Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski, Paula Niziołek

Jak napisać skuteczny mailing? Naucz się pisać treść, która przyciągnie uwagę odbiorców

Współczesny mailing zwiększa szanse na dotarcie do potencjalnych klientów i pozwala utrzymać stały kontakt z odbiorcami. Jest nieodłączną częścią działań marketingowych w małych i dużych firmach. Warto wykorzystać jego potencjał i używać go we swojej działalności.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • jak napisać skuteczny mailing i tym samym poprawić wyniki sprzedaży,
  • jakie elementy zawiera skuteczny email marketing,
  • jakie narzędzia wspierają zwiększenie skuteczności email marketingu.

 

Czym jest mailing?

 

Mailing, to działanie polegające na wysyłaniu wiadomości handlowej, zazwyczaj do dużej grupy osób, za pomocą poczty elektronicznej. Jest on również nazywany e-mail marketingiem. Pozwala na długotrwały kontakt z odbiorcą, dlatego może okazać się świetnym narzędziem do utrzymania i poprawy relacji z byłymi lub obecnymi klientami. Mailing pomaga też zachęcić osoby wstępnie zainteresowane danym segmentem produktów do skorzystania z oferty konkretnej firmy. 

Za  pomocą e-mail marketingu tworzy się relację klienta z marką, ponieważ wiadomości adresowane są bezpośrednio do niego. Często do maili dodawane są upominki - rabaty do sklepu albo darmowe e-booki, które mają na celu zatrzymać konsumenta i zdobyć jego zaufanie. 

 

Czym jest content marketing?

Marketing treści, czyli content marketing jest ukierunkowany na tworzenie, publikowanie i dystrybucję zawartości, która będzie interesująca dla grupy docelowej. Zamiast na sprzedaży, skupia się na dzieleniu się wartościowymi informacjami. 

Jak widać, e-mail marketing i content marketing mają jedną cechę wspólną: chodzi o budowanie lojalności dzięki udostępnianiu treści. Zatem wysłanie wiadomości mailowej to idealny sposób do rozpoczęcia działań w zakresie contentu. Wystarczy nam lista kontaktów z adresami i możemy zabrać się do pracy. 

 

Jak napisać skuteczny mailing, aby przyciągnąć odbiorcę?

Zanim zaczniesz korzystać z e-mail marketingu musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach i zastosować je w swoich wiadomościach. Podążaj za poniższymi punktami i dowiedz się, jak stworzyć newsletter lub jak napisać skuteczny mailing!

 

Po pierwsze, określ cel

Zastanów się, co chcesz osiągnąć poprzez swój mailing. Próbujesz przekonać osoby, które już korzystają z Twojej oferty do wykupienia usługi premium? A może zależy Ci na tym, aby były klient ponowił zakup? Ustalenie celu sprawi, że Twój mailing będzie bardziej skuteczny. 

 

Po drugie, pisz prosto

Jeśli Twoje wiadomości nie będą napisane dobrze, nikt nie będzie chciał ich czytać. Pamiętaj, że Twoją rola jest zainteresowanie adresata. Nie możesz go zniechęcać złożonymi zdaniami i trudnym językiem. Przekaz musi być jasny i prosty. Staraj się również nie przesadzać z ilością treści. 

 

Po trzecie, twórz ciekawą treść

Twoi czytelnicy nie chcą po raz setny czytać tego samego. Aby tworzyć angażujące treści, musisz dobrze poznać dziedzinę, w której się poruszasz. Czytaj fora, dołącz do grup tematycznych na Facebooku, bierz udział w branżowych spotkaniach. Wtedy szybko uda Ci się stworzyć listę tematów ważnych dla odbiorców. Nie bój się też pytać ich o zdanie. Może warto stworzyć ankietę?

 

Po czwarte zadbaj o stronę wizualną

To świetny sposób na przyciągnięcie uwagi. Przy tworzeniu grafiki pamiętaj, że Twoim celem jest przede wszystkim wyeksponowanie treści. Wizualne “fajerwerki” mogą w tym przeszkadzać. Dobrze zaprojektowany mailing umożliwia odbiorcy łatwe przyswojenie tekstu. 

 

Cold mailing - jak personalizować?

 

Cold mailing polega na wysyłaniu do potencjalnych klientów spersonalizowanych wiadomości mailowych. Nie da się ukryć, że każdy człowiek lubi poczuć się wyróżniony. Wobec tego jest to jedna z najskuteczniejszych metod mailingu. Jak to zrobić? Przede wszystkim klientów należy podzielić na grupy oraz wybrać grupę docelową. W ten sposób łatwiej jest znaleźć odpowiedni język i przyciągnąć uwagę treścią maila. W ten sposób można zwiększyć skuteczność komunikacji z klientem o około 20-30%.

 

Jak używać mailingu tak, aby sprzedawać więcej klientom?

 

Dostosowanie treści wiadomości do konkretnej grupy odbiorców pomoże zwiększyć skuteczność prowadzonych przez Ciebie działań. Jeżeli chcesz, aby Twoje kampanie mailowe były częściej otwierane i klikane, skorzystaj z poniższych wskazówek jak używać mailingu tak, aby sprzedawać więcej. Oto kilka sposobów, które ułatwią Ci to zadanie:

 

Podziel listę subskrybentów na segmenty

Podział listy na wiele kategorii w oparciu o takie zmienne, jak lokalizacja, wiek, płeć, zachowanie i zainteresowania to pierwszy krok w integracji poczty e-mail i skutecznego mailingu.

Możesz również tworzyć bardziej zaawansowane segmenty. Warto sklasyfikować odbiorców według rodzaju treści, które im się podobają. W tym celu można udostępnić im centrum preferencji lub zastosować zaawansowaną analizę statystyk.

 

Spraw, by content marketing i e-mail marketing działały razem

Stworzenie skutecznego mailingu nie jest możliwe bez atrakcyjnych treści. Pisanie newsletterów, które działają nie jest łatwe. Wystarczy jednak chwila zaangażowania i postępowanie według opisanych wyżej zasad, aby szybko zdobyć niezbędne doświadczenie.

Pamiętaj, że do rozpoczęcia przygody z e-mail marketingiem potrzebujesz listy osób, do których będziesz wysyłać wiadomości. Najlepszym sposobem na dotarcie do dużej liczby czytelników jest prowadzenie swojej własnej strony www, na której zachęcisz ich do zapisania się na listę mailingową. Jeśli nie masz jeszcze własnej witryny,  to w prosty sposób założysz ją przy pomocy kreatora stron www WebWave. 

 

Konsekwentna wysyłka

Dobrą praktyką jest wysyłanie newsletterów systematycznie, w tych samych dniach i o tej samej porze. Pomaga to zaznajomić się odbiorcom z naszym harmonogramem. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością maili. Najlepiej wysyłać maksymalnie jedną wiadomość tygodniowo. Inaczej, Twoim mailom grozi trafienie do spamu. 

 

Zachęcający temat 

Temat mailingu powinien być atrakcyjny i odpowiadający treści naszej wiadomości. Zadbaj o to, aby przykuwał uwagę użytkownika i zachęcał go do odczytania wiadomości. Musi mieć także określoną długość, gdyż możliwe jest, że zostanie skrócony przez dostawcę usług poczty elektronicznej. Treść w temacie maila bywa już obcinana nawet po przekroczeniu 60 znaków. Wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych, kwestia ta jest bardzo istotna. 

 

Zadbaj o przejrzystość

Biuletyn musi być przejrzysty, łatwy do przeczytania i nawigacji. Gotowe szablony newsletterów są dzisiaj naprawdę dopracowane i estetyczne. Znajdziesz je w wielu programach do mailingu. Nawet jeśli nasze obrazki i multimedia będą domyślnie blokowane, ich udostępnianie przyciągnie uwagę odbiorców. Jednak nie przesadzaj z ich ilością. Lepiej mniej, a lepiej. 

 

Odpowiednia stopka

Dobrze zaprojektowana stopka powinna umożliwiać odbiorcy, kontakt z Twoją firmą, zarządzanie jego subskrypcją czy również wypisanie się z listy mailingowej. Umieszczenie tych opcji sprawi, że mailing będzie bardziej renomowany i lepiej postrzegany przez czytelników.

 

Landing Page

Zaprojektuj własny landing page bez kodowania i wykorzystaj go w swoim mailingu. Strona docelowa to idealny sposób na dotarcie do klientów z konkretną ofertą lub przekazem. Stwórz maila i podlinkuj w nim stronę docelową. Użytkownicy trafią na stronę i będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty, wziąć udział w konkursie, odpowiedzieć na pytania w ankiecie czy poznać lepiej nową usługę lub produkt. Możliwości jest dużo. Plusem jest to, że gotowy Landing Page możesz dostosowywać do kolejnych kampanii, podmieniając jedynie tekst i grafiki. 

 

Stosuj testy  A/B

Załóżmy, że właśnie stworzyłeś nową linię produktów, którą chcesz promować w różnych kanałach cyfrowych. Zastanawiasz się, jaka forma mailingu będzie najbardziej odpowiednia dla nowych klientów. Z pomocą przychodzą testy A/B. Podziel listę subskrybentów na dwie części i każdej z nich wyślij inną wiadomość. Dzięki temu dowiesz się, jakie treści są najbardziej skuteczne.

 

Zachowaj spójność marki we wszystkich kanałach komunikacji

Co byś pomyślał, gdybyś dostał od nas newsletter, który byłby cały czerwony, a do tego wypełniony emotikonami? Pomyślałbyś, że coś jest nie tak, bo przecież taka forma kłóci się z szatą graficzną naszej strony. Jeśli chcesz, aby Twoja wiadomość docierała do czytelnika, musisz zadbać o to, aby mailing Twojej marki pozostał spójny ze strona główną.

 


 

Email marketing i content marketing mają jedną cechę wspólną: chodzi o budowanie lojalności dzięki udostępnianiu treści

 


 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Programy do mailingu

W internecie znajdziemy wiele ciekawych programów do mailingu. Pomagają one zaplanować wysyłkę oraz zautomatyzować większość pracy. Jednak który z nich wybrać? Jaki program do mailingu jest najlepszy? Sprawdź nasze propozycje! 

 

ActiveCampaign

ActiveCampaign to kolejny warty uwagi program, który wcale nie jest gorszy od jego poprzednika. W tym programie możemy zautomatyzować niemalże wszystko. Plusem jest to, że Active Campaign posiada własny system CRM, który pozwala na zarządzanie marketingiem oraz sprzedażą. Jest on również  prosty w obsłudze, więc jego użytkowanie nie powinno sprawiać żadnego problemu. 

 

 

MailerLite

To jedno z najprostszych w obsłudze narzędzi do mailingu. Dzięki MailerLite stworzymy formularze czy z edytujemy Landing Page. Program nie zawiera polskiej wersji językowej ani supportu w tym języku, dlatego znajomość angielskiego jest w tym przypadku konieczna. Jednak ze względu na swoją prostotę sama obsługa programu jest dość intuicyjna, dlatego być może nie będzie potrzebować żadnego wsparcia.

 

 

Freshmail

Zapewne nie raz słyszałeś o tym narzędziu. Freshmail to popularny program, jednak nieco mniej zaawansowany niż jego poprzednicy. W jego przypadku również możemy korzystać ze zautomatyzowanych funkcji. Zdecydowaną przewagą tego programu, jest fakt, że posiada zaawansowane statystyki, pozwalające na mierzenie efektów wysyłanych maili oraz prosty kreator wiadomości mailowych.

Zadbaj o skuteczny mailing i sprzedawaj więcej!

Podsumowanie - skuteczny mailing - skuteczny email marketing

Właśnie poznałeś sposoby na to jak napisać skuteczny mailing i jak używać go w swoich działaniach marketingowych. Czas wykorzystać tę możliwość i zacząć sprzedawać więcej i lepiej! Rada? Nie lekceważ żadnej z form marketingu, ponieważ nigdy nie wiesz która zadziała najlepiej. Próbuj i testuj różne kanały dotarcia do klientów, a przekonasz się co okaże się najbardziej skuteczne. 

Pamiętaj, że do strony zrobionej w WebWave dodasz bez kłopotu formularz zapisu do mailingu! Przekonaj się sam o tym, jak łatwo możesz stworzyć własną stronę www bez kodowania!

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

25 września 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: