Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Zawsze starannie planujemy nowe funkcje dla kreatora WebWave. Jeśli masz jakieś sugestie, nad czym powinniśmy dalej pracować, śmiało skontaktuj się z nami przez e-mail lub zagłosuj na naszym forum

Program do tworzenia stron www, czyli od edytora tekstu do SaaS-owego kreatora stron www

 

Strony internetowe są z nami już prawie 30 lat! To szmat czasu!

Na początku kod HTML wpisywano ręcznie. Wszystkie znaczniki, bez stylów (bo dopiero miały powstać) i tak dalej.

Wystarczyło znać język HTML, wiedzieć o czym ma być strona i gotowe.

Tak, to wymagało pewnej wiedzy, nawet wtedy, gdy cały HTML składał się z nieco ponad 20 znaczników.

Dzisiaj, gdy specyfikacja tego języka, który pozwala na tworzenie stron internetowych, rozrosła się do ogromnych rozmiarów, dobrze się zastanowić, czy zawsze musi być to program do tworzenia stron www.

Albo raczej: jakiego programu.

 

Spis treści: 

Jaki był pierwszy program do tworzenia stron www?

Pierwsze zaawansowane edytory HTML

Wiedza tajemna, czyli kto wie, jak obsługiwać program robienia stron?

Pierwsze programy, do graficznego tworzenia stron

Problemy wczesnych graficznych kreatorów WYSIWYG

Nowy standard narzędzi do tworzenia stron internetowych: CMS-y

Najlepszy program do tworzenia stron www wtedy?

Rewolucja SaaS-ów, czyli rób strony w chmurze

Pomoc przy tworzeniu stron www

Bezobsługowa strona internetowa

Program do tworzenia stron www

 


Jaki był pierwszy program do tworzenia stron www?

W praktyce strony internetowe można budować w edytorze tekstu. Wystarczy windowsowy Notatnik lub jego odpowiednik na innej platformie. Pierwszym edytorem hipertekstu był World Wide Web, który stworzył sir Timothy Berners-Lee – twórca pierwszej strony www. To narzędzie ułatwiało budowanie strony internetowej.

program do tworzenia stron www - pierwsza strona internetowa

Pierwsze strony powstawały więc na podstawie dokumentacji, którą stworzył między innymi Berners-Lee. Gdy programista znał znaczniki hipertekstowe, wpisywał je w odpowiedniej kolejności i w odpowiedni sposób. Umieszczał treści i strona www była gotowa do umieszczenia w internecie. Tak w dużym skrócie.

To wydaje się proste i w sumie takie było. A przynajmniej częściowo. W pierwszej specyfikacji HTML było kilkadziesiąt znaczników, więc ogarnięcie ich nie zajmowało dużo czasu.

Co nie zmienia tego, że aby dobrze się posługiwać tym kodem, trzeba było sporo dokładności. Zwłaszcza gdy pracowało się w edytorze tekstu, który stawał się edytorem HTML.

Nie było podkreśleń błędów, nie było informacji, że jakiś znacznik wymaga dodatkowych znaczników. Do tego literówki. Taka praca przy kodzie HTML była dosyć wymagająca już w czasach pierwszej – z naszej perspektywy prostej – pierwszej wersji hipertekstu.

Dzisiaj, gdy na stronach pełno jest elementów stylów (CSS) i innych języków (PHP, JavaScript), praca w takim prostym edytorze HTML wymagałaby naprawdę dużo uwagi. Oraz ogromnej wiedzy.

program do tworzenia stron www - pierwsza strona www w trybie graficznym

Do tego dochodziła obsługa wszystkiego z wiersza poleceń i to w czasach, gdy na komputerach królował MS-DOS. Dziś mało kto o nim pamięta, ale wtedy mało który system pozwalał na obsługę za pomocą myszki. Pozostawał wiersz poleceń i ręczne wpisywanie komend.

Nie powinno Cię dziwić, że Berners-Lee sam korzystał z programu do tworzenia stron www. Skoro da się coś zrobić prościej i przyśpieszyć proces, to po co się męczyć.

A to był dopiero początek rozwoju.

 

Pierwsze zaawansowane edytory HTML

Kolejnym dużym skokiem, który zmienił proces tworzenia stron www, było zbudowanie zaawansowanego edytora HTML. Może nawet nie zaawansowanego.

Raczej takiego programu do tworzenia stron www, który zaznaczy złe fragmenty ręcznie wpisywanego kodu.  

Jak w edytorach tekstu mamy autokorektę i sprawdzanie pisowni, tak program do tworzenia stron www w HTML ma swoje „sprawdzanie pisowni”.

Wychwyci literówki, zaznaczy złe znaki. Innymi słowy – pomoże wyczyścić kod z potencjalnych błędów. To spore ułatwienie w pracy przy tworzeniu strony www.

program do tworzenia stron www w trybie edycji hipertekstu

Jednak takie programy do tworzenia stron www miały jedną, bardzo dużą wadę: trzeba było znać język HTML. Dobrze lub bardzo dobrze. Bez tego trudno było zacząć, bo te programy wbrew pozorom nie pisały same kodu HTML ;).

Chcesz wstawić w takim programie obrazek? Bez kłopotu, ale potrzebujesz kilku znaczników. Chcesz zmienić styl tekstu – też musisz znać odpowiednie znaczniki. Taki program do tworzenia stron internetowych sporo ułatwiał, ale dalej trzeba było znać hipertekst, jego strukturę i znaczniki.

 

Wiedza tajemna, czyli kto wie, jak obsługiwać program do robienia stron www?

To była przez wiele lat wiedza z pogranicza tajemnej i nieznanej. Tak, było wiele podręczników i kursów. Ale dalej nie każdy mógł sobie pozwolić na to, żeby poświęcić wiele czasu na opanowanie wszystkich znaczników w nawiasach. Niektórzy po prostu tego nie ogarniali.

program do tworzenia stron www - zaawansowany edytor hipertekstu

I to żaden wstyd. Nie każdy musi być programistą, nie każdy musi umieć kodować. Zwłaszcza że pogram do tworzenia stron internetowych jest tylko narzędziem, które pomaga w osiągnięciu celu: własnej strony www. Tak po prostu.

Taką potrzebę zauważyli sami programiści. Nawet jeśli wiedzieli, jak powstaje strona internetowa, to widzieli, że nie jest to umiejętność powszechna.

 


Pierwsze programy do graficznego tworzenia stron

Tworzenie stron internetowych bardzo zmieniły graficzne programy do tworzenia stron www. To był spory wstrząs na rynku. W 1995 roku pojawił się pierwszy z nich – Microsoft FrontPage. To narzędzie pozwalało na zbudowanie własnej strony internetowej bez kodowania.

W skrócie chodziło o to, że taki graficzny program do tworzenia stron www wysiwyg pozwalał na dowolne ułożenie elementów strony www i zbudowanie jej bez kodowania. Czyli każdy, kto wykupił licencję, mógł samodzielnie stworzyć stronę internetową.

Wtedy to był ogromny szok. Niemal natychmiast pojawiły się kolejne rozwiązania, które przebiły sukces FrontPage. W 1998 roku pojawił się Adobe Dreamweaver. Szybko zajął pozycję lidera i opisywano go jako „prosty program do tworzenia stron www”.

 

Problemy wczesnych graficznych kreatorów WYSIWYG

Pojawiło się też wiele wątpliwości. Przede wszystkim problemem była kompatybilność z przeglądarkami i jakość generowanego kodu.

To były czasy, w których połączenie z internetem nie było najszybsze. Setki niepotrzebnych linii kodu, generowanych przez takie programy, zatykały łącza i powodowały liczne błędy.

W związku z tym pojawiła się fala krytyki tych narzędzi. Głównie opierała się o te trzy wspomniane problemy i – z perspektywy czasu – była to krytyka w pełni uzasadniona. Do tego raczkujące wtedy pozycjonowanie stron internetowych też nie dawało zbyt dobrych efektów.

Jednak dla takiej strony trzeba było też znaleźć jakiś hosting, domenę i utrzymywać ją we w miarę dobrym stanie. Czyli trzeba było aktualizować ją co jakiś czas, bo program do tworzenia stron www generował tylko kod, który w formie plików o rozszerzeniach .html i .htm wrzucało się na serwer.

Wtedy programy do tworzenia stron www w języku HTML były już dosyć zaawansowane. Poprawiały, gdy trzeba – sugerowały odpowiednie znaczniki. Pracowało się w nich dobrze, ale dalej potrzebna była wiedza z zakresu programowania.

Czyli tworzenie stron internetowych dalej wymagało pewnej wiedzy: o programowaniu, języku HTML, obsłudze serwerów i tak dalej. W tej sytuacji nawet programy, dzięki którym można było stworzyć stronę www w trybie graficznym, wymagały całkiem sporej ilości wiedzy. A przynajmniej wprawy.

program do tworzenia stron www - edycja projektu w trybie graficzny

Nowy standard narzędzi do tworzenia stron internetowych: CMS-y

Jednak to się zmieniło tuż po pęknięciu bańki dot-comów. Na początku 2001 roku pojawił się pierwszy bardzo popularny CMS. I wtedy zmieniło się jeszcze więcej.

CMS, czyli content managment system, to narzędzie do zarządzania treścią na stronie internetowej. To rozwiązanie daje w praktyce użytkownikowi gotowy szkielet, w oparciu o który może powstać jego własna strona www.

Wtedy to rozwiązanie łączyło dwa światy: kodowania i edytora stron www w trybie graficznym. Skoro szkielet był, można było się skupić na zarządzaniu treścią – tak w skrócie można wytłumaczyć, o co chodzi z systemami CMS.

Pierwszym powszechnie uznanym (i działającym do dziś) CMS-em był Drupal. Pierwsze wydanie w 2001 roku pozwoliło wielu osobom znacznie usprawnić pracę, a tworzenie stron internetowych stało się zauważalnie prostsze.

program do tworzenia stron www - drupal, wordpress i joomla, czyli pierwsze cms-y

Jednak największym krokiem milowym w świecie CMS-ów było pojawienie się w 2003 roku Wordpressa. Chociaż od początku to był system do zarządzania blogami, to programiści wykorzystali jego potencjał i do dzisiaj w oparciu o Wordpressa powstają ogromne serwisy internetowe. W praktyce ponad 30% wszystkich stron www działa w oparciu o ten CMS (lipiec 2018).

Nową jakością, jaką wprowadził Wordpress, było łatwe tworzenie stron internetowych. Wystarczyło zainstalować go na serwerze, potem zmienić treści i strona www była gotowa. Zwłaszcza gdy ktoś potrafił kodować.

CMS-y przyśpieszyły pracę – to była i jest największa przewaga, dzięki której niemal każdy program do tworzenia stron www w HTML-u wygląda przy nich jak skomplikowany moloch. Jednak gdy chciało się zrobić coś bardziej rozbudowanego lub zaawansowanego – trzeba było kodować. I to całkiem sprawnie.

Do dzisiaj ciągnie się opinia, że Wordpress jest rozwiązaniem prostym i dla wszystkich. Dlatego alternatywa dla Wordpressa i innych CMS-ów dosyć długo była trudna do znalezienia.

 

Najlepszy program do tworzenia stron www wtedy?

Graficzne programy do tworzenia stron www miały dalej swoje wady. Generowały dosyć kod z błędami. Do tego były uwiązane do konkretnego systemu operacyjnego (i konkretnego komputera), przez co praca nad edycją strony www była związana z jednym urządzeniem.

Edytory tekstowe HTML – chociaż już wtedy znacznie ułatwiały pracę – dalej były narzędziami dla specjalistów, którym zależy na doskonałym wykrojeniu kodu HTML i jego optymalizacji.

Użytkownik, który potrzebował strony www, a nie znał się na kodowaniu, był w kropce. Zwłaszcza że najprostszy program do tworzenia stron www wcale nie był taki prosty.

Mniej więcej w tym czasie zaczęły się pojawiać pierwsze narzędzia, które pozwalały na zrobienie strony www w przeglądarce. W dużej mierze dzięki rozwojowi skryptów i technologii Flash.

sieci społecznościowe i tworzenie stron www

Od początku lat 2000. pojawiały się nowe aplikacje SaaS-owe, czyli takie, które działają w przeglądarce, a do tego nie wymagają zakupu licencji, ale działają w modelu subskrypcyjnym.

To wprowadziło ciekawą nowość na rynku. Użytkownik otrzymywał w pełni funkcjonalny program do worzenia stron www, którego nie musiał instalować, ale korzystał z aplikacji w przeglądarce.

Taki układ dawał sporo możliwości: znikały konflikty sprzętowe, minimalne wymagania i uwiązanie do jednego urządzenia, na którego dysku jest zainstalowany program, za który już zapłacono.

Do tego programy działające w przeglądarkach (i chmurze) pozwalały na mobilność: nie trzeba było zapisywać plików ani wozić ze sobą komputera. Wszystko było dostępne po zalogowaniu. Z dowolnego miejsca na świecie.

Oczywiście – takie narzędzia miały swoje ograniczenia. Początkowo te narzędzia miały spore ograniczenia i rzadko kiedy miały porównywalne możliwości do klasycznych programów na dysku. Jednak to szybko zaczęło się zmieniać.

 

Rewolucja SaaS-ów, czyli rób strony w chmurze

Program do tworzenia stron www w chmurze szybko okazały się godnymi konkurentami innych narzędzi. Zwłaszcza tych, które pozwalały na tworzenie strony w trybie graficznym. Tym narzędziom – w sumie jako niewielu – udało się umknąć byciu „młodszym rodzeństwem” programów to tworzenia stron internetowych na dysku.

Najprostszy program do tworzenia stron to oczywiście taki, w którym da się zrobić stronę bez kodowania. Do takiego miana niestety nie dorastały CMS-y. Chociaż były proste, to wielu użytkowników dalej miało z nimi kłopoty.

program do tworzenia stron www

 

Dochodziły oczywiście kwestie utrzymania strony www, czyli hosting, aktualizacje i tak dalej. To potrafiło zabrać sporo czasu i spędzić sen z powiek. Zwłaszcza gdy komuś zależało na dobrze działającej stronie www, na przykład firmy, a wolał się skupić na rozwoju biznesu, a nie dłubaniu w stronie.

Okazywało się często, że typowe CMS-y wymagają sporo wiedzy o kodowaniu. Albo sporo wiedzy z zakresu tworzenia stron www. Dopóki wszystko było OK – strona działała, jednak gdy coś się sypało, to użytkownik pozostawał na lodzie.

 

Pomoc przy tworzeniu stron www

Tu pojawia się inny temat, który ciągnie się niemal od początku tworzenia stron internetowych: wiedza i pomoc. Od początku wiadomo było, że stron będą potrzebować też osoby, które nie są doświadczonymi programistami. To było pewne. I takie osoby będą potrzebować pomocy.

Większość edytorów HTML pozwalała na dużo, ale wymagała wiedzy. Gdy coś szło nie tak, użytkownik mógł skorzystać tylko z tego, co znajdzie w internecie. I własnej wiedzy. 

SaaS-owy program do tworzenia stron www daje najczęściej dostęp do pomocy i obszernej bazy wiedzy. W WebWave każdy z naszych użytkowników może liczyć na świetną pomoc po polsku.

program do tworzenia stron www - pomoc przy tworzeniu stron internetowych

Szybko okazywało się, że taki prosty program do tworzenia stron www dla początkujących może już po prostu nie wystarczać. To był kolejny kłopot z SaaS-owymi kreatorami stron internetowych. Zazwyczaj pozwalają one na stworzenie strony internetowej o niewielkich rozmiarach. Wizytówka, proste portfolio i tak dalej. Zazwyczaj, ale nie zawsze.

Do tego dochodzi samo tworzenie strony internetowej. Większość kreatorów stron pozwala na o wiele więcej, jeśli chodzi o łatwość obsługi, niż CMS-y. Po prostu nie trzeba znać się na kodowaniu żeby zbudować własną stronę internetową.

Bo kreatory stron pozwalają na jeszcze jedną rzecz: na stworzenie strony www, która nie wymaga obsługi. A to już coś.

 

Bezobsługowa strona www

Tworzenie strony internetowej wymaga: zrobienia strony (napisania, wyboru CMS-a, szablonu itp.), znalezienia hostingu i zakupu domeny. Optymalnie – wszystko to zrobisz w jednym miejscu. Tylko dochodzą też kwestie finansowe i czasowe.

Stronę w CMS-ie trzeba regularnie aktualizować. Wordpress ma nową aktualizację co kilka tygodni. Trzeba ją wprowadzić, a potem też aktualizować wtyczki i szablon. Oczywiście przed każdą aktualizacją wypada zrobić backup, bo gdy masz na stronie pięć-sześć wtyczek, szablon i aktualizujesz silnik strony, to zawsze coś może pójść nie tak.

Przez to co kilka tygodni musisz spędzić trochę czasu na utrzymanie strony internetowej. Nie każdy chce tracić na to czas.

Zwłaszcza że hostingi też czasem drożeją, szablony nie mają wsparcia, a pomoc na forach dyskusyjnych o Wordpressie bywa zawodna.

Dlatego dobra alternatywa dla Wordpressa to program do tworzenia stron www w przeglądarce.

 

Darmowy program do tworzenia stron www

W WebWave zrobisz samodzielnie stronę internetową od zera. Do tego możesz stworzyć nawet bardzo dużą stronę internetową, z setkami podstron i tysiącami grafik. Na przykład nasza strona ma (obecnie, w połowie lipca 2018 roku) prawie 350 podstron i każdego tygodnia dochodzą kolejne. Da się to zrobić. I co jeszcze ważniejsze – łatwo wypozycjonować stronę www w WebWave.

Więc zrobienie strony biznesu i rozbudowanie jej za jakiś czas nie jest problemem. Do tego kod naszego kreatora stron jest optymalizowany w locie – bez Twojej ingerencji.

Do tego nasz program do tworzenia stron www jest po polsku i możesz z niego skorzystać w każdym miejscu na świecie, w którym masz dostęp do przeglądarki :).

 


Chcesz zobaczyć, jakie możliwości daje nasz program do tworzenia stron www? Koniecznie przeczytaj też te teksty:

 

Jak zrobić stronę internetową?

Projektowanie stron internetowych

Jak zmieniało się tworzenie stron www?

Jak wystartować z własnym biznesem internetowym?

Jakie są zasady tworzenia strony www

Top 5

Najpopularniejsze artykuły na temat tworzenie stron internetowych.

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się