Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 27 czerwca 2023

Autorzy: Julia Mądraszewska, Jan Chmielowski

Grupa docelowa strony internetowej - różne grupy wiekowe a www

Temat dostosowywania stron internetowych do określonej grupy docelowej - zwłaszcza różnych grup wiekowych rzadko pojawia się w artykułach o tematyce web design. A szkoda, bo to jeden z kluczowych elementów procesu nie tylko tworzenia stron internetowych, ale wszelkich aktywności i strategii marketingowych czy sprzedażowych. Twórcy stron - zwłaszcza projektanci i programiści - muszą sprostać oczekiwaniom zarówno młodszych, jak i starszych użytkowników. Potrzeby poszczególnych grup wiekowych mogą okazać się zupełnie różne. Dlatego zdecydowanie warto zastanowić się, jak sprostać temu wyzwaniu.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się:

 • jak stworzyć stronę uwzględniając wiek grupy docelowej,

 • gdzie szukać informacji grupie docelowej strony internetowej,

 • udział kreatora stron www w procesie tworzenia www.

 

Dlaczego tworzenie www dla różnych grup docelowych i wiekowych jest istotne?

 

Typowy 60-latek nie nosi takich samych ubrań jak uczeń 6 klasy szkoły podstawowej. To chyba oczywiste. Tak samo różni ich sposób korzystania z internetu. 

Mówiąc w uproszczeniu, im młodszy użytkownik, tym więcej czasu spędza w sieci. Niższy wiek oznacza więc zwykle większą biegłość w posługiwaniu się internetem. Młodsi odbiorcy chętniej korzystają z mediów społecznościowych, starsi - szukają newsów czy informacji na temat zdrowia. 

Poza tym, po różnych grupach wiekowych można spodziewać się różnych reakcji. Jeśli docelowi użytkownicy Twojej witryny mają około 13 lat, to prawdopodobnie nie będą chcieli dodawać swoich adresów do listy mailingowej. Z kolei seniorów nie zainteresują kolorowe, krzykliwe gry. 

Jak widać, oczekiwania grup wiekowych mogą bardzo się od siebie różnić. Idea projektu dostosowanego do wieku użytkowników polega na tym, aby jedna strona odpowiadała potrzebom wielu z nich. Stworzenie takiej witryny nie jest proste, jednak istnieje sposób, aby ułatwić sobie to zadanie.

Pamiętasz nasz artykuł na temat person marketingowych? Dostosowywanie strony www do określonej grupy odbiorców- do odpowiedniej grupy wiekowej to właśnie tworzenie persony. Przypomnijmy sobie więc, jak zbudować profil klienta:

 • Dowiedz się, w jakim celu odbiorcy odwiedzają Twoją witrynę;

 • Zastanów się, na ile pewnie Twoi odbiorcy czują się w internecie;

 • Czytaj na temat problemów z dostępnością, które mogą wystąpić u poszczególnych grup użytkowników. 

 • Sprawdź, jakie emocje wywołują u użytkowników poszczególne elementy strony. 

Nie zapominaj, że grupy wiekowe opisane powyżej - 60-latkowie i uczniowie podstawówek - to tylko przykłady. Pomiędzy nimi rozciąga się całe spektrum użytkowników - nastolatki, młodzi dorośli czy osoby w średnim wieku. Każda z tych kategorii ma odmienne potrzeby, które powinieneś poznać.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Proces projektowania a różne wiekowo grupy odbiorców stron internetowych?

Skoro już wiesz, że należy się skupić na różnych aspektach podczas zakładania strony internetowej dla odmiennych grup wiekowych, sprawdź, jakie elementy należy wziąć w szczególności pod uwagę:

 • Rozmiary czcionek i odstępy między słowami oraz kolor tekstu;

 • Zmiany i ilość kolorów na stronie - osoby powyżej 40 roku życia preferują niekontrastujące ze sobą kolory, które nie powodują zmęczenia oczu;

 • Należy utworzyć prostą ścieżkę konwersji, która będzie intuicyjna i możliwa do przejścia bez żadnych problemów i komplikacji. Często zdarza się, że ludzie porzucają określone działania i opuszczają stronę, jeśli nie ma ona prostej nawigacji.

 • Zadbaj o dostosowanie układ witryny. Młodsi użytkownicy poruszają się po sieci szybko, ale mało uważnie. Dotrzesz do nich poprzez atrakcyjne grafiki czy animacje. Starszym łatwiej skupić się na tekście. Denerwują ich za to pop-upy i reklamy z dźwiękiem.

 


 

Oczekiwania grup wiekowych mogą bardzo się od siebie różnić. Idea projektu dostosowanego do wieku użytkowników polega na tym, aby jedna strona odpowiadała potrzebom wielu z nich

 


 

Jak strona zależna od wieku docelowej grupy odbiorców działa w praktyce?

 

Czy słyszałeś o dynamic game difficulty balancing? Jest to specjalny mechanizm stworzony na potrzeby gier, który automatycznie modyfikuję grę w taki sposób, żeby nie była zbyt łatwa (a przez to nużąca), ani zbyt trudna (co powoduje frustrację).

Podobnie działają strony dostosowane do wieku odbiorcy. Jeśli przedstawiona użytkownikowi wersja okaże się zbyt skomplikowana lub nieintuicyjna, zostanie mu wskazana nowa, lepiej dostosowana do jego potrzeb. 

Grupa docelowa stron internetowych a kreator stron WebWave

Kreator stron WebWave to narzędzie, które świetnie sprawdzi się w tworzeniu stron idealnie dobranych do użytkowników w różnym wieku. Dzięki niemu możesz zarządzać wybranymi elementami strony i umożliwisz użytkownikowi przenoszenie się między różnymi wersjami tej samej witryny. 

Dowiedz się więcej na temat naszych gotowych elementów i przekonaj się, że kreator WebWave umożliwi Ci stworzenie strony dostosowanej do wieku odbiorcy. 

Jeśli potrzebujesz pomocy lub dodatkowych informacji na temat jakiejkolwiek funkcji kreatora, skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez nasz czat na żywo!

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

11 września 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: