Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

po co stronie internetowej stopka

Co umieścić w stopce strony www?

01 marca 2018

Kiedy wyobrażacie sobie projekt własnej strony internetowej większość z Was ma na myśli menu, kolorystykę czy ogólny wygląd strony.

Dzieje się tak, ponieważ projektanci koncentrują się głównie na zapewnieniu atrakcyjności, przejrzystości i intuicyjności witryny.

Jest to oczywiście bardzo ważne!

Ale są też inne – równie ważne rzeczy.

Najczęściej skupiamy się na pierwszym, górnym obszarze strony, przez co pozostałe elementy są zaniedbane – jak np. stopka, która z punktu widzenia użytkownika jest równie istotna co menu na górze.

Stopka przez wielu właścicieli stron uważana jest za mało istotną część projektu, w której „na siłę” trzeba umieścić adres, politykę prywatności i kilka „spamowych” odnośników.

W rzeczywistości powinniśmy wykorzystać to miejsce do wzmocnienia naszej marki, przekazanie ważnych informacji i pomoc naszym użytkownikom.

Stopka, jak każdy element strony www, powinna być przemyślana i ciekawa. Projektując stronę trzeba zastanowić się nad tym czego oczekujemy od odwiedzających, którzy dotrą na dół strony?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli lepiej zaprojektować to miejsce i pokierować przyszłych czytelników. Zwykle odwiedzający przewijają stronę, aby znaleźć dane kontaktowe, ale możemy umieścić tam też inne rzeczy, które z naszego punktu widzenia są niezwykle istotne. Najlepiej gdy stopka odpowiada potrzebom użytkowników i realizuje nasze cele.

 

Zobacz jak szybko dodasz stopkę do  strony w WebWave!

DOŁĄCZ >

Jakie elementy umieścić w stopce strony www?

Mapa strony

Mapy strony są często niedoceniane przez właścicieli stron oraz odwiedzających. Chociaż te odnośniki są stosunkowo rzadko klikane przez użytkowników, mają dużą wartość dla wyszukiwarek. Więcej o tym dowiecie się z artykułu o mapach stron i SEO.

mapa strony w stopce

Źródło: BalticaBicycles*

 

Polityka prywatności i warunki korzystania

Jednym z elementów, które najłatwiej znaleźć w stopce, jest link do strony z polityką prywatności. Najczęściej znajdziecie na niej informacje o tym, jakie informacje zbiera strona internetowa, w jaki sposób je przechowuje i wykorzystuje. W przypadku większości witryn dotyczy to śledzenia (ciasteczek), przesyłania formularzy i rejestracji e-mail.

Na niektórych stronach spotkacie podstronę „warunki korzystania”. Informacje na niej są bardzo podobne do polityki prywatności i wyjaśniają jakie warunki musi spełnić jej przeglądający oraz na co się zgadza kiedy je akceptuje. Na przykład wchodząc na stronę sprzedającą alkohol, musimy zapewnić, że mamy ukończone 18 lat.

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony internetowe za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Dane kontaktowe

To, czego oczekują chyba wszyscy Internauci, to znalezienie informacji kontaktowych w stopce. Te dane ułatwiają skontaktowanie się i – być może – rozpoczęcie owocnej współpracy.

Jeżeli czytelnicy dotarli już do końca witryny, powinniśmy dać im możliwość wysłania maila czy zadzwonienia. Jeżeli umieściliście takie informacje w innym miejscu na stronie, warto powtórzyć je również w tym miejscu.

stopka strony internetowej

Źródło: Tomek Slupski*

 

Mapa dojazdu

Pokazanie lokalizacji siedziby na dołączonej do strony mapie Google’a podnosi wiarygodność firmy. Adres czy mapa dojazdu i numer kontaktowy pomagają użytkownikom szybciej określić położenie, ale także wpływają na lokalne SEO.

Przy projektowaniu responsywnej strony internetowej pamiętajcie, by umożliwić odwiedzającym wyświetlenie jej na przeglądarce lub w aplikacji.

O tym jak dodać mapę Google do strony www w WebWave przeczytacie w tym tekście.

 

Nawigacja

Linki nawigacyjne w stopce mogą pomóc ludziom, którzy dotarli do końca naszej strony i nie znaleźli tego czego szukali. W tym miejscu możemy zaoferować im więcej opcji jak np. powrót do innych interesujących tematów lub przejście do najważniejszych sekcji strony.

nawigacja na stronie www

Źródło: WebWave*

 

Wiele stron traktuje jednak ten element zbyt poważnie, dlatego często możemy natknąć się na ogromne stopki z wieloma odnośnikami, przez co trudno znaleźć w nich coś konkretnego, a sama stopka – nie jest tak pomocna, jak powinna być. Nie warto umieszczać w stopce linków do wszystkich podstron.

 

Odnośniki społecznościowe

Ikony i widgety portali społecznościowych w stopce stały są już normą. A dlaczego tam?

Stopka przyciąga odwiedzających do sieci społecznościowych. Goście, którzy wejdą w odnośnik Facebooka czy Twittera znajdujący się np. przy głównej nawigacji, prawdopodobnie już nie wrócą na naszą stronę i nie zapoznają się z informacjami, które chcemy im w pierwszej kolejności przekazać.

A ci z nich, którzy przejrzeli całą stronę i znaleźli to, co ich interesowało mogą stać się wartościowymi członkami społeczności na Facebooku lub Twitterze. Dlatego umieszczenie przycisków „Lubię to” czy „Obserwuj” w stopce jest zawsze dobrym pomysłem.

odnośniki społecznościowe

Źródło: Restauracja Toskania*

Komentarz: zwróćcie uwagę na bardzo dobry pomysł dodania do stopki strony www godzin otwarcia restauracji.

 

Zapisy

Umieszczenie w stopce formularza zapisu na newsletter to bardzo dobry pomysł. Można w ten sposób zbudować społeczność lojalnych i zainteresowanych klientów marki. Nagłówek czy wyskakujący pop-up to nie jedyne miejsca, w których możemy dać odwiedzającym taką możliwość, a umieszczenie go w stopce dodatkowo przyciągnie osoby zainteresowane naszą ofertą.

zapisy na newsletter w stopce

Źródło: BalticaBicycles*

 

Logo i misja

Umieszczenie w stopce loga lub krótkiego opisu działalności może pozytywnie wpłynąć na odbiorców i przekonać ich do powrotu w przyszłości. Dodanie małej sekcji o firmie na dole strony jest też alternatywą dla posiadania strony „O nas” menu głównym, zwłaszcza jeśli nie chcemy odciągać użytkowników np. od oferty.

nawigacja na stronie www

Źródło: WebWave*

*Wszystkie strony zostały utworzone w kreatorze stron www WebWave.

 

Podsumowanie

To, że stopka znajduje się na końcu strony internetowej nie oznacza, że jest bezużyteczna. Dawniej zdarzało się, że była „kontenerem słów kluczowych”, co poprawiało pozycję w wyszukiwarkach, ale Google zakończył już ten proceder.

Dzisiaj sekcja ta jest ważną częścią strony, która może być zbiorem informacji o firmie, ważnych linków i ważnym elementem dla użytkowników. Chociaż zapewne nie każdy odwiedzający przewinie do końca naszej witryny, to odpowiednio zaprojektowana stopka może przekonać klienta do pozostania na stronie i zapoznania się z kolejnymi materiałami.

Te elementy elementy nie są receptą na „idealną stopkę strony”, bo co za dużo, to oczywiście niezdrowo. Najważniejsze żeby zastanowić się nad tym, czego oczekują nasi klienci i czy potrafimy połączyć to z naszymi potrzebami.

Jakie dla Was są najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się w każdej stopce? A może jest coś co Was irytuje? Zapraszamy do komentowania.

 

Wiesz już, co powinno znaleźć się w dobrej stopce strony? Zrób własną stronę internetową za darmo i bez kodowania! 

Interesujesz się projektowaniem stron internetowych? Koniecznie przeczytaj te teksty: 

 

Autor: Paweł Krzywina. Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog