Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 31 października 2022

Co umieścić w stopce strony internetowej?

Kiedy wyobrażamy sobie proces tworzenia czy to jak stworzyć stronę internetową, większość z nas myśli raczej o ogólnym wyglądzie strony, kolorystyce i tekstach, ewentualnie, ewentualnie menu. Dzieje się tak, ponieważ projektanci koncentrują się głównie na zapewnieniu atrakcyjności, przejrzystości i intuicyjności witryny.Jest to oczywiście bardzo ważne. Ale są też inne – równie ważne rzeczy. Należy do nich również stopka strony internetowej. Czym jest? Co wniej umieścić? Sprawdźmy to!

 

Czym jest stopka strony?

 

Co to jest stopka?

Footer, bo tak inaczej możemy nazwać stopkę strony internetowej, to jedna co najmniej kilku sekcji witryny. Umieszczona jest na samym dole i zawiera najważniejsze dane oraz przekierowania do istotnych z naszego i odbiorcy punktu widzenia podstron. 

Często stopka jest oddzielona od reszty strony charakterystycznym elementem graficznym lub chociażby kolorem

 

Czy stopka strony internetowej jest równie ważna, jak menu strony?

 

Najczęściej skupiamy się na pierwszym, górnym obszarze strony, przez co czasem możemy doprowadzić do zaniedbania pozostałych elementów– jak np. stopka. 

Menu powinno być intuicyjne i umożliwiać prostą nawigację po stronie. Nie może być jednak za bardzo rozbudowane, ponieważ utrudniamy tym samym naszym odbiorcom podjęcie decyzji. Najlepiej, gdy w zakładce umieścimy od 3 do 5 kategorii. Nie zawsze jesteśmy więc w stanie zawrzeć wszystkiego w sekcji menu...i to wcale nie jest złe. 

Dla użytkownika stopka jest równie istotnym elementem, na której również może znaleźć potrzebne mu informacje

Niestety niektórzy właściciele stron uważa stopkę strony za mało istotną część całego projektu, w której „na siłę” trzeba umieścić adres, politykę prywatności i kilka „spamowych” odnośników.

W rzeczywistości powinniśmy wykorzystać to miejsce do wzmocnienia naszej marki, przekazanie ważnych informacji i pomoc naszym użytkownikom.

 

O czym należy pamiętać podczas projektowania stopki na stronie internetowej?

 

Stopka, jak każdy element strony internetowej, powinna być przemyślana, prosta, ale też ciekawa. Projektując stronę trzeba zastanowić się nad tym czego oczekujemy od odwiedzających, którzy dotrą na dół strony?

Jeśli zadamy sobie takie pytanie i znajdziemy na nie właściwą odpowiedź, będziemy w stanie znacznie prościej i lepiej zaprojektować to miejsce i pokierować z niego przyszłych czytelników. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jakie elementy umieścić w stopce strony www?

 

Zwykle odwiedzający stronę przewijają ją, aby znaleźć dane kontaktowe. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy umieścić tam też inne rzeczy, które z naszego punktu widzenia są niezwykle istotne. 

Ostatecznie jednak należy pamiętać, że najlepiej, gdy stopka strony internetowej odpowiada potrzebom użytkowników i jednocześnie pozwala realizować nasze cele.

Zawartość naszego footera bardzo często będzie podobna do tych na innych stronach, ale mimo wszystko możemy znaleźć jakieś różnice, w zależności od charakterystyki i przeznaczenia witryny.   

 

Social Proof

W momencie, gdy strona internetowa stanowi wizytówkę naszej marki, powinniśmy rozplanować umieszczenie w stopce elementów, które będą świadczyły o naszym profesjonalizmie i dobrych stosunkach z klientem. Co możemy do tego zaliczyć? Odpowiedź jest prosta - opinie, szczególne certyfikaty, wyróżnienia i nagrody. 

 

Mapa strony

Mapy strony są często niedoceniane. Stanowią one bardziej rozbudowany podział kategorii, informacji, jakie znajdziemy na stronie. Chociaż odnośniki te nie są nadzwyczajnie często klikane przez użytkowników, to mają dużą wartość dla wyszukiwarek. Więcej na ten temat możemy dowiedzieć  się z artykułu o mapach stron i SEO.

 

mapa strony w stopce

Źródło: BalticaBicycles*

 

Polityka prywatności i warunki korzystania

Jednym z elementów, które najłatwiej znaleźć w stopce, jest link do strony z polityką prywatności. Najczęściej znajdziecie na niej informacje o tym, jakie dane zbiera strona internetowa, w jaki sposób je przechowuje i wykorzystuje. W przypadku większości witryn dotyczy to śledzenia (ciasteczek), przesyłania formularzy i rejestracji e-mail.

Na niektórych stronach spotkamy również podstronę „warunki korzystania”. Informacje na niej są bardzo podobne do polityki prywatności i wyjaśniają jakie warunki musi spełnić jej przeglądający oraz na co się zgadza, kiedy je akceptuje. Na przykład wchodząc na stronę sprzedającą alkohol, musimy zapewnić, że mamy ukończone 18 lat.

 

Dane kontaktowe

Ten element na stopce jest wręcz konieczny. Jest on bowiem, tym czego oczekują chyba wszyscy Internauci. Jeśli takie dane będą dostępne niemalże na wyciągnięcie ręki uprościmy tym samym nawiązanie z nami kontaktu - np. do współpracy lub między klientem a sprzedawcą. Warto o tym pamiętać przy zakładaniu bloga czy tworzeniu sklepu online

Jeżeli czytelnicy dotarli już do końca witryny, powinniśmy dać im możliwość wysłania maila czy chociażby wykonania do nas telefonu. Nawet jeśli umieściliśmy takie informacje w innym miejscu na stronie, to warto powtórzyć je również w stopce.

Nie możemy jednak doprowadzić do sytuacji, w której to dane z footera nie pokrywają się z tymi umieszczonymi np. na profilu na Facebooku oraz innych katalogach.

 

 

stopka strony internetowejŹródło: Tomek Slupski*

 

Mapa dojazdu

W przypadku, gdy oferujemy usługi bądź też sprzedaż produktów stacjonarnie, warto zamieścić w stopce naszej strony internetowej lokalizację siedziby na dołączonej mapie Google’a. Podniesiemy tym samym wiarygodność firmy.

Mapa dojazdu czy też już, chociażby sam adres i numer kontaktowy pomagają użytkownikom szybciej określić nasze położenie oraz nawiązać kontakt. Poza tym dane te wpływają również na lokalne SEO.

Przy projektowaniu responsywnej strony internetowej musimy pamiętać, o tym, by umożliwić odwiedzającym wyświetlenie jej na przeglądarce lub w aplikacji.
 

Nawigacja

Umieszczenie linków nawigacyjnych w stopce może zdecydowanie pomóc potencjalnym klientom, którzy dotarli do końca naszej strony, ale nie znaleźli tego, czego szukali. W tym miejscu możemy zaoferować im więcej opcji jak np. powrót do innych interesujących tematów lub przejście do najważniejszych sekcji i podstron witryny.

Musimy jednak pamiętać o umiarze i zachowaniu rozsądnej długości. Dość często możemy natknąć się na ogromne stopki z wieloma odnośnikami, przez co trudno znaleźć w nich coś konkretnego, w związku z tym otrzymujemy odwrotny efekt- nasza ostatnia sekcja (stopka) miała być pomocna, a staje się elementem, który wprowadza chaos.

Nie warto umieszczać w stopce linków do wszystkich podstron.

 

nawigacja na stronie www

Źródło: WebWave*

 

Odnośniki społecznościowe

Jeśli chodzi o ikony oraz widgety portali społecznościowych w stopce, to można powiedzieć, że stały się one już normą. Dlaczego akurat tam?

Stopka zawierająca takie odnośniki przyciąga odwiedzających do social mediów. Jeśli umieścilibyśmy je w górnej sekcji, tuż przy menu nawigującym po naszej stronie internetowej goście, którzy weszliby w przekierowanie np. na Instagrama czy Twittera, najprawdopodobniej już nie wrócą na naszą stronę (a przynajmniej nie w najbliższym czasie) i nie zapoznają się z informacjami, które chcemy im  przekazać w pierwszej kolejności.

Natomiast ci, którzy przejrzeli całą stronę i znaleźli to, co ich interesowało, mogą stać się wartościowymi członkami naszych społeczności na portalach typu Facebook. 

Jeśli faktycznie postawimy na zawarcie w stopce strony symboli przenoszących do naszych kont, to równie dobrze możemy też rozważyć umieszczenie przycisków „Lubię to” czy też „Obserwuj”.

 

odnośniki społecznościowe

Źródło: Restauracja Toskania*

Komentarz: zwróćcie uwagę na bardzo dobry pomysł dodania do stopki strony www godzin otwarcia restauracji.

 

Zapisy

Jeśli prowadzimy korespondencje z klientami bądź też potencjalnymi członkami współprac lub po prostu zależy nam na dotarciu z własnymi kampaniami mailingowymi oraz newsletterem do szerszego grona odbiorców, to warto w takim przypadku zastanowić się nad umieszczeniem w stopce formularza. Możemy dodać do tego krótki magnet lead, czyli np. rabat na pierwszy zakup…i nie tylko. 

Oczywiście w każdym z tych przypadków nie powinien to być rozbudowany formularz, tylko jego uproszczona wersja, która nie zajmie dużo miejsca.

W ten sposób jesteśmy w stanie zbudować/ powiększyć społeczność lojalnych i zainteresowanych klientów.

 

Nagłówek czy wyskakujący pop-up to nie jedyne miejsca, w których możemy umieszczać takie elementy. Stopka strony też najprawdopodobniej się w tym zakresie sprawdzi. 

 

zapisy na newsletter w stopce

Źródło: BalticaBicycles*

 

Logo i misja

Umieszczenie w stopce loga będzie przypieczętowaniem projektu stopki na stronie internetowej. Sprawi, że wyda się nam ona jeszcze bardziej profesjonalna. Poza samym logiem (lub sygnetem) możemy dołączyć również krótki opis działalności. Odpowiednio sformułowany najprawdopodobniej wpłynie pozytywnie na odbiorców i przekona ich do powrotu w przyszłości. Oczywiście nie powinna to być bardzo obszerna treść- może 2 zdania. 

Dodanie małej sekcji o firmie na dole strony jest też alternatywą dla posiadania strony „O nas”, w menu głównym, zwłaszcza jeśli nie chcemy odciągać użytkowników np. od oferty.

 

nawigacja na stronie www

Źródło: WebWave*

*Wszystkie strony zostały utworzone w kreatorze stron www WebWave.

 

Co NIE powinno się znaleźć w stopce strony? 

 

Rzecz jasna, nie wszystkie wymienione powyżej elementy znajdą się w każdym wydaniu stopki na stronie. Jest to wręcz niemożliwe, ponieważ ilość danych byłaby przytłaczająca. Są to jednak elementy, które warto rozważyć podczas projektowania i wybrać te, które sprawdzą się najlepiej w naszym przypadku.  

Objętość. To prawda, stopka może (a nawet powinna) zawierać więcej informacji niż menu nawigacyjne na górze strony, ale nie możemy dopuścić też do tego, że nasza dolna sekcja będzie zbyt przytłaczająca. Przykładowo… Chcemy założyć  witrynę www w formie wizytówki, czyli prostej i niezbyt długiej strony. W takim przypadku nie możemy pozwolić na to, żeby stopka na tej stronie stanowiła ½ lub nawet ⅓  całości naszego projektu. Oczywiście tyczy się to każdego projektu, ale w takim przypadku będzie to dużo bardziej zauważalne. 

 

Dobrze zaprojektowana stopka w kreatorze WebWave

Jak niemalże wszystko, przy użyciu kreatora stron WebWave, stopkę strony jesteśmy w stanie stworzyć od początku do końca samodzielnie. Budujemy ją przy zachowaniu wcześniej omówionych zasad. Jeśli jednak chcemy ułatwić sobie ten proces, możemy skorzystać z gotowych kompozycji. Tam znajdziemy zakładkę ,,Stopka" i trzy różne warianty. - jedno z nich będzie posiadało mapę, a inne formularz kontaktowy. Możemy wybrać też bardziej minimalistyczny projekt, czyli kompozycję stopki, składającą się jedynie z ikonek (za pomocą których możemy linkować do swoich social mediów) oraz "listą" podstron,  do których chcemy przekierować użytkownika (mogą być np. te, które zawarte są w menu, ale też zupełnie inne, nawet poszczególne artykuły blogowe). Oczywiście kompozycje są w pełni edytowalne, więc możemy dostosować je do naszych potrzeb. 
 


Jak można się domyślać, jest jeszcze wariant, w którym do stworzenia swojej strony wykorzystujemy jeden z darmowych szablonów. Tam stopka jest już przygotowana. Wystarczy tylko podmienić informacje. Jeśli sam projekt szablonu nam się podoba, ale chcielibyśmy zmienić wgląd stopki, to oczywiście możemy przejść do edycji "ręcznej" lub wybrać jedną z wcześniej omówionych kompozycji. Tutaj również mamy dowolność. 

Czym jest stopka strony internetowej: podsumowanie

To, że stopka znajduje się na końcu strony internetowej, nie oznacza, że jest bezużyteczna. Dawniej zdarzało się, że była „kontenerem słów kluczowych”, co poprawiało pozycję w wyszukiwarkach, ale teraz taki zabieg reperowania SEO już się nie sprawdzi się aż tak dobrze, jak kiedyś.

Dzisiaj sekcja ta jest ważną częścią strony, która może być m.in. zbiorem informacji o firmie oraz ważnych linków. Oczywiście nie mamy gwarancji, że każdy z naszych odwiedzających przescrolluje się do końca naszej witryny. Nie zmienia to faktu, że odpowiednio zaprojektowana stopka może przekonać klienta do pozostania na stronie i zapoznania się z kolejnymi materiałami.

Przedstawione przez nas praktyki nie są może receptą na „idealną stopkę strony”, ale z pewnością ich wdrożenie jest w stanie pomóc w nadaniu jej właściwej funkcjonalności. Tak jak już wspominaliśmy wcześniej - najważniejsze, żeby zastanowić się nad tym, czego oczekują nasi klienci i czy potrafimy połączyć to z naszymi potrzebami.

 

Przeczytaj także:

 

Autor: Kaja Rowicka i Paweł Krzywina 
 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 19 listopada 2021

01 marca 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: