Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina

Mapa witryny a pozycjonowanie stron. Czym jest mapa strony internetowej i jaki jest jej wpływ na SEO?

Chcąc stworzyć własną stronę internetową zapewne słyszeliście o haśle „mapa strony”.

Niestety dla wielu właścicieli stron www to pojęcie albo pozostaje zagadką albo rzeczą niewartą zachodu.

W rzeczywistości mapa strony to bardzo silne narzędzie, które może zwiększyć wartość naszej witryny.

Ponadto kiedy posiadamy ją zaimplementowaną na swojej witrynie możemy także ułatwić nawigację czytelnikom. To jeden z podstawowych elementów optymalizacji strony.

Czym więc jest mapa strony i jakie może nam przynieść korzyści?

 

Mapa witryny, z angielskiego sitemap, wyświetla strukturę strony, sekcję i linki, co pomaga użytkownikom poruszać się po naszej stronie, a także poprawia naszą pozycję w rankingach wyszukiwania.

Przy projektowaniu strony internetowej musimy być świadomi, że będzie ona służyła dwóm różnym typom odbiorców – ludziom i robotom wyszukiwarek.

 

Czym jest mapa strony internetowej XML i HTTP? Czy warto ją wygenerować?

 

Sitemapa ma wiele rodzajów, ale do najważniejszych i najbardziej popularnych zaliczamy HTML i XML sitemap. Mapa HTML jest przeznaczona dla ludzi odwiedzających witrynę, a najczęściej możemy odnaleźć ją w stopce, choć nie jest to regułą.

Ułatwia ona zagubionym użytkownikom nawigację i odnalezienie właściwej podstrony. Pisaliśmy już, że Google nagradza strony łatwe w użyciu, a dobrze skonstruowana mapa strony html może zdecydowanie wpłynąć na user experience (UX).

Mapa strony w  formacie XML to lista podstron i URLi stworzona dla robotów wyszukiwarek lub inaczej botów. Informuje ich, które części naszej strony powinny być indeksowane, jak również określa ich hierarchię, priorytet zawartości i częstotliwość aktualizacji.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Dlaczego mapa witryny jest ważna? Jak sitemap wpływa na SEO?

 

Jeżeli chcemy by nasza witryna była widoczna w wyszukiwarkach, najpierw musi być przez nie zaindeksowana i umieszczona w ich bazach danych.

Wszystkie wyszukiwarki, zarówno Yahoo, Bing, Google czy inne, posiadają własny indeks, na podstawie którego generują wyniki dla poszczególnych zapytań.

Jeżeli będziemy mieli problem z indeksowaniem witryny, możemy pozbawić się dużej liczby odwiedzających.

Jak podaje WorldWideWebSize.com, obecnie na świecie zaindeksowanych jest przynajmniej 4.56 miliarda stron internetowych. To naprawdę dużo!

Niekiedy nasze strony czy adresy URL mogą z nieznanych powodów być pomijane przez wyszukiwarki. Mapa XML umożliwi wtedy botom obejrzenie pełnej struktury naszej strony i poprawi wyniki jej indeksowania.

Sitemap XML jest pomocny również w przypadku duplikacji treści i publikacji wartościowego contentu.

Google bierze pod uwagę możliwość duplikowania treści. Walczy z tym od dawna, w celu wyeliminowania spamu z wyników wyszukiwania.

Mapa XML informuje algorytmy, że jesteśmy pierwszym twórcą treści, gdyż wyświetli jej datę i godzinę publikacji. Ponadto dzięki mapie Google dowie się czy publikujemy stare i powtarzające się wpisy, co może obniżyć naszą pozycję w rankingach.

 

 

Czy moja witryna potrzebuje mapy strony WWW?

 

Jeśli strona internetowa posiada poprawną konstrukcję i linkowanie, roboty wyszukiwarek dotrą do większości jej części.

Google na swojej stronie internetowej informuje, że mapa witryny XML może być przydatna także jeśli nasza strona jest duża, przez co niektóre podstrony mogą zostać niezindeksowane lub posiada duże archiwum z odizolowaną i niepowiązaną ze sobą treścią.

 

Jak dodać mapę strony do Google Search Console?

 

Google Search Console jest darmowym narzędziem udostępnianym przez Google. Za jego pomocą można monitorować stan strony. Aby z niego skorzystać, wystarczy założyć konto, a następnie dodać do niego swoją stronę WWW.

Mapy znajdują się pod adresem /sitemap.xml, więc jeśli Twoja strona ma domenę twojastrona.pl, całość powinna wyglądać twojastrona.pl/sitemap.xml. W GSC po lewej stronie znajdziesz opcję "Mapa witryny". Wystarczy dodać cząstkę /sitemap.xml i gotowe!

 

Generowanie mapy strony XML w kreatorze www Webwave

 

Jeżeli uważacie, że stworzenie mapy strony na Twojej witrynie to ciężkie i skomplikowane zadanie, nic bardziej mylnego. W kreatorze stron www WebWave plik sitemap.xml tworzony jest automatycznie przy publikowaniu gotowej strony.

Ponadto przy każdej kolejnej publikacji witryny, mapa jest na bieżąco aktualizowana.

To rozwiązanie jest u nas darmowe i nie musicie nic robić by z niego korzystać. Swoją mapę XML witryny wykonanej w WebWave możecie podejrzeć pod adresem twojastrona.pl/sitemap.xml. Spójrzcie na naszą: https://webwavecms.com/sitemap.xml.

Mapę HTML natomiast bez problemu sami utworzycie w kreatorze WebWave np. w stopce strony www.

 

Podsumowanie - jak stworzyć mapę witryny?

Utworzenie mapy strony XML i HTML polecamy absolutnie wszystkim, gdyż po prostu nie mają one żadnych wad.

Każdemu właścicielowi strony zależy na poprawianiu user experience i zwiększaniu pozycji w wynikach wyszukiwania. Pamiętajcie, że obie opisane przez nas mapy Wam w tym pomogą, a jeżeli macie jakiekolwiek pytania co do ich konstrukcji, skontaktujcie się z nami. Pomożemy opowiedzieć co nieco o tym, jak powinna wyglądać odpowiednio stworzona mapa na Twojej stronie.

Czy zawsze tworzycie mapy strony na swoich witrynach? Czy znacie jakieś inne przykłady sitemap poza HTML i XML? Zapraszamy do dyskusji i dzielenia się wiedzą w komentarzach.

A może chcecie zobaczyć jak szybko wygeneruje mapę strony nasz kreator? 

 

Koniecznie przeczytaj też te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

21 września 2017

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: