Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Pomoc. 

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Dołącz do ponad 460 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Jak stać się ekspertem z dziedziny web designu?

05 marca 2020

Jeśli Ty też zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery projektanta stron internetowych, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego jakie umiejętności będą Ci potrzebne i jak je zdobyć. 

 

Czym jest web design?

 

Web design to nic innego jak tworzenie wyglądu stron internetowych. Proces polega z grubsza na rozplanowaniu, zaprojektowaniu i uruchomieniu  witryny. To interdyscyplinarna dziedzina, która wymaga łączenia zmysłu estetycznego, kreatywnego myślenia i umiejętności technicznych.

Web design pojawił się dosyć niedawno. Pierwsze strony www, które powstawały w początkach lat 90. były bardzo proste. Składały się praktycznie wyłącznie z tekstu. Rozwój technologii sprawił, że szybko pojawiły się na nich zdjęcia i animacje. 

Wtedy też zaistniała potrzeba profesjonalnego projektowania witryn w taki sposób, żeby były przyjazne dla użytkownika, a także wczytywały się możliwie szybko. 

Prawdziwy przełom przyszedł wraz z upowszechnieniem się smartfonów. Już od jakiegoś czasu większość wejść na strony pochodzi z urządzeń mobilnych, a stwierdzenie “przyszły rok będzie rokiem mobile” jest tak oczywiste, że stało się obiektem żartów. 

 

Czy web design to grafika komputerowa?

 

Pojęć Web design i grafika komputerowa często używa się zamiennie. To jednak nie do końca precyzyjne podejście. Podczas gdy ten pierwszy termin odnosi się do projektowania stron internetowych, drugi ma znacznie szersze znaczenie. 

Grafika komputerowa to, jak podaje Wikipedia, dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji rzeczywistości. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem powszechnie stosowanym w sztuce, nauce, technice oraz rozrywce.

Grafika komputerowa to więc tworzenie jakichkolwiek materiałów wizualnych za pomocą komputera. Web design jest więc gałęzią grafiki komputerowej. Obok niego mamy też grafikę artystyczną, projektowanie ulotek, ilustracje, a nawet efekty specjalne do filmów.

 

Czy grafika komputerowa to dobry kierunek dla przyszłych web designerów?

 

Jak wspomnieliśmy, web design jest zaledwie dziedziną grafiki komputerowej. Czy w takim razie warto poświęcać czas na studiowanie tak obszernego tematu, aby zajmować się dość wąską specjalizacją? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. 

Z jednej strony, może wydawać się, że nauka niektórych przedmiotów nie przełoży się bezpośrednio na sukces w branży. Uczelnie często stawiają na wszechstronny, ogólny rozwój swoich studentów. Wiedza tam przekazywana nie zawsze bezpośrednio przekłada się na umiejętności przydatne w pracy. 

Zdarza się, że osoby zainteresowane web designem czują się sfrustrowane po pierwszych miesiącach zajęć. Myślą, że tracą czas na przedmioty, które nie przydadzą im się w życiu zawodowym. 

Z drugiej strony, ogólna wiedza nabyta na studiach po czasie okazuje się bardziej przydatna, niż na początku nauki. Można pokusić się o stwierdzenie, że web design jest dziedziną sztuki i dogłębne poznanie jej historii i reguł, które nią rządzą ma tu niemałe znaczenie. 

Znajomość tych prawidłowości pozwoli poczuć się pewniej podczas tworzenia stron. Nie będziesz musiał polegać tylko na intuicji. Zdobędziesz narzędzia, które pozwolą Ci oceniać jakość projektów nie tylko na podstawie własnych preferencji, ale też bardziej obiektywnych przesłanek. 

 

Czy pracy web designera można nauczyć się samemu?

 

Podstawą pracy web designera jest umiejętność projektowania graficznego. Oczywiście istnieje wiele szkół, które oferują studia w wyżej wspomnianej grafice komputerowej. W większości przynajmniej część zajęć bezpośrednio porusza temat tworzenia stron internetowych. 

Tak jak w przypadku większości zajęć kreatywnych, formalne wykształcenie nie jest tu konieczne. Web designu nauczysz się przede wszystkim w praktyce. 

Nawet jeśli zdecydujesz się na studia, praktyki czy pierwsze zlecenia najlepiej zacząć jak najwcześniej. Znalazłeś ofertę stażu dla początkujących? Świetnie! Zobaczyłeś ogłoszenie osoby, która chce stworzyć prostą stronę dla małej firmy? Napisz maila z propozycją współpracy! W końcu to ćwiczenie czyni mistrza!

 

Od czego zacząć naukę web designu? 

 

Jak już wspomnieliśmy, web design to dziedzina grafiki komputerowej, która łączy w sobie wiele elementów. Co konkretnie będzie w takim razie konieczne?

 

Podstawy rysunku

To baza dla jakichkolwiek działań związanych ze sztukami wizualnymi. Chociaż mogłoby się wydawać, że w przypadku grafiki komputerowej umiejętność posługiwania się ołówkiem nie jest konieczna, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. 

Podstawowe umiejętności rysowania w przypadku web designu przydadzą się już na początku. Wstępne szkice strony powstają zwykle na papierze. Poza tym nauka rysunku to pierwszy krok do poznania podstawowych zasad, jakimi rządzą się sztuki plastyczne. 

Po pierwsze, poznasz zasady kompozycji. Rozplanowanie poszczególnych składowych rysunku na kartce papieru pozwoli Ci w przyszłości lepiej zaplanować umieszczenie elementów na Twojej stronie.

Dzięki temu stworzysz projekty, które będą użyteczne, a jednocześnie oryginalne. Dzięki temu wyróżnisz się na tle konkurencji. 

Po drugie, nauczysz się proporcji. Twoje projekty zyskują na estetyce i użyteczności. Poszczególne składowe witryny będą miały odpowiednią wielkość względem siebie, co przełoży się na ich postrzeganie przez użytkownika. 

Po trzecie (może najważniejsze), nauczysz się patrzeć. Osoba zajmująca się projektowaniem musi wyrobić w sobie specyficzny sposób postrzegania świata, często nazywany “zmysłem artystycznym”. Wbrew pozorom nie jest to w 100% wrodzona umiejętność. Nabywa się ją w dużej mierze podczas nauki rysowania. 

Oczywiście rysunek to dopiero pierwszy krok do zostania web designerem. Kartka i ołówek nie wystarczą przecież do stworzenia działającej strony. Czego w takim razie używać?

 

Programy do tworzenia interfejsu

To prawdopodobnie najczęściej wykorzystywane narzędzia. Dzięki nim możliwe jest stworzenie graficznego projektu strony. Od jakiegoś czasu na popularności zyskują rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o tworzeniu witryn, jednak część web designerów ciągle używa bardziej wszechstronnych programów. 

 

 

Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze zależy od osobistych preferencji. Warto poświęcić trochę czasu, żeby zapoznać się z przynajmniej kilkoma programami i sprawdzić, w którym pracuje Ci się najlepiej. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych propozycji wraz z krótkim opisem. 

 

Sketch

To rozwiązanie stworzone specjalnie z myślą o projektowaniu interfejsów stron. Szybko zdobył popularność ze względu na prostotę obsługi i fakt, że jest dostępny z poziomu przeglądarki. Niestety, z tej aplikacji korzystać mogą jedynie posiadacze komputerów z systemem MacOS.

 

Adobe XD

Bezpośredni konkurent Sketcha to dosyć prosta aplikacja, która sprawdzi się przede wszystkim przy projektowaniu nieskomplikowanych stron. Wiele jej funkcji jest dostępnych za darmo. Zaletą Adobe XD są dość niskie wymagania sprzętowe. Wadą - dość ograniczone w porównaniu z konkurencją możliwości.

Inne programy graficzne

Photoshop, InDesign, Ilustrator czy darmowy Gimp wciąż są używane do projektowania stron, jednak ich popularność ciągle spada. Wiąże się to z tym, że zostały stworzone z myślą o innych zadaniach. Dlatego są wypierane przez opisane powyżej rozwiązania.

 

Kreatory stron www

To narzędzia, które umożliwiają tworzenie stron www bez kodowania. Dzięki nim osoba z podstawowymi umiejętnościami graficznymi stworzy nie tylko projekt, ale działającą witrynę.

Interfejs użytkownika kreatorów stron www niewiele różni się od interfejsu programów graficznych. W przypadku WebWave jest bardzo podobny do Photoshopa. 

Możliwości kreatorów stron są w tej chwili naprawdę szerokie. Można na nich stworzyć nawet najbardziej złożone graficznie projekty. 

Takie narzędzia umożliwiają między innymi dodawanie zdjęć w dowolnym formacie, tworzenie galerii i sliderów, tworzenie animacji i efektów. Można w nich tworzyć elementy o zmiennej wielkości i położeniu. Krótko mówiąc, oferują te same możliwości, co programy graficzne, jednak dodatkowo umożliwiają stworzenie działającej strony gotowej do publikacji w internecie jednym kliknięciem. 

Oczywiście strony stworzone w kreatorze są przystosowane do ekranów telefonów komórkowych i tabletów. W przypadku WebWave służy do tego automat RWD, który wykona tę czynność automatycznie. Można również stworzyć wersję mobilną strony ręcznie i samemu zdecydować o wyglądzie wersji mobilnej witryny.

Kreatory umożliwiają też optymalizację strony pod kątem SEO. Oferują narzędzie, dzięki któremu wypozycjonowanie strony jest łatwe i skuteczne. Jednym z takich rozwiązań jest analizer SEO WebWave, który podpowiada, w jaki sposób zoptymalizować poszczególne podstrony witryny. 

Są to też doskonałe narzędzia do tworzenia stron na zlecenie. Wspomagają to funkcje stworzone z myślą o współpracy z klientami.  

Również bieżące utrzymanie i modyfikacja witryny są możliwe z użyciem kreatorów. Są to więc narzędzia, dzięki którym możesz zaprojektować, uruchomić i utrzymać stronę, a nawet przekazać uprawnienia administratora osobie, która zleciła stworzenie witryny. 

 

Zacznij teraz 

Inne narzędzia przydatne przy projektowaniu stron www

Web designerzy mogą wybierać spośród szerokiego wachlarza rozwiązań ułatwiających pracę. Należą do nich banki zdjęć, edytory grafiki rastrowej, programy do tworzenia ikon i wiele innych. 

 


 

Pierwsze strony www, które powstawały w początkach lat 90. były bardzo proste. Składały się praktycznie wyłącznie z tekstu. Rozwój technologii sprawił, że szybko pojawiły się na nich zdjęcia i animacje.

 


 

Skąd czerpać inspiracje?

 

Nawet najbardziej kreatywne umysły potrzebują inspiracji. W internecie można znaleźć wiele stron poświęconych zagadnieniu tworzenia stron www.

Znajdziesz tam informacje o najnowszych trendach, nowinkach technicznych i narzędziach przydatnych w pracy web designera. To bogate źródło wiedzy i inspiracji.

Do najpopularniejszych portali tego typu należą Smashing Magazine, Web Designer Depot, Awwwards czy Designrfix. To właśnie z nich korzysta większość web developerów, którym zależy na tym, aby nie pozostawać w tyle za konkurencją. 

Dobrym źródłem pomysłów są też strony agencji i freelancerów zajmujących się web designem. To na swoich witrynach twórcy najlepiej mogą pokazać swoje umiejętności i zmysł estetyczny. 

W internecie znajdziesz też wiele kursów online poświęconych projektowaniu stron, a także konkretnym programom. Dobrym źródłem wiedzy na początek mogą okazać się kursy online, a także materiały dostępne za darmo na Youtube. 

 

Jak długo trwa nauka web designu?

 

Mówiąc krótko - cały czas. Jedną z podstawowych cech, a dla wielu też zalet, tej profesji jest fakt, że wiąże się ona z ciągłym rozwojem i poszerzaniem kompetencji

Sprostanie zmieniającym się wymaganiom klientów wymaga elastyczności i ciągłej nauki. Znane rozwiązania nie sprawdzą się w każdym przypadku, dlatego ciągle trzeba szukać nowych, dopasowanych do konkretnego projektu.

Kolejną zmienną, o której nie można zapominać jest technologia. Pierwsze witryny były bardzo proste - ich wygląd był ograniczony możliwościami technicznymi komputerów i niewielką prędkością przesyłu danych. 

Z czasem strony  www przez stawały się coraz bardziej rozbudowane i pełne graficznych “fajerwerków”. Wiązało się to z poprawą przepustowości łączy internetowych i zwiększeniem mocy obliczeniowej komputerów. 

Upowszechnienie się smartfonów odwróciło ten trend. Teraz witryny znów stały się “lżejsze”. Zarówno pod kątem wizualnym, jak i ilości danych koniecznych do pobrania. Dzięki temu są lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników urządzeń mobilnych. 

Niebagatelną rolę w projektowaniu stron odgrywa też User Experience, czyli doświadczenie użytkowników. To właśnie na to, jak funkcjonuje strona z ich punktu widzenia zależy użyteczność strony. 

 

 

Źle zaprojektowana witryna, która ładuje się wolno, lub ma nie intuicyjną nawigację zniechęci użytkowników, którzy szybko ją opuszczą. Narzędzia do analizy doświadczenia użytkownika są coraz dokładniejsze i pozwalają na modyfikację witryn pod kątem ich funkcjonalności.

Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie przyjaznego interfejsu użytkownika, który zachęca do pozostania na stronie. 

Do tego wszystkiego dochodzi moda. Trendy w web designie zmieniają się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Strony są na bieżąco analizowane i aktualizowane, aby nigdy nie wydawały się przestarzałe. Dobry web developer zawsze trzyma rękę na pulsie, aby nadążać za zmianami, a nawet je wyprzedzać. 

Osobną kwestią jest to, jak szybko można nauczyć się projektowania stron www w stopniu wystarczającym do zarabiania w tej branży. To sprawa bardzo indywidualna i zależy przynajmniej od kilku czynników. 

Po pierwsze, ogólnych umiejętności plastycznych i doświadczenia. Stworzenie pierwszej strony zajmie dużo mniej czasu osobie, która już od dawna interesuje się rysunkiem czy grafiką. Osoby, dla których projektowanie stron www do pierwszy krok w sztukach plastycznych będą do tego potrzebowały więcej czasu. 

Po drugie, wyboru narzędzia i stopnia jego skomplikowania. Opanowanie programów graficznych i innych narzędzi do tworzenia stron również wymaga czasu. Wydaje się, że w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem są kreatory stron www, które umożliwiają stworzenie pierwszej działającej witryny już w kilkadziesiąt minut.

Czy tylko web designer potrzebuje wiedzy z zakresu tworzenia stron?

 

Do tej pory zajmowaliśmy się web designem z pozycji osób, które chcą zająć się projektowaniem stron www profesjonalnie. Czy oznacza to, że tylko one powinny zainteresować się tym tematem? 

Projektowanie stron www to przede wszystkim zajęcie dla profesjonalistów. Jednak stworzenie własnej strony internetowej jest dzisiaj łatwiejsze niż kiedykolwiek. Kreatory stron www, takie jak WebWave, ułatwiają to zadanie. 

Znajomość podstaw web designu pozwoli praktycznie każdemu na zbudowanie działającej witryny małej firmy, strony z portfolio czy poświęconej hobby.

Również osoby, które chcą zlecić stworzenie strony freelancerowi lub agencji powinny przynajmniej z grubsza poznać temat web designu. Dzięki temu łatwiej będzie im określić swoje oczekiwania, a współpraca z kontrahentem będzie przebiegała szybciej i bez zbędnych nieporozumień. 

Zacznij teraz 

Podsumowanie

Web design to prężnie rozwijająca się dziedzina, w której warto się rozwijać. Liczba podmiotów zlecających tworzenie witryn nie maleje, a projektowanie stron może okazać się doskonałym źródłem dochodu. 

Dobrym początkiem kariery web designera są studia, które dają podstawową wiedzę przydatną w projektowaniu, ale osoby bez formalnego wykształcenia zupełnie dobrze radzą sobie w tym zawodzie i zdobywają nawet dużych klientów. 

Do zaprojektowania dobrej strony przydaje się podstawowa znajomość zasad związanych z plastyką i odpowiedniego oprogramowania. Jednak nawet osoby początkujące i takie, które nie chcą zajmować się tworzeniem witryn profesjonalnie mogą z powodzeniem stworzyć atrakcyjną wizualnie i funkcjonalna stronę. 

Jest to możliwe dzięki kreatorom stron www, w których tworzenie witryn nie tylko nie wiąże się z koniecznością kodowania, ale jest intuicyjne i dostępne dla każdego. 

Jednym z takich narzędzi jest WebWave, który oferuje wszystkie funkcje związane z projektowaniem stron zupełnie za darmo i bez ograniczeń czasowych. Dlatego niezależnie od tego, czy szukasz narzędzia do profesjonalnej pracy, czy chcesz stworzyć stronę dla siebie - zarejestruj się już dziś i poznaj możliwości naszego kreatora! 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Autor: Jan Chmielowski

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się