Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Julia Mądraszewska

Nowy wygląd wyników wyszukiwania Google - jak go wykorzystać?

Google kocha zaskakiwać - od zawsze to wiemy.

Tak też zadziało się w zeszłym tygodniu, gdy 22 Maja 2019 zastaliśmy nagle odświeżony wygląd wyszukiwań mobilnych. Choć w pierwszej chwili nie jest w pełni oczywiste co zostało zmienione, to sprawne oko szybko wyłapie, że nastąpiło kilka ciekawych aktualizacji.

Jeżeli jeszcze nie wiesz jakie zmiany zostały wprowadzone i jak możesz wykorzystać te nowości na swoją korzyść - przeczytaj poniższy artykuł.

Nowy wygląd wyników wyszukiwania

 

Czy na pierwszy rzut oka jesteś w stanie powiedzieć co się zmieniło?

Oczywiście obrazek poprzedzający ten akapit jest sporą podpowiedzią. Widok z lewej strony to wcześniejszy wygląd, po prawej widoczna jest odświeżona wersja.

Najbardziej rzucająca się w oczy modyfikacją jest przede wszystkim uwzględnienie favicon przy propozycjach wyszukiwania. Drugą rzeczą jest zamiana miejsc nazwy serwisu z breadcrumbs i przejście z koloru zielonego na czarny. Jakie konsekwencje mogą mieć takie innowacje?

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Czym jest i co daje favicon?

Jest to niewielka ikona w postaci pliku graficznego, którego rozmiar to 16x16 pikseli. Standardowo ikona ta pojawia się w kilku miejscach do których przede wszystkim należą:

  • Zakładki, po zapisaniu strony do ulubionych

  • Na poszczególnych kartach w przeglądarce internetowej (od niedawna również w przeglądarce Safari)

  • W historii przeglądania

No i teraz również w wynikach wyszukiwania.

Przede wszystkim służy on, aby odróżnić swoją stronę od innych i zwrócić uwagę internautów. Jako, że żyjemy w kulturze obrazów, infografik i video nie ma możliwości żeby strony internetowe nie posiadały swojego graficznego skojarzenia.

Teraz użytkownik ma możliwość wyłapania loga znanej mu witryny, a poszczególne firmy mają szansę na ekspozycję swojej marki w wirtualnym świecie.

Działa to jednak też w drugą stronę - jeżeli portal plasujący się wysoko tylko dzięki mylącym nagłówkom posiada charakterystyczną ikonę dużo łatwiej będzie można go omijać.

Dlatego jest to duża okazja dla każdego, kto pisał wartościowe treści i budował swoją społeczność użytkowników poprzez jakościowe teksty.

 

Jak to pomysłowo wykorzystać?

Oczywiście w środowisku medialnym zrobiło się gorąco - jakie są ograniczenia? Jakie możliwości?

Na Twitterze zrobiło się głośno.

Reklamy widoczne w wynikach wyszukiwania są teraz oznaczone czarnym, wytłuszczonym napisem “Ad” (w Polskiej wersji “Reklama”), który wskakuje w miejsce występowania favicona. Niektórzy zauważyli, że nie ma problemu ze zmianą favicony na dokładnie ten sam napis. Dzięki czemu może wydawać się, że Twoje miejsce w SERPach jest opłacone.

Oczywiście działa to też w drugą stronę. Pomysłowe osoby wpadły już na pomysł zmiany ikony na logo Google z kciukiem w górę, co będzie sugerowało “Google poleca tę stronę”.

Oczywiście Google szybko wyszło naprzeciw pomysłom i udostępniło wytyczne dotyczące zamieszczania favicon. Wśród nich znajdują się takie punkty jak:

  • Plik i strona muszą być możliwe do zaindeksowania przez Google

  • Favikona powinna być reprezentacją marki witryny

  • Musi mieć stały URL, który nie jest zbyt często zmieniany

  • Ikony, które są nieodpowiednie (na przykład swastyki w interfejsie) będą zastępowane ikoną domyślną.

  • Jej rozmiar musi być wielokrotnością kwadratu.

 


 

Jako, że żyjemy w kulturze obrazów, infografik i video nie ma możliwości żeby strony nie posiadały swojego graficznego skojarzenia.

 


 

Jak dodać favikonę?

W WebWave wszystko to proste! To samo tyczy się dodawania pliku ikony. Po zalogowaniu się do kreatora wystarczy wejść w Panel Ustawień.

 

Wybrać zakładkę Strona.

 

Otworzyć sekcję Ustawienia ogólne i nacisnąć obrazek znajdujący się obok napisu Favicon.

Po wybraniu pliku trzeba już jedynie opublikować stronę.

Jednak to nie wszystkie zmiany, które Google zaoferowało w ubiegłym tygodniu.

 

Breadcrumbs - czym są okruszki?

 

Drugą zmianą jest położenie i kolor okruszków, czyli ścieżki przebytej przez użytkownika. Wpływa na użyteczność strony internetowej, ponieważ jest jednym z elementów układu nawigacyjnego.

Tego typu ścieżkę można przedstawić w następujący sposób:

Strona główna > Kategoria > Podkategoria > Oferta

Zabieg ten, dokładnie tak samo jak favicony, ma na celu rozpoznanie strony, z której pochodzi dano wyszukanie. Dzięki umiejscowieniu obok siebie pliku graficznego i URL witryny można najpierw oszacować jej wiarygodność i nasze zainteresowanie, a nie zrobić to dopiero po przejściu w daną pozycję.

Dlatego właśnie wspomniałam o istocie budowanie własnej marki i społeczności - aby utrzymać wysokie pozycje, trzeba stać się rozpoznawalnym.

Co kryje przyszłość Google? Zmiany w Google Chrome

„Wraz z ciągłym rozwojem dostępnych formatów treści oraz przydatnych rozwiązań – od kupowania biletów do kina do odtwarzanie podcastów – nowy design pozwoli nam dodawać więcej przycisków powodujących zdarzenie oraz przydatnych podglądów przy wyświetlaniu kart z wynikami wyszukiwania. Wszystko to przy jasnym komunikacie czego dotyczy dana strona.” – głosi oficjalny komunikat giganta z Mountain View.

Dlatego musimy pamiętać, że treści w internecie nie kończą się na tworzeniu bloga. Najbardziej popularny i najlepiej sprzedający się content - format video, to tylko początek kolejnej epoki Internetu.

Nie minie dłuższa chwila, a będziemy w wynikach wyszukiwania konkurować z podcastami, modelami 3D czy wirtualną rzeczywistością.

Jesteś na to gotowy?

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

30 maja 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: