Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka i Anna Pawłowska

Data publikacji: 17 maja 2024

Psychologia koloru w marketingu i reklamie

jak wybrać nazwę bloga

Uspokajający widok zielonych łąk i błękitnego nieba. Czerwone światła na ulicy wywołujące napięcie.

Często nie zdajesz sobie sprawy z tego, jaki wpływ wywiera na Ciebie kolor. 

Świadomie wykorzystując jego energię, możesz odpowiednio pokierować emocjami swoich klientów. Dowiedz się, jak zrobić to w najlepszy możliwy sposób!

Kluczowe wnioski:

 • Kolor jest decydującym czynnikiem, który przekona Twojego klienta do zakupu.

 • Barwy można podzielić na relaksujące, energetyzujące, ciepłe, zimne i neutralne. Każda z nich ma swoją rolę w marketingu.

 • Wybierając kolor do projektu, weź pod uwagę indywidualne cechy swojej grupy docelowej. 

 • Warto nie tylko zgłębić wiedzę o kolorach, ale też (czasami i z pełną świadomością) łamać ogólnie przyjęte zasady. 

 

Może Cię zainteresować:

 

Czym jest psychologia koloru?

Psychologia koloru to badania nad wpływem koloru na ludzkie zachowanie i emocje. Zresztą nie tylko kolory, ale też ich odcienie budzą wyraźne skojarzenia, zmieniają nastrój, a nawet skłaniają do podjęcia decyzji. 

Ma to znaczenie zwłaszcza w marketingu: kolor wpływa na sposób, w jaki kupujący postrzega markę i jej produkty. Nie masz więc chyba wątpliwości, że barwy Twojej firmy powinny być dobrane w sposób przemyślany i trafiający do Twojej grupy odbiorców.

 

Jak kolor wpływa na sprzedaż?  

Kolor bardzo często decyduje o pierwszym wrażeniu konsumenta. Oto kilka ciekawych statystyk na ten temat:

 • Kolory mogą wpłynąć nawet na 90% pierwszego wrażenia,

 • Kolor wpływa na 85% decyzji zakupowych,

 • Kolory zwiększają świadomość marki o 80%,

 • 93% kupujących, rozważając zakup, skupia się wyłącznie na wyglądzie.

Czy muszę dodawać coś więcej?

Być może przydadzą Ci się jedynie przykłady wykorzystania tych informacji.

 

Jak przedsiębiorcy wykorzystują kolor w reklamie?

Zacznę od przykładu Kevina Kaminyaera, dyrektora generalnego agencji kreatywnej Yellow Tree Marketing. O procesie tworzenia marki wypowiedział się w ten sposób: „Zapytałem [moich klientów], co przyszło im do głowy, gdy patrzyli na różne kolory i okazało się, że kolor żółty był w przeważającej mierze pozytywny. Kojarzył im się z życzliwością, ciepłem i empatią – i to było zgodne z moją marką”

Kolejny autorytet, Don Antonelli prowadzący agencję marketingową Kickcharge, szuka inspiracji u konkurencji: „Stosujemy podejście oparte na badaniach, jeśli chodzi o wykorzystywanie kolorów, które są już dostępne na rynku”. Według niego używanie kolorów innych niż bezpośredni konkurenci pozwala się wyróżnić i zwiększyć świadomość marki.

Natomiast Hilary Weiss, dyrektor kreatywna zachęca do wyjścia poza schematy: „Kiedy myślimy o psychologii kolorów, ludzie mówią: 'będą spokojną marką, więc użyję zieleni'. Albo: 'chcę być z najwyższej półki, więc użyję czerni'. Jestem wielką fanką podważania tych oczekiwań!”. Sama Weiss wykorzystuje trio czerwieni, błękitu i żółci, co jest już jej znakiem rozpoznawczym. 

Wniosek? Używaj kolorów, które budzą pożądane przez Ciebie emocje. Postaraj się wyróżnić na tle konkurencji i łamać utarte schematy. Pomoże Ci w tym podstawowa wiedza na temat kolorów w marketingu. 


 

Używaj kolorów, które budzą pożądane przez Ciebie emocje. Postaraj się wyróżnić na tle konkurencji i łamać utarte schematy.

 


 

Ogień czy woda?

Zacznę od podziału na barwy uspakajające oraz na te, które dodają energii. 

 

Kolory relaksujące 

Do tego grona zaliczają się pastelowe odcienie poszczególnych barw, np. baby blue lub pink. A także kolory neutralne – szary, beż oraz biel. Wybierz je, jeśli chcesz, aby Twój odbiorca poczuł spokój i zaufanie do marki (dają wrażenie profesjonalizmu).

Wskazówka: im będzie ich mniej, tym lepiej. 

 

Kolory energetyzujące

Będą to barwy mocne, rzucające się w oczy, a nawet neonowe. Wszystkie, które skupiają uwagę odbiorcy (momentami mogą być wręcz irytujące). Wykorzystuje się je do alertów, projektów związanych z elementami promocyjnymi i informacyjnymi. 

Oczywiście nie jest to ich jedyną funkcją. Część ostrych barw jest po prostu akcentem, który dodaje świeżego spojrzenia. 

 

Ciepłe kolory w marketingu

 

Kolory ciepłe są energetyzujące i zachęcają do działania. To kolory ognia, nieraz symbolizują wschody i zachody słońca. Należą do nich wszystkie odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego.  Zagrajmy razem w grę p.t. „z jakim kolorem ci się kojarzę"!

 

Kolor czerwony

 

Podnosi czujność i wywołuje poczucie pilności. Samo oznaczanie promocji w sklepach świadczy o jego wadze w psychologii marketingu. Czerwony znajdziesz też na ostrzegawczych znakach drogowych, czy jako sygnał przekroczenia granicy (np. minimalnego poziomu baterii lub przekroczenia prędkości). 

Co ciekawe barwa ta pobudza także apetyt, dlatego chętnie używają jej sieci fast food w poszczególnych produktach. np. McDonald's i Coca Cola. 

Czerwień jest energetyczna, ekscytująca i kojarzy się z ruchem, pasją, ale też niebezpieczeństwem. Rozważ jej użycie na stronie internetowej, kiedy chcesz przyciągnąć uwagę do jakiegoś elementu, np. przycisku lub promocji.  Używając czerwieni, dodajesz swojemu projektowi energii!

 

Kolor pomarańczowy

 

Kolor pomarańczowy przykuwa uwagę i dodaje energii, jest bardzo przyjazny oraz dynamiczny. Kojarzy się ze zdrowiem (skojarzenie z owocem) i jest chętnie używany przy produktach dla dzieci.

Pomarańczowy bardzo dobrze spisuje się na stronach internetowych dotyczących zdrowia, finansów, technologii lub na stronach skierowanych do młodych odbiorców. Użyj pomarańczowego, aby dodać  lekkości swojemu projektowi.

Ciekawostka: czarno pomarańczowa strona bywa wykorzystywana w projektowaniu graficznym i marketingu.  Takie połączenie kolorów przyciąga uwagę przez efektu kontrastu. Pomarańcz tworzy też wrażenie ekscytacji. To dobry chwyt marketingowy zwłaszcza dla branży rozrywkowej. 

 

Kolor żółty

 

Żółty to kolor słońca i radości, więc chętnie wykorzystują go biura podróży. Jest też najbardziej energetyzujący ze wszystkich ciepłych kolorów.

Może pobudzać kreatywne myślenie. Ludzkie oko wychwytuje kolor żółty, jako pierwszy, dlatego możesz go użyć, żeby natychmiast skupić uwagę użytkownika na ważnych elementach projektu.

Doskonale sprawdza się na stronach dotyczących zaopatrzenia w energię, gastronomii lub związanych z domem. Użyj żółtego, jeżeli chcesz, aby Twój projekt przywoływał na myśl wakacje, relaks i błogość.

 

 

   

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Psychologia koloru: zimne barwy w marketingu

To, że kolor klasyfikuje się jako zimny, nie oznacza, że wywoła negatywne skojarzenie. Oczywiście część z nich będzie kojarzyła się z chłodem, ale wiele zależy od kontekstu oraz odcienia. Dlatego też tak ważna jest znajomość psychologii koloru.

Zimnymi określamy większość odcieni zielonego, niebieskiego i fioletu. Działają one na człowieka kojąco i uspokajająco. Kojarzą się z niebem, wodą i naturą.

 

Kolor zielony

 

To kolor kojarzący się z naturą i dobrze wykorzystany działa na odbiorcę uspokajająco. Jaskrawe odcienie mogą pobudzać i energetyzować. Z kolei ciemne (np. szmaragd) będą kojarzyły się na dwa sposoby

 • z bogactwem i elegancją – szczególnie w połączeniu z bielą, czernią i złotem;

 • z naturą – roślinnością, lasami, łąkami etc. 

 

 

Kolor zielony kojarzy się również z pieniędzmi (zielony banknot). 

Barwa ta sprawdzi się na stronach związanych z ochroną środowiska, projektach dotyczących energii (np. tej ze źródeł odnawialnych), gastronomii (motyw z McDonalds drive thru) i oczywiście finansów (bankowość, ubezpieczenia). 

 

Kolor niebieski

 

Niebieski to najchłodniejszy ze wszystkich zimnych kolorów. Kojarzy się przede wszystkim z wodą i niebem, ale też śniegiem oraz lodem. Wszystko zależeć będzie od jego odcienia. Ciemny jest uspokajający i kojarzący się z odpowiedzialnością. Jasny energetyzuje i sprawia wrażenie świeżości jak letnie niebo.

Wielu internetowych gigantów korzysta z niebieskiego. Między innymi X, Google, czy Facebook. Kolor ten jest bezpiecznym wyborem dla (niemal) każdego projektu biznesowego i doskonale sprawdza się na większości stron internetowych. Nie jest za to polecany w gastronomii – uważa się, że może obniżać apetyt. 

 

Kolor fioletowy

 

Fioletowy powstał w wyniku połączenia niebieskiego i czerwonego. Dlatego też łączy w sobie cechy obu tych barw. Ciemny kojarzony jest z monarchią, a co za tym idzie z luksusem i bogactwem. Jasne odcienie fioletu są o wiele delikatniejsze i mogą być wykorzystane, żeby przywołać skojarzenia z wiosną lub miłością (romantycznością).

Kolor ten bywa także kojarzony z kreatywnością. Dobrze sprawdzi się na stronach internetowych dotyczących technologii lub finansów. Użycie fioletu na stronie doda projektowi luksusu i ekstrawagancji.

 

Neutralna kolorystyka w reklamie

 

Kolory neutralne to kolory, które nie są, ani ciepłe, ani zimne. W projektowaniu stron internetowych wykorzystywane są często, jako podkład i baza dla projektu – na ich tle kontrastują bardziej wyraziste kolory.

Mogą być też wykorzystane do stworzenia całego projektu i dać bardzo ciekawe efekty. Słowem, warto się z nimi zaprzyjaźnić. 

 

Biały

 

Biały wygląda dobrze w połączeniu z każdym innym kolorem. Jest to kolor czystości, świeżości i niewinności. W projektowaniu często stanowi neutralne tło. Użyty z barwami ciepłymi może dać wrażenie lata, a z kolorami zimnymi (szczególnie niebieskim) przekazać chłód. Jest bardzo chętnie wykorzystywany w minimalistycznych projektach. 

Biały świetnie sprawdza się na stronach internetowych dotyczących opieki zdrowotnej (uwielbiają go dentyści). Użyj tego koloru, aby nadać projektowi sterylny i czysty wygląd, np. przy projekcie związanym z medycyną lub architekturą.

 

Kolor czarny

 

Czarny to najmocniejszy z kolorów neutralnych. Kojarzy się z formalnością, elegancją i siłą. Chętnie wykorzystuje się go w eleganckich, poważnych projektach. Co nie wyklucza go z projektów bardziej modernistycznych. Czarny zestawiany jest wtedy z kolorami ostrymi i nasyconymi, co daje charyzmatyczny efekt. 

Świetnie spisuje się na stronach o modzie, technologii lub luksusowej motoryzacji. Warto wykorzystać go jako ten dominujący, w eleganckich projektach witryn www lub w tych mających charakter bardziej ‘buntowniczy’.  

 

Szary

 

Szary daje poczucie chłodu i wycofania, ale dzięki temu świetnie sprawdza się jako tło dla innych barw, nie odciągając od nich uwagi. Teoretycznie kolor szary nie ma swojej energii. Możesz go bezpiecznie wykorzystać bez względu na to, jaki projekt wykonujesz. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza w branży finansowej, przywołując poczucie stabilności i emocjonalnej równowagi. 

 


 

Nie wiesz, jak łączyć kolory? Przeczytasz o tym w moim poprzednim artykule!

 


 

Brązowy

 

Brąz to kolor ziemi. To siła, stabilność, oraz solidne podparcie. Emocje, jakie może wywoływać, są bardzo mieszane. Z jednej strony daje poczucie spokoju i komfortu, a z drugiej kojarzy się trochę z brudem. Brąz jest też kolorem drewna, więc w odpowiednich odcieniach może stworzyć w projekcie uczucie domowej przytulności . 

 

Ten kolor doskonale sprawdza się w projektach stron internetowych dotyczących natury lub architektury i wystroju wnętrz.

 

Złoty

 

Złoty przede wszystkim kojarzy się z bogactwem, luksusem, radością oraz dostatkiem.  Jest to kolor zwycięstwa i szczodrości.

Ze względu na bezpośrednie skojarzenie z drogocennym kruszcem bardzo chętnie wykorzystują go instytucje finansowe, jubilerzy i różne marki luksusowe. Szczególnie dobrze sprawdzą się połączenia złotego z czernią, bielą, turkusem i delikatnym różem (a tak naprawdę z niemalże każdą pastelową barwą). 

 

Srebrny

 

Srebrny to również kolor bogactwa, jednocześnie powiązany z technologią. Jest bardzo wyrafinowany, nieco tajemniczy i nowoczesny, a przy okazji przyjemny dla oka. W zależności od kontekstu może być odebrany jako zimny i nieprzyjemny lub przytulny i kojący. 

Srebrnego najlepiej użyć na stronach internetowych dotyczących tematyki nowych technologii. Doskonale sprawdzi się również dla marek luksusowych, oferujących np. biżuterię lub perfumy.

 

Znaczenie kolorów w marketingu: co wpływa na postrzeganie kolorów przez odbiorcę?

 

Możesz ustalić ogólny charakter koloru i wrażenia, jakie wywołuje. Istnieją jednak pewne niezależne czynniki, które mają wpływ na odbiór barwy. Weź je pod uwagę przed ostateczną decyzją. 

 

Kultura

W różnych krajach kolory mogą mieć inne znaczenie. Przykładem może być tutaj biel. Większości kojarzy się z czystością (np. suknia panny młodej) i nowym życiem, ale w Indiach będzie to kolor żałoby. Jeśli więc Twoi odbiorcy pochodzą z różnych kultur, dobrze ich poznaj, aby przez przypadek ich nie zrazić. 

Płeć

W stereotypach jest trochę prawdy. Zazwyczaj kobiety rozróżniają większą ilość kolorów – odcień będzie funkcjonował już jako osobny ‘kolor’ np. purpurowy, śliwkowy, fiołkowy etc. Z kolei dla wielu mężczyzn niewielka różnica w kolorach będzie właściwie niezauważalna. 

 

Wiek 

Osoby starsze lepiej odbierają kolory stonowane. Są dla nich bardziej godne zaufania i dają poczucie bezpieczeństwa. Z kolei młodsi często preferują mocniejsze barwy lub połączenia stonowanego z ostrzejszym. 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze kolorów w reklamie?

Podsumowując, tworząc swoją identyfikację wizualną, weź pod uwagę:

 • tematykę projektu

 • płeć

 • wiek

 • region 

Tylko wtedy uzyskasz najlepsze rezultaty i  dotrzesz do swojej grupy docelowej.

Rozważ także stworzenie głównej persony, czyli osoby, która będzie Twoim modelowym klientem. 

 

Jak kolory wpływają na użytkowników? Podsumowanie

Kolor. Wydaje się, że to tylko element estetyczny. Tymczasem właściwa umiejętność operowania barwami w projektach sprawia, że znacznie efektywniej trafisz do swojego odbiorcy. Przemyśl zatem dobrze, jaki efekt oraz emocje chcesz wywołać. Weź pod uwagę tematykę strony oraz indywidualne cechy swojej grupy docelowej. A potem wybierz kolory, które pomogą Ci odnieść sukces!

 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 12 listopada 2021

17 maja 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: