Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

jak napisać dobry brief

Jak stworzyć dobry brief strony internetowej

13 listopada 2019

 

W ostatnim wpisie poruszyliśmy temat zlecania strony internetowej. Dzisiaj skupimy się na tym, jak stworzyć jej brief. Warto poświęcić na to trochę czasu. Dobrze napisany brief umożliwia osobie, której zleciliśmy projekt zapoznanie się z naszą wizją. Dzięki temu praca jest szybsza i wymaga mniej poprawek.

Brief strony www to krótki spis naszych oczekiwań wobec strony. Przedstawiamy go web developerowi, czyli osobie, która wykona dla nas zlecenie. Jego stworzenie to pierwszy etap pracy nad witryną.

jak napisać brief

 

Co powinno znaleźć się w briefie strony www?

Idealny wzór briefu stron www nie istnieje. Web developerzy mają różne preferencje. Część zleceniobiorców wysyła swoim klientom gotowy szablon, który musimy tylko wypełnić. To znacznie ułatwia pracę. Inni twórcy stron dają zleceniodawcy większą elastyczność w tym zakresie. Niezależnie od tego, czy pracujemy na gotowym wzorze, czy tworzymy dokument od podstaw, powinniśmy w nim zawrzeć pewne stałe elementy.

 

Informacje na temat Twojej firmy

Przede wszystkim podaj podstawowe dane swojej firmy - nazwę, adres i zakres działalności. To jednak nie wszystko. Opisz krótko historię organizacji, jej misję, zespół, oferowane produkty lub usługi. Pozwoli to zleceniobiorcy na zrozumienie specyfiki Twojego biznesu.

Odbiorcy

Chodzi tu o Twoją grupę docelową. Z pewnością doskonale znasz swoich klientów. Pozwól, by web developer także czegoś się o nich dowiedział. Opisz mu dokładnie do kogo kierujesz swój komunikat. 

Cel strony

Odpowiedz na pytanie “czego oczekuję od mojej strony”. W niektórych przypadkach będziesz potrzebować jedynie prostej wizytówki. Małe firmy, takie jak restauracje, warsztaty samochodowe czy salony fryzjerskie budują proste strony z prezentacją oferty. W przypadku większych organizacji czy bardziej specjalistycznych przedsiębiorstw potrzebny będzie bardziej rozbudowany projekt zawierający wiele podstron. Jeśli chcesz sprzedawać online, potrzebujesz sklepu internetowego.

 

Dołącz do 190 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

USP

Unique Selling Proposition, czyli to, co wyróżnia Cię na tle konkurencji. To podstawowy element całej strategii marketingowej, a więc i Twojej strony. Pozwoli twórcy witryna jasne określenie komunikatu.

Konkurencja

Opisz krótko firmy, które działają w Twojej niszy. Czy znajdziesz strony, którymi warto się zainspirować? A może znasz negatywne przykłady, które pomogą określić na jakie błędy ma zwrócić uwagę web developer? 

Oczekiwania względem wyglądu

Jeśli znasz już witryny konkurencji, masz świadomość, jak one wyglądają. Zastanów się, co Ci się w nich podoba. Pomyśl o elementach, które chciałbyś umieścić na swojej stronie. Może to być przejrzyste menu, rodzaj treści, ciekawa animacja itp.

Aspekty techniczne

Zastanów się nad tym, jakie funkcjonalności powinna mieć strona. Czy chcesz umożliwić użytkownikom logowanie, stworzyć sklep internetowy lub połączyć witrynę z zewnętrznymi serwisami? Koniecznie umieść te informacje w briefie.
 

Dobrze napisany brief umożliwia osobie, której zleciliśmy projekt zapoznanie się z naszą wizją

Treści

A konkretnie elementy witryny, takie jak blog, formularz kontaktowy, strona logowania itp. W briefie koniecznie umieść informacje, co ma znaleźć się na Twojej stronie.

Terminy

Na początku współpracy konieczne jest ustalenie przewidywanego terminu zakończenia projektu. Wpisanie się w ramy czasowe pomoże zorganizować pracę zarówno po stronie twórcy strony, jak i zleceniodawcy. 

Budżet

Koszt strony internetowej zależy od wielu czynników. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej oryginalny i skomplikowany projekt, tym drożej. Zastanów się, czy zależy Ci na tym, żeby stworzyć wyjątkowo wyróżniający się projekt, czy może na niższym koszcie. Często prostsze strony okazują się skuteczniejsze. Budżet powinieneś zaplanować jeszcze przed przystąpieniem do pracy. 

Prowadzenie strony

Stworzenie strony www to dopiero początek pracy. Musisz też wykupić domenę - unikalną nazwę i hosting - czyli miejsce na serwerze. Musisz też ustalić, jakie zmiany będziesz wprowadzać samodzielnie, a co będzie musiał zrobić developer. Możesz na przykład poprosić o możliwość dodawania artykułów blogowych czy zdjęć i opisów produktów. Służy do tego panel CMS.

 

Podsumowanie

Stworzenie dobrego briefu to podstawa pracy nad stroną www. Pozwoli on na płynną współpracę z web developerem. Czasami, zwłaszcza przy prostszych projektach, możesz też stworzyć witrynę samodzielnie. Pomoże Ci w tym kreator WebWave. Znajdziesz tam kilkadziesiąt szablonów podzielonych na kategorie tematyczne. Możesz też w prosty sposób zaprojektować witrynę od zera. Kliknij w przycisk poniżej i poznaj Webwave.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Autor: Jan Chmielowski

 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog