Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka 

Czym jest brand book i dlaczego jest nam potrzebny

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Brand book zazwyczaj kojarzy się nam z kolorystyką i ogólnie rzecz biorąc- stylem marki, który jest pewnego rodzaju szkieletem spajającym całość. Jest to jednak dużo bardziej złożone zagadnienie. Nakreślana jest w nim działalność, ideologia i styl. Dzięki temu, że w swojej treści pokrywa wiele aspektów znacząco ułatwia pracę- zarówno tą bieżącą jak i przyszłą. 

Wstępnie określiliśmy sobie znaczenie brand booka. Teraz przyszła pora na szczegóły.  

 

Co to jest brand book?

 

Brand book jest znany również pod nazwą księ­ga iden­ty­fi­ka­cji wi­zu­al­nej lub po prostu księga marki

Tłumacząc to pojęcie w bardziej rzeczowy i profesjonalny sposób, należałoby powiedzieć, że brand book  jest pewnego rodzaju dokumentem- książką (wirtualną lub cyfrową), która zawiera w sobie informacje na temat marki. Zazwyczaj jest wykorzystywana do celów powiązanych bezpośrednio z firmą i korzysta się z niej w zamkniętym gronie, ale oczywiście nie jest to ściśle określona reguła 

To w niej zawarta jest historia całego brandu, jej cele, ogólny wygląd i sposób działania. Zdarza się też, że porusza tematy poglądów. To już zależy od kontentej działalności. 

Logo, a brand book

Logo jest rodzajem znaku graficznego, który powinien być unikalny dla jego właściciela. Istnieją trzy formy- przedstawienie jedynie w formie tekstowej lub ikonicznej albo połączenie obydwóch tych części. Taki znak staje się kluczowym elementem identyfikacji wizualnej, a jak już wiemy, to brand book je wszystkie w sobie gromadzi. W oparciu o tematykę, politykę działania i poglądy marki powstaje jej logotyp, a z kolei zazwyczaj po powstaniu jego wersji finalnej wprowadzane są kolejne ustalenia co do ogólnej oprawy- koloru, fontu, stylu graficznego etc.

 

Księga marki, a księga znaku

W związku z tym, że pojęcia te brzmią podobnie, zdarza się, że są mylone. W rzeczywistości jednak mają trochę odmienną charakterystykę. 

 

Można powiedzieć, że księga znaku to podstawowa, mniej rozbudowana wersja naszego brand booka. Swoją treść opiera o logo. Znajdziemy w niej następujące rozdziały, omawiające konkretne wątki: 

 

Geneza logo 

Omawia powód i początki powstania logo. Może też informować na temat polityki firmy i jej misji. 

Dzięki takiemu omówieniu ostateczna forma projektu nabiera większego sensu- tłumaczy, dlaczego znak wygląda w taki, a nie inny sposób…oraz na czym opierać dalsze prace. 

 

Wersja podstawowa

Jest to ta wersja, która jest dla nas najważniejsza. Przedstawiona jest ona zarówno w pionie i poziomie na dwóch neutralnych (bazowych) tłach, czyli czerni i bieli. 

 

Wersja alternatywna

Zawarte tam są wszystkie wersje i kompozycje, w jakich możemy prezentować logo.

-skrócone z samym sygnetem/ typografią 

- jednokolorowe

- uwzględniające hasło marki 

Dzięki temu ulepszamy adaptowanie znaku z resztą projektu, nie zakłócając jednocześnie ogólnoprzyjętych założeń w brand booku.  

 

Konstrukcja 

Logo umieszczone jest tutaj na siatce, aby jak najdokładniej przestawić jego proporcje i odległości elementów. 

 

Pole podstawowe i ochronne znaku 

Pierwsze określenie oznacza odległość naszego znaku marki od krawędzi dokumentu, drugie sygnalizuje granicę która nie może zostać naruszona, aby logo nie straciło swoich proporcji, a nawet tożsamości. 

 

Kolorystyka

Dostajemy tu dane dotyczące barw użytych do stworzenia logo- kolor tekstu jak i samego sygnetu. Zazwyczaj określa się je przy pomocy CMYKa, RGB lub Pantone. Dodatkowo ten rozdział ten omawia też szerszą gamę barw, charakterystycznych dla całej marki- użycia na stronie internetowej, social mediach i w druku. 

 

Typografia

Cała oprawa graficzna poza spójną paletą kolorystyczną powinna omawiać również użycie fontów. W związku z tym w  brand booku otrzymujemy informacje również na ten temat.

Jakich możemy używać pisząc teksty na stronie lub samym blogu? Czy w social mediach stosujemy te same? Co w przypadku druku? etc. 

Nawet w momencie gdy mamy w planach wprowadzić dodatkową opcję (np. właśnie fontu), to wcześniej powinno to zostać ustalone i również zapisane, aby było dostępne dla wiedzy ogólnej. Użycie zbyt dużej ilości różnych fontów będzie dla odbiorcy mylące, a na dodatek może wydać się mniej profesjonalne. 

 

Rozmiar minimalny i skalowanie logo 

W przypadku logo każdy jego detal jest niezwykle istotny. W związku z tym w brand booku znajduje się również rozdział, w którym opisane będą szczegóły co do minimalnych wymiarów znaku oraz sposobu jego powiększania. Dzięki temy nasz znak nie straci na czytelności.

 

Wykorzystanie na różnych tłach 

Sprawdzamy na jakich tłach, stylach zdjęć logo komponuje się najlepiej, a które sprawiają, że wygląda ono niekorzystnie lub po prostu jest niewidoczne. 

 

Niedopuszczalne modyfikacje

Jak sama nazwa nam sugeruje, w tej części pokazane nam są błędne sposoby wykorzystania i edytowania logo. Możemy dzięki temu zobaczyć też, jak niektóre zmiany mogą wpłynąć na błędny odbiór projektu logo lub nawet całej marki.

 

Jak zbudowany jest brand book?

 

Zazwyczaj brand book zawiera kilka stałych punktów. Niezależnie od firmy i jej loga, znajdziemy w nim wcześniej wspomniane elementy składowe księgi znaku, ale także bardziej poszerzone spojrzenie na całą identyfikację. 

 

1. Jaka jest historia naszej działalności

Przedstawiamy początki istnienia marki, jak powstał pomysł i w jaki sposób wdrażano jego realizacje. W przypadku marek, które zaczynały od podstaw i rozrosły się do wielkich rozmiarów, może to być również element do wykorzystania marketingowego i zainspirowania innych do działania 

 

2. Czym się kierujemy i jakie wyznajemy zasady 

W tej części wyraźnie zaznaczamy, jaka jest nasza polityka i podejście do działania.

 

3. Jaka jest nasza główna persona/ grupa docelowa 

Bardzo ważny rozdział, w którym umieszczamy informacje na temat naszego idealnego odbiorcy/klienta, czyli właśnie tzw. persony i precyzujemy grupę docelową, na której chcemy się skupić.

Posiadając własną markę, warto znać swojego użytkownika- jaki ma styl, co lubi, czego potrzebuje etc. Takie dane są przydatne zarówno dla pracowników firmy, jak i osób z nami współpracujących.

Tworzymy produkt marki oraz styl jego promocji w taki sposób, żeby z pewnością dał znać o swoim istnieniu osobom, na którym nam przede wszystkim zależy.

 

4. Co i kto jest dla nas ważny

Ten fragment będzie powiązany zarówno z drugim, jak i trzecim punktem. Jak sam tytuł nagłówka sugeruje, tworząc brand book zaznaczamy też co i kto jest dla nas ważny. Wiadomo, że nie będzie to tylko i wyłącznie nasza główna persona...a przynajmniej nie powinna.

W przypadku prowadzenia firmy z kosmetykami ważna może być dla nas również ‘ekologiczność’ wytwarzania produktu. 

 

…i tak jak wspomnieliśmy sobie już wcześniej, możemy też uwzględnić tematy polityczne, społeczne, czy np. ekologiczne 

Nie są one konieczne, ale weźmy za przykład wcześniej wspomnianą markę kosmetyczną, która szczyci się naturalnymi produktami. Zawarcie w brand booku informacji o swoim zdaniu na temat ochrony środowiska i zwierząt jest jak najbardziej wskazane. 

W treści księgi marki warto nakreślić również ton wypowiedzi. W jakiej formie piszemy (Ty, My, Wy…) i komunikujemy się z odbiorcami. Decyzja ta może nie tylko ułatwić pracownikowi jego zadanie, ale też wpłynąć na pozytywny (lub negatywny) odbiór ze strony obecnego, czy też potencjalnego użytkownika/klienta. 

 

 

Jaką formę ma brand book

 

Księga identyfikacji wizualnej marki może zostać zrealizowana na kilka sposobów. To jaką wybierzemy, będzie już indywidualną decyzją.

 

Format do druku 

Tradycyjna wersja brand booka, która bezpośrednio nawiązuje do jego alternatywnej nazwy. Książkowa forma naszego materiału jest obecnie mniej popularna, ale z drugiej strony można powiedzieć, że solidnie wykonana drukowana wersja brand booka jest pewnego rodzaju małym dziełem sztuki, więc na pewno jest szansa, że znajdzie swoich koneserów.

 

Wersja wirtualna

 

Statyczna

Jest to po prostu wirtualny format brand booka. Najczęściej będzie on zamieszczony na stronie z możliwością pobrania w postaci PDF-a. 

 

Dynamiczna

Coraz więcej marek decyduje się na bardziej rozwinięty sposób prezentacji swojej identyfikacji. Popularną formą staje się storytelling w wersji interaktywnej prezentacji lub wideo. Inną metodą jest również stworzenie animowanej (pod)strony internetowej. Można do tego wykorzystać np. scrollowanie i interakcje z tym związane. Taki brand book wyda się zapewne bardziej oryginalny i dodatkowo zaangażuje odbiorcę w zapoznanie się z pełną zawartością. 

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Ile kosztuje stworzenie brand booka 

Nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Bardzo dużo zależy od tego komu powierzymy wykonanie naszej księgi identyfikacji wizualnej- czy będzie to freelancer, a może agencja? Bardzo istotne jest też to, jak złożona jest nasza struktura marki i jak  dokładnie chcemy ją scharakteryzować. 

Kluczowym elementem brand booka będzie rzecz jasna logo. Jeśli go jeszcze nie posiadamy, czy też nie mamy po prostu pewnego projektu, który trzeba jedynie przenieść na wersję digital, to musimy liczyć się z wyższym kosztem zlecenia. 

Samo jego wykonanie może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy.

Zanim jednak wybierzemy konkretnego realizatora najlepiej upewnić się, czy gotowy projekt, który od niego otrzymamy, będzie spójny z naszą identyfikacją. Zdecydowanie lepiej jest mieć bardziej przemyślany projekt, nad którym spędzimy trochę więcej czasu, ale zachowa swoją uniwersalność i przekaz na lata- będzie tzw. evergreenem. 

Po tym jak będziemy mieli gotowe logo, możemy przejść do innych elementów wizualnej identyfikacji- czyli fontów, kolorów etc.

Możemy podjąć to wyzwanie i zająć się tym samodzielnie, wspomagając się specjalistycznymi programami, które mogą nam pomóc m.in w macht’owaniu kolorów tak jak np. ten od Adobe. Jednak w momencie, gdy nie czujemy się na siłach, warto to zadanie zlecić specjalistom i razem z projektem logo zamówić całą identyfikację.

Oczywiście jeśli chodzi o historię, naszą politykę i priorytety, to tutaj rzecz jasna teść należy stworzyć samemu. Najlepiej zrobić to nawet przed zleceniem, ponieważ te informacje będą bardzo pomocne w procesie projektowym. 

 

Ile kosztowało najdroższe logo?

 

Logo jako jeden z głównych punktów zaczepienia w brand booku powinno być bardzo dopracowane. Dlatego też część firm decyduje się na zainwestowanie większych kwot w projekt znaku. Co ciekawe właścicielem najdroższego logo nie jest ani Apple, Amazon czy Coca-Cola. Należy ono do Symantec Brand & Acquisition. Ile zapłacili? 1 280 000 000$.

Nie jest ono bardzo rozbudowane, a tym samym skomplikowane…ale to też o to chodzi. Ma być prosto i przejrzyście. Odbiorco od razu otrzymuje sygnał, jaki charakter ma firma i co jest dla niej ważne. 

Drugi w kolejce jest rebranding British Petroleum, znanym większości bardziej pod skrótem ,,bp''. 

 Zmieniając swój brand book, mieli przede wszystkim na celu zbudowanie wśród odbiorców przeświadczenia, że liczą się z tematem środowiska naturalnego. Jak? Logo ma symbolizować kwiat, który wyrasta ze słońca. Bardzo istotne są tutaj kolory, które nawiązują do natury- zielony i żółty. 

 

 

Czy stworzenie brand booka jest opłacalne?

 

Jak najbardziej- stworzenie własnej księgi marki jest opłacalne..i to na wielu płaszczyznach. Mogłoby się wydawać, że ze względu na złożoność całego projektu brand booka zlecenie jego wykonania może okazać się zbyt drogie. Prawda jest taka, że koszta, które poniesiemy podczas tworzenia spójnej księgi identyfikacji, będą dużo niższe niż te, które musielibyśmy poświęcić na:

  • szybki rebranding z powodu małej uniwersalności 

  • naprawy błędów w wydrukach 

  • pracę nad odbudową spójności całej marki

 

Czy brand book to tylko formalność?

 

Można się zastanawiać czy brand book jest pewną formą dokumentu, którą tworzymy tylko i wyłącznie dla potrzeb wewnętrznych...i owszem. Pełni on bardzo ważną rolę w tej gałęzi, ale to nie wszystko. Brand book nie tylko ma dobrze wyglądać. Jest też doskonałym źródłem informacji dla zewnętrznych zleceniobiorców, którzy wykonują projekty dla firmy. W przypadku tych w wersji graficznej wiedzą, z jakich kolorów i fontów mogą korzystać, jak wkomponować logo i do kogo chcą trafić, a więc jaką stylistykę obrać. 

W związku z tym, że w brand booku omawiana jest również polityka firmy i to jakie wyznaje zasady i poglądy, może nakierować inne marki/ firmy czy identyfikują się z nami na tyle by nawiązać współpracę, czy też nie.…lub w przypadku (nie)zwykłych odbiorców zadecydować czy chcą nas po prostu wspierać i korzystać z tego co oferujemy.  

Brand book nie tylko ma dobrze wyglądać. Ma być również źródłem informacji dla zewnętrznych zleceniobiorców, którzy wykonująprojekty dla firmy. 

 

 

Główne zalety brand booka

 

Omówiliśmy już sobie części składowe brand booka i jego ogólną istotę. Teraz warto te wszystkie funkcjonalności i zalety, skumulować w jednym miejscu…tak więc jeszcze raz- co daje nam posiadanie brand booka?

 

Możliwy wzrost przychodów 

Według badań wykonanych przez Forbesa, marki, które uspójniły swoją identyfikacje wizualną zanotowały wzrost zysków.

 

Ułatwienie rozpoznawalności marki

Firma posiadająca charakterystyczne logo i kolor przewodni buduje swoją rozpoznawalność wśród odbiorców. Dodatkowo użycie właściwych odcieni barw może również zwiększyć czytelność przekazu. 

 

Ochrona przed dodatkowymi kosztami 

Brand book zawiera w sobie informacje na temat logo, kolorów, fontów etc. …ale to już wiemy. Łatwa możliwość zaczerpnięcia tych danych jest niezwykle przydatna dla firm lub freelancerów wykonujących zlecenia dla naszej marki. Dzięki temu, że mają dostęp do księgi identyfikacji wizualnej najprawdopodobniej unikniemy wielu zbędnych poprawek, a tym samym wydatków. 

 

Zwiększenie świadomości 

Świadome zarządzanie marką, jej produktami i contentem chroni przed dodatkowymi kosztami, utratą spójności na różnych kanałach oraz po prostu ułatwia prace- zarówno wewnętrznie (w firmie), jak i poza nią. Znacznie prościej jest pisać, projektować, obmyślać nowe koncepcje i całe kampanie, znając główne filary firmy. 

 

Sprawny proces wprowadzania nowych kanałów bądź też produktów marki

Znając logo, kolorystykę i fonty mamy gotową bazę do projektu, a to znacznie skraca czas pracy nad całą koncepcją.

 

Lojalność i zaufanie klientów 

Klienci poza samej jakości produktu, oczekują również wygody całego przebiegu procesu.

Znacznie większym zainteresowaniem, a tym samym i zaufaniem cieszą się marki, które są powszechnie znane lub umożliwiają odbiorcom śledzenie ich za pomocą social mediów- stąd też wato zadbać o jeden design marki (w tym platform społecznościowych).

 

Może na koniec jeszcze jakiś szerszy przykład tego jak może powstawać problem braku spójności przekazu marki.

Załóżmy, że firma XYZ posiada wiele kanałów dotarcia do klientów- strona internetowa, blog, social media, wideo, kampania reklamowa (np. billboardy) i sam fizyczny produkt. Za każde z tych zadań odpowiedzialny jest ktoś inny. Nie mając wspólnego źródła informacji, czyli brand booka nawet przy podjęciu prób wzajemnej konsultacji ostatecznie będziemy mogli zauważyć, chociaż drobne różnice- odcień koloru, font i jego wielkość etc. 

Brand book - podsumowanie

Chyba teraz już wiemy, że brand book to nie tylko design, który ma dobrze wyglądać. To kompleksowy materiał, który zapewnia praktyczne pole manewru w działaniach marki bez zagrożenia utraty swojej spójnej identyfikacji- tożsamości. Wcześniejsze ustalenie pewnych zasad znacznie ułatwia pracę w przyszłości i ogranicza błędy, które powstrzymują firmę przed jej rozwojem. 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

21 października 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: