Autorka
Anna Pawłowska
Autorka
25.10.2024
13 minut
Zaskoczę Cię: ludzki umysł może skupić się na 7 sekund (...złotej rybki 9). A przeciętny użytkownik potrzebuje tylko pół sekundy, żeby zorientować się, czego dotyczy strona i czy jest interesująca.
Masz naprawdę niewiele czasu! Po prostu musisz zachwycić odbiorców od pierwszego wejrzenia.
Przeczytaj mój artykuł o projektowaniu i tworzeniu strony, a na pewno Ci się to uda.
Z tego artykułu dowiesz się...
Od czego zacząć projektowanie stron?
Jak wybrać układ witryny i jakich treści użyć?
Jak pracę ułatwiają dobre szablony i kreator AI?
Jak zaprojektować elementy i podstrony?
Jak zadbać o lepsze doświadczenie użytkownika?
Dołącz do WebWave, gdzie ponad 700 tysięcy użytkowników tworzy swoje niepowtarzalne strony internetowe.
Za darmo | Bez kodowania |
Zacznę trochę przewrotnie: projektowanie zacznij od wyboru odpowiedniego narzędzia. Na rynku jest kilka całkiem niezłych kreatorów stron internetowych, ale... jeśli chcesz stworzyć naprawdę unikalną witrynę i mieć wpływ na każdy detal, nie znajdziesz nic lepszego od kreatora WebWave. Serio. Możesz oczywiście sprawdzić to samodzielnie.
Ja tu chwilę poczekam...
...taak, konkurencja działa dobrze, ale WebWave to WebWave. Tylko tutaj:
dostajesz funkcję przeciągnij i upuść z dokładnością do 1 px oraz prowadnice, które pomogą Ci ustawić elementy równo względem siebie;
nie ograniczają Cię ramki, tabelki, czy cokolwiek innego;
interfejs jest inspirowany programami graficznymi, co przekłada się na przejrzyste pole robocze, uporządkowany panel ustawień, panel warstw i wygodne dodawanie elementów;
wygodnie dostosujesz kolory na stronie;
automatyczne dopasujesz stronę do ekranów różnej wielkości z możliwością optymalizacji;
masz mnóstwo ciekawych interakcji, np. zaczepienie elementów podczas scrollowania strony czy efekty po najechaniu;
łatwo wprowadzisz angażujące animacje, tj. parallax, ken burns czy slidery.
Oczywiście jest tego dużo więcej, ale znajdzie się na to miejsce w dalszej części artykułu.
Przekonałam? Wspaniale! To skoro jesteśmy już po ustaleniu najważniejszych faktów, czas przejść do działania. Zaprojektuj zachwycającą stronę internetową w 7 krokach!
Kreator WebWave jest świetnym narzędziem dla grafików ze względu na jego intuicyjność. Nie wymaga znajomości kodowania, dzięki czemu korzystanie z niego jest łatwe i przyjemne. Zapewnia możliwość dodawania mikroanimacji - znowu bez konieczności posiadania wiedzy w tym temacie - projektowane strony są dynamiczne i atrakcyjne wizualnie.
Martyna Kania, graphic i web designerka
Wnioski
Projektowanie strony internetowej zacznij od wyboru odpowiedniego narzędzia.
Zastanów się, co chcesz osiągnąć przez własną stronę internetową. To jak wybór środka komunikacji w prawdziwym życiu. Chcąc dotrzeć do Australii, zapewne wybierzesz samolot. Ale już do Sieradza lepiej sprawdzi się samochód, a do centrum Twojego miasta w godzinach szczytu – hulajnoga elektryczna. Rozumiesz, co mam na myśli? To prawda, że jedne środki lokomocji są bardziej uniwersalne od innych. Ale po to mamy ich tak duży wybór, by dostosować je do własnych, aktualnych potrzeb.
Podobnie jest z własną witryną. Niby możesz ją oprzeć na szablonie: Strona Główna/O mnie/ Oferta/ Kontakt. Nawet nie będzie w tym nic złego. Ale jeśli nieco lepiej wybierzesz podstrony i ich funkcje, szybciej dotrzesz do celu. A czy nie o to właśnie chodzi?
Przygotowałam dla Ciebie ściągę, jak to właściwie rozegrać.
Wybierz podstrony w zależności od obranego celu
A jak już wybierzesz cel dla strony, to jeszcze Ci przypomnę, że możesz ją rozegrać na różne sposoby. Na przykład jako:
scrolling-page,
tradycyjną stronę internetową z podstronami,
Chcesz poczytać więcej o ustalaniu celu? Zajrzyj do naszego wpisu – cel strony www!
Na potrzeby tego wpisu umówmy się, że chcę stworzyć stronę internetową dla fotografa. Będę potrzebowała przede wszystkim dobrego portfolio oraz cennika. W naszej tabelce będzie się to mieścić pod kategorią "strona internetowa dla firmy", a w typie strony zdecydują na tradycyjną stronę z kilkoma podstronami.
A jak to będzie wyglądać u Ciebie? Jeśli udało Ci się już na coś zdecydować, to ruszaj ze mną dalej!
Wnioski
Określ cel swojej strony, a będzie Ci łatwiej wybrać jej układ, funkcjonalności i inne elementy
Grupa docelowa, klienci, obserwatorzy. Im więcej o nich wiesz, tym łatwiej będzie Ci do nich trafić. Jestem przekonana, że masz już spory zasób informacji, ale na tym etapie warto je sobie uporządkować. Weź coś do pisania i odpowiedz na poniższe pytania.
W jakim (najczęściej) wieku są moi odbiorcy? Gdzie mieszkają, jakie mają zainteresowania i jakiej są płci?
Co wiem o ich potrzebach, problemach i motywacjach (które może zaspokoić moja strona, produkt lub usługa)?
Jakie witryny najlepiej przypadną im do gustu i ich zaangażują?
W przypadku dwóch pierwszych pytań warto zrobić burzę mózgów w zespole, przyjrzeć się swoim realnym klientom, poszukać ich na tematycznych forach internetowych lub wspomóc się ChatemGPT.
Natomiast przy szukaniu odpowiedzi na trzecie pytanie, zrób dokładną analizę konkurencji. Wejdź na jej strony i zanotuj sobie: jakim językiem zwracają się do użytkowników, jakich używają fontów, barw i grafik? Będzie to dla Ciebie świetną podpowiedzią przy tworzeniu strony dla Twojej firmy!
Żeby lepiej sobie to wyobrazić, wrócę do przykładu strony internetowej dla fotografa. Powiedzmy, że rozwijam biznes w Rzeszowie i chcę się skupić na fotografii rodzinnej. Swój przekaz będę kierować raczej do kobiet w wieku od 20 do 50 lat. Ich potrzebą jest otrzymanie pamiątki z ważnych momentów. Będzie im też zależeć na wprowadzeniu przyjacielskiej atmosfery, dzięki której nawet najmłodsi wyjdą na zdjęciach swobodnie. Pewną rolę będzie może odrywać przystępna cena oraz opinie innych moich klientów.
Sprawdzę teraz, jak zrobili to moi konkurenci:
Podobieństwa można zauważyć od razu: przeważają pastelowe barwy, a najważniejsze na stronie są fotografie (pokazują klientowi, jakiego efektu może się spodziewać). W witrynie nr 3 pod zdjęciem głównym przedstawiono cennik i myślę, że to dobry krok w stronę użytkownika – nie musi szukać tych skądinąd najważniejszych informacji w zakładkach. Z kolei firma nr 2 postawiła na ujmujący dłuższy tekst zachęcający do skorzystania z usługi. To z kolei może dobrze zadziałać na tych mniej zdecydowanych.
Na pewno się tym zainspiruję!
Wybierz jeden z darmowych szablonów i szybko stwórz swoją stronę
Wnioski
Określ swoją grupę docelową, aby móc lepiej trafić w potrzeby użytkowników
Podejrzyj, jakim językiem i stylem operuje Twoja konkurencja
Masz już wyznaczony cel swojej strony, znasz dobrze swoją grupę docelową i wiesz, czym się inspirować. Pora wybrać najważniejsze elementy witryny i dobrze je poukładać.
Najlepiej na początku zrobić to na brudno – na kartce papieru, w programie graficznym lub już bezpośrednio w kreatorze WebWave. Miej w pamięci swój cel: użytkownik, który wejdzie na Twoją stronę po raz pierwszy, powinien szybko znaleźć, to na czym najbardziej mu zależy (jeśli uda Ci się go zanudzić lub zdezorientować, nigdy już do Ciebie nie wróci).
Użyj kolejnej ściągi, by ułatwić sobie to zadanie!
Oczywiście nadal możesz to rozegrać na kilka sposobów: jako one-pager, witrynę z wieloma podstronami lub układ oparty na siatce. Pamiętaj, że w WebWave możesz zacząć projektować od czystej kartki i każdy z elementów tworzyć samodzielnie. Możesz też skorzystać z gotowych sekcji i tylko dopasować je do swoich wyobrażeń.
Albo skorzystać z już skomponowanych szablonów…
Tworzenie stron internetowych przy pomocy gotowych szablonów
Darmowe szablony stron będą wybawieniem, jeśli akurat dopadła Cię niemoc twórcza. Opracował je nasz zespół wybitnych grafików, a ich praca napawa mnie dumą :)
Dla mojego studia fotograficznego mogłabym wybrać coś z tych kompozycji:
Jest świeżo, jest różnorodnie, jest git.
Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że każdy z tych szablonów jest w pełni edytowalny. A to oznacza, że mogę wyrzucić/podmienić/dodać każdy element. Zabawa dopiero się zaczyna!
Jednak dla tych, którzy chcieliby się wesprzeć AI, WebWave przygotował coś szczególnie mocnego...
Wykorzystaj sztuczną inteligencję do zbudowania szkieletu swojej strony, do inspiracji lub dla rozrywki. Myślę, że po prostu dobrze wiedzieć, że są takie możliwości. Nie musisz poprzestać na tym, co wygenerowało AI, ani bać się, że zastąpi ono graphic designerów. To opcja. A ja na pewno sprawdzę, co wymyśli dla mojego studia!
... i oto efekty:
Podoba mi się tutaj układ strony i paleta barw. Myślę, że wykorzystam to przy tworzeniu własnej witryny!
Zanim jeszcze zaczniesz działać, poznaj trochę teorii i dobrych praktyk. Nie martw się, nie będę Cię tu zanudzać historią designu ani kulturą antycznego Rzymu. Wystarczy, że zrozumiesz główne style w projektowaniu stron internetowych.
Oko użytkownika skanuje stronę od lewego górnego rogu, a następnie podąża zgodnie z liniami litery Z. Może tak zostać tylko w sekcji head, ale równie dobrze możesz powielać ten układ przez całą treść witryny.
Kiedy warto zastosować: dobrze się sprawdza, gdy zależy Ci na konwersji – na stronach docelowych, stronach sprzedaży, stronach głównych firm i stronach kontaktowych.
Lepiej unikać: w stronach o dużej zawartości treści.
Przykład:
Tym razem wzrok użytkownika wędruje od lewej do prawej i skanuje treść pionowo w dół, czasami wycinając środek. Z tego też powodu najlepiej nadaje się tam, gdzie odwiedzający czytają treści w sposób wybiórczy.
Kiedy warto zastosować: idealny dla stron z dużą ilością tekstu – na blogach, w serwisach informacyjnych, na bazie wiedzy.
Lepiej unikać: wszędzie tam, gdzie dominują obrazy i wizualizacje.
Przykład:
W przypadku tego układu najważniejsza jest graficzna strona projektu. Ponieważ obraz tła rozciąga się na całe okno przeglądarki, zapewnia użytkownikom natychmiastowe i wciągające wrażenia.
Kiedy warto zastosować: gdy tworzysz witrynę dla branży kreatywnej (np. budujesz portfolio dla fotografa ;))
Lepiej unikać: jeśli nie masz dostępu do wysokiej jakości obrazów i innej zawartości wizualnej; nie nadaje się też do witryn z dużą ilością tekstu.
Przykład:
Lubisz porządek? Z pewnością spodoba Ci się układ, na którym strona internetowa jest podzielona na dwie lub więcej pionowych sekcji. Ten zabieg pozwala na wizualne oddzielenie treści oraz zwiększa możliwość interakcji.
Kiedy warto zastosować: na stronie porównania produktów, do prezentacji usług czy w sekcji autora w portfolio
Lepiej unikać: nie wybieraj tego układu, jeśli nie chcesz ograniczać ilości wyświetlanych treści i poświęcać swojego czasu na optymalizację strony do ekranów różnej wielkości (zwykle trzeba tu popracować na responsywnością).
Przykład:
Układ asymetryczny będzie idealny, jeśli lubisz trochę zaszaleć z kompozycją. Różne rozmiary, pozycje czy kształty znacznie lepiej przykuwają też wzrok użytkownika. Ważne, aby nie szaleć za bardzo ;)
Kiedy warto zastosować: na głównej stronie agencji kreatywnej lub w portfolio
Lepiej unikać: gdy jesteś na bardzo niskim poziomie zaawansowania i nie masz zasobów na naukę nowych funkcji.
Przykład:
Tutaj treść ułożona jest w pojedynczej, pionowej kolumnie. Nadal wygląda to ciekawie, ale jest łatwe w zaprojektowaniu i zapewnia czyste, minimalistyczne wrażenie.
Kiedy warto zastosować: gdy zależy Ci na czytelności przekazu bądź opowiedzeniu historii – na wpisach blogowych lub stronach lądowania.
Lepiej unikać: właściwie może się sprawdzić w większości przypadków.
Przykład:
Jak sama nazwa wskazuje, układasz treści niczym w pudełku. W praktyce chodzi o to, by zorganizować na stronie osobne pola i sekcje i dość wyraźnie oddzielić je od siebie np. poprzez obramowania. Taki projekt będzie bardzo uporządkowany wizualnie, łatwo będzie też zachować ciągłość historii i odpowiednią hierarchię.
Kiedy warto zastosować: na stronach z listami produktów e-commerce, stronach zespołu w witrynie firmowej.
Lepiej unikać: Gdy treści jest za dużo – wtedy może nieco przytłoczyć swoją obszernością.
Przykład:
Last but not least, czyli układ magazynu. Naśladuje projekt i strukturę drukowanych gazet. Na stronie objawia się sporą ilością sekcji, wyróżnionym artykułom i elementom wizualnym.
Kiedy warto zastosować: gdy chcesz zbudować witrynę opartą na treści – bloga, stronę o modzie lub stylu życia.
Lepiej unikać: jeśli czujesz, że będzie Ci trudno zrównoważyć wszystkie elementy wizualne i utrzymać jasną hierarchię treści.
Przykład:
Teoria już za Tobą. Ja też nie mogę się doczekać, by sprawdzić ją w praktyce!
Tymczasem przejdę do kolejnego kroku…
Dołącz do WebWave, gdzie ponad 700 tysięcy użytkowników tworzy swoje niepowtarzalne strony internetowe.
Za darmo | Bez kodowania |
Wnioski
Niech układ witryny będzie dopasowany do tego, co chcesz przekazać!
Przypomnij sobie, jaki jest cel Twojej witryny. Właśnie od tego będzie zależeć typ i ilość treści, których będziesz potrzebować. A pisząc "treść" mam na myśli nie tylko same teksty, ale też obrazy, logo, filmy itp. W branży mówimy na to "content", ale Ty możesz to nazywać, jak chcesz ;)
Czasami może kusić Cię pójście na łatwiznę – wygenerujesz sobie jakieś opisy i hasła przy pomocy sztucznej inteligencji i wkleisz je bez żadnych poprawek. Albo umieścisz na stronie fajne zdjęcie stockowe. Nie ma w tym nic złego, jeśli zależy Ci na czasie i chcesz szybko opublikować witrynę. Ale... ten artykuł jest o projektowaniu strony. Śmiem przypuszczać, że pierwsze kroki masz już za sobą, a teraz chcesz wnieść stronę na wyższy poziom.
Skoro więc rozmawiamy jak profesjonaliści, to nie będę ukrywać przed Tobą, że najlepiej używać:
unikalnej treści wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe;
własnych zdjęć produktów;
grafik i innych elementów spójnych z projektem graficznym.
Słowem, lepiej stworzyć coś samodzielnie, nawet jeśli będzie to niedoskonałe. I jeszcze jedno: postaw na jakość, a nie na ilość! Twoja strona nie musi być zapełniona tekstem, ani nawet zdjęciami. Jeśli dobrze to rozegrasz (zostawisz więcej białej przestrzeni) możesz wręcz poprawić doświadczenie użytkownika.
Wiem, potrzebujesz teraz kolejnej ściągi, jaka treść powinna się znaleźć na Twojej stronie. Nie ma sprawy! Oto ona:
Przy okazji warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat pozycjonowania stron internetowych. A jeśli działasz na dość ograniczonym obszarze, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem o pozycjonowaniu lokalnym. Świadomie stosując zasady SEO, sprawiasz, że Twoje treści są nie tylko unikalne i atrakcyjne, ale też znajdą się wysoko w wynikach wyszukiwania.
Wnioski
W treści postaw na własną kreatywność oraz wysoką jakość (nawet kosztem ilości).
Krok 5 to już czysto kreatywne zadanie. Poczuj się niczym szalony web designer!
Zacznij od wybrania odpowiedniej kolorystyki. Niech przyświecają Ci te zasady:
Spójność – kolory powinny być spójne z kolorem Twojego logo lub brandbookiem (jeśli już taki masz);
Psychologię kolorów – każdy kolor wywołuje jakieś emocje. Dowiedz się jakie z naszego poprzedniego wpisu!
Harmonię barw – ogranicz się do trzech kolorów: podstawowego, którego użyjesz dla 60% Twojej witryny, drugorzędnego dla 30% i trzeciorzędnego dla 10% projektu;
Kontrast i czytelność – upewnij się, że teksty są widoczne, a elementy, które chcesz wyróżnić, nie zlewają się z tłem.
Niech kolory twojej marki/strony internetowej nie będą przypadkowe. Dopasuj je do profilu działalności, weź pod uwagę, kto jest Twoim klientem, zrób analizę konkurencji. Jeśli dalej nie jesteś pewna/pewien, jakie kolory wybrać, zapoznaj się z aktualnymi trendami. W tym roku w web designie wyróżniały się strony o mocnych i odważnych propozycjach kolorystycznych. Takim stronom najczęściej towarzyszyła czytelna i prosta kompozycja i starannie dobrana typografia.
Martyna Kania, graphic i web designerka
Również fonty powinny być spójne z Twoją marką. Zadbaj o to, żeby były czytelne nawet na małych ekranach. Priorytetem są także te bezpieczne dla sieci (ładują się spójnie na każdym urządzeniu).
No dobrze, ale jak wybrać te najlepsze dla Twojej strony? Nie będę Cię tu zanudzać kolejnymi wskazówkami, po prostu obejrzyj nasz filmik!
Pamiętaj, żeby na stronie używać maksymalnie 3 różnych fontów. Zachować wizualny porządek pomoże też odpowiednia hierarchia nagłówków.
Możesz korzystać z darmowych zbiorów obrazów lub bazować na własnych. Czego potrzebujesz?
Tutaj przyda się kolejna ściąga:
Wybór odpowiednich zdjęć to jedno, a ich rozmieszczenie i jakość to kolejne bardzo ważne sprawy. Upewnij się, że wszystkie są wysokiej jakości, a jednocześnie nie obciążają strony swoją wagą. Psssst... polecam Ci skorzystać z formatu WebP (o którym więcej pisaliśmy tutaj)!
Chcesz zobaczyć, jak wprowadzić wszystkie te wskazówki w systemie CMS od WebWave? Zobacz ten praktyczny 5-minutowy instruktaż!
Na koniec kilka rad ode mnie:
Idealna szerokość zdjęć na stronie mieści się między 1000 a 1500 pikseli;
Do zmniejszania rozmiaru i wagi zdjęć użyj narzędzi internetowych takich jak tinypng.com lub ezgif.com.
Do każdego obrazu dodaj opis alternatywny, dzięki czemu "zobaczą" go także roboty Google.
Projekt strony internetowej musi obejmować elementy współdzielone (pojawiające się na każdej podstronie) tj. menu, nagłówek czy stopkę. Określ główne kategorie i sekcje witryny, do których użytkownik będzie mógł się dostać z menu. Zwykle na górze strony znajduje się też logo, które może być aktywnym przyciskiem łączącym ze stroną główną.
Nawigacja może być pozioma (jak na stronie mojego portfolio fotografa) lub pionowa (pasek boczny po lewej lub prawej stronie). Jedną z rzeczy, na które musisz uważać przy jej projektowaniu, to dodanie zbyt wielu podstron. Wiem, że dla Ciebie wszystko jest ważne, ale użytkownik może poczuć się tym zdezorientowany ;)
W moim portfolio fotograficznym wyglądało to w ten sposób:
Zdecydowanie za duży i niejasny wybór! Dlatego zmieniłam moje menu:
Teraz wygląda to o wiele lepiej, a wszelkie inne potrzebne informacje, mogę zawrzeć w...
...Stopce. Często pełni ona funkcję "drugiego menu", ale zmieścisz tu dużo więcej. Obowiązkowo zawrzyj tutaj swoje dane kontaktowe (w niektórych wypadkach dobrze sprawdzi się też mapka dojazdu). Dobrą praktyką jest również umieszczenie odnośników do social mediów oraz linki do najważniejszych materiałów na Twojej stronie.
Przydałby się mały tutorial? Nie ma sprawy, już go dla Ciebie zrobiliśmy!
Projekt graficzny strony internetowej powinien zawierać trochę ruchomych elementów. Stanie się wtedy bardziej angażujący dla użytkowników, a stąd już tylko krok do lepszej konwersji. Czy darmowy kreator stron www od WebWave pozwala na takie szaleństwa?
Jak najbardziej!
Świetne wrażenie na Twoich odbiorcach może zrobić np:
Zaczepienie lub pokazywanie elementów podczas scrollowania strony,
Efekty po najechaniu,
Pokazywanie i ukrywanie elementów po kliknięciu,
Funkcja Parallax,
Efekt Ken Burns,
Slidery,
Galerie...
...i wiele innych możliwości projektowania. Zresztą, zobacz na własne oczy, jakie to proste!
Tutaj też należy Ci się ode mnie słowo przestrogi. Nie przesadź z efektami. Lepiej dodać dwa lub trzy starannie przemyślane niż kilkanaście przypadkowych. Pamiętaj o zasadzie: mniej znaczy więcej!
Wnioski
Zachwyć swoich użytkowników przemyślaną paletą kolorów, typografią, grafikami, nawigacją i animacjami!
To, jakich potrzebujesz podstron w zależności od celu strony, napisałam już u góry (wróć do akapitu o układzie stron). Pora powiedzieć nieco więcej o każdej pozycji w menu.
To najważniejsza strona w całej witrynie i pierwsza rzecz, jaką zobaczą użytkownicy. Nie może więc być inaczej – powinna być unikalna i zawierać główny przekaz. Koniecznie umieść na niej wyraźne wezwanie do działania (CTA), kierujące do zakupów, wypełnienia formularza kontaktowego lub innych kluczowych treści. Ale na stronie głównej masz możliwość umieścić wiele więcej, np. opis Twoich usług, opinie klientów lub krótką notkę biograficzną.
Powinna zawierać misję firmy, jej historię, członków zespołu i unikalną propozycję wartości. Masz szansę przedstawić się w tym miejscu od najlepszej strony i przekonać do siebie nieprzekonanych.
Zerknijmy, jak wygląda to w przypadku mojego zespołu fotografów:
Jeśli zdecydujesz się na stworzenie osobnej strony kontaktowej, udostępnij tam wszystkie informacje potrzebne dla użytkownika. Oprócz numeru firmowego niech znajdzie się tam też telefon do obsługi klienta, adres e-mail, adres pocztowy, odnośniki do mediów społecznościowych, a nawet formularz kontaktowy i mapa.
Ja postanowiłam, że niezbędne informacje znajdą się w stopce mojej strony.
Umieść tu szczegóły związane z produktem lub usługą: funkcje, specyfikacje, korzyści i cenę. Właśnie w tym miejscu przekonasz (lub nie) potencjalnych klientów do zakupu. Musisz więc zadbać o każdy szczegół!
Skrupulatnie opisaliśmy je wszystkie we wpisie: Jak ma wyglądać karta produktu w sklepie internetowym? Zachęcam Cię do uważnej lektury!
Strona bloga zwykle wyświetla listę lub siatkę najnowszych wpisów. Nie bagatelizuj ich znaczenia! Na blogu udostępnisz treści edukacyjne i marketingowe, które mają szansę przyciągnąć klientów. A używając odpowiednich fraz kluczowych, dopieścisz swoje SEO.
Z powodu błędów serwera czy złego przekierowania Twoim użytkownikom ukaże się strona "Błąd 404". Możesz pozostawić ją zwyczajną lub wykorzystać jej potencjał w pełni. Dodaj swoje logo, link do strony głównej lub żartobliwą wiadomość.
Wnioski
Do swojej witryny dodaj maksymalnie 4 podstrony, które pozwolą użytkownikom na znalezienie najważniejszych informacji.
Zanim zakończysz projektowanie strony www, zadbaj o szczegóły, które mają znaczenie dla użytkownika.
Oto lista tych, które powinny być dla Ciebie najważniejsze:
Tworzenie strony www z myślą o użytkownikach, to przede wszystkim zadbanie o jej wygląd na ekranach różnej wielkości. Upewnij się więc, że witryna wyświetla się równie dobrze na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.
Na szczęście system zarządzania treścią od WebWave umożliwia budowę responsywnej strony internetowej bez dużego wysiłku.
Biała przestrzeń, czyli pozostawianie pustego pola podczas budowy strony internetowej. I nie chodzi wyłącznie o biały kolor (nazwa jest trochę myląca...). Raczej przestrzeń do "złapania oddechu" pomiędzy obrazami i fragmentami treści. Wpływa to nie tylko na lepsze doświadczenie użytkownika, ale też na wyższą konwersję.
Skąd taki wniosek? Ano z prawa Hicka, które mówi, że im więcej wyborów mają ludzie, tym trudniej im podjąć decyzję. Dobrze to sobie zapamiętaj – lepiej stworzyć dwie lub trzy zachwycające oferty niż dziesięć skomplikowanych!
White space znacząco wpływa na czytelność strony, pozwala użytkownikowi na płynne poruszanie się po niej. Zachowaj jednak umiar aby uniknąć wrażenia pustej strony.
Martyna Kania, graphic i web designerka
Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, by utrzymać zaangażowanie odwiedzających, jest szybkie ładowanie witryny.
Postaw na wdrożenie tych rozwiązań:
optymalizację zdjęć i grafik,
wykluczenie niektórych animacji,
użycie leniwego ładowania,
ograniczenie żądań HTTP,
użycie buforowania HTTP przeglądarki,
usunięcie niepotrzebnego kodu i przekierowań,
użycie najlepszych usług hostingowych, DNS i innych.
Zaciekawiłam? Świetnie, przeczytaj o tych dobrych praktykach w moim wcześniejszym artykule!
Wnioski
Do dobrych praktyk UX należy: dostosowanie witryny do ekranów różnej wielkości, zachowanie pustej przestrzeni i dbałość o szybkie ładowanie strony.
Podsumowując, kluczowe w projektowaniu stron internetowych jest pierwsze wrażenie. Wykorzystaj tę informację: użyj narzędzia WebWave, które oferuje dużą elastyczność i precyzję w projektowaniu. Zastosuj się także do wskazówek, które przytoczyłam w poradniku.
Ciesz się niesamowitą stroną internetową zrobioną samodzielnie i bez niepotrzebnych kosztów!
Dołącz do WebWave, gdzie ponad 700 tysięcy użytkowników tworzy swoje niepowtarzalne strony internetowe.
Za darmo | Bez kodowania |
Koszt projektowania strony internetowej w WebWave zależy od wybranego planu oraz od tego, czy chcesz skorzystać z dodatkowych usług, takich jak własna domena czy hosting. WebWave oferuje możliwość tworzenia stron za darmo, a bardziej zaawansowane funkcje są dostępne w płatnych planach. Ceny wahają się od około 33 zł miesięcznie (w planie Starter) do 65 zł miesięcznie (w planie Biznes). Dzięki prostemu interfejsowi możesz samodzielnie stworzyć profesjonalną stronę, co eliminuje dodatkowe koszty związane z wynajęciem projektanta.
Zarobki za tworzenie stron internetowych zależą od doświadczenia, umiejętności oraz skali projektu. Profesjonalni freelancerzy mogą zażądać od kilkuset do kilku tysięcy złotych za stworzenie jednej strony. Używając WebWave, można przyspieszyć cały proces, co pozwala na realizację większej liczby projektów w krótszym czasie. Dla freelancerów lub agencji jest to korzystne narzędzie, ponieważ umożliwia szybkie i łatwe tworzenie stron bez potrzeby kodowania, co przekłada się na większe zarobki przy mniejszym nakładzie pracy.
WebWave to jeden z najlepszych programów do projektowania stron internetowych bez znajomości kodu. Dzięki intuicyjnemu edytorowi wizualnemu, przypominającemu pracę w programach graficznych, możesz tworzyć strony metodą "przeciągnij i upuść". Jest to idealne narzędzie zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalistów, którzy chcą zaoszczędzić czas. WebWave oferuje pełną elastyczność w projektowaniu oraz dostęp do zaawansowanych funkcji SEO, dzięki czemu możesz stworzyć w pełni funkcjonalną stronę internetową.
Nauka tworzenia stron internetowych w WebWave może być bardzo szybka, zwłaszcza dla osób, które mają już doświadczenie z edytorami wizualnymi. Dzięki prostemu interfejsowi i licznym samouczkom, podstawowe umiejętności możesz opanować w ciągu kilku dni lub tygodni, w zależności od tempa nauki. Dzięki temu, że nie musisz uczyć się kodowania, tworzenie profesjonalnej strony staje się znacznie łatwiejsze i bardziej dostępne nawet dla osób bez technicznego doświadczenia.
Jak zrobić stronę internetową za darmo?
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.