Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 10 min.

Data aktualizacji: 28 grudnia 2023

Jak prowadzić skuteczny marketing sklepu internetowego?

Sprzedaż w internecie cieszy się niesłabnąca popularnością. Coraz więcej użytkowników sieci decyduje się na zakupy online. Mogą oni wybierać spośród ofert niezliczonej ilości sklepów - od światowych gigantów do rzemieślników sprzedających wyroby własnej produkcji. 

W sieci panuje ogromna konkurencja. O uwagę klientów walczą miliony kanałów marketingowych. Jak skutecznie wyróżnić się w tłumie i trafić z ofertą do jak największej grupy odbiorców? Jak powinno się promować swój sklep? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

 

Konkurencja w branży e-commerce i wpływ 2020 roku

 

Branża e-commerce rozwija się dynamicznie. Za sprawą kwarantanny znaczenie tej branży znacznie wzrosło. Firmy, które wcześniej zajmowały się głównie tradycyjnym handlem, skupiają coraz więcej uwagi na działalności w internecie.

Znaczenie ma też coraz lepsza dostępność aplikacji i stron typu PWA, które umożliwiają wygodne korzystanie z e-sklepów użytkownikom urządzeń mobilnych.

Konkurencja w branży e-commerce rośnie, ale jednocześnie zwiększa się pula potencjalnych klientów, przez co pozyskiwanie ich nie jest trudne. Ważne jednak, by ustalić skuteczną strategię marketingową sklepu internetowego.

Trzeba tu zaznaczyć, że nie tylko najwięksi przedsiębiorcy na rynku mają szansę odnieść sukces. Niski próg wejścia i możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców przy dosyć niewielkich kosztach to okazja dla mniejszych podmiotów oferujących produkty lub usługi w sieci. 

Dodatkową zaletą w wypadku tych drugich jest najczęściej szybki proces decyzyjny, który umożliwia błyskawiczne dostosowanie się do warunków panujących na rynku.

 

Czym jest skuteczny marketing sklepu internetowego?

 

Marketing e-sklepu to szczególny rodzaj marketingu. Promowanie własnego sklepu internetowego do pewnego stopnia przypomina promocję strony internetowej. W obu przypadkach można wykorzystywać podobne narzędzia. Należą do nich między innymi reklamy Google, działania w mediach społecznościowych, SEO, tworzenie bloga firmowego i wiele innych.

Różnicą jest cel działań. W przypadku standardowej strony internetowej będzie to najczęściej zgromadzenie jak największego ruchu. To właśnie ruch wpływa na cenę powierzchni reklamowej, jaką właściciel strony może zaoferować. 

Jeśli chodzi o prowadzenie sklepu internetowego, najważniejsza jest sprzedaż. Duży ruch na stronie również ma znaczenie, ale tylko w przypadku, gdy użytkownicy dokonują zakupu. Strona sklepu, której ruch nie przekłada się na wysoki zysk z oferowanych produktów i usług jest po prostu nieskuteczna. 

 

Jak zbudować i zweryfikować strategię marketingową

 

Od czego zacząć? W marketingu online nie ma miejsca na nieprzemyślane działania. Najczęściej kończą się  wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Dlatego skuteczna promocja sklepu internetowego wpływa na całą jego przyszłość. Chodzi o to, abyś wyznaczył Twoje cele i środki, a przede wszystkim postarasz się do nich dążyć. 

Na początku może wydawać się to trudnym zadaniem, jednak, jak za chwile się przekonasz, jest to wykonalne. Pracę najlepiej podzielić na kilka etapów.

 

Etap 1: stwórz persony

Persony to profile Twoich potencjalnych klientów. Pozwalają określić, do kogo kierujesz ofertę. Tworząc persony weź pod uwagę takie czynniki jak wiek, płeć, zainteresowania, miejsce zamieszkania, wysokość zarobków, potrzeby, cele czy aspiracje.

 

 

Etap 2: określ ścieżkę zakupową

Ścieżka zakupowa to droga, jaką musi przejść klient, aby dokonać zakupu. Dla każdej stworzonej persony przygotuj zarys kroków, jakie musi podjąć, aby dokonać zakupu. Zastanów się, skąd wzięła się u niej potrzeba zakupu produktu, jak dowiaduje się o nim, co sprawia, że trafia akurat na Twoją ofertę i jak wygląda jego aktywność na stronie. 

 

Etap 3: określ cele

Teraz możesz przejść do określania celów. Stwórz je zgodnie z koncepcją S.M.A.R.T., która oznacza, że powinny być one:

 • skonkretyzowane (ang. specific), 

 • mierzalne (measurable),

 • osiągalne (achievable), 

 • istotne (relevant),

 • określone w czasie (time-bound).

Przykłady takich celów to zwiększenie sprzedaży o 20% w ciągu roku albo zmniejszenie współczynnika odrzuceń o 4% w ciągu miesiąca. 

 

Etap 4: ustal KPI

KPI (ang. Key Performance Indicators) to kluczowe wskaźniki efektywności, czyli skonkretyzowane mierniki wyrażone w liczbach. Należą do nich między innymi zwrot z inwestycji (ROI), koszt pozyskania jednego klienta, koszt kliknięcia użytkownika w reklamę. Więcej na temat wskaźników używanych przy ocenie kampanii znajdziesz w naszym artykule o reklamie w internecie.

 

Etap 5: sprawdzaj skuteczność działań

Weryfikacja strategii marketingowej powinna opierać się na analizie jej wyników. Najważniejsze parametry to przede wszystkim:

 • zysk,

 • wielkość sprzedaży,

 • ruch na stronie,

 • współczynnik odrzuceń,

 • poziom satysfakcji klientów,

 • średnia wartość zamówienia.

Analizując poszczególne etapy ścieżki sprzedażowej zobaczysz, w którym momencie użytkownicy rezygnują z zakupu, a więc jakie jej elementy powinieneś poprawić. 

 

Czy dla klienta ważne są social media?

 

Otóż tak. Social media to w dzisiejszych czasach narzędzie, które mocno wpływa na decyzje, podejmowane przez klientów Twojego sklepu internetowych. Są więc kluczowym punktem zaczepienia. Marketing sklepu online może być tam prowadzony bardzo skutecznie, nie wahaj się więc z założeniem kont na mediach społecznościowych. To ogromny atut - szczególnie, jeśli masz ciekawy pomysł na prowadzenie ich.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Kanały marketingu internetowego dla 
e-commerce w Polsce

Do promocji Twojego sklepu internetowego możesz wykorzystać sprzedaż w wielu kanałach. Z większości z nich możesz korzystać, przynajmniej w ograniczonym zakresie, samodzielnie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kanały, które sprawdzą się w przypadku sprzedaży w e-commerce.

 

Pozycjonowanie 

Pozycjonowanie sklepu internetowego to działania niezbędne do tego, aby użytkownicy Google zobaczyli Twoją witrynę, po wpisaniu w okno wyszukiwania słów kluczowych związanych z Twoim biznesem. Na przykład jeśli prowadzisz sklep z oknami w Warszawie, Twoi klienci będą szukali prawdopodobnie wyrażeń takich jak “okna pcv” czy “okna Warszawa”.

Jeśli znajdujesz się na wysokich pozycjach wyszukiwania, to więcej użytkowników trafi na Twoją stronę. O najwyższą pozycję w Google walczą praktyczne wszyscy. Dlatego nie możesz zaniedbać tego obszaru. Szczegółowe informacje dotyczące tego, jak samodzielnie wypozycjonować stronę, znajdziesz w artykule w naszej Bazie wiedzy.

 

Content marketing

 

Marketing treści polega na dostarczaniu odbiorcom komunikatów, które same w sobie stanowią dla nich wartość. Dzięki takiemu podejściu przekaz reklamowy jest w oczach jego adresatów mniej agresywny. Pomaga to we wzbudzeniu zainteresowania marką, zbudowaniu zaufania i stworzeniu pozytywnego wizerunku. 

Podstawowym działaniem content marketingowym przydatnym w promocji sklepu internetowego jest prowadzenie bloga. Dzięki niemu Twoja strona lepiej wypozycjonuje się w Google. Ciekawe artykuły pomogą Ci przyciągnąć nowych użytkowników na stronę Twojego sklepu i zaprezentować się jako ekspert.

 

Reklamy w Google

Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych form promocji w internecie są obecnie reklamy Google. Możemy je podzielić na trzy rodzaje. 

 

Linki sponsorowane 

To materiały, które pojawiają się na stronie wyników wyszukiwania Google. Należą do nich płatne wyniki, które znajdziesz na początku listy, na jej końcu i po prawej stronie.

 

Reklamy w sieci partnerów Google

W tym wypadku reklama pojawia się na stronach wydawców współpracujących z Google. Należą do nich największe i najbardziej wiarygodne portale i witryny. 

 


 

Reklamy produktowe

To treści, które pojawiają się nad lub po prawej stronie wyników wyszukiwania. Wyświetlają konkretne artykuły z Twojej oferty. Jeśli użytkownik wpisze w wyszukiwarkę hasło “okno PCV”, zobaczy konkretny oferowany przez Ciebie model wraz z jego ceną i linkiem do Twojego sklepu.

 

Media społecznościowe

 

Obecność w mediach społecznościowych to przede wszystkim prowadzenie firmowych profili. Social media umożliwiają nawiązanie dialogu z użytkownikami. To z kolei przekłada się na możliwość dogłębnego poznania odbiorców i dostosowania komunikacji i oferty do ich potrzeb. 

Poza samymi profilami, media społecznościowe umożliwiają zamieszczanie płatnych reklam. Reklamy na Facebooku czy Instagramie mogą zwiększyć sprzedaż w Twoim sklepie internetowym. Ich największą zaletą jest możliwość dotarcia do bardzo sprecyzowanej grupy odbiorców, a tym samym pozyskiwania klientów. Można tu brać pod uwagę nawet tak szczegółowe zmienne jak gust muzyczny, upodobania kulinarne czy status związku. 

 

 

Allegro Ads

Allegro to jedna z najpopularniejszych w Polsce platform zakupowych. Oprócz wystawiania ofert daje możliwość wykupienia reklam. To dobry sposób na dotarcie do osób, które są zainteresowane kupnem produktu z danej kategorii i nakłonienia ich do skorzystania z Twojej oferty.

Reklamy mogą być wyświetlane na wszystkich etapach ścieżki zakupowej, do wyboru masz 3 możliwości: oferty sponsorowane, reklamę graficzną oraz integrację z partnerami zewnętrznymi - Facebookiem i Google (w tym ostatnim przypadku dołączysz do sieci partnerów Google).

 

E-mail marketing

Email marketing to stara, ale wciąż skuteczna metoda dotarcia do odbiorców. Pomaga zbudować więź z klientem i sprawić, że wróci na Twoją stronę. To dobry kanał do informowania o nowościach, promocjach, zniżkach i rabatach. 

 

Marketing Automation

“Ręczne”prowadzenie działań marketingowych jest w praktyce niemożliwe. Na szczęście możesz znaleźć wiele narzędzi, które pomogą zautomatyzować ten proces. Umożliwiają one między innymi tworzenie baz użytkowników i podział ich na kategorie (na przykład wyodrębnienie osób, które dokonały zakupu wielokrotnie lub kupiły produkt z konkretnej kategorii). Na tej podstawie możliwe jest dotarcie z przekazem marketingowym do sprecyzowanych grup. Najpopularniejsze narzędzia do automatyzacji marketingu to między innymi:

Salesmanago - umożliwia tworzenie strategii wielokanałowego dotarcia do odbiorców;

Edrone - służy przede wszystkim do śledzenia zachowania poszczególnych użytkowników na stronie sklepu i przypisywaniu ich do odpowiednich kategorii;

Hub Spot - jedna z najpopularniejszych na świecie platform do wsparcia e-commerce. Podobnie jak salesmanago pomaga w dotarciu do użytkowników za pomocą wielu kanałów, na przykład mediów społecznościowych, e-maili czy blogów. 

 

Portale horyzontalne

Portale horyzontalne to takie, które gromadzą informacje z konkretnej dziedziny. W związku z tym można w nich znaleźć pogłębioną wiedzę. To świetne miejsce na artykuły sponsorowane lub wykupienie miejsca reklamowego dla sklepów, które sprzedają niszowe produktu lub usługi.

 

Remarketing dynamiczny

Remarketing dynamiczny to wyświetlanie użytkownikom, którzy odwiedzili Twój slkep, reklam konkretnych produktów. Dzięki niemu trafisz do odbiorców z precyzyjnie dopasowanym do nich komunikatem. 

Remarketing dynamiczny jest częścią systemu Google Ads. Jego konfiguracja nie jest bardzo skomplikowana, więc z pewnością warto zainteresować się tą opcją - może okazać się niezwykle skuteczna.

 

Youtube

Działania na YouTube możesz prowadzić na dwa sposoby. Po pierwsze, prowadząc kanał, na którym zaprezentujesz treści zgodne z zainteresowaniami Twojej grupy docelowej. W przypadku przykładowego sklepu z oknami będą to np. firmy pomagające w wyborze konkretnych typów okien do domu, garażu, budynku gospodarczego itp. W takim wypadku będziesz wykorzystywał YouTube do content marketingu.

Możesz również zdecydować się na umieszczenie na YouTube płatnych reklam. Mogą być to materiały wideo wyświetlane przed i w trakcie filmów lub statyczne reklamy banerowe.

 

Influencer marketing

Influencer marketing nie traci na popularności. Najbardziej znani twórcy z YouTube, Instagrama czy Tik-Toka potrafią za współpracę policzyć kilkaset tysięcy złotych. Na szczęście w sieci znajdziesz też wielu mniejszych graczy, którzy gromadzą wokół siebie niezbyt dużą, ale wierną grupę odbiorców.

Możesz nawiązać z nimi współpracę przy minimalnych kosztach. Niektórzy influencerzy godzą się też na współpracę barterową - zareklamują Twój produkt lub usługę w zamian za możliwość skorzystania z Twojej oferty. Inną możliwością jest zaoferowanie im prowizji od zakupów dokonanych przez osoby, które do Twojego sklepu trafią dzięki influencerom. 

 

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym - 10 działań marketingowych

 

Zwiększanie sprzedaży w sklepie internetowym nie musi wiązać się z ogromem pracy. Czasami wystarczy kilka prostych zmian, a zyski same poszybują w górę. Oto kilka propozycji, które pomogą Ci poprawić wyniki sklepu internetowego. 

 

Dodaj możliwość logowania przez Facebooka

Wielu użytkowników chętniej zarejestruje się w Twoim sklepie, jeśli zamiast wypełniania formularza będą mogli zarejestrować się w sklepie jednym przyciskiem. Dlatego warto dodać możliwość rejestracji i logowania przez Facebooka. 

 

Umieść na stronie recenzje użytkowników

Opinie osób, które dokonały zakupu w Twoim sklepie, zwiększają jego wiarygodność. Pozytywne recenzje produktów stworzone przez użytkowników pomogą w zwiększeniu sprzedaży.

 

Wyświetlaj pop-upy użytkownikom porzucającym koszyki

Porzucone koszyki to zmora wielu sklepów internetowych, Osobom, które rezygnują z zakupu warto przez pop-up zaoferować zniżkę - pomoże to zmniejszyć liczbę nieukończonych transakcji. 

 

Daj możliwość wyboru metody dostawy

Niektórzy użytkownicy preferują dostawę do domu. Inni wolą korzystać z paczkomatów. Jeszcze inni bardziej niż dostawę kurierem cenią sobie usługi poczty. Dlatego powinieneś umożliwić wybór kilku opcji dostawy. 

 

Pozwól użytkownikowi wybrać metodę płatności. 

Użytkownicy mają bardzo różne preferencje jeśli chodzi o sposób płatności. Część z nich chciałaby zapłacić za towar przy odbiorze. Obecnie coraz większa popularnością cieszą się jednak płatności online.  W tym wypadku wachlarz możliwość jest niezwykle szeroki - od przelewu poprzez płatność kartę czy BLIK-iem do Google Pay. Powinieneś udostępnić przynajmniej kilka opcji. Z WebWave, dzięki integracji z systemem Dotpay, możesz udostępnić użytkownikom kilkanaście metod płatności! 

 

Wysyłaj spersonalizowane maile osobom, które nie dokończyły transakcji

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają śledzenie zachowania użytkowników na stronie, Dzięki danym zebranym w tego typu programach możesz tworzyć wiadomości, w których skupisz się na potrzebach konkretnych osób, które opuściły koszyk. 

 

Oferuj zniżki

Użytkownikom, którzy znaleźli się na Twojej liście mailingowej zaproponuj rabaty. Dzięki temu łatwiej nakłonisz ich do ponownych zakupów. 

 

Up-sell

Up-selling polega na zwiększaniu wartości zamówienia poprzez oferowanie produktu o lepszych parametrach, a co za tym idzie wyższej cenie. Klient chce kupić okna PCV? Może warto mu zaoferować droższe, ale bardziej trwałe okna drewniane?

 

Cross-sell

Cross-selling to oferowanie produktów uzupełniających te, które wybrał klient. Jeśli na przykład kupił na Twojej stronie okna, możesz zaproponować mu drzwi balkonowe lub preparat do konserwacji ram.

 

Zwróć uwagę na użytkowników urządzeń mobilnych

Chociaż w dzisiejszych czasach może to brzmieć jak banał, nie możesz zapominać o użytkownikach smartfonów i tabletów. Zaskakująco wiele e-sklepów jest słabo przystosowana do urządzeń mobilnych.

Dobrym pomysłem jest też stworzenie aplikacji PWA. To kolejny ukłon w stronę użytkowników urządzeń mobilnych. Aplikacja PWA to strona www, która ze strony użytkownika praktycznie nie różni się od tradycyjnej aplikacji na telefon. Jej stworzenie jest jednak dużo prostsze - nie wymaga tworzenia oddzielnych wersji na poszczególne systemy operacyjne. W WebWave z łatwością stworzysz aplikację PWA bez kodowania. 

Prowadzenie marketingu sklepu internetowego - podsumowanie 

Skuteczny sklep internetowy nie może obejść się bez dobrego marketingu. Konkurencja w e-commerce jest duża, więc dotarcie do potencjalnych klientów nie jest łatwym zadaniem. Do dyspozycji masz jednak wiele narzędzi, które Ci w tym pomogą. Podstawą działań zawsze powinien być dokładnie przygotowany plan, a jego skuteczność powinieneś na bieżąco weryfikować. 

Jeśli chcesz stworzyć e-sklep, w którym z łatwością zaprezentujesz ofertę, dotrzesz do klientów i wprowadzisz aktualizacje, skorzystaj z WebWave. Wybierz jeden z gotowych szablonów sklepu lub zacznij projekt od czystej strony. Powodzenia! 

 

Autorzy:

Treść - Jan Chmielowski

Grafiki - Irina Jewsiewickaja

 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

09 grudnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: