Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Pomoc. 

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Dołącz do ponad 460 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Muse – program do robienia stron internetowych Adobe zamknięty

10 maja 2018

To żadna nowość, że Adobe Muse, program do tworzenia stron internetowych z pakietu Adobe nie będzie rozwijany.

Może się wydawać, że to nic poważnego, w końcu to w Polsce mało popularne narzędzie.

Czy ten program do robienia stron internetowych jest (był?) aż tak nieistotny?

Albo raczej: czy jego zamknięcie coś oznacza?

koniec adobe muse - program do robienia stron internetowych

W oficjalnym oświadczeniu na stronie Adobe Muse pojawiło się stwierdzenie, że zespół firmy „skupi się na rozwoju narzędzi i usług, które mają największe znaczenie dla klientów”.

Muse nie będzie rozwijane, co oznacza brak nowych funkcji od końca marca 2018 roku. Użytkownicy mogą liczyć na wsparcie techniczne do 26 maja 2020.

Więc jeśli masz stronę zrobioną w Adobe Muse i korzystasz z hostingu na Business Catalyst, to musisz przenieść swoją stronę gdzie indziej do końca marca 2021. Brzmi jak daleka perspektywa? No jasne. Tylko co to wszystko oznacza?

 

Program do robienia stron internetowych na dysku komputera?

 

Adobe Muse – jako program do robienia stron internetowych – miał dużą zaletę. Była nią możliwość łatwego przenoszenia elementów z innych programów pakietu Adobe.

Dla wielu projektantów to była właśnie ta idealna funkcja. Jeden ekosystem to mniej miejsc, w których „coś się sypnie”. Od projektu, do umieszczenia strony www w internecie. I to miało dużo sensu, bo dzięki temu tworzenie stron www było dostępne dla każdego grafika, który miał subskrypcję. 

Więc co teraz pozostało dla wszystkich użytkowników pakietu Adobe?

Jest Adobe Xd, ale to nie do końca program do robienia stron internetowych, tylko do ich projektowania. I jako taki jest naprawdę super.

Co nie zmienia faktu, że cała ta sytuacja stawia użytkowników Muse w trudnej sytuacji – co dalej? Ale o tym za chwilę, bo decyzja Adobe pokazuje zmianę w środowisku narzędzi do tworzenia stron www.

 

Zacznij teraz 

Robienie strony www w przeglądarce

Jeszcze kilka lat temu kreatory stron www – wtedy jeszcze nazywane WYSIWYG (czyli „what you see is what you get” – dostajesz to, co widzisz) – dawały możliwość zrobienia strony każdemu.

Jednak generowały bardzo rozbudowany kod, miały dziwną strukturę adresów www i często wprowadzały więcej chaosu, niż to wszystko warte. Sporo się na tym gruncie zmieniło.

Ale prawdziwą zmianą było pojawienie się kreatorów stron www jako aplikacji SaaS-owych, czyli działających w przeglądarce. Nic nie musisz instalować, ale za to masz abonament.

Program do tworzenia stron www w trybie WYSIWYG, które instalujesz na dysku, przez długi czas były naprawdę popularne. Pojawienie się kreatorów stron www zmieniło to wszystko.

Przede wszystkim – aplikacje SaaS-owe znacznie ułatwiły pracę. Nie ma aktualizacji, które musisz ściągać. Nie ma „bezpłatnych triali” ani kolejnych wersji, które czasem powodowały konflikty sprzętowe.

Po prostu otwierasz przeglądarkę, logujesz się, robisz co trzeba, publikujesz i tyle. Żadnego martwienia się o aktualizacje.

 

trendy webdesign 2018 - program do robienia stron internetowych

(Dobra) zmiana webdesignu

 

Zakończenie rozwoju Adobe Muse to też koniec pewnej epoki: tworzenia stron internetowych opartego od początku do końca o aplikacje zainstalowane na komputerze.

Oczywiście zaawansowane edytory kodu pozostaną na dyskach. Chodzi o perspektywę użytkowników, którzy nie potrzebują kodowania. Można powiedzieć, że programy do robienia stron internetowych bez kodowania przeniosły się na stałe do przeglądarek.

Wracając do oświadczenia Adobe – mam wrażenie, że pojawia się w nich przytyk do kreatorów stron www: no tak, są spoko, ale prawdziwy webdesign to jednak dalej kodowanie.

Ale w kilka minut przeniesiesz projekt zrobiony w Adobe Xd do WebWave. Pliki SVG – dodasz je bez problemu. Zrobienie responsywnej strony internetowej? Przeciągasz elementy i gotowe.

Więc co z tego, że Xd (lub każdy inny program, który pozwala na projektowanie stron internetowych) nie generuje kodu, skoro z łatwością przeniesiesz taki projekt do sieci?

Zakończenie rozwoju Adobe Muse pokazuje jeszcze jedno: zmianę sposobu korzystania z aplikacji. Coraz więcej firm odchodzi od modelu „kilka dni okresu próbnego” na rzecz freemium. Pierwszy to w gruncie rzeczy „nie płacisz, nie masz dostępu”. Drugi – „nie płacisz, ale dalej korzystasz”.

To ma sens w internecie, który przyzwyczaił nas do tego, że najważniejsze funkcje (jeśli się da) powinny być za darmo. Dopiero dodatkowe – które nie zmieniają funkcjonalności – mogą być płatne.

Tak działa chociażby WebWave: kreator, hosting i publikacja strony w internecie są za darmo. Dlatego program do robienia stron internetowych, który działa siedem dni, a potem zmusza do płacenia jest trochę… archaiczny. Zwłaszcza dla przeciętnego użytkownika.

Zacznij teraz 

Jak to wpłynie na programy do robienia stron internetowych?

Czyli aplikacje SaaS-owe? W wielu artykułach na portalach specjalistycznych pojawia się ulga zmieszana z przeczuwaną „wielką migracją”. Z jednej strony wiele głosów twierdzi, że samo narzędzie nie było aż tak aktualne jak konkurencja.

Do tego decyzja Adobe rozczarowała wielu użytkowników, którzy cenili to, że cały projekt jest w jednym miejscu i jest kompatybilny.

Ale skoro jest możliwość wyeksportowania warstw i elementów strony internetowej do plików graficznych (często wektorowych), to czemu by tak nie… wrzucić ich do WebWave?

Nasz kreator stron internetowych doceniło wielu grafików, którzy pracują na co dzień w ekosystemie Adobe. Z łatwością przenoszą kolejne elementy każdego z widoków stron do WebWave.

Dodatkowo nasz kreator obsługuje pliki wektorowe, czyli obiekty stworzone w InDesign lub Xd z łatwością dodasz do strony internetowej – bez obawy o stratę jakości.

Interfejs WebWave jest inspirowany pakietem Adobe, więc poczujesz się jak w domu :). No i nie musisz się martwić o hosting, serwery i aktualizacje.

W WebWave to wszystko ogarniamy za Ciebie. A jeśli chcesz zabrać się za robienie stron klientom na sto procent, to koniecznie zobacz nasze konto Agency. Na pewno Ci się spodoba :). 

 

Zainteresował Cię temat programów do robienia stron internetowych i trendy w projektowaniu stron www? Koniecznie przeczytaj te artykuły: 

Autor: Bartek Raducha

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się