Blog

czym jest user experience i jak wykorzystać go w projektowaniu stron

Jeszcze nie tak dawno temu ściśle branżowe określenie, a dzisiaj pojęcie znane niemal wszystkim osobom mającym styczności z siecią. UX, bo o nim mowa, to obecnie jeden ze standardowych elementów w procesie projektowania strony www.

Doświadczenie bowiem wyraźnie pokazuje, że od kreatywnych i designerskich rozwiązań, jeszcze większe znaczenie ma łatwość użytkowania strony internetowej.

O podstawowych zasadach UX warto pamiętać podczas projektowania każdej podstrony, nawet gdy ma być ona prosta i mało rozbudowana.

Niemniej jednak przy aranżowaniu strony głównej UX ma szczególne znaczenie.

Dlaczego? Strona główna odgrywa ważną rolę wizytówki całej witryny.

To właśnie tutaj prawdopodobnie trafi największa liczba odbiorców.

Warto więc by przyciągała uwagę, ale równocześnie w jasny i intuicyjny sposób przekierowywała odwiedzających do interesujących ich sekcji.

 

Dołącz do ponad 110 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Kreatywność a sprawdzone i przetarte szlaki

Projektowanie stron internetowych można nazwać dziedziną współczesnej sztuki użytkowej. Naturalnie kojarzy się więc z kreatywnością i poszukiwaniem nowych rozwiązań. Niemniej jednak każda witryna posiada elementy, przy których nie warto eksperymentować.

Potencjalni użytkownicy bowiem na swojej drodze napotkali już tysiące innych stron internetowych, których korzystanie wypracowało w nich pewne schematy działań i przyzwyczaiło do utartych rozwiązań.

Co więcej, współczesny odbiorca ma mało czasu i chce z witryny wyciągnąć wszystkie potrzebne informacje w jak najkrótszym odcinku czasu. Jeżeli linki i przyciski zachęcające do akcji, będą miały tradycyjną formę i znajdą się w typowych dla nich miejscach, zdecydowanie ułatwi to odwiedzającej osobie intuicyjną obsługę i skróci czas potrzebny do zapoznania się z ofertą.

Nie oznacza to wcale jednak, że projekt strony powinien być szablonowy i przewidywalny. Gdzie zatem leży granica pomiędzy wspomnianą kreatywnością a zdrowym posiłkowaniem się zasadami UX? Pamiętajmy, że funkcjonalność witryny to jedno, a jej estetyka i design zupełnie co innego.

 

Jaka jest rola user experience na stronie? 

Jeszcze nim rozpoczniemy projekt strony głównej, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę ma ona pełnić. Jak już wspomnieliśmy wyżej, strona główna prawie zawsze stanowi wizytówkę. Czy jednak tylko?

Tą przestrzeń wykorzystuje się również bardzo często jako pole do promocji i prezentacji oferty. Pełni również ważne zadanie drogowskazu przekierowującego do innych sekcji witryny. W zależności od naczelnej funkcji strony będzie miała ona zupełnie inny układ.

Strona główna jest ponadto miejscem, które z powodzeniem można wykorzystać w celu zbudowania pozytywnego wizerunku firmy. Warto przewidzieć obszary, które pokażą profesjonalizm i doświadczenie marki – zwłaszcza wtedy, gdy firma może się takim poszczycić.


Cechy dobrej strony głównejProjektowanie stron internetowych z uwzględnieniem zasad user experience

 

Wyraźny komunikat, czym firma się zajmuje

Strona główna jest miejscem, które obowiązkowo powinno aż „krzyczeć”, jaką dokładnie profesję reprezentuje. Naturalnie nie wystarczy krótka notka i logo.

Oprócz komunikatu werbalnego strona główna powinna przywodzić skojarzenia związane z branżą. W jaki sposób? Za sprawą swojego designu, a nawet kolorów i kształtów.

 

Widoczne odnośniki do głównych sekcji i kategorii

Przyciski przekierowujące do sekcji i kategorii na stronie głównej powinny wychodzić użytkownikowi naprzeciw – niech zauważy je, nim jeszcze podejmie decyzję, że chce przejść dalej.

Warto podkreślić w tym miejscu, że o wiele lepiej sprawdzają się przyciski o zaokrąglonych kształtach – to właśnie je użytkownicy klikają aż 10 razy chętniej niż te ostre i kanciaste. Dlatego warto przemyśleć stworzenie dobrego menu

 

Odpowiednie miejsca na wyszukiwarkę

Strona główna jest jak drogowskaz. Czasem jednak użytkownik ma sprecyzowany jedynie cel poszukiwań, ale nie potrafi powiązać go z żadnym kierunkiem.

Tutaj z pomocą przychodzi wyszukiwarka. Użytkownicy przyzwyczaili się, że znajduje się ona zazwyczaj w prawym górnym rogu. Warto trzymać się tego standardu.

 

Widoczny kontakt

Przekierowanie do sekcji z kontaktem musi być widoczne. Dobrym rozwiązaniem jest również podanie numeru telefonicznego lub zamieszczenie niewielkiego formularza już na stronie głównej.

Problemy z nawiązaniem kontaktu są bowiem częstą przyczyną zniechęcenia użytkowników, które w efekcie powoduje, że rezygnują z oferty firmy, choć początkowo wzbudziła ona zainteresowanie. Dobrze umieścić kontakt w stopce strony

 

Rola przejrzystego i profesjonalnego designu witryny

Współczesne minimalistyczne trendy w projektowaniu nie wzięły się znikąd. Zbyt dużo ozdobników, informacji i brak spójności, mogą sprawić, że użytkownik po kilku sekundach wizualnego skanowania witryny nie znajdzie interesujących go informacji.

Ba, być może nawet nie zorientuje się, czego dotyczy oferta. Tymczasem te pierwszych kilka sekund decyduje o tym, czy odbiorca zechce zagłębić się w tę ofertę, czy znudzony opuści witrynę.

 

Kilka najczęściej popełnianych błędów

Przeładowana i nieczytelna strona z rozbitymi kolumnami tekstu

Przy wyznaczaniu układu tekstu najlepiej ograniczyć się do jednej kolumny – zwłaszcza na stronie głównej. Strony z kilkoma kolumnami rozpraszają użytkownika – tymczasem pojedyncza kolumna intuicyjnie prowadzi wzrok z góry ku dołowi.

 

Zbyt mało lub zbyt dużo przycisków przekierowujących użytkowników do podstawowych akcji

Defragmentowanie funkcji przycisków i sekcji to bardzo często popełniany błąd przy projektowaniu stron. Tymczasem warto postarać się, aby były one wyraźnie wyeksponowane, ale równocześnie treściwe.

Kiedy za bardzo się rozpędzimy może się bowiem okazać, że mamy kilka przycisków w niewielkiej odległości, które pełnią tę samą funkcję. Niemniej jednak, przy długich stronach, nie można skazywać użytkownika, by wracał za każdym razem na górny pasek, by przejść do interesującej go sekcji.

 

Zbyt mały kontrast i niewyraźne przyciski przekierowujące do akcji

Owszem, strona główna powinna być przejrzysta, ale z pewnością niemdła ani jednolita. Takie cechy bowiem, podobnie tak jak chaos i przeładowanie, spowalniają czas reakcji użytkownika. Kiedy wszystko wygląda niemal tak samo, odbiorcy trudno podczas wstępnego skanowania wychwycić punkty przekierowujące go do poszukiwanej sekcji.


Dezorientowanie użytkownika szeroką ofertą, zamiast zarekomendowanie mu na stronie głównej konkretnego produktu lub usługi

Pełna, rozbudowana oferta na stronie głównej wprowadza niepotrzebny chaos, który w efekcie może zdezorientować i zniechęcić użytkownika. W tym miejscu powinna być one jedynie zasygnalizowana.

Strona główna sprawdza się znacznie lepiej, jako miejsce promujące rekomendowane produkty niż obszerna prezentacja pełnego zakresu możliwości firmy.


Nachalne próby zamknięcia sprzedaży już na stronie głównej

Kup mnie tu i teraz, natychmiast – taki przekaz na stronie głównej nie jest dobrym rozwiązaniem. Znaczniej lepiej w oczach odbiorców wypadają strony, które jedynie sygnalizują ofertę i mówią o mocnych stronach firmy.

Zyskać sympatię potencjalnego klienta można również oferując mu jakieś korzyści - chociażby możliwość zapisania do newslettera informującego o promocjach i dostarczającego ciekawe informacje.


Początkującym projektantom niektóre z przybliżonych tutaj zasad projektowania strony głównej mogą zdawać się wzajemnie wykluczające. Nic bardziej mylnego.

Grunt to odpowiednie wyczucie, które albo jest od razu, albo pojawia się z czasem wraz z doświadczeniem.

Warto pamiętać, że UX nie jest jedynie krokiem w projektowaniu witryny i nie ogranicza się po prostu do wyglądu interfejsu – wręcz przeciwnie zaczyna się już w momencie opracowywania strategii i ogólnej koncepcji serwisu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj te teksty:

Autor: Milena Antoniak - content manager, kreatywna agencja marketingowa Scorise. Od kilku lat pisze opracowany pod kątem marketingowym content na strony internetowe, sklepy online i do newsletterów, podnosząc tym samym sprzedaż i budując pozytywny wizerunek firm w oczach klientów. Należy do zespołu agencji kreatywnej Scorise, która zajmuje się marketingiem internetowym – m.in. projektuje i wdraża strony, sklepy oraz aplikacje, zarządza kampaniami AdWords, opracowuje strategie i prowadzi komunikacje na kanałach social media. Wolny czas spędzam głównie na rowerze i świeżym powietrzu.

User experience a projektowanie stron internetowych

14 stycznia 2016

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych bez kodowania

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie i w prosty sposób zrobić stronę internetową.

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie