Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 07 listopada 2022

Jak napisać dobry brief strony internetowej

Posiadając już podstawową wiedzę, na temat  zlecania strony internetowej, następnym etapem powinno być zapoznanie się z pojęciem, jakim jest brief. Co to jest? Jak go stworzyć? Dlaczego warto go zrobić?

To niektóre z pytań, na które sobie odpowiemy. Warto poświęcić na to trochę czasu. Dobrze napisany brief umożliwia osobie, której zleciliśmy projekt zapoznanie się z naszą wizją. Dzięki temu praca jest szybsza, łatwiej ją planować i wymaga mniej poprawek.

 

Czym jest brief?

 

Jeśli mielibyśmy przenieść definicje briefu na zagadnienie związane z tworzeniem stron internetowych, to określałaby ona dokument, zawierający zestaw informacji, które będą kluczowe w procesie tworzenia witryny www. Brief można też nazwać spisem naszych oczekiwań wobec mającej powstać strony. 

Przedstawiamy go następnie web developerowi, czyli osobie, która wykona dla nas zlecenie. Jego stworzenie to pierwszy etap pracy nad witryną. 

 

W jakiej formie powinien być przygotowany dobry brief?

 

Web designerzy mają różne preferencje do systemu swojej pracy i uzyskania szczegółów na temat oczekiwań od klienta. W komunikacji kluczem jest jednak język. Powinien on być prosty i konkretny, tak aby każdy mógł go zrozumieć- strona zlecająca i wykonująca (nawet jeśli nie mają pojęcia o kampaniach reklamowych czy marketingu). 

Część zleceniobiorców wysyła swoim klientom gotowy szablon, który trzeba jedynie wypełnić. To znacznie ułatwia pracę. Inni twórcy stron dają zleceniodawcy większą elastyczność w tym zakresie. Dzięki temu możemy zawrzeć więcej szczegółowych informacji na temat swojego planu strony. Osoba niemająca zupełnej styczności z takim zadaniem może poczuć się zagubiona, i na początku nie wiedzieć co dokładnie zamieścić w takim briefie. Warto więc poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ogólnymi zasadami wykonywania briefu strony internetowej, a następnie na jego realizacje. Nie będzie to stratą czasu, ponieważ raz wykonany brief możemy wysyłać do wielu firm i freelancerów zajmujących się projektowaniem witryn www. My dostaniemy szczegółową informację zwrotną, a web designerzy będą wiedzieli, nad czym pracują.

 

Do bazowego układu briefu zaliczamy następujące pola. Oczywiście są one przykładowe, więc nie zawsze będą wyglądały podobnie. 

 1. Informacje na temat marki osobistej/firmy
 2. Nazwa firmy/marki osobistej
 3. Dane kontaktowe (z zaznaczeniem kim jest, czym zajmuje się dana osoba)
 4. Wartości, wizja, USP + dodatkowe informacje, które również chcemy zawrzeć, ale które mogą być istotne dla projektu 
 5. Jaki typ strony nas interesuje 
 6. Ogólne informacje o projekcie
  • czy to nasza pierwsza strona (czy tworzymy wszystko od początku) czy chcemy przeprowadzić redesign witryny lub cały rebranding marki 

  • jakie są nasze ogólne oczekiwania względem strony: o co chcemy zadbać, a czego unikać

  • w przypadku zlecenia uwzględniającego dodatkowe treści tekstowe i graficzne warto podkreślić również sposób/styl komunikacji 

 7. Co ma znaleźć się na stronie 
  • przykładowo: jeśli chcemy sprzedawać produkty, to będziemy potrzebowali sklepu

 8. Funkcjonalności strony 
  • co z pewnością powinna posiadać strona 

 9. Określenie celu projektu 
  • co chcemy osiągnąć dzięki stronie i/lub dlaczego chcemy zmienić obecną na nową 

 10. Wyszczególnienie docelowej grupy odbiorców
  1. wiek, płeć, przekonania, wartości, miejsce zamieszkania, styl/styl życia, zainteresowania

 11. Przedstawienie konkurencji
 12. Wymagania - czego wymagamy od projektu strony
 13. Etapy projektu - harmonogram
  • zakończenie poszczególnych etapów możemy wykorzystać do konsultacji projektu 

 14. Budżet całkowity - konkretna kwota maksymalna lub widełki 
  • możemy spotkać się z wyszczególnieniem budżetu, czyli określeniem, na jakie elementy związane ze stroną ile mniej więcej chcemy przeznaczyć.

 15. Dodatkowe informacje
  • np. czy bierzemy pod uwagę również dopięcie formalności związanych z hostingiem, domeną, zabezpieczeniami, certyfikatem SSL etc.  oraz późniejszym utrzymaniem. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak napisać dobry brief?

Nie ma rzeczy idealnych. To samo tyczy się wzoru pisania briefu. Istnieje jednak kilka podstawowych aspektów świadczących o tym, że brief został sporządzony w prawidłowy sposób.  

 

Krótkie rady na początek

Przede wszystkim należy podać podstawowe dane swoje lub firmy

 • imię i nazwisko/nazwę

 • adres

 • zakres działalności

Oczywiście to nie wszystko. 

Warto też, chociaż krótko opisać  historię organizacji, firmy, marki etc….Można przedstawić jej misję, zespół, oferowane produkty lub usługi. Szczegóły zależą od działalności i charakteru docelowej strony, która ma powstać. 

Wszystkie te pojedyncze elementy zamieszczone w briefie pozwolą zleceniobiorcy na zrozumienie specyfiki witryny www.

 

Brand book

Jeśli działamy na rynku już od jakiegoś czasu i postanowiliśmy stworzyć stronę internetową, to z pewnością należy przekazać w briefie informacje co do brand booka, który jest jednym z kluczowych identyfikacji marki. Strona nie powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, w którym nie współgrałaby z całą resztą. To samo będzie się tyczyć przypadku zmiany logo i całej stylistyki firmy- Zmienić powinna się też strona. Dzięki czemu wszystko pozostanie spójne. 

Jeśli uzupełniając brief pominiemy te dane możemy otrzymać projekt zupełnie nie pasujący do ustalonej kolorystyki i stylu. Spójność jest tu ważniejsza od bycia kreatywnym.  Przykładowo- W księdze znaku opieramy się o kolory pastelowe, w zimnych tonach, a od web designera otrzymujemy projekt z jaskrawymi barwami. Oczywiście można to poprawić, ale nie zmienia to faktu, że narażamy zarówno siebie, jak i osobę, której przekazaliśmy zadanie, na stratę czasu. 

 

Odbiorcy, czyli grupa docelowa

Zakładając platformę www, zazwyczaj nie robimy tego, tylko i wyłącznie dla siebie. Wręcz przeciwnie często ma ona służyć przede wszystkim naszym odbiorcom lub poszerzaniu ich grona. Tworząc brief strony internetowej, należy sprecyzować, dla kogo ona powstaje- jaka jest nasza grupa docelowa. Mając własną działalność, powinniśmy znać swoich odbiorców- klientów albo chociaż wiedzieć jak to zbadać. Podstawy tej wiedzy należy przekazać osobie odpowiedzialnej za projekt naszej strony internetowej i opisać jej dokładnie do kogo kierujemy swój komunikat. Będzie to nie tylko pomocne w projektowaniu nawigacji na stronie, ale też i designu. 

 

Cel strony

Spisując swoje oczekiwania, w postaci briefu do strony internetowej musimy odpowiedzieć sobie na teoretycznie proste, ale bardzo ważne pytanie- “Czego oczekuję od mojej strony?”. Małe firmy, takie jak restauracje, warsztaty samochodowe czy salony fryzjerskie budują proste strony z prezentacją oferty. W takich przypadkach będziemy potrzebować jedynie prostej wizytówki.  Z kolei jeśli mówimy o większych organizacjach czy specjalistycznych przedsiębiorstwach, projekt witryny internetowej będzie znacznie bardziej rozbudowany. Najprawdopodobniej zawrze się w nim wiele podstron. Sam sklep internetowy jest na to dobrym przykładem. W końcu, żeby móc zaprezentować szeroki wachlarz możliwości, jakie daje nasza oferta, trzeba stworzyć zakładkę dla każdego z produktów.

 

USP w strategii marketingowej

Unique Selling Proposition, czyli to, co wyróżnia nas na tle konkurencji. Jest to bardzo ważny krok, który w przyszłości może zostać wykorzystany w wielu formach- do ustalenia całej strategii marketingowej, reklamy,  tworzenia identyfikacji marki, zdefiniowania grupy docelowej i…projektowania strony internetowej. Pozwala twórcy witryny na proste ustalenie i jasne przekazanie komunikatu.

Wskazówka: USP może się znaleźć w krótkim opisie strony internetowej, czyli w meta description. 

 
 

Konkurencja

Warto opisać krótko firmy, które działają w tej samej branży. Zaznaczyć ich mocne i słabe. Można ponownie wykorzystać przed chwilą wspomniane USP, porównując naszą działalność z resztą

Warto zaczerpnąć z rozwiązań konkurencji w kwestii strony-do inspiracji. Oczywiście nie należy upodabniać się w zupełności do żadnej konkretnej pozycji. Chodzi raczej o dodatkowe zasugerowanie charakteru, jaki ma mieć witryna www. Warto też wziąć pod uwagę przeciwną stronę. Jakie elementy w zupełności nam nie odpowiadają i nie chcemy, aby pojawiły się na naszej stronie. Takie informacje zamieszczone w briefie będą bardzo pomocne tworzeniu przez web designera dokładnego projektu.

 

Oczekiwania względem wyglądu

Jeśli znamy już witryny konkurencji, mamy świadomość, jak one wyglądają i które ich elementy nam się podobają, a które z kolei nie za bardzo. Teraz warto przejść do następnego kroku. Czy chcemy aby miała ona podobną stylistykę, czy wręcz przeciwnie- zupełnie inną, wyróżniającą się spośród reszty? Jeśli tak to, jaką dokładnie?

Ilość szczegółów zamieszczonych w briefie do strony internetowej będzie zależeć w dużej mierze od tego czy mamy już niemalże gotowe wyobrażenie na jej temat, czy raczej dokładny wygląd wizualny chcemy powierzyć specjalistom od web designu. 

Warto jednak zasugerować kilka przykładów. Pomocne może być również zawarcie w briefie naszych oczekiwań co do charakteru strony pod względem stylistycznym

 • zdjęcia/ilustracje

 • tonacja kolorystyczna

 • ogólny odbiór

  • profesjonalny

  • godny zaufania

  • nowoczesny

  • przyjazny

 


 

Dobrze napisany brief umożliwia osobie, której zleciliśmy projekt zapoznanie się z naszą wizją

 


 

Aspekty techniczne- funkcjonalności

Ten punkt jest bardzo ważny w tworzeniu briefu. Jak z resztą każdy inny. Dlaczego? Istnieje wiele typów stron internetowych- landing page, platforma blogowa, witryna firmowa, czy też sklep.

Każda z nich będzie wymagała innego zachowania, podejścia do projektu i znajdujących się finalnie na stronie treści. Musimy wiec zastanowić się, które funkcjonalności- oczywiście oprócz tych podstawowych, powinna mieć witryna, którą chcemy ostatecznie otrzymać. Czy chcemy umożliwić użytkownikom logowanie, stworzyć wcześniej wspomniany sklep internetowy lub połączyć witrynę z zewnętrznymi serwisami? Jeśli tak, to koniecznie powinniśmy umieść to w briefie.

Do aspektów funkcjonalnych, technicznych zaliczamy:

 

 

Treści i nawigacja idealnego briefu

 

Kiedy już wiemy, jaka dokładnie strona nas interesuje, dużo łatwiej zamieścić w briefie wytyczne, co do menu, konkretnych sekcji i zakładek. Czy chcąc prowadzić blog, chcemy, aby był on podzielony na kategorie, zawierał wyróżnik najnowszych lub polecanych artykułów?

Może kluczowym punktem jest dla nas kontakt z użytkownikiem? Warto wtedy zasugerować w briefie wstawienie formularza lub sekcji z komentarzami. 

 

Terminy (dla siebie i dla agencji)

Na początku współpracy konieczne jest ustalenie przewidywanego deadline’u projektu. Można również dodatkowo określić terminy zakończenia poszczególnych etapów. 

Wpisanie się w ramy czasowe pomoże zorganizować pracę zarówno po stronie twórcy web designu, jak i zleceniodawcy

 

Budżet

Koszt strony internetowej zależy od wielu czynników. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej oryginalny i skomplikowany projekt, tym drożej. Musimy się więc zastanowić czy zależy nam na tym, żeby stworzyć wyróżniający się projekt, czy może zyskać stronę niższym kosztem. Co ciekawe, często prostsze witryny www okazują się skuteczniejsze. Budżet powinniśmy zaplanować jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Dzięki temu będziemy mieli świadomość, na co możemy sobie pozwolić-tyczy się to również zleceniobiorcy. Zawierając, w sporządzonym briefie informacje na temat budżetu, unikniemy projektów, które byłyby zbyt kosztowne. 

 

Prowadzenie strony

Stworzenie strony www to dopiero początek pracy. Do następnych kroków, jakie trzeba wykonać, należy m.in. wykupienie domeny- naszego unikalnego adresu strony (np. z nazwą marki) i znalezienie odpowiedniego hostingu, czyli miejsca na serwerze. 

Warto jeszcze podczas procesu tworzenia witryny www ustalić, jakie zmiany będziemy wprowadzać samodzielnie, a co będzie musiał zrobić developer. Dzięki ustawieniu odpowiednich dostępów do panelu CMS zyskujemy możliwość dodawania artykułów blogowych, zdjęć, czy np. opisów produktów.- w zależności od potrzeb i contentu strony.

 

Czy brief jest konieczny?

 

Owszem. Brief jest niezwykle istotną kwestią, jeśli chodzi o stworzenie strony internetowej czy też o marketing. W ten sposób można zaplanować dokładną koncepcję i nie iść po omacku. Tworząc plan od A do Z zdecydowanie będzie łatwiej dojść do wyznaczonego punktu. 

 

Jak napisać brief – podsumowanie

Stworzenie dobrego briefu to podstawa pracy nad stroną internetową. Pozwoli on na płynną współpracę z web designerem, któremu zleciliśmy wykonanie naszej platformy www. Oczywiście projekt witryny możemy wykonać również samodzielnie, zwłaszcza jeśli strona ma być prosta…ale oczywiście wykonania bardziej skomplikowanej również możemy się podjąć. Pomocny w tym będzie kreator stron www WebWave. Znajdziemy tam nie tylko kilkadziesiąt szablonów podzielonych na kategorie tematyczne, ale też możemy w prosty sposób zaprojektować witrynę od zera. Na dodatek samo narzędzie przypomina słynne programy graficzne Adobe. Kliknij w przycisk poniżej i poznaj Webwave.

 

Autor: Kaja Rowicka i Jan Chmielowski

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 3 października 2021

13 listopada 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: