Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autorzy: Julia Mądraszewska, Jan Chmielowski

Jak przeprowadzić audyt SEO?

jak wybrać nazwę bloga

Audyt SEO to proces oceny strony internetowej w wielu obszarach pozycjonowania. Mówiąc prościej, chodzi o analizę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania (SERP).

To zadanie można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Warto jednak zająć się jego wykonaniem samodzielnie. Dzięki temu można lepiej poznać mechanizmy, które wpływają na widoczność strony w Google. Pozwoli to poprawić wyniki już istniejących witryn i ułatwi tworzenie lepiej zoptymalizowanych stron w przyszłości. 

 

Dlaczego audyt SEO jest ważny?

 

Nowe informacje na temat pozycjonowania w Google pojawiają się niemal codziennie. Branża SEO zmienia się nieustannie. Trzeba stale aktualizować i pogłębiać wiedzę. 

Często zdarza się, że modyfikacje wprowadzone przez giganta z Mountain View zupełnie zmieniają zasady gry. Widzialność stron, które zajmowały czołowe miejsce w wynikach wyszukiwania drastycznie spada.

Dlatego konieczne jest przeprowadzanie regularnych audytów SEO (co najmniej raz na pół roku). Pozwala to upewnić się, że analizowana strona nadąża za najnowszymi zmianami, a jej widoczność w Google nie pogarsza się. Co więcej, dogłębna analiza umożliwi nie tylko utrzymanie pozycji strony, ale też poprawę jej wyników.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak przeprowadzić audyt SEO?

Przed rozpoczęciem pracy pamiętaj o najważniejszym: skuteczny audyt wymaga cierpliwości. Potrzeba czasu, aby odkryć przyczyny problemów wpływających na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. W zależności od wielkości Twojej strony właściwa analiza może potrwać od jednego dnia do kilku tygodni. Przy dokonywaniu poważnych zmian wymagana jest należyta staranność, a specjalista SEO lub właściciel strony musi przeprowadzić dokładne dochodzenie w celu opracowania trafnych zaleceń. Audyt powinien obejmować 3 najważniejsze punkty:

 

Sprawdź, na czym stoisz

Potraktuj to jako ocenę „Googleability” dla strony. Może ona być piękna i dobrze zaprojektowana, ale jeśli wyszukiwarki nie mogą dotrzeć do witryny i jej zaindeksować, Twój wysiłek pójdzie na marne. Większość potencjalnych użytkowników nie trafi na stronę. Pozycję witryny w wyszukiwarce możesz analizować korzystając z wielu sposobów. Jednym z nich jest stworzony przez Tell Me Your Goal automatyczny mini-audyt SEO. Wystarczy wpisanie adresu www i słowa kluczowego. Na maila otrzymasz około dziesięciostronicowy raport na temat swojej witryny z uwzględnieniem aspektów, które wymagają poprawy. 

Jest to świetny sposób na rozpoczęcie pracy z własną stroną. Jasno wskazuje błędy, które mogą Ci umknąć, gdy korzystasz z niej codziennie. 

 

Przeanalizuj sytuację w SERPach 

Do analizy “widzialności” i innych kluczowych aspektów dobrego pozycjonowania powstało wiele narzędzi. Z większości można korzystać za darmo. Regularne i szczegółowe analizowanie strony przy ich pomocy pozwoli Ci na monitorowanie jej pozycji i efektów wprowadzanych zmian.

Najpopularniejsze darmowe narzędzia do analizy SEO to:

 • Google Analytics;

 • Google Search Console;

 • Woorank;

 • Screaming Frog;

 • Siteliner.

 

Dokładnie sprawdź zawartość strony.

Zbadanie SEO na stronie jest najważniejszą częścią audytu. Często to wręcz jedyny aspekt, na jakim skupia się analiza. Mówiąc w skrócie, w on-site SEO chodzi o budowanie linków i inne sygnały, które możesz przekazać wyszukiwarkom, aby przekonać ich o jakości i użyteczności Twojej witryny. 

Wliczają się w to:

 • Jakość treści;

 • Meta tytuły i opisy stron;

 • Tworzenie tekstów pod kątem SEO;

 • Stosowanie nagłówków H1 - H3 i właściwe formatowanie treści;

 • Elementy multimedialne i używanie alt-tagów;

 • Optymalizacja adresów URL;

 • Linkowanie wewnętrzne;

 • Linkowanie zewnętrzne;

 • Szybkość ładowania strony;

 • Mobile Indexing First;

 • RWD.

O każdym z tych podpunktów możesz przeczytać w naszych artykułach. Zapoznaj się z nimi i przygotuj się na pracę z własną stroną internetową

Audyt SEO może na początku wydawać się sporym wyzwaniem. Nie powinieneś się jednak zniechęcać. Dzięki naszym wskazówkom i odpowiednim narzędziom przeprowadzisz go skutecznie i bez niepotrzebnych komplikacji.

 


 

Audyt SEO pozwala upewnić się, że analizowana strona nadąża za najnowszymi zmianami, a jej widoczność w Google nie pogarsza się. Co więcej, dogłębna analiza umożliwi nie tylko utrzymanie pozycji strony, ale też poprawę jej wyników.

 


Analizer SEO w WebWave

Istnieje też nowy sposób na ekspresową, prostą i skuteczną analizę pod kątem SEO. W lipcu 2019 wprowadziliśmy przełomowe narzędzie - automatyczną analizę SEO dla dowolnego artykułu i podstrony. Jest to niezwykle intuicyjne i wygodne rozwiązanie, które oferujemy wszystkim naszym użytkownikom kompletnie za darmo! 

Pozwala ono zaoszczędzić czas i przyśpieszyć wprowadzanie zmian. Nie musisz już przez wiele godzin upewniać się, że zwróciłeś uwagę na wszystkie aspekty SEO. Możesz już po jednym kliknięciu  zobaczyć wymagające poprawy miejsca i szybko wprowadzić niezbędne modyfikacje.

Wejdź na kolejny poziom pozycjonowania. Skorzystaj z naszej najnowszej funkcji - analizy SEO na danej podstronie! Wypróbuj WebWave jeszcze dziś! A jeśli chcesz sprawnie przejść przez etap nauki obsługi kreatora, sprawdź nasz darmowy kurs tworzenia stron internetowych.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

18 września 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: