Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

kim są cyfrowi nomadzi

Muzyka w tle strony www, czyli jak nie zabawiać użytkowników

18 stycznia 2018

Muzyka łączy ludzi, to absolutna prawda.

Wyjątkiem od tej reguły są jednak strony internetowe, bowiem zdecydowana większość ludzi nienawidzi automatycznie odtwarzanej muzyki.

I nie powinniśmy się temu dziwić, gdyż firmowe strony www zwyczajnie nie są kącikiem muzycznym, a magnesem na potencjalnych klientów.

Na pewno wielokrotnie wchodziliście w witryny, na których od razu słyszeliście muzykę czy głos lektora, szukaliście miejsca, w którym możecie je wyciszyć, a na końcu zirytowani zamykaliście kartę w przeglądarce.

Niestety autoodtwarzanie to zły pomysł, wpływający nie tylko na zdrowie psychiczne przeglądających, ale także na dostępność i użyteczność naszej witryny.

 

Autoodtwarzanie muzyki było popularne w latach dziewięćdziesiątych, gdy w Polsce powstawały pierwsze strony internetowe. Wtedy każda nowinka, taka jak animacja czy dźwięk, była wręcz nadużywana. Gdybyśmy jeszcze raz mogli spojrzeć na wczesne strony www, z zachowaniem optyki tamtych czasów, zapewne nie widzielibyśmy w tym nic dziwnego. Dzisiaj puszczanie użytkownikom melodii wbrew ich woli jest nie tylko przestarzałe, co zwyczajnie szkodliwe i irytujące.

Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów polskiej strony internetowej z lat 90', która zachowała się po dziś dzień, jest była strona producenta węgla Patimex. Pomijając jej wygląd i animacje, bo nie o nich mówimy w tym tekście, muzyka, taka jak tam, była bardzo popularna. Niestety w dzisiejszych czasach nadal możemy natknąć się na witryny, które odstraszają po załadowaniu muzyką czy niechcianymi dźwiękami. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których nie powinniśmy nawet pomyśleć o takich praktykach na swojej stronie.

muzyka w tle stronyPosłuchaj u źródła: Patimex

 

Sprzeczność ze standardami

Standardy World Wide Web Consortium (W3C), organizacji zajmującej się ustanawianiem zasad pisania i przesyłu stron www, jasno określają, że autoodtwarzanie jest złe.

Jeden z zapisów dotyczący wszystkich multimediów po prostu zniechęca „do praktyki automatycznego rozpoczynania dźwięku (szczególnie jeśli ten trwa dłużej niż 3 sekundy) i nakłania do włączania dźwięku tylko poprzez akcję zainicjowaną przez użytkownika po dotarciu na stronę".

Uzasadnieniem dla tej decyzji jest negatywny wpływ autoodtwarzania na User Experience i dostępność strony internetowej.

Dołącz do ponad 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www, ale może bez muzyki ;). Zacznij od pustego projektu lub wybierz jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

(Nie)dostępność

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, autoodtwarzanie wpływa na dostępność naszej strony. Osoby z dysfunkcjami, które korzystają z oprogramowania głosowego do odczytywania ekranu, nie będą rozumiały jego mowy, jeżeli w tym samym czasie odtwarzany jest inny dźwięk.

Aby to lepiej zrozumieć pomyślcie o automatycznie odtwarzanych reklamach, które przeszkadzają Wam w czytaniu treści, a kontynuować możecie tylko po ich zamknięciu.

Tutaj różnica polega na tym, że użytkownicy czytnika ekranowego słyszą nakładającą się regularną treść i autoodtwarzanie, które w wielu przypadkach jest zapętlane i nie są w stanie temu zaradzić.

 

(Nie)użyteczność

W dzisiejszych czasach ludzie mają pewne oczekiwania wobec stron internetowych i przeglądarek, a jednym z nich jest kontrola.

Czytelnicy lubią jasne i zwięzłe instrukcje, które jak najszybciej doprowadzą ich do poszukiwanej treści.

Niespodzianki, takie jak agresywne okienka czy autoodtwarzanie, nie są mile widziane. Witryna, która prezentuje nieznaną treść, może być uznawana za niewartą zaufania, przez co użytkownicy prędzej ją opuszczą, niż zgodzą się na wszystkie nasze "atrakcje".

muzyka w tle strony internetowej

O gustach się nie dyskutuje

O ile ludzie lubią muzykę, o tyle nie każdy ma taki sam gust. Nawet jeśli jednej osobie spodoba się prezentowany przez nas utwór, to przypadnie na nią dziesięć innych, którym się on nie spodoba (uwaga, także w przypadku Despacito!).

Nawet jeśli chcemy pochwalić się najnowszym utworem na stronie swojego zespołu, to nigdy nie mamy pewności, że akurat teraz ktoś chce go usłyszeć. Wszyscy wiemy jak wygląda przycisk "Play", dlatego bez obaw, nasi odwiedzający też wiedzą i użyją go, gdy zechcą.

 

Przeszkoda w wielozadaniowości

W większości ludzie robią na komputerze kilka rzeczy na raz. Mamy tu na myśli wiele otwartych kart przeglądarek, słuchanie muzyki z YouTube'a czy Spotify, odpisywanie na wiadomości w Messengerze i wiele innych.

Jeżeli dany użytkownik znajdzie naszą stronę pośród wyników wyszukiwania i otworzy ją w kolejnej pośród kilku czy kilkunastu kart, zacznie słyszeć muzykę, której nie chce. Wtedy, zapewne, będzie szukał felernej karty w swojej przeglądarce i na pewno ją zamknie.

Kiedy ktoś otworzy naszą witrynę z autoodtwarzaniem dwa lub więcej razy albo nieszczęśliwie trafi na kolejną taką witrynę, wielce prawdopodobne, że zamknie całą przeglądarkę. Naprawdę, nie utrudniajmy nikomu życia.

 

Spowolnienie witryny

Wiele czynników wpływa na szybkość naszej witryny, a jednym z najważniejszych jest waga naszych plików graficznych i multimedialnych.

Umieszczenie w tle kilkuminutowego utworu pochłonie wiele zasobów i spowolni ładowanie witryny. Posiadanie wolnej strony, która po każdym odświeżeniu odtwarza tą samą piosenkę, nie zagwarantuje nam stałych odwiedzających.

Ponadto obciążona witryna uruchamiana na komputerze, to także obciążona strona na urządzeniach mobilnych i utrata potencjalnych klientów.

 

Autoodtwarzanie dzisiaj

Żeby nie być gołosłownym, autoodtwarzanie zdarza się i na współczesnych stronach. O ile jeszcze możemy zrozumieć taką intencję na stronie zespołu czy podmiotu ściśle związanego z branżą muzyczną, choć stanowczo ją odradzamy, o tyle w przypadku centrum kształcenia kierowców jest to, co tu dużo mówić, tragiczne.

muzyka w tle strony jak dodaćPosłuchaj u źródła: Olsztyńskie Centrum Kształcenia.

 

Podsumowanie

Opinia na temat autoodtwarzania wśród Internautów jest jednoznaczna, choć niestety nie dotarliśmy do konkretnych danych. Jeśli ktoś nadal ma wątpliwości, to niech zada sobie pytanie czy po wejściu na Google, Facebook, Amazon czy Apple towarzyszą nam jakiekolwiek odgłosy dźwiękowe? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Nawet najlepsi i najwięksi tego nie robią, dlatego i my nie powinniśmy. Jeżeli już musimy umieścić muzykę na naszej stronie, powinna być ona automatycznie wyłączona, a nasi użytkownicy powinni mieć możliwość jej włączenia, sterowania poziomem dźwięku, pauzy i wyłączenia.

Nie należy sprawiać przykrości ani zniechęcać swoich czytelników, dlatego w WebWave stanowczo odradzamy autoodtwarzania wszystkim naszym klientom.

A co Wy sądzicie o autoodtwarzaniu muzyki na stronach www? Podzielacie naszą opinię? Czy znacie jakieś inne przykłady witryn, które z tego korzystają? Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzach!
 

Spróbujesz zrobić własną stronę internetową bez muzyki? 

Autor: Paweł Krzywina. Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog