Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina i Kaja Rowicka 

Referencje na stronie internetowej. Jak wykorzystać siłę rekomendacji klienta w marketingu?

Sukces naszego biznesu, szczególnie jeżeli chcemy pozyskać nowych klientów przez Internet, w dużej mierze zależy od treści i jakości strony www. Jednym z najważniejszych czynników, który może przekonać do nas nowe osoby, są rekomendacje. Niestety na stronach internetowych są one nadal bardzo słabe i nieciekawe, przez co nie spełniają należycie swojej roli. Jak więc zrobić stronę internetową zawierającą dobre rekomendacje?

 

Rekomendacje na Twojej stronie internetowej a wiarygodność marki

 

Zapewne do tej pory każdy z nas widział przykłady setek rekomendacji, ale czy zwracały na siebie szczególną uwagę? W Internecie pełno jest 'zmyślonych' cytatów nieistniejących osób lub też wypowiedzi bez większych szczegółów, jak np:

  • XXX to świetna firma!

  • Cieszę się, że kupiłem/am ten produkt.

  • Pan Kowalski to bardzo dobry nauczyciel języka angielskiego.

 

Opinie i komentarze dotyczące naszych produktów czy usług od zadowolonych klientów są jednym z najlepszych sposobów budowania wiarygodności marki i pokazania potencjalnym klientom, że jesteśmy godni zaufania i doświadczeni w swojej dziedzinie. Jednak nasze rekomendacje powinny naprawdę być unikalne i przekonujące. Użytkownicy odwiedzający naszą stronę internetową nie są naiwni i potrafią zauważyć, jeżeli coś chcemy sprzedać „na siłę”. Jeżeli nie jesteśmy liderem w swojej branży lub nie mamy jeszcze wyrobionych silnych relacji z klientami, wielu odwiedzających z pewnością bardziej zaufa osobie z zewnątrz, niż nam. Zamieszczone przez nas referencje klientów mogą zawierać takie elementy jak:

  • doświadczenia klientów,

  • studium przypadku,

  • zdjęcia klientów,

  • materiały wideo.
     

Co powinno znajdować się w dobrych referencjach na stronie internetowej

 

Wykazanie korzyści

Jak nasza usługa poprawia życie czy ułatwia funkcjonowanie klienta? Przekonująca rekomendacja opisuje wpływ produktu na daną osobę i pokazuje klientom, dlaczego powinni wybrać właśnie nas. Żeby uzyskać taką opinię, warto spytać swoich klientów, dlaczego wybrali właśnie naszą usługę? Czy rozwiązało to ich problem? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

 

Pokonanie obiekcji

Aby kogoś przekonać, należy również rozwiać jego wątpliwości. Przykładowo, nasz produkt może wydawać się zbyt drogi lub zwyczajnie ludzie nie ufają naszej firmie albo sądzą, że nie potrzebują pomocy eksperta. Takie myśli mogą skutecznie powstrzymać potencjalnych klientów przed nawiązaniem kontaktu. Przekonujące referencje przezwyciężają takie wahania, ponieważ demonstrują sposób, w jaki inne osoby przezwyciężyły swoje obawy do skorzystania z naszych usług (/prodkuktu etc.). Aby otrzymać taką rekomendację, powinniśmy spytać klientów, nad czym zastanawiali się przed dokonaniem u nas zakupu, a następnie poprosić o dalsze doświadczenia.

 

Konkret

Konkretne informacje są najprostszym sposobem, aby rekomendacje były mniej „przesłodzone”, a bardziej wiarygodne. Spytajcie klientów jakie zyskali wymierne efekty (np. wzrost konwersji o 5%). Jeżeli nie można bezpośrednio zmierzyć wpływu naszego produktu czy usługi, bądź ktoś po prostu nie chce się tą informacją z nami podzielić, opinia nadal może być rzeczowa i zawierać informacje np. o usprawnieniu działalności czy nauce nowych rzeczy (np. w przypadku nauczyciela czy korepetytora).

 

Jest się czym chwalić

Bardzo dużo firmy umieszczają swoje rekomendacje tylko i wyłącznie w rzadko odwiedzanych miejscach czy na specjalnych podstronach. Aby zwiększyć siłę  rekomendacji powinniśmy dodatkowo zawrzeć je np. na stronie głównej, w sekcji „o nas”, na stronach produktów i usług, w newsletterach czy na portalach społecznościowych.

Wskazówka: Gotowe strony internetowe, które oferuje kreator stron WebWave mają dobrze wyeksponowane opinie klientów. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Sposoby na pozyskiwanie opinii i rekomendacji klientów Twojego biznesu

Prosta prośba/zapytanie

Jeśli mamy bezpośredni kontakt z klientem i jest on ewidentnie zadowolony ze współpracy, możemy zapytać go o wystawienie opinii na nasz temat. 

 

Ankieta (+dodatkowy feedback)

Za pomocą maila lub innego środka przekazu możemy przesłać wszystkim odbiorcom, bądź też ich określonej grupie ankietę z pytaniami dotyczącymi naszego produktu, usługi, procesu realizacji etc. Takie badania warto też przeprowadzić na osobach, które postanowiły zrezygnować z korzystania z naszej oferty, dzięki temu mamy szansę dowiedzieć się, co było główną przyczyną ich decyzji.

 

Coś za coś

Rabat

Aby zwiększyć szansę na skorzystanie z naszej oferty, możemy przydzielić rabat. Zapewne wpłynie to również na pozytywne doświadczenie odbiorcy, co również może się wiązać z pozostawieniem opinii.

 

Gratis do przetestowania

Określenie gratis do przetestowania może wiązać się z limitowanym, bezpłatnym okresem próbnym. Z drugiej strony może sugerować też coś na wzór paczki pr-owej. Osobie mniej lub bardziej rozpoznawalnej udostępniamy nasz ‘produkt’ lub jego nową odmianę i prosimy o sprawdzenie co o nim sądzą . W ten sposób otrzymujemy recenzje- może to być wpis, materiał wideo itp.

Dodatkowo, w niektórych przypadkach może okazać się to również pewnego rodzaju reklamą. 

 

Inne sposoby podbudowanie wizerunku

 

Co oprócz rekomendacji pomoże nam podnieść status np. marki? Mamy kilka możliwości

 

Certyfikaty

Jeśli posiadamy udokumentowane kursy, szkolenia, czy też inne czynności potwierdzające nasze osiągnięcia, to z pewnością warto je umieścić na stronie. To tak jakbyśmy wywiesili je u siebie w biurze/gabinecie. Osoba nas odwiedzająca widzi dokumenty potwierdzające nasze kompetencje. Możemy wyznaczyć do tego sekcje lub stworzyć specjalną zakładkę. Oczywiście jeśli posiadamy bardzo liczną kolekcje, to najlepiej będzie wybrać tylko i wyłącznie te najbardziej znaczące.

 

Liczby

Bardzo enigmatyczne określenie, ale prawda jest taka, że w każdym przypadku będzie oznaczało to coś innego. Mogą to, być liczy określające ilość klientów, liczbę sprzedanych usług lub produktów, przeprowadzone akcje/eventy etc. Wszystko zależy od naszej profesji.

 

Rankingi

Jako użytkownicy bardzo często szukamy jak najlepszych rozwiązań, dlatego też poszukujemy opinii innych. Oprócz tych “standardowych” są też takie w formie rankingu, Zazwyczaj będzie to top 10. Decyzja o umieszczeniu na konkretnym miejscu powinna być uzasadniona, więc z pewnością zobaczymy obok komentarz lub listę plusów i minusów, czy też nawet przekierowanie do kompletnej recenzji. W związku z tym, jeśli zostaniemy wyróżnieni w swoich działaniach, warto pochwalić się tym przed użytkownikami.

 

Wzmianki np. w artykułach 

Rzecz jasna, tworząc artykuł, potrzebne jest nam zagadnienie, temat i konkretny research. Często wpisy takie dotyczą produktów, programów, usług etc. W związku z tym, jeśli nasza działalność obejmuje dany temat i jest ciekawą propozycją, z renomą, to istnieje szansa, że znajdziemy się w takim artykule. Tym też warto się pochwalić, szczególnie jeśli platforma, która o nas pisała, jest znacząca na rynku. Jeśli takich wpisów pojawia się dużo, możemy zastanowić się nad stworzeniem podstrony np. “Prasa o nas”.

Wypowiedzi ekspertów 

Powiedzieliśmy już sobie, że jako użytkownicy często szukamy opinii innych, ich doświadczeń itd. Bardzo przychylnie patrzy się również na opinie eksperta na nasz temat. Jeśli jest to ‘znane nazwisko’, to z pewnością na tym zyskamy. Tak samo może być w przypadku, jeśli uda nam się zorganizować z taką osobą współpracę np. artykuł w zakresie specjalizacji, wywiad etc. Podniesie to poziom naszego profesjonalizmu - pokaże odbiorcy, że to co tworzymy, jest oparte na solidnych materiałach.

Wniosek: Zbieranie dobrych opinii, wypowiedzi ekspertów czy eksponowanie liczb bardzo przydaje się przy tworzeniu sklepu online.  

Jak wykorzystać rekomendacje na swojej stronie internetowej - podsumowanie

Rekomendacje na stronie www mogą być bardzo skuteczne w budowaniu zaufania i zachęcaniu użytkowników do zakupu, rejestracji, wypełnienia formularza czy podjęcia innych działań. W przypadku witryn internetowych i firm online, opinie mogą być jeszcze bardziej przydatne niż wśród tradycyjnych przedsiębiorstw, ponieważ odwiedzający często sceptycznie lub niechętnie od razu ufają komuś z Internetu.

Podsumowując, rekomendacje powinny być treściwe i przekonujące. Spytajcie klientów, czy korzystali z podobnych produktów u konkurencji, które nie spełniły ich oczekiwań. Jeżeli produkt dedykowany jest dla seniorów, może warto zapytać klienta, czy zgadza się na podanie jego wieku. Jeżeli usługa przeznaczona jest dla dzieci, można poprosić rodziców o zdjęcie rodzinne. Dla znacznych korzyści wystarczy tylko trochę wysiłku i pomysłu np. dodanie rekomendacji w formie wideo.

 

Jakie Waszym zdaniem są dobre lub złe przykłady rekomendacji? Czy korzystacie z nich na swojej stronie internetowej? Czy pytaliście o opinię swoich klientów?

 

Być może zainteresuje Cię również:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

06 lipca 2017

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: