny bardzo dobrze spisuje się na stronach internetowych dotyczących odzieży, technologii lub luksusowej motoryzacji. Użyj czarnego, jako dominującego koloru w eleganckich, ekskluzywnych lub „buntowniczych” projektach.


Szary: wiedza, stabilność, profesjonalizm, kontrola, wyrachowanie

Szary jest bardzo konserwatywnym kolorem. Daje poczucie chłodu i wycofania. Świetnie sprawdza się, jako tło dla innych kolorów, ponieważ nie odciąga uwagi. Kolor szary nie ma swojej energii. Nie jest ani pobudzający, ani uspokajający. Po prostu jest.

Szary jest bezpieczny do wykorzystania w każdym projekcie. Dobrze sprawdza się w projektach dla firm zajmujących się finansami, gdyż sugeruje stabilność i brak kierowania się emocjami.


Brązowy: praktyczność, przyziemność, zaufanie, stabilność, przytulność

Brąz to kolor ziemi. Kojarzy się z siłą, stabilnością, solidnym podparciem. Może dać poczucie spokoju i komfortu lub kojarzyć się z brudem. Brąz jest też kolorem drewna, więc w odpowiednich odcieniach może stworzyć w projekcie uczucie domowej przytulności. Szczególnie dobrze trafia do mężczyzn, którzy lubią się „ubrudzić”.

Kobiety odbierają brąz jako brudny, nudny i przyziemny. Brąz doskonale sprawdza się w projektach dotyczących natury lub domu. Użyj brązu, aby uzyskać efekt przytulności lub bliskości z naturą. Dobrze sprawdza się też na stronach dotyczących „brudnych” sportów jak quady.


Złoty: bogactwo, dostatek, wartość, luksus, doskonałość

Złoty to kolor… złota. Kojarzy się z bogactwem i luksusem. Może wywoływać uczucia radości i dostatku. Jest to kolor zwycięstwa oraz szczodrości.

Ze względu na bezpośrednie skojarzenie z drogocennym kruszcem bardzo chętnie wykorzystują go instytucje finansowe jak np. banki. W połączeniu z fioletem sugeruje dostatek i luksus. Dobrze sprawdza się też w połączeniu z czarnym, niebieskim oraz białym.

Użyj złotego w projektach, w których chcesz przekazać uczucie luksusu i zasugerować wyjątkową wartość. Dobrze sprawdza się przy projektach dotyczących drogich luksusowych towarów.


Srebrny: nowoczesność, luksus, prestiż, wyrafinowanie

Srebrny to kolor bogactwa, ale także kolor nowoczesnych technologii. Jest bardzo wyrafinowany i nowoczesny. Uspokaja i jest bardzo przyjemny dla oka. Srebrny może być różnie odbierany w zależności od stanu emocjonalnego oglądającego.

Może być zimny i nieprzyjemny lub przytulny i kojący. Jest to kolor księżyca i niesie ze sobą odrobinę tajemniczości. Użyj srebrnego na stronach internetowych dotyczących nowych technologii lub luksusowych towarów z kobiecą energią. Świetnie sprawdza się dla projektów dotyczących perfum lub innych luksusowych produktów dla kobiet.

Autor: Andrzej Szelemetko. Od ponad 5 lat pracuję na styku technologia/klient. Interesuje mnie, jak człowiek  korzysta z technologii i jak można ten proces przyspieszyć i ułatwić. Znajdziesz mnie  na Google+ oraz Facebook.

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog