Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Programy do tworzenia stron www

 

Data aktualizacji: 28 czerwca 2023
 

Strony internetowe są z nami już od 1991 roku. To właśnie w tym roku pojawiła się pierwsza publikacja w sieci. Na początku kod HTML wpisywano ręcznie -  wszystkie znaczniki, bez stylów, ponieważ te miały dopiero powstać. W tym czasie wystarczyło  jedynie znać język HTML i wiedzieć, o czym ma być strona.  Oczywiście, jak we wszystkim wymagało to pewnej wiedzy - nawet gdy cały HTML składał się z nieco ponad 20 znaczników.

Z rego artykułu dowiesz się:

  • jakie były programy do projektowania stron internetowych? 

  • jak zrobić w pełni darmową stronę www bez kodowania?

  • czy wciąż należy umieć kodować, żeby stworzyć profesjonalne strony internetowe? 

  • jak dziś zrobić firmową www za pomocą darmowego kreatora stron?

Dzisiaj specyfikacja tego języka znacznie się rozwinęła, przez co też przeszła duże zmiany. Pojawiło się dużo ułatwień, ale sam zakres wymaganej wiedzy nie jest już aż tak ograniczony. Poza tym wraz z rozwojem kodu HTML zaczęło też pojawiać się wiele alternatyw. Na rynek wypuszczono programy pozwalające na tworzenie stron internetowych w zupełnie inny sposób niż ten poznany na samym początku.  Rozwój internetu oraz jego samego znaczenia w dużym stopniu przyczynił się do ciągłego tworzenia nowych i udoskonalania znanych nam już narzędzi służących kreowaniu platform www. 

 

Stwórz stronę 

Pierwszy program do tworzenia stron www


Strony internetowe jesteśmy w stanie zbudować nawet w edytorze tekstu. Wystarczy nam do tego Notatnik Windows’a lub jego odpowiednik na innej platformie. World Wide Web, to termin, który wprowadził Timothy Berners-Lee - brytyjski fizyk i programista. Sam zamysł projektu polegał na stworzeniu wielkiej organizacji danych, które spajają hiperłącza (linki). Tak właśnie powstał pierwszy edytor hipertekstu. Samo to już w pewien sposób umożliwiało tworzenie strony internetowej.

Pierwsze strony powstawały więc na podstawie dokumentacji, w której tworzeniu uczestniczył między innymi wspomniany przed chwilą T. Berners-Lee. Gdy programista znał znaczniki hipertekstowe, wpisywał je w odpowiedniej kolejności i w odpowiedni sposób. Umieszczał treści i strona www była gotowa do opublikowania jej w internecie - oczywiście jest to bardzo uproszczony opis. 

W pierwszej specyfikacji HTML było kilkadziesiąt znaczników, więc opanowanie ich raczej nie zajmowało dużo czasu. Co nie zmienia faktu, że aby dobrze się posługiwać nawet tym kodem, potrzebna nam była spora dokładność. Zwłaszcza gdy pracowało się w edytorze tekstu, który w tym czasie stawał się dla nas edytorem HTML. Nie było podkreśleń błędów, czy informacji o tym, że jakiś znacznik wymaga dodatkowych znaczników. Do tego zaliczyć możemy również standardowe literówki. Taka praca przy kodzie HTML była dosyć wymagająca już w czasach – z naszej perspektywy prostej – pierwszej wersji hipertekstu.

Dzisiaj projekty stron nie są takie proste. Znajdziemy na nich wiele elementów stylów (CSS) i innych języków (np. PHP, JavaScript). Praca w edytorze HTML, którym posługiwano się na początku, wymagałaby naprawdę dużej uwagi oraz wiedzy.

 

Tak właśnie wyglądała pierwsza publikacja w sieci. 

Dodatkowo tego przy tworzeniu stron internetowych na początku ich historii nie można też zapomnieć o obsłudze wiersza poleceń i t ręcznym wpisywaniu komend. W tych czasach na komputerach królował MS-DOS (Microsoft Disk Operating System). Thomas Berners-Lee sam korzystał z programu do tworzenia stron www  i tak naprawdę nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ skoro dzięki temu mamy możliwość zrobienia czegoś szybciej i w dodatku w łatwiejszy sposób, to warto z tego skorzystać.

Pierwsze zaawansowane edytory HTML


Kolejnym dużym skokiem, który zmienił proces tworzenia stron www, było zbudowanie bardziej zaawansowanego edytora HTML - takiego programu do tworzenia stron www, który zaznaczy nam złe fragmenty ręcznie wpisywanego przez nas kodu. 

Jak w edytorach tekstu mamy autokorektę i sprawdzanie pisowni, tak program do tworzenia stron www w HTML też ma swoje „sprawdzanie poprawnej pisowni”. Wychwyci literówki, zaznaczy złe znaki. Innymi słowy – pomoże wyczyścić kod z potencjalnych błędów. To spore ułatwienie w pracy przy budowaniu witryny internetowej.

Oczywiście pomimo rozwoju tego typu programów do tworzenia stron, wciąż wymagały one umiejętności kodowania, ponieważ nie pisały go one samodzielnie, jedynie instruowały nas w kwestii poprawności. Jeśli na projektowanej platformie chcieliśmy umieścić obrazek lub zmienić styl tekstu, to należało wiedzieć jakich znaczników trzeba użyć, aby zbudować poprawny komunikat. Mówiąc w skrócie - taki program do tworzenia stron internetowych sporo nam ułatwiał, ale dalej trzeba było znać hipertekst, jego strukturę i znaczniki.

Obsługa programu do projektowania stron internetowych


To była przez wiele lat wiedza z pogranicza tajemnej i nieznanej. Tak, było wiele podręczników i kursów. Ale dalej nie każdy mógł sobie pozwolić na to, żeby poświęcić wiele czasu na opanowanie wszystkich znaczników w nawiasach. Niektórzy po prostu tego nie ogarniali.

I to żaden wstyd. Nie każdy musi być programistą, nie każdy musi umieć kodować. Zwłaszcza że pogram do tworzenia stron internetowych jest tylko narzędziem, które pomaga w osiągnięciu celu: własnej strony www. Tak po prostu.

Taką potrzebę zauważyli sami programiści. Nawet jeśli wiedzieli, jak powstaje strona internetowa, to widzieli, że nie jest to umiejętność powszechna

Pierwsze programy do graficznego tworzenia stron


Tworzenie stron internetowych bardzo zmieniły graficzne programy do tworzenia stron www. Był to spory wstrząs na rynku. W 1995 roku pojawił się jedno z pierwszych (przez niektórych uznawane za pierwsze). Mowa tutaj o Microsoft FrontPage. Narzędzie to pozwalało na zbudowanie własnej strony internetowej bez kodowania.

Omawiając skrótowo samo znaczenie i funkcjonalność kreatorów WYSIWYG, powiedzielibyśmy, że były to programy graficzne do tworzenia stron www, które pozwalały na dowolne ułożenie elementów strony www i zbudowanie jej bez kodowania. Każdy, kto wykupił licencję, mógł samodzielnie stworzyć stronę internetową.

W tym czasie było to coś przełomowego. Jako że był to czas wdrażania nowych rozwiązań, nietrudno się domyślić, że konsekwencją tego było opracowanie jeszcze lepszych narzędzi, które przebiły sukces FrontPage. W 1998 roku pojawił się Adobe Dreamweaver. W dość szybkim czasie udało mu się, zajął pozycję lidera i opisywano go jako „prosty program do tworzenia stron www”. 

Rzecz jasna rozwiązania, jakie wprowadzano, faktycznie były prostsze, ale w stosunku do tych, które znano wcześniej. Obecne narzędzia do tworzenia stron są równie łatwe w obsłudze (jak nie łatwiejsze), a przy okazji oferują dużo więcej możliwości. Ich poziom jest jednak przynajmniej po części konsekwencją prób, jakie podejmowano w latach 90’ i początku 00’. Gdyby nie ciągłe prace i udoskonalanie programów dających opcję budowania sklepów internetowych bez kodowania, teraz najprawdopodobniej nie mielibyśmy dostępu do takich rozwiązań jak kreatory stron www

 

Problemy wczesnych graficznych kreatorów WYSIWYG

Jak zapewne można było przewidzieć, w związku z tym, że programy do tworzenia stron były nowością na rynku, pojawiło się też wiele wątpliwości i mniejszych oraz większych komplikacji w odpowiednim działaniu platform, które powstały przy ich użyciu. Przede wszystkim problemem była kompatybilność z przeglądarkami i jakość generowanego kodu.

Połączenie z internetem nie należało wtedy do najszybszych. Setki niepotrzebnych linii kodu, które były wytwarzane przez tego typu narzędzia, zatykały łącza i powodowały liczne błędy.

Konsekwencją tego była coraz bardziej zauważalna fala krytyki w stosunku do tych narzędzi. Głównie opierała się ona o trzy przed chwilą  wspomniane problemy i patrząc na to obiektywnie, należy przyznać, że była to krytyka w pełni uzasadniona. Do tego pozycjonowanie stron internetowych, które można powiedzieć, dopiero zaczynało się rozwijać i sam sposób jego “działania” nie był jeszcze na tyle rozwinięty jak teraz, nie przynosiło zbyt dobrych efektów. - szczególnie w przypadku stron powstałych w programach, a nie tych kodowanych. 

 

Umiejętność programowania wciąż jest konieczna 

Strony tworzone w programach graficznych wciąż wymagały od swojego właściciela pewnych umiejętności technicznych oraz organizacji dodatkowych, ale niezbędnych aspektów związanych z prowadzeniem i poprawnym funkcjonowaniem platformy. Należało m.in. zorganizowaćnie zawsze darmowy hosting, darmową domenę i przeprowadzać samodzielnie aktualizacje, aby utrzymać stronę w dobrym stanie - narzędzie generowało tylko kod, który w formie plików o rozszerzeniach .html i .htm wrzucało się na serwer.

Programy do tworzenia stron i aplikacji internetowych w języku HTML były już coraz bardziej  zaawansowane. Gdy było to konieczne sugerowały poprawki - odpowiednie znaczniki. Praca na nich była już znacznie lżejsza w porównaniu do notatników, w których na własną rękę trzeba było wprowadzać kod i upewnić się, że jest on prawidłowy oraz późniejszych edytorów kodu. Mimo wszystko wciąż nie była to praca na tyle kompleksowym narzędziu, aby móc sobie pozwolić na kompletny brak wiedzy z zakresu programowania i warunków prowadzenia strony.

Tworzenie witryn internetowych dalej wymagało pewnej wiedzy: o kodowaniu, języku HTML, obsłudze serwerów etc.

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 500 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony w kreatorze WebWave za darmo i bez kodowania.

CMSy - nowy standard narzędzi do tworzenia stron internetowych

 

Na początku 2001 roku pojawił się pierwszy bardzo popularny CMS. Wtedy to zaszły jeszcze większe zmiany.

 

CMS - co to

CMS, czyli content management system, to narzędzie do zarządzania treścią na stronie internetowej. Systemy CMS rozwiązania dające w praktyce użytkownikowi gotowy szkielet, w oparciu o który może powstać jego własna strona www.

Narzędzie to łączyło w sobie dwa aspekty, czyli kodowanie i edytowanie stron www w trybie graficznym. W związku z tym, że zapewniało ono całą podstawową oprawę, można było skupić się na zarządzaniu treścią. Pierwszym powszechnie uznanym (i działającym do dziś) CMS-em był Drupal. Pierwsze wydanie w 2001 roku pozwoliło wielu osobom znacznie usprawnić pracę, a tworzenie stron internetowych stało się zauważalnie prostsze.

Jednak największy krok milowy w świecie CMS-ów miał miejsce w momencie, gdy w 2003 roku na rynku zawitał WordPress. Na samym  początku był to system do zarządzania blogami (co nie zawsze oznaczało, że użytkownik-laik wiedział, jak zrobić bloga), jednak programiści wykorzystali jego potencjał i zaczęli tworzyć na nim również platformy innego typu. Po dziś dzień, w oparciu o WordPressa powstają ogromne serwisy internetowe. Szacuje się, że nawet ⅓  wszystkich stron www, została zbudowana właśnie przy użyciu tego CMSa.

Pomimo faktu, że sam WordPress ma wiele niedociągnięć i obecnie niekoniecznie nazwalibyśmy go rozwiązaniem “go to”, to jednak nie ma co ukrywać, w tamtym czasie rozwiązanie, jakie zaproponował, zdecydowanie przyczyniło się do całego prozwiązanie, jakie strony. Wystarczyło zainstalować go na serwerze, potem zmienić treści i strona www była gotowa. Zwłaszcza gdy ktoś potrafił kodować.

CMS-y przyśpieszyły pracę – to była i jest ich największa przewaga, dzięki której niemal każde oprogramowanie do tworzenia stron www w HTML-u nie wygląda przy nich aż tak zachęcająco. Tutaj pojawia się jednak kolejne “ale”, które zresztą i tak już sobie przed chwilą zapowiedzieliśmy. Pomimo nowych udogodnień i tak w momencie gdy chcielibyśmy wykonać bardziej rozbudowany i zaawansowany projekt www, należało przy tym kodować i nie chodzi tutaj o wprowadzenie jednolinijkowej komendy. 

Do dzisiaj ciągnie się opinia, że WordPress jest rozwiązaniem prostym i dla wszystkich. Dlatego alternatywa dla WordPressa i innych CMS-ów dosyć długo była trudna do znalezienia. Nawet w momencie gdy już się pojawiła i można było z niej skorzystać, to jednak przyzwyczajenie do znanego i w mniejszym lub większym stopniu sprawdzonego sposobu nie sprzyjało chęci przetestowania nowego rozwiązania.

Najlepszy program do tworzenia stron www


Tak jak i poprzednio, graficzne programy do tworzenia stron www miały dalej swoje wady. Niejednokrotnie generowały kod z błędami. Do tego były “przywiązane” do konkretnego systemu operacyjnego (i konkretnego komputera), przez co praca nad edycją strony www była możliwa tylko i wyłącznie przy użyciu tylko jednego urządzenia. Nie była “mobilna”.

Edytory tekstowe HTML, które były pierwszy rozwiązaniem jakkolwiek ułatwiającym pracę,  wciąż pozostawały narzędziami dla specjalistów, którym zależy na doskonałym wykrojeniu kodu HTML i jego najlepszej optymalizacji.

Ówcześnie najprostszy, dobry program do tworzenia stron www wcale nie był taki prosty. Użytkownikowi, który potrzebował strony www, a nie znał się na kodowaniu, pozostawało tylko jedno - zlecenie wykonania projektu profesjonaliście. 

Mniej więcej w tym czasie zaczęły się pojawiać pierwsze narzędzia, które pozwalały na zrobienie strony www w przeglądarce. W dużej mierze dzięki rozwojowi skryptów i technologii Flash.

Na początku lat 2000. pojawiały się nowe aplikacje SaaS-owe, czyli takie, które działają w przeglądarce, a do tego nie wymagają zakupu licencji, ale działają w modelu subskrypcyjnym. Wprowadziło to tym samym ciekawą nowość na rynku. Użytkownik otrzymywał w pełni funkcjonalny program do tworzenia stron www, którego nie musiał instalować na swoim urządzeniu.

Taki układ dawał sporo możliwości: znikały konflikty sprzętowe, minimalne wymagania i uwiązanie do jednego urządzenia, na którego dysku jest zainstalowany program, za który już zapłacono.

Doprowadziło to do tego, że programy działające w przeglądarkach (i chmurze) pozwalały na mobilność: nie trzeba było zapisywać plików ani wozić ze sobą komputera. Wszystko było dostępne po zalogowaniu, z dowolnego miejsca na świecie.

Oczywiście, prawie tak jak wszystko, takie narzędzia miały swoje ograniczenia. Na początku były one faktycznie spore i rzadko kiedy miały porównywalne możliwości do klasycznych programów na dysku, ale to szybko zaczęło się zmieniać.

Rewolucja SaaS'ów - strony w chmurze


Program do tworzenia stron www w chmurze szybko okazały się godnymi konkurentami innych narzędzi. Zwłaszcza tych, które pozwalały na tworzenie strony w trybie graficznym. Tym narzędziom – w sumie jako jednym z niewielu – udało się umknąć byciu “młodszym rodzeństwem” programów to tworzenia stron internetowych na dysku.

Najprostszy program do tworzenia stron to oczywiście taki, w którym da się zrobić stronę bez kodowania. Do takiego miana niestety nie dorastały CMS-y. Chociaż w pierwszym wrażeniu, wydawały się proste, to wielu użytkowników dalej miało z nimi kłopoty.

Do wszystkiego dochodziły również oczywiście kwestie utrzymania witryny www, w co wliczamy już wspominany hosting, domenę, aktualizacje etc. Nie tylko potrafiło to zabierać wiele czasu i energii, ale też dodatkowe pieniądze, które należało w to włożyć. Zwłaszcza gdy komuś zależało na naprawdę dobrze działającej stronie www - np. firmom lub osobom, które właśnie rozwijają swoją działalność.

Dość często zdarzały się przypadki, w których to okazywało się często, że strony oparte o CMS-y wymagały dodania ręcznego kodu, albo po prostu wiedzy z zakresu ich tworzenia. W przeciwnym razie w momencie gdy pojawiały się problemy w działaniu danej platformy twórca, który opierał się tylko i wyłącznie na metodach automatycznych lub osoba, która zleciła wykonanie swojej strony osobie trzeciej, musiała albo samodzielnie znaleźć rozwiązanie (i “nauczyć się” go w praktyce), albo zwrócić się do specjalisty.  

Pomoc przy tworzeniu stron internetowych


Tu pojawia się inny temat, który ciągnie się niemal od początku tworzenia stron internetowych: wiedza i pomoc. Od początku wiadomo było, że stron będą potrzebować też osoby, które nie są doświadczonymi programistami. To było pewne. I takie osoby będą potrzebować pomocy.

Większość edytorów HTML pozwalała na dużo, ale wymagała wiedzy. Gdy coś szło nie tak, użytkownik mógł skorzystać tylko z tego, co znajdzie w internecie. I własnej wiedzy. SaaS-owy program do tworzenia stron www daje najczęściej dostęp do pomocy i obszernej bazy wiedzy. W WebWave każdy z naszych użytkowników może liczyć na świetną pomoc po polsku.
 
Szybko okazywało się, że taki prosty program do tworzenia stron www dla początkujących może już po prostu nie wystarczać. To był kolejny kłopot z SaaS-owymi kreatorami stron internetowych. Zazwyczaj pozwalają one na stworzenie strony internetowej o niewielkich rozmiarach. Wizytówka, proste portfolio i tak dalej. Zazwyczaj, ale nie zawsze.

Do tego dochodzi samo tworzenie strony internetowej. Większość kreatorów stron pozwala na o wiele więcej, jeśli chodzi o łatwość obsługi, niż CMS-y. Po prostu nie trzeba znać się na kodowaniu, żeby zbudować własną stronę internetową.

Bo kreatory stron pozwalają na jeszcze jedną rzecz: na stworzenie strony www, która nie wymaga obsługi. A to już coś.

Opieka nad stroną - obsługa, buckupy etc.


Tworzenie strony internetowej wymaga: zrobienia strony (napisania, wyboru CMS-a, szablonu itp.), znalezienia hostingu i zakupu domeny. Optymalnie – wszystko to zrobisz w jednym miejscu. Tylko dochodzą też kwestie finansowe i czasowe.

Stronę w CMS-ie trzeba regularnie aktualizować. WordPress ma nową aktualizację co kilka tygodni. Trzeba ją wprowadzić, a potem też aktualizować wtyczki i szablon. Oczywiście przed każdą aktualizacją wypada zrobić backup, ponieważ w momencie gdy mamy na stronie pięć/sześć wtyczek, szablon i aktualizujemy jej "silnik", to zawsze coś może pójść nie tak.

Przez to co kilka tygodni trzeba spędzić trochę czasu na utrzymaniu strony internetowej. Nie każdy chce tracić na to czas.

Zwłaszcza że hostingi też czasem drożeją, szablony nie mają wsparcia, a pomoc na forach dyskusyjnych o WordPressie bywa zawodna.

Dlatego dobra alternatywa dla WordPressa to program do tworzenia stron www w przeglądarce.

Darmowy kreatory stron - rozwiązanie dla każdego


Nie da się wyznaczyć jednej daty, w której to projektowanie stron zrewolucjonizowały kreatory stron. Pierwsze zalążki możemy wyróżnić już w latach 90’ kiedy to powstał Mosaic umożliwiający stworzenie prostej witryny bez umiejętności kodowania (w 97’ przestał istnieć). Kolejnym przykładem będzie tu, chociażby Adobe PageMill, czyli narzędzie WYSIWYG (what you see is what you get).

Na początku jednak ta forma tworzenia stron nie przyjęła się na szerszą skalę, ponieważ miała wiele niedociągnięć - słabe ładowanie, złe pozycjonowanie w wyszukiwarkach, itp. Z czasem jednak narzędzia te zaczęły dorównywać możliwością, jakie mamy, posiadając umiejętność posługiwania się językami wykorzystywanymi w programowaniu.

Co ważniejsze od razu jesteśmy w stanie obserwować wizualne efekty naszej pracy, co znacznie ułatwia proces projektowy. Dzięki tej metodzie na rynku pojawiły się coraz to estetyczniejsze strony www, ponieważ za tworzenie web designu "zabrali się" też Ci, którzy mieli dobry zmysł estetyczny, ale nie mogli go wykorzystać z powodu braku umiejętności kodowania.

Co do samego rozwoju internetu i kreatorów stron odpowiedź jest prosta. W kreatorze działającym na zasadzie przeciągnij i upuść, każdy jest w stanie wykonać swoją stronę i opublikować w sieci, a więc tym samym poszerzamy przestrzeń wirtualną.

Darmowe narzędzie do tworzenia stron internetowych - kreator stron www WebWave 

WebWave to aplikacja służąca do tworzenia i edycji stron internetowych, która posiada wbudowane narzędzie do optymalizacji SEO. Aplikacja nie wymaga od użytkownika znajomości kodowania czy poważnych zasad UX i UI. 

Każdy jest w stanie wykonać stronę, korzystając z darmowych, w pełni edytowalnych, gotowych szablonów stron internetowych, gotowych elementów lub od początku do końca samodzielnie. Kreator umożliwia tworzenie stron www o różnych formach: prostych wizytówek, portfolio, bloga, sklepu etc. 

Tworzenie interaktywnej witryny www dla biznesu czy prostej strony i rozbudowanie jej za jakiś czas  - żadna z tych opcji nie jest problemem. Oczywiście chcąc zadbać o pozycjonowanie strony w wyszukiwarce, warto znać zasady z tym związane. Do tego też przygotowaliśmy specjalny poradnik.

Warto też dodać, że kod naszego kreatora stron jest optymalizowany w locie – bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji.

Z narzędzia korzystać możemy w języku polskim, angielskim i rumuńskim. W każdym miejscu na świecie - wystarczy dostęp do przeglądarki i internet

.

Programy do tworzenia stron www - podsumowanie 


Tworzenie witryn internetowych i używane do tego programy (od edytora tekstu do kreatorów stron) przeszły długą drogę, którą można wręcz nazwać ewolucją. Początki nie były najłatwiejsze, chociaż co nowe rozwiązanie, wszystko stawało się krok po kroku coraz łatwiejsze.

Nie obyło się jednak bez komplikacji narzędzia, które miały usprawnić i rozpowszechnić projektowanie platform www miały swoje niedociągnięcia, które sprawiały, że w ostatecznym rozrachunku samodzielnie kodowana strona lub zlecenie jej wykonania programiście, wciąż wydawało się lepszym rozwiązaniem.

Ciągłe próby udoskonalenia w programach i ich nowe, lepsze alternatywy takie jak najpierw CMS, a później SaaS (w tym kreatory) sprawiły, że teraz każdy  może wykonać własny projekt samodzielnie - bez potrzeby kodowania, a rezultaty, jakie otrzymamy (przy odpowiednio dobranym narzędziu), będą równie dobre, a nawet lepsze.

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 500 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony w kreatorze WebWave za darmo i bez kodowania.

Interesuje Cię temat jak zrobić stronę internetową?Koniecznie przeczytaj też te teksty:

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: