10 konkretnych rzeczy, które sprawią, że Twoja strona internetowa będzie ładna i skuteczna
Zastanów się nad tym, jaki cel ma mieć Twoja strona. Dzięki temu możesz łatwiej pokazać ludziom to, na czym Ci najbardziej zależy.
Jeśli wiesz już jaki cel ma mieć Twoja strona to nie zapomnij aby zakomunikować go wyraźnie na swojej stronie. Wezwanie do działanie powinno być proste i zrozumiałe dla każdego kto odwiedza Twoją stronę.
Strony internetowe powinny być projektowane tak, żeby użytkownik mógł znaleźć najważniejsze elementy szybko i bez szukania. Układaj elementy tak, żeby były widoczne i łatwe do znalezienia.
Za każdą stroną www stoi jakiś człowiek. Pokaż się – dzięki temu strona nabierze charakteru i przestanie być kolejnym bezosobowym miejscem w sieci. Użytkownicy chętniej korzystają z usług i wchodząc w interakcję gdy wiedzą, że po drugiej stronie łącza jest inny człowiek.
Dzisiaj mało kto wczytuje się w treść strony. Większość użytkowników przegląda treść i szuka istotnych dla siebie informacji. Zostaw na swojej stronie internetowej tylko najważniejsze elementy – użytkownicy to docenią.
Tworzenie projektu strony internetowej to proces. Najpierw coś robisz, a potem odchodzisz kilka kroków i przyglądasz się temu, co wyszło. I poprawiasz.
Pomysły na najlepsze projekty powstawały w towarzystwie wielu innych pomysłów. Pamiętaj: tworzenie strony internetowej opiera się na zasadzie prób i błędów.
Kilka przydatnych sugestii:
Najczęstszym błędem przy projektowaniu stron internetowych jest dodawanie kolejnych elementów, kiedy czujesz, że coś nie gra. To najczęściej złe rozwiązanie. Jeśli projekt nie wygląda dobrze, postaraj się usunąć któryś z jego elementów –zamiast dodawać kolejne.
Pomyśl – większość stron opiera się na dużych ilościach tekstu. Czcionka (font) jest bardzo istotna, również w internecie.
Czasem, przy projektowaniu strony internetowej, pojawia się duży kłopot, który okazuje się czymś o wiele mniej poważnym. To jedna mała rzecz, która sprawia, że projekt Ci się nie podoba. Jeśli coś Ci przeszkadza – postaraj się to zmienić. Czasem drobne zmiany mogą zmienić kiepski projekt w coś niesamowitego.
Dobrze wyrównany tekst zapewni Twojej stronie strukturę i przejrzystość. Unikaj wyrównania tekstu do obu stron ekranu – najlepiej sprawdzi się tekst wyrównany do lewej.
Najważniejsze elementy tekstu będą lepiej widoczne na środku.
Przykład dobrze rozłożonego tekstu z myślą o przestrzeni
Ozdobniki i ornamenty prawie zawsze sprawiają kłopoty. Nie dodawaj takich elementów tylko dlatego, że strona będzie wyglądała lepiej. Nie, nie będzie. Pamiętaj, że każdy element na stronie internetowej ma spełniać konkretną funkcję i odpowiadać na potrzeby użytkownika.
Dobry web design strony to spójny projekt. Każda z podstron powinna nawiązywać do reszty. Używaj tych samych kolorów, elementów i układu na wszystkich podstronach.
Stopniowe zmiany projektu strony są lepsze niż nagła przebudowa. Dzięki stopniowym zmianom użytkownikom łatwiej będzie zorientować się w strukturze strony. Pamiętaj: dobry projekt ewoluuje.
Przykład ewolucji strony głównej WebWave na przestrzeni 5 lat
Ludzie nie czytają tekstu na stronie. Oni skanują go wzrokiem. Upewnij się, że Twoja strona internetowa sprawdza się podczas takiego przeglądania: najważniejsze słowa są pogrubione, a tekst jest logicznie podzielony. Bardzo dobrze sprawdza się umieszczanie każdego wątku w nowym akapicie.
Użytkownicy nie mogą skorzystać z czegoś, czego nie mogą znaleźć. Najważniejsze elementy strony internetowej powinny być jasno pokazane. Nigdy nie zmuszaj użytkownika do szukania najważniejszych elementów strony.
Zdjęcia najlepiej wyglądają w poziomych galeriach i lightoboxach. Nie muszą być zjawiskowe – muszą uzupełniać resztę elementów strony i wnosić coś nowego.
Zachowaj spójność kolorystyki strony. Nie próbuj tworzyć palety barw na nowo, bo to może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dobierz kolory, które pasują do siebie i nie odciągają uwagi użytkowników od treści Twojej strony internetowej.
Jeśli nie masz do tego głowy możesz skorzystać z gotowych palet kolorów.
Ikona żarówki jest dosyć często używana na stronach internetowych, jednak… co ona właściwie znaczy? Skontaktuj się z nami, Inspiracje? To może być niejasne dla użytkownika. Pamiętaj o tym. Ikony są bardzo przydatne na stronie, ale muszą być jednoznaczne. Aby doprecyzować znaczenie ikony można ją po prostu podpisać.
Dobrze użyty kontrast jest podstawą dobrego projektu. To też dzięki niemu strona jest ciekawa. Najprostszym przykładem kontrastu jest ten między jasnymi i ciemnymi barwami.
Wykorzystanie kontrastu na stronie apple.com
Teksty, które zlewają się z tłem trudno czytać. Chociaż to bardzo kuszące rozwiązanie, to użytkownikom może nie przypaść do gustu. Dodatkowo taki tekst wygląda jak błąd na stronie. Dobry projekt strony internetowej nigdy nie powinien używać fragmentów tekstu o niskim kontraście.
Wyjątkiem są sytuacje, w których tekst zlewa się z tłem po to, żeby wyeksponować inne elementy strony – linki, przyciski, wezwania do działania.
Źródło: https://www.nngroup.com/articles/low-contrast/
Przestrzeń między elementami jest bardzo ważna. Dzięki niej użytkownicy łatwiej zauważą to, co jest ważne, a sama strona będzie sprawiała wrażenie dobrze przemyślanej i przestrzennej.
Jak to zrobić dobrze? Konkretne wskazówki znajdziesz w artykule: Whitespace na stronie internetowej - jak i kiedy korzystać z pustej przestrzeni?
Poproś swoich znajomych, żeby przejrzeli Twoją stronę internetową. Nie rób prezentacji – niech sami ją przetestują. Na pewno dowiesz się czegoś nowego i – co jest ważniejsze – przydatnego o swojej stronie.
Pomyśl o swojej stronie internetowej jak o narzędziu. Do czego jest potrzebna użytkownikom? Do czego jej użyją? Dobra nawigacja i przejrzyste menu na stronie umożliwi im znalezienie potrzebnych informacji. Dzięki temu ludzie, którzy odwiedzą Twoją stronę www oszczędzą czas i poczują, że ich szanujesz. A taki wdzięczny użytkownik to najlepszy klient.
Umieść menu strony w widocznym miejscu. Najczęściej to prawy górny róg strony.
W tym szablonie od WebWave menu jest doskonale widoczne
Czasem menu umieszcza się z lewej strony ekranu.
Przykład czytelnego menu umieszczonego z lewej strony ekranu
Na urządzeniach mobilnych menu to zazwyczaj hamburger (te 3 poziome kreski, jedna pod drugą)
Twój użytkownik nie chce być zaskakiwany. Nawigacja powinna być prosta, intuicyjna i dobrze przemyślana. Wtedy nikt nie będzie musiał zastanawiać się nad tym, jak jej użyć ani do czego prowadzi, bo widział coś podobnego setki razy.
Pomysłowe nazwy podstron są fajne. Ale mogą wprowadzać w błąd lub zmuszać użytkowników do myślenia. Dzięki użyciu popularnych nazw, szybciej znajdą informacje, których szukają.
Wystarczy, że linkiem będzie logo na Twojej stronie internetowej lub widoczny na górze strony przycisk Strona główna. Użytkownicy często chcą wrócić do początku Twojej strony. Pamiętaj o tym, żeby link do niej był również na dole strony www, w stopce. Dzięki temu użytkownik zawsze może wrócić na stronę główną.
Więcej niż 7 linków w menu to już tłok. 4-5 jest o wiele lepszym rozwiązaniem, bo użytkownicy nie muszą się zastanawiać nad tym, w co kliknąć. Pamiętaj o tym, żeby użytkownicy nie musieli się zastanawiać nad tym, co muszą zrobić, żeby znaleźć to, czego szukają na Twojej stronie. Jeśli chcesz rozbić nawigację strony internetowej na grupy, to pamiętaj, żeby nie było ich więcej niż 7.
Najczęściej wystarczy jedno proste słowo, żeby użytkownik Cię zrozumiał.
Pamiętaj o tym, żeby nazwy elementów w menu jasno określały cel. Jeśli wstawisz kilka elementów typu Co robimy, Jak to robimy, Kim jesteśmy, to użytkownik może mieć kłopot ze znalezieniem tego, czego szuka.
Typografia istnieje by uczcić treść.
Elementy Stylu Typograficznego
Trudno przecenić dobry projekt typograficzny i dobór czcionek (czyli fontów). W końcu strony www to głównie tekst!
Ale typografia to o wiele więcej! To także rozmiar liter, ich kolor, odstępy między liniami, wyrównanie tekstu… Jest gdzie się wykazać.
Ma być przede wszystkim czytelny.
Warto zacząć od znalezienia jakiegoś popularnego fontu, który lubisz. Nie musi być wyjątkowy czy zjawiskowy. Pamiętaj, że popularne fonty zawdzięczają swój sukces wysokiej czytelności.
Unikaj fontów systemowych (Times New Roman, Georgia, Arial) – są tak oklepane, że wielu użytkowników przemyka wzrokiem nad nimi i nie skupia się na treści.
Przykłady różnych fontów, których możesz użyć na swojej stronie
Warto skorzystać z Google Fonts i wybrać font dla swojej strony.
Tekst podstawowy to bardzo ważny element strony. Jego odpowiednia wielkość waha się od 15 do 25 pikseli (pamiętaj, że nie każdy font jest tak samo duży przy tej samej wysokości w pikselach).
Pamiętaj o interlinii. Powinna wynosić między 120% a 150% wielkości fontu.
Nie pozwól, żeby kolejne akapity były zbyt szerokie. Idealne paragrafy mają od 40 do 70 znaków szerokości.
Medium.com bardzo dobrze się czyta
Lepiej nie przesadzać i nie robić akapitów takich jak na Wikipedii:
Z Wikipedii dowiesz się wielu rzeczy, ale dłuższe teksty na komputerze czyta się po prostu źle :(
Na ekranie komputera, jak i smartfonu, im krócej tym lepiej. Budujemy zdania krótkie i pojedyncze. Unikamy wielokrotnie złożonych i długich. I już!
Barbara Stawarz-García
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak pisać na swojej stronie internetowej, to postaraj się o niej opowiedzieć. Bez owijania w bawełnę. Powiedz o czym jest i jaki jest jej cel. Następnie wyobraź sobie, że opowiadasz to swojemu koledze.
Pisz na niej tak, jak o niej mówisz.
Nie pisz o sobie. Pisz o swoich odbiorcach. Czego potrzebują i dlaczego trafili na Twoją stronę. Odpowiedz na ich potrzeby.
Pisanie o sobie jest dosyć częstym błędem. Lepiej pisać o potrzebach odbiorców i o tym, co mogą zyskać dzięki temu, co im oferujesz.
Pamiętaj o tym, że strona ma pomóc osiągnąć Twój cel. Dobrze dobrane słowa ułatwią użytkownikom w jego realizacji.
Kierowanie użytkowników w kierunku celu wcale nie oznacza, że na Twojej stronie internetowej mają być wyłącznie teksty sprzedażowe. Ważniejsze są treści, które coś znaczą, a do tego są spójne z resztą strony.
Nie ma czegoś takiego jak lista obowiązkowych rzeczy na stronie internetowej. To, co na niej umieścisz, zależy wyłącznie od Ciebie.
Zainspiruj się konkurencją lub innymi stronami, które lubisz. Pozwól prowadzić się swoim użytkownikom. Niech Twoja strona odpowiada na ich potrzeby i daje im to, czego potrzebują.
Jest kilka rzeczy, które warto umieścić na stronie: adres, kontakt, telefon, adres e-mail, godziny otwarcia.
Tak, żeby użytkownicy znaleźli w tekście najważniejsze rzeczy. Mało który z nich czyta – większość skanuje tekst wzrokiem. Wykorzystaj formatowanie:
Zanim wybierzesz ten jeden i właściwy – wymyśl ich więcej. Kilka, kilkanaście. A potem zastanów się nad tym, o czym każdy z nich mówi. Czy pomaga realizować Twój cel?
Warto przedstawiać w każdym akapicie jeden pomysł lub ideę. Dzięki temu Twoi użytkownicy szybciej znajdą to, co masz im do powiedzenia.
Użytkownicy sieci są nastawieni na realizację celu. Skupieni. Musisz pamiętać, że nie chcą tylko przeglądać witryny. Dla nich internet to jazda 100 km na godzinę i patrzenie na migające bilbordy.
Demian Farnworth
Słownictwo specjalistyczne może odstraszyć ludzi. Zawsze (lub prawie zawsze) da się coś powiedzieć prościej i bez technicznych wyrażeń.
Lepiej coś napisać szybko, nawet nie zastanawiając się bardzo nad treścią, i potem poprawić, niż siedzieć wiele godzin nad jednym zdaniem. Łatwiej w ten sposób złapać flow. A takie flow ma bardzo dużo wspólnego z tym, jak mówimy. Do tego trudno stworzyć idealny tekst za pierwszym podejściem. Łatwiej go za to poprawić i udoskonalić.
Ludzie nie czytają, ale przeglądają strony internetowe. Więc kiedy możesz, to nie mów do użytkowników. Pokaż im o co Ci chodzi. Na zdjęciu.
Zdjęcia pozwolą łatwo przedstawić dwa najważniejsze sposoby mówienia:
Pamiętaj, że zdjęcia metaforyczne są często pomijane przez użytkowników. Po prostu ich nie zauważają.
Zdjęcia metaforyczne zazwyczaj nie wnoszą nic nowego do treści
Lepiej sprawdzają się zdjęcia konkretne, które uzupełniają treść oraz wnoszą nowe informacje.
Staraj się nie upychać zdjęć do rogu strony.
Dużo lepiej sprawdza się, gdy zdjęcia będą zaprezentowane w taki sposób:
Nie przycinaj zdjęć do nietypowych rozmiarów. Pamiętaj, że naturalnie wyglądają te, które są całością, a nie tylko wyciętym fragmentem.
Jeśli grafiki mają być duże i wyraźne, to korzystaj z tych o wyższej rozdzielczości (powyżej 1400 na 700 pikseli). Dzięki temu grafiki będą wyraźne i nie będą widoczne piksele, nawet na największych wyświetlaczach.
Pamiętaj – im więcej grafik w dużej rozdzielczości, tym dłużej będzie się ładowała Twoja strona.
Tu dowiesz się więcej jak zoptymalizować zdjęcia na stronie internetowej.
Znajdziesz dziesiątki dobrych i darmowych baz zdjęć. Pamiętaj, że zawsze warto dodać własne zdjęcie – podkreśli to wyjątkowość Twojej strony internetowej i tego, co masz do zaoferowania :)
Możesz użyć wygodnego banku zdjęć wbudowanego w program do robienia stron internetowych WebWave lub poszukać zdjęć na takich stronach jak: Pixabay, Pexels, Burst, Kaboom Pics lub Life of pix.
Wpisz w wyszukiwarkę frazę kreator stron www. Widzisz?
Jesteśmy wysoko w wynikach. Dlatego, że publikujemy wartościowe treści i przykładamy się do optymalizacji naszej strony dla wyszukiwarek internetowych.
SEO (czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych) tylko wydaje się trudne. Większość rzeczy można zrobić samemu i nie jest to trudne.
Pozycjonowanie strony da się zrobić samodzielnie, jednak wymaga to pewnej ilości pracy i wiedzy. Wiedzę możesz zdobyć na naszym darmowym szkoleniu.
Zobacz kiedy jest najbliższe darmowe szkolenie on-line. W godzinę dowiesz się jak pozycjonować swoją stronę w wyszukiwarce Google i być lepiej widocznym w sieci.
Oczywiście możesz zlecić pozycjonowanie firmie zewnętrznej. Specjaliści od pozycjonowania pomogą Ci poprawić pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.
Warto zamówić u nich konsultację lub audyt, zwłaszcza jeśli czujesz, że nie masz czasu na takie rzeczy lub po prostu wolisz oddać sprawy w ręce ludzi, którzy zajmują się tym na co dzień.
Dzisiaj za większość ruchu w internecie odpowiadają urządzenia mobilne, takie jak smartfony. Dlatego musisz pamiętać, żeby Twoja strona internetowa dostosowywała się automatycznie do wielkości ekranu, na którym ktoś ją wyświetla.
Ważne, aby nawet na małym ekranie telefonu strona wyglądała dobrze a najważniejsze elementy były właściwie wyeksponowane.
Najlepszym sposobem na stworzenie strony responsywnej (takiej, która automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu) jest wybranie jednego z szablonów dostępnych w naszym programie do robienia stron internetowych i podmiana treści na własne. Tak przygotowana strona będzie wyglądała świetnie na każdym urządzeniu.
Poznaj nasze Responsywne i darmowe szablony, które możesz wykorzystać już teraz.
Tego, co jest na stronie internetowej w wersji na komputery nie upchniesz w wersji mobilnej. Zazwyczaj trzeba rezygnować z jakichś elementów lub ułożyć je tak, żeby strona zachowała swoją czytelność.
Pamiętaj – wersja mobilna strony pomoże Ci wybrać najważniejsze elementy strony.
Pamiętaj, że telefon obsługuje się palcem – linki powinny być duże i łatwe do kliknięcia. Przyjmuje się, że wszystkie elementy klikalne powinny mieć rozmiar 47 x 47 pikseli lub większy. Dzięki temu każdy użytkownik bez względu na wielkość palca będzie mógł łatwo dotknąć właściwy element.
Nie umieszczaj klikalnych elementów zbyt blisko siebie. Umieść je w taki sposób aby wyeliminować możliwe pomyłki.
Wejdź na nią na telefonie. Jeśli musisz powiększać elementy, to najprawdopodobniej nie jest przystosowana do urządzeń mobilnych.
Możesz też użyć narzędzia Google.
Na stronie testu dowiesz się więcej o zaleceniach Google.
Czy wiesz, że możesz to wszystko zrobić w WebWave? Właśnie po to tworzymy ten program do robienia stron internetowych.
Możesz zacząć od czystej strony i zbudować ją od początku do końca według własnego projektu.
Jeśli wybierzesz jeden z darmowych szablonów, dostosujesz go do swoich potrzeb. Szybko zmienisz każdy z elementów i wprowadzisz własne treści.
Każdy z elementów możesz edytować – ustawisz pozycję i wielkość z dokładnością co do jednego piksela. To wszystko po to, aby strona, którą zrobisz, mogła spełnić wszystkie, możliwe standardy i wyglądała świetnie.
Zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Czekamy na Ciebie na czacie, pod mailem i przy telefonie.
Dodatkowe informacje dotyczące tworzenia stron internetowych znajdziesz na naszym blogu oraz w Bazie wiedzy.
Publikacja strony w internecie to ważny moment. Jednak nie musisz się tego obawiać.
Jeśli chcesz dotrzeć do klientów jak najszybciej, to opublikowanie strony z najważniejszymi informacjami jest kluczowe.
Możesz z czasem dodać kolejne elementy i podstrony, bo najważniejsze już masz.
Pamiętaj, że nie warto odwlekać publikacji strony. Jeśli dłubiesz w nieskończoność, to nigdy jej nie opublikujesz.
Stara zasada robienia stron internetowych mówi: zrób to, opublikuj, sprawdź co działa, zrób tego więcej, opublikuj… I tak w kółko.
Dobra strona internetowa działa i odpowiada na potrzeby użytkowników. Jej projektowanie, aktualizowanie, poprawianie to proces.
Popatrz na naszą stronę. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo ją zmieniliśmy – właśnie po to, żeby lepiej odpowiadała potrzebom naszych użytkowników.
Strony WebWave z roku 2013, 2015, 2016, 2017
Do tego im dłużej Twoja strona jest w internecie, tym dłużej się pozycjonuje, a roboty Google’a mają więcej czasu żeby ją poznać.
W WebWave bez kłopotu dodasz kod z Google Search Console i uzupełnisz wszystkie pola potrzebne do SEO, dzięki czemu Twoja strona będzie szybciej i lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania.
Stronę www w naszym kreatorze opublikujesz w internecie jednym kliknięciem.
Wystarczy, że klikniesz przycisk Publikuj… i gotowe!
Im szybciej opublikujesz stronę, tym lepiej. Jeśli tego potrzebujesz, zawsze możesz cofnąć publikację lub szybko wprowadzić poprawki i opublikować stronę jeszcze raz.
Adres strony internetowej to coś podobnego do adresu domu: jest potrzebny, żeby trafić w odpowiednie miejsce, czyli na Twoją stronę.
Dobrze wybrany adres strony zapadnie w pamięć użytkowników i pomoże w pozycjonowaniu. Krótka i jednoznaczna nazwa jest idealna. Może być dłuższa, ale musi być zrozumiała.
Przykładowe domeny internetowe to np. google.pl, amazon.com, onet.pl, www.wikipedia.org.
Adres strony internetowej znajdziesz tu
Bez kłopotu podepniesz go pod stronę internetową zrobioną w kreatorze WebWave.
Własny adres dodasz w naszym kreatorze w kilka chwil. Pamiętaj, żeby najpierw włączyć hosting.
Wybierając pakiet roczny domenę .pl dostaniesz za darmo.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Pomoc.
Firma.