Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Paula Niziołek

Data aktualizacji: 01.12.2021

Jak zrobić stronę internetową
– poradnik krok po kroku

Skoro tu jesteś, to zapewne zastanawiasz się nad stworzeniem strony internetowej.
To zadanie możesz zlecić profesjonaliście lub wykonać je samodzielnie. Potrzebne Ci będą do tego umiejętności kodowania albo narzędzie pozwalające tworzyć witryny www metodą drag&drop (przeciągnij i upuść).

Korzystając z odpowiedniego kreatora stron, jesteś w stanie wykonać projekt, dokładnie tak jak chcesz, regularnie obserwując jego rzeczywisty wygląd.

Jednak strona internetowa, to nie tylko jej ogólny projekt, to również adres URL i domena, odpowiedni hosting, certyfikat SSL, monitoring, kopie zapasowe, czy chociażby SEO. Każdy z tych aspektów składa się na stworzenie dobrej strony internetowej… i każdy z nich zapewnia WebWave.

Wraz z Planem Premium otrzymasz domenę .pl na rok za darmo, ale możesz też skorzystać z subdomeny. 

Z pewnością warto zadbać o certyfikat SSL, który nie tylko Tobie zapewni większe bezpieczeństwo, ale także użytkownikom strony.

Teraz gdy największe podstawy mamy już za sobą warto zastanowić się nad jej treściami. Oprócz tych w wersji tekstowej warto uwzględnić też grafiki i ikony.  Mogą być wykonane samodzielnie, lub pochodzić z darmowych banków ikon i zdjęć, które daje nam kreator. Zanim opublikujemy stronę, powinniśmy też zadbać o dostosowanie jej do urządzeń mobilnych. Responsywne witryny www mają szansę dotarcia do większego grona odbiorców. W przypadku kreatora WebWave możemy skorzystać z automatycznego trybu RWD lub ułożyć elementy samodzielnie.

Teraz gdy platforma jest już gotowa, jedyne co nam pozostaje to opublikować ją w sieci. Korzystając z naszego kreatora, jesteś w stanie zrobić to za pomocą jednego kliknięcia.

Nie zapomnij też o promowaniu swoich treści za pomocą mailingu lub social mediów. 

Jeśli wiesz już wszystko, co było Ci potrzebne do podjęcia decyzji, to możesz zarejestrować się w WebWave i stworzyć własną stronę już teraz! Z kolei jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, to proponujemy Ci zapoznać się z naszym kompletnym materiałem, w którym wspólnie przechodzimy przez wszystkie etapy tworzenia strony.

Stwórz stronę 

Czytaj dalej 

Zacznij od projektu strony internetowej

Dobra strona www zaczyna się od projektu. Zanim przystąpisz do pracy, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

 • Jaki ma być cel Twojej strony?                 

 • Kto jest Twoją grupą odbiorców?

 • Co mają na niej znaleźć użytkownicy? 

 • Ile chciałbyś przeznaczyć na to czasu i środków?

To bardzo ważny krok, którego nie możesz pominąć. To właśnie od niego musisz zacząć projektowanie swojej strony internetowej.

Zastanawiając się nad celem strony, warto wiedzieć że strona internetowa może mieć wiele funkcji. Może prowadzisz lokalny biznes i chcesz mieć wizytówkę w internecie, dzięki której trafią do Ciebie klienci? A może potrzebujesz miejsca, w którym ludzie znajdą Twoją ofertę, a Ty podzielisz się swoją wiedzą? Być może Twoja organizacja potrzebuje strony www, żeby pokazać swoją działalność, a może po prostu potrzebujesz dobrego portfolio, które łatwo znaleźć w sieci? Każda strona firmowa potrzebuje Ciebie i Twojego pomysłu. Narzędzia, których do tego użyjesz, są ważne i przede wszystkim mają Ci pomóc osiągnąć wyznaczony cel.

Co musi się znaleźć na stronie internetowej?

Gdy już wiesz jakiej strony potrzebujesz i o czym ona ma być, czas zrobić kolejny krok - czyli zastanowić się nad tym, co ma się na niej znajdować. Jak zrobić stronę internetową tak, aby użytkownik czerpał z niej korzyści? Czego będą szukać ludzie, a co masz do zaoferowania? Jakie masz dla nich usługi? W końcu chcesz trafić do użytkowników – wyjdź im naprzeciw.

Zawsze możesz bazować na własnych obserwacjach. Zastanów się też nad tym, jakich informacji szukasz w internecie i jak lubisz, gdy są przedstawiane. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, stwórz idealny profil użytkownika Twojej strony, czyli personę. Mając taki pomysł będzie Ci łatwiej określić potrzeby osób, które będą korzystać z Twojej strony oraz dostosować to, co się na tej stronie znajdzie.

W przypadku tworzenia stron www, obowiązuje zasada „mniej znaczy więcej”. W kilku prostych punktach przekażesz lepiej o tym, co masz do zaoferowania niż poprzez bardzo długi tekst. Świadczysz konkretne usługi? Opisz je w punktach. Chcesz umieścić na stronie cennik? Dodaj go na podstronie. Masz się czym pochwalić? Super! Zrób to! Strona internetowa jest doskonałym miejscem do zaprezentowania się światu! Wiesz już, co na niej umieścić? Spisz to – w ten sposób stworzysz zarys swojej strony. To bardzo mocna podstawa do zrobienia własnej witryny. Dodatkowo pomoże Ci na każdym etapie jej tworzenia.

Jeśli brakuje Ci pomysłu – możesz zainspirować się najlepszymi przykładami stron www i trendami. Lub wykorzystać gotowy szablon i wlać w niego treść. 

Podczas projektowania wyglądu strony www pamiętaj o kilku złotych zasadach:

 • przestrzeni            

 • przejrzystym menu

 • symetrii elementów

 • stopce

Przy tworzeniu strony internetowej korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań. Musi być czytelna, a najważniejsze informacje – widoczne na początku strony głównej. Prowadzisz lokalną firmę – opisz ją w dwóch zdaniach i niech będą widoczne od razu po otwarciu strony w przeglądarce. Nie upychaj treści na siłę – zasada mniej znaczy więcej jest tu kluczowa.

Pamiętaj, o tak zwanym user experience, czyli o tym, jakie wrażenie będzie miał użytkownik, kiedy wejdzie na Twoją stronę. Kiedy będziesz kończyć tworzenie strony www poproś dalszych znajomych o opinię - oni nie będą udawać, że coś im się podoba. Zawsze możesz też poprosić o pomoc nas - chętnie pomożemy!

Narzędzia do tworzenia strony internetowej

Gdy masz już wstępny projekt własnej strony, pora wybrać odpowiednie narzędzie do tworzenia stron www. To bardzo ważne, programy mają pomagać w pracy, a nie ją utrudniać. Zwłaszcza jeśli nie chcesz męczyć się z ciągłymi aktualizacjami i szukaniem dodatkowych rozwiązań. Czego będziesz potrzebował?

Wybierz odpowiedni kreator. Prostą odpowiedzią na pytanie jak zbudować stronę internetową jest WebWave.

Jeśli chcesz stworzyć stronę bez kodowania lub nie chcesz tracić czasu na szukanie kogoś kto zrobi to za Ciebie, WebWave sprawdzi się doskonale. Z łatwością ułożysz wszystkie elementy tak, jak chcesz. Do tego zbudujesz w nim stronę internetową za darmo i przekonasz się, jak niewiele czasu to zajmuje. W końcu chcesz mieć stronę, która przyciągnie innych. Możesz zacząć od jednego z darmowych szablonów strony.  Przygotowaliśmy ich kilkadziesiąt - wszystkie są dopasowane do urządzeń mobilnych i posiadają niezbędne narzędzia do pozycjonowania w internecie. Każdy z nich łatwo dostosujesz do swoich potrzeb - wystarczy, że wstawisz swoją treść i gotowe! Jeśli masz własny pomysł na stronę - zbudujesz ją w naszym kreatorze od zera. Wybierz elementy, których potrzebujesz, umieść je na stronie, dostosuj rozmiar i… gotowe!

Dołącz do ponad 400 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania. 

Zacznij teraz 

Czego potrzebuje strona internetowa?

Domena

To adres Twojej strony i hostingu, czyli „działki” na której ją postawisz. No i oczywiście narzędzi, dzięki którym stworzysz stronę. Ceny domen zależą od ich rodzaju, czyli ich końcówki: .pl, .com, .eu itp. oraz stawek dyktowanych przez rynek. Warto dodać, że w WebWave domenę .pl otrzymasz na rok za darmo!

Dowiedz się więcej o tym, czym dokładnie ona jest i jakie są różnice między domeną i hostingiem.

Wybierz odpowiedni adres swojej strony, zastanów się porządnie zanim do tego przystąpisz. Nazwa zostanie z Tobą już na zawsze.

Hosting

To miejsce, w którym będziesz przechowywał swoją stronę. Mówiąc w skrócie, jest to określona przestrzeń na serwerowni. Hosting i domena to najczęściej dwie osobne rzeczy do opłacenia. Nie ma reguły, jeśli chodzi o cenę, bo każdy dostawca hostingu ma swoją. Dopiero po opłaceniu tych dwóch kwestii, strona pojawi się w internecie.

W WebWave, nie musisz się martwić o tę kwestię. Każda strona ma darmowy hosting i bezpłatny adres domeny na rok i co ważne, podłączysz je jednym kliknięciem!

Kolejny krok: SEO, czyli jak pozycjonować stronę internetową

Jak stworzyć stronę internetową tak, aby użytkownicy mogli ją znaleźć? W pierwszej kolejności musisz pamiętać o SEO, czyli przygotowaniu strony do wymagań wyszukiwarek internetowych. Oznacza to, że strona www musi odpowiadać na pytania, które zada jej wyszukiwarka, a w rzeczywistości - konkretny człowiek. Zastanów się, jak Ty sam szukasz informacji w internecie.

Przykładowo potrzebujesz fryzjera w Gdańsku. Wpisujesz wtedy w wyszukiwarkę „fryzjer Gdańsk”. Jeśli Twoja strona zawiera odpowiednie słowa kluczowe, ma uzupełnioną dobrze nazwę i opis, to znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania. W WebWave te pola znajdziesz bez problemu, a dzięki naszym darmowym poradnikom SEO - uzupełnisz je profesjonalnie. Dodatkowo skorzystasz z analizera SEO, który przeskanuje Twoją stronę, oceni jego poziom na stronie oraz zaproponuje poprawki, które należy wprowadzić.

Pozycjonowanie zmieniło się znacznie na przestrzeni lat. Kiedyś wystarczyło wpisać masę słów kluczowych i obserwować wzrost ruchu. Dziś jest inaczej. Trendy cały czas się zmieniają, więc warto być na bieżąco, śledzić nowinki i aktualizować swoją stronę!

Z pewnością przydadzą Ci się narzędzia do analizowania ruchu na stronie i statystyk. To dzięki nim dowiesz się więcej o tym kim są Twoi klienci! W tym przypadku pomogą Ci darmowe programy takie jak Google Search Console i Google Analytics. 

Pracując nad pozycjonowaniem własnej strony internetowej, pamiętaj o dobrych praktykach. SEO zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat, a do tego narosło wokół niego sporo mitów. Cztery dobrze dobrane słowa kluczowe zdziałają więcej niż kilkadziesiąt wyrażeń dobranych na szybko.

RWD - Responsive Web Design

Poza rzeczami takimi jak jakość treści, ważne jest też dostosowanie strony do urządzeń mobilnych, czyli zadbanie o RWD. Większość ruchu w internecie generują urządzenia mobilne - w głównej mierze są to telefony. Żeby tego było mało, Google niedawno ogłosiło Mobile First Indexing, czyli pozycja stron w wynikach wyszukiwania będzie określana na podstawie wersji mobilnej. 

Pamiętaj aby często aktualizować stronę. Algorytmy wyszukiwarek lubią często zmieniane strony i umieszczają je wysoko w wynikach wyszukiwania.

Zatem jak zrobić stronę internetową tak, aby była responsywna? W WebWave to proste - po prostu zmieniasz widok tworzonej strony, przestawiasz myszką elementy tak, żeby dobrze się układały i gotowe! Treść się nie zmienia, a sama strona jest przejrzysta. Do tego z łatwością dodasz opisy alternatywne linków i zdjęć, które są bardzo ważne w pozycjonowaniu każdej strony www.

Co powinna zawierać strona www?

Dodaj zdjęcia, grafiki i filmy

Jak zrobić stronę internetową, tak aby zaciekawiła użytkowników? Budując własną witrynę, potrzebujesz również atrakcyjnych zdjęć, materiałów graficznych czy filmów. Jeśli chcesz umieścić na niej własne fotografie - świetnie! Na pewno wzbudzi to zainteresowanie czytelników. Plusem jest to, że nie potrzebujesz już profesjonalnej kamery czy aparatu - Twój telefon też się sprawdzi! Obecnie jakość zdjęć jest na wysokim poziomie, wystarczy zadbać o dobre oświetlenie podczas nagrywania. Zawsze też możesz skorzystać z darmowego banku zdjęć, jednak musisz liczyć się z tym, że materiały nie będą tak oryginalne jak te własne. W WebWave możesz wykorzystać nasz bank darmowych zdjęć i ikon - Unsplash, którą zapewnia nasz program do robienia stron internetowych. Dzięki nim zrobienie strony internetowej będzie jeszcze łatwiejsze.

Pamiętaj, aby każde zdjęcie lub grafika miały dodany tytuł! To bardzo ważne dla przeglądarek i wyszukiwarek. Algorytmy nie widzą obrazków, a dodanie opisu grafiki na pewno się przyda.

Treści

Zadbaj o ciekawe i angażujące użytkowników treści. Pamiętaj, aby pisząc artykuły używać słów kluczowych - te pomogą w pozycjonowaniu strony, dzięki czemu zwiększy się szansa na to, że zdobędziesz nowych odbiorców. W tym celu warto poświęcić trochę czasu, aby były naprawdę świetnie przygotowane. Więcej o tym jak pisać dobre teksty przeczytasz tutaj. 

Porady

 • podziel treść        

 • unikaj żargonu

 • zrób porządny research

 • zadbaj o własny styl

 • trzymaj się jednego wzoru

Blog

Algorytmy wyszukiwarek uwielbiają często aktualizowane i aktywne strony. Z tego powodu warto systematycznie prowadzić bloga. Dzięki temu będziesz miał możliwość, aby informować użytkowników o nowych projektach i możliwościach, pokazać co robisz oraz przede wszystkim - podzielić się wiedzą. 

Każdy blog należy w miarę regularnie aktualizować. Już na początku budowania strony www musisz zadać sobie pytanie: jak dużo czasu muszę przeznaczyć na aktualizację strony?

Jeśli Ci go brakuje – pomyśl nad tym, czy na pewno go potrzebujesz. W końcu dobrze zaprojektowana oraz responsywna strona internetowa dobrze się pozycjonuje. W tym wypadku skup się na tworzeniu swojej strony www. 

Dane kontaktowe

Jeśli prowadzisz biznes lub promujesz własną działalność, nie zapomnij o tym, aby umieścić dane kontaktowe, zakres działań oraz cennik. To najważniejsze informacje dla tych, którzy szukają usług, które świadczysz w internecie. Umieść numer telefonu, lub adres email, pod którym klient zawsze znajdzie odpowiedź na pytania. Dodaj godziny w jakich może się skontaktować i gotowe!

Wtyczki do stron internetowych

Niektóre kreatory, wymagają od nas zainstalowania dodatkowych plug-inów. Dlatego w sieci, pojawiają się coraz to nowsze serwisy dedykowane wtyczkom do WordPress’a. Ogromnym minusem jest to, że za każdym razem, kiedy będziesz potrzebował dodać formularz na stronie, uzupełnić informację o SEO, przekształcić stronę w sklep internetowy, czy chociażby dodać wideo na stronie, będziesz potrzebował kolejnej wtyczki. Jest to rozwiązanie bardzo czasochłonne i wcale nie takie tanie. Mało mówi się o tym, że większość wtyczek do WordPress’a, jest płatna i sam pakiet wykupiony na ich stronie nie gwarantuje nam do nich dostępu. 

Jak zrobić stronę internetową, która nie potrzebuje instalowania płatnych wtyczek? Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku kreatora stron WebWave. Wszystkie wtyczki wbudowane są w nasz program, a Ty nie musisz się przejmować jak stworzyć stronę internetową tak, aby uniknąć instalowania dodatków i płacenia za nie.

Może warto postawić na Landing Page?

Nie wiesz, jak uzupełnić kilka podstron treścią lub jak zrobić stronę internetową, aby wyglądała bardziej jak Twoja wizytówka? Odpowiedzią dla Ciebie jest tak zwane One Page, czyli strona www, która wszystkie informacje posiada na jednej podstronie. I do tego stworzysz ją błyskawicznie! Sprawdzi się idealnie również jako autoprezentacja, za pomocą której będziesz promować swoją działalność w sieci. Jesteś aktorem, muzykiem, fotografem? Landing Page sprawdzi się również idealnie jako Twoje portfolio!

Jak promować własną stronę w sieci?

Kiedy przeczytałeś już nasz poradnik krok po kroku i wiesz już jak zrobić stronę internetową, czas zastanowić się nad jej promocją. Samo posiadanie strony www nie wystarczy. Musisz zadbać o jej widoczność. Zatem wyjaśnijmy, jak promować własną stronę w sieci?

Jak prowadzić PR strony internetowej?

Oprócz prowadzenia bloga i zadbania o SEO, aby wypromować własną stronę w sieci, warto zadbać o jej PR i poświęcić czas na kontakt z mediami.

Jeśli Twój produkt jest dobry i trafia w pewną niszę lub wywołuje kontrowersje, z pewnością stanie się obiektem zainteresowania różnego rodzaju portali.

Zatem jak prowadzić PR strony internetowej? W tym celu kontaktuj się bezpośrednio z dziennikarzami. Wyszukaj odpowiedniego portalu i adresu mailowego do konkretnych osób. Sporządź gotową notkę prasową, zadbaj o profesjonalne zdjęcia i rozsyłaj materiały do jak największej ilości osób. Zwiększy to Twoje szanse na pojawienie się na portalu i tym samym, na zwiększenie świadomości Twojej marki wśród użytkowników.

Profil firmowy na social mediach

Dzięki posiadaniu konta firmowego na social mediach będziesz mógł stale promować własne treści oraz udostępniać stronę internetową. Tego typu platformy, ułatwią Ci też stworzenie społeczności z Twoimi odbiorcami i budowaniu z nimi pozytywnych relacji. Warto pytać użytkowników o ich opinię i angażować w posty. Może warto założyć grupę na Facebooku i pozwolić użytkownikom zadawać pytania dotyczące naszych produktów lub usługi?

E-mail Marketing - co to?

To nic innego jako próba dotarcia do odbiorców w formie maila, popularnie znanego jako newsletter. I choć spora część internautów uważa, że nastąpił jego kres i nie warto z niego korzystać, są w ogromnym błędzie. Jak pewnie sam zauważyłeś duże i popularne marki, nadal korzystają z tego typu rozwiązania. Dzięki e-mail marketingowi, bez problemu roześlesz do swoich odbiorców informację o rabatach, ofertach czy chociażby zachęcisz ich do przeczytania najnowszego wpisu blogowego.

Aby skutecznie prowadzić działania związane z e-mail marketingiem, musisz zbudować dosyć obszerną bazę kontaktów. W tym celu stwórz prosty formularz, zamieść go na stronie internetowej i zaproponuj użytkownikom jakąś korzyść w zamian za pozostawienie adresu mailowego. Może to być darmowy e-book lub zniżka na Twoje usługi.

Fora internetowe i marketing szeptany

Większość ludzi, poszukuje informacji i opinii o produktach w sieci. Fora internetowe, mimo że w ostatnich latach straciły sporo na popularności, nadal są często odwiedzane przez sporą część użytkowników, z różnicą taką, że mało kto się na nich udziela, za to większość po prostu je czyta. Użytkownicy non stop poszukują rozwiązań i odpowiedzi na swoje pytania. Zatem, jak znaleźć odpowiednie miejsce do promocji własnej strony przez marketing szeptany? Wykorzystaj w tym celu wyszukiwarkę Google. Wpisz interesujące Cię hasło i wyszukaj popularne strony z możliwością dodawania komentarzy lub często odwiedzane forum. 

Aby skutecznie prowadzić działania związane z e-mail marketingiem, musisz zbudować dosyć obszerną bazę kontaktów. W tym celu stwórz prosty formularz, zamieść go na stronie internetowej i zaproponuj użytkownikom jakąś korzyść w zamian za pozostawienie adresu mailowego. Może to być darmowy e-book lub zniżka na Twoje usługi.

Jak zrobić stronę internetową za darmo?

Sposobów jest kilka, ale najpierw odpowiedzmy na jedno, bardzo ważne pytanie: do czego przydaje się darmowa strona?

 • do nauki webdesignu       

 • może być dobrym początkiem przygody z tworzeniem stron

 • może pełnić tymczasową funkcję

 • kiedy potrzebujesz bardzo prostej strony internetowej

 • aby pokazać swój projekt innym

Każdy z tych powodów sprawia, że darmowa strona internetowa ma rację bytu i bardzo często się przydaje. Jeśli dodasz do tego możliwość opublikowania takiej strony w sieci z darmową domeną, to jeszcze lepiej dla Ciebie. Możesz zobaczyć efekty pracy, przekonać się co się udało, a co nie, a przy okazji – pokazać swój projekt innym.

Do zrobienia darmowej strony www potrzebujesz odpowiedniego programu, który na to pozwala. Właśnie w tym celu stworzyliśmy kreator stron WebWave. Dzięki niemu możesz docenić nie tylko to, że praca idzie szybko, ale też nie musisz borykać się z poszukiwaniem darmowego hostingu. U nas znajdziesz to wszystko! 

Jak zrobić stronę internetową krok po kroku – podsumowanie

Wiesz już jak zrobić stronę internetową i na pewno masz świadomość, że własna strona www jest bardzo ważna – zwłaszcza jeśli prowadzisz firmę, organizację lub chcesz się podzielić swoją wiedzą. W WebWave prostą stronę internetową założysz bardzo szybko. Nie musisz się martwić o aktualizację lub to, że utkniesz w jakimś miejscu. Zawsze możesz liczyć na naszą pomoc – kompetentną i po polsku. Pomogliśmy już tysiącom naszych użytkowników!

Jeśli chcesz się przekonać jak łatwo zrobić stronę internetową w WebWave - zbuduj ją za darmo wraz ze wszystkimi potrzebnymi narzędziami pod ręką, a do tego - samodzielnie i bez kodowania. Spróbujesz?

Dołącz do ponad 400 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania. 

Zacznij teraz 

Interesuje Cię temat jak zrobić stronę internetową?
Koniecznie przeczytaj też te teksty:

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się