Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Strona internetowa dla rożnych grup wiekowych

Strona internetowa dla różnych grup wiekowych - czy jest potrzebna?

11 września 2019

Temat dostosowywania stron internetowych do różnych grup wiekowych rzadko pojawia się w artykułach o tematyce web design. A szkoda, bo to jeden z kluczowych elementów procesu projektowania witryny. Twórcy stron - zwłaszcza projektanci i programiści - muszą sprostać oczekiwaniom zarówno młodszych, jak i starszych użytkowników. Potrzeby poszczególnych grup wiekowych mogą okazać się zupełnie różne. Dlatego zdecydowanie warto zastanowić się, jak sprostać temu wyzwaniu.

Dlaczego tworzenie dla różnych grup wiekowych jest istotne?

Typowy 60-latek nie nosi takich samych ubrań jak uczeń 6 klasy szkoły podstawowej. To chyba oczywiste. Tak samo różni ich sposób korzystania z internetu. 

Mówiąc w uproszczeniu, im młodszy użytkownik, tym więcej czasu spędza w sieci. Niższy wiek oznacza więc zwykle większą biegłość w posługiwaniu się internetem. Młodsi odbiorcy chętniej korzystają z mediów społecznościowych, starsi - szukają newsów czy informacji na temat zdrowia. 

Poza tym, po różnych grupach wiekowych można spodziewać się różnych reakcji. Jeśli docelowi użytkownicy Twojej witryny mają około 13 lat, to prawdopodobnie nie będą chcieli dodawać swoich adresów do listy mailingowej. Z kolei seniorów nie zainteresują kolorowe, krzykliwe gry. 

Jak widać, oczekiwania grup wiekowych mogą bardzo się od siebie różnić. Idea projektu dostosowanego do wieku użytkowników polega na tym, aby jedna strona odpowiadała potrzebom wielu z nich. Stworzenie takiej witryny nie jest proste, jednak istnieje sposób, aby ułatwić sobie to zadanie.

Pamiętasz nasz artykuł na temat persony? Dostosowywanie strony www do odpowiedniej grupy wiekowej to właśnie tworzenie persony. Przypomnijmy sobie więc, jak zbudować profil klienta:

  • Dowiedz się, w jakim celu odbiorcy odwiedzają Twoją witrynę;

  • Zastanów się, na ile pewnie Twoi odbiorcy czują się w internecie;

  • Czytaj na temat problemów z dostępnością, które mogą wystąpić u poszczególnych grup użytkowników. 

  • Sprawdź, jakie emocje wywołują u użytkowników poszczególne elementy strony. 

Nie zapominaj, że grupy wiekowe opisane powyżej - 60-latkowie i uczniowie podstawówek - to tylko przykłady. Pomiędzy nimi rozciąga się całe spektrum użytkowników - nastolatki, młodzi dorośli czy osoby w średnim wieku. Każda z tych kategorii ma odmienne potrzeby, które powinieneś poznać.

Dołącz do 180 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Jakie są różnice podczas projektowania stron dla różnych grup wiekowych?

Skoro już wiesz, że należy się skupić na różnych aspektach podczas tworzenia strony dla odmiennych grup wiekowych, sprawdź, jakie elementy należy wziąć w szczególności pod uwagę:

  • Rozmiary czcionek i odstępy między słowami oraz kolor tekstu;

  • Zmiany i ilość kolorów na stronie - osoby powyżej 40 roku życia preferują niekontrastujące ze sobą kolory, które nie powodują zmęczenia oczu;

  • Należy utworzyć prostą ścieżkę konwersji, która będzie intuicyjna i możliwa do przejścia bez żadnych problemów i komplikacji. Często zdarza się, że ludzie porzucają określone działania i opuszczają stronę, jeśli nie ma ona prostej nawigacji.

  • Zadbaj o dostosowanie układ witryny. Młodsi użytkownicy poruszają się po sieci szybko, ale mało uważnie. Dotrzesz do nich poprzez atrakcyjne grafiki czy animacje. Starszym łatwiej skupić się na tekście. Denerwują ich za to pop-upy i reklamy z dźwiękiem.

Oczekiwania grup wiekowych mogą bardzo się od siebie różnić. Idea projektu dostosowanego do wieku użytkowników polega na tym, aby jedna strona odpowiadała potrzebom wielu z nich

Jak strona zależna od wieku działa w praktyce?

Czy słyszałeś o dynamic game difficulty balancing? Jest to specjalny mechanizm stworzony na potrzeby gier, który automatycznie modyfikuję grę w taki sposób, żeby nie była zbyt łatwa (a przez to nużąca), ani zbyt trudna (co powoduje frustrację).

Podobnie działają strony dostosowane do wieku odbiorcy. Jeśli przedstawiona użytkownikowi wersja okaże się zbyt skomplikowana lub nieintuicyjna, zostanie mu wskazana nowa, lepiej dostosowana do jego potrzeb. 

Projektowanie stron w WebWave

Kreator WebWave to narzędzie, które świetnie sprawdzi się w tworzeniu stron idealnie dobranych do użytkowników w różnym wieku. Dzięki niemu możesz zarządzać wybranymi elementami strony i umożliwisz użytkownikowi przenoszenie się między różnymi wersjami tej samej witryny. 

Dowiedz się więcej na temat naszych gotowych elementów i przekonaj się, że kreator WebWave umożliwi Ci stworzenie strony dostosowanej do wieku odbiorcy. 

Jeśli potrzebujesz pomocy lub dodatkowych informacji na temat jakiejkolwiek funkcji kreatora, skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez nasz czat na żywo! 

Nie zwlekaj i zbuduj swoją wyjątkową witrynę już dziś!

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Autorzy: Julia Mądraszewska, Jan Chmielowski

 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog