Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha

Czym WebWave różni się od Wordpressa?

Wordpressa zna każdy.

To obecnie najpopularniejszy CMS (system zarządzania treścią na stronie internetowej) na świecie: według W3Techs.com prawie 60% stron opiera się o ten CMS.

Nikt nie będzie się spierał z liczbami.

Jednak pozostaje trudne pytanie – czy Wordpress jest najlepszym rozwiązaniem?

I jak wygląda na tle innych – coraz popularniejszych – narzędzi do tworzenia stron internetowych bez kodowania? 

Jako punkt odniesienia wezmę oczywiście kreator stron www WebWave, czyli polski kreator stron internetowych, w którym każdy może zrobić stronę www bez kodowania. Mocno trzymamy się obietnicy zawartej w nazwie naszego kreatora.

 

Czym jest i jakie są możliwości WordPressa?

 

Wordpress jest przede wszystkim narzędziem o otwartej architekturze, używanym powszechnie do tworzenia stron internetowych.

Osobiście jestem wielkim fanem Open Source i sama idea Wordpressa jest mi bliska. Jednak ta popularność i brak konkretnego „centrum”, które weryfikuje wtyczki, porady i „praktyczne rozwiązania, które u mnie działają” często rodzi problemy. Lub tworzy potrzebę dbania o stronę. Rozwinę w dalszej części tekstu.

Trzeba też pamiętać, że Wordpress jest (w oryginalnym zamyśle) silnikiem blogowym. Chociaż daje ogromne możliwości zaawansowanym użytkownikom, to jest to wciąż – przede wszystkim – CMS blogowy. Tak, można w oparciu o niego zbudować stronę internetową (prowadziłem takie projekty dla klientów w przeszłości i widziałem jakie problemy pojawiały się w trakcie ich realizacji), ale trzeba mieć chociaż trochę wiedzy na temat programowania i samego Wordpressa.

 

Kreator stron www - czym jest WebWave?

 

WebWave wykorzystuje miejsce na rynku narzędzi do tworzenia stron internetowych, które jest często ignorowane. Przynajmniej do tej pory było ignorowane.

Wiele osób potrzebuje po prostu strony internetowej. Bez aktualizowania, kombinowania z wtyczkami, szukania hostingu i tak dalej. Innymi słowy: bezobsługowej strony www.

Te osoby potrzebują narzędzia, dzięki któremu będą mogły samodzielnie zbudować stronę i nią zarządzać.

To realna potrzeba wielu osób.

Na forach dyskusyjnych zawsze pojawiają się głosy, że dla takich użytkowników tylko Wordpress. Tylko nie każdy chce uczyć się wielu nowych rzeczy na temat tworzenia stron internetowych tylko dlatego, że jakieś narzędzie tego wymaga. Zwłaszcza że potrzebuje po prostu strony internetowej.

Dla takich osób idealnie sprawdzi się WebWave. Strony zrobionej w naszym kreatorze nie trzeba aktualizować co kilka tygodni, nie trzeba się martwić o niespodziewane wzrosty cen hostingu ani o to, że serwery nagle trafił szlag. Po prostu – strona internetowa działa. I właśnie tego potrzebuje (bardzo) wielu użytkowników.

Rzeczy, które znajdziesz w kreatorze działają i są wielokrotnie sprawdzone. Gdy coś nie działa jak powinno – bierzemy temat na warsztat i szukamy rozwiązań. Żaden z naszych użytkowników nie zostaje na lodzie.

WebWave to program do tworzenia stron www. Zastanawiasz się czy w WebWave można stworzyć bloga? Tak, można. Zobacz nasz artykuł o tym jak założyć bloga. Ale WebWave to przede wszystkim narzędzie do budowania stron internetowych.

 

WebWave: opinie

 

Ponieważ WebWave to stosunkowo młoda platforma, wielu użytkowników zanim podejmie decyzję, szuka opinii. Jakie może znaleźć? Uczciwie trzeba powiedzieć, że przeważają te pozytywne. Klienci szczególnie doceniają łatwość w użyciu, szeroką gamę funkcjonalności i przystępną cenę. 

 

Według wyszukiwarki Google narzędzie WebWave uzyskało 4.6/5 gwiazdek (w oparciu o 274 opinii).

możliwości wordpressa a możliwości webwave

Możliwości tworzenia stron www

 

Witrynę w Wordpressie da się zrobić od zera. Jednak lepiej wybrać któryś z szablonów stron internetowych i dopiero w oparciu o niego budować coś własnego. Tak jest po prostu łatwiej. Tylko to dosyć często transakcja łączona.

Przede wszystkim – ograniczeniem jest szablon. Jeśli odpowiada Ci jego układ, to jesteś w domu. Podmieniasz elementy, usuwasz to, czego nie potrzebujesz i gotowe.

Gorzej gdy chcesz przesunąć jakiś element. Wtedy szablon generuje masę problemów, bo żeby to zrobić, musisz znać się całkiem nieźle na kodowaniu. Zwłaszcza, że chcesz zrobić to dobrze. Czasem wystarczy to, że logo powinno się znaleźć bardziej z lewej lub prawej strony.

Są oczywiście nakładki lub wtyczki do Wordpressa, które trzeba zainstalować i które pozwolą Ci pracować w nim jak w kreatorze stron. Tylko że to też uchodzi za źródło kłopotów.

Przede wszystkim – taki kreator (na przykład Elements, Visual Composer i wiele innych) działa w oparciu o gotowy i stworzony z myślą o konkretnych działaniach system CMS.

Nie od dzisiaj wiadomo, że takie kreatory pozwalają na dużo w obrębie strony, ale generują też dużo dziwnych znaczników, które trudno zoptymalizować.

Do tego jeśli chcesz zmienić szablon, to mogą zacząć się problemy z kompatybilnością między szablonami i wtyczkami. Tak w dużym skrócie (temat wtyczek rozwinę dalej).

Do tego dochodzi jakość szablonów stron w Wordpressie. Spora część darmowych jest naprawdę fajna, a płatne wielokrotnie zachwycają w podglądzie.

Jednak gdy chcesz zmienić coś w układzie lub ogarnąć responsywność strony na własnych materiałach… no, mogą być kłopoty.

Sam widziałem ile problemów generował piękny (i dosyć drogi oraz wysoko oceniany) szablon, który nie miał ogarniętego RWD by design.

Jego responsywność była stworzona dla konkretnych obiektów, które zmienialiśmy na etapie tworzenia strony. Nie zgadzał się rozmiar ani układ, bo szablon był dla nas punktem wyjścia. Reszty się pewnie domyślasz.

tworzenie stron responsywnych

Z kolei WebWave to narzędzie do tworzenia stron www z krwi i kości. Od początku wiedzieliśmy, co musi mieć; jak optymalizować kod i jakie możliwości dawać użytkownikom.

Czyli zrobienie strony od zera jest proste i nie wymaga żadnej wiedzy o kodowaniu. Duża część naszych użytkowników wybiera właśnie tę drogę podczas tworzenia własnej strony internetowej.

Gdy wybierzesz spośród gotowych szablonów stron internetowych – możesz zmienić każdy element. Przesunąć, powiększyć, pomniejszyć, dodać, usunąć i tak dalej.

Jeśli masz gotowy projekt, to bez kłopotu przeniesiesz go do WebWave i opublikujesz stronę stronę www w sieci w kilka minut. Po prostu dodajesz obiekty, układasz warstwy, dociągasz elementy do poziomic, dodajesz efekty i gotowe. Dla każdego z widoków strony (o tym napiszę więcej w akapicie o responsywności). A jeśli masz wątpliwości czy sobie poradzisz, obejrzyj nasz darmowy kurs tworzenia stron internetowych. Dzięki niemu prosto i szybko nauczysz się robić stony (w tym bloga, portfolio online i sklep internetowy).

 

Obsługa strony internetowej, hosting i domena

 

Strona internetowa zrobiona w Wordpressie wymaga trochę uwagi. Czasem – całkiem sporo. Ale po kolei.

Każda strona www potrzebuje adresu i hostingu. Adres trzeba wydzierżawić, a hosting – wykupić. Na rynku jest sporo reselerów domen i firm świadczących usługi hostingowe. Znalezienie domeny nie jest kłopotem: wybierasz najtańszego reselera z najlepszą opcją przedłużenia. Z hostingiem jest trudniej.

Żeby Twoja strona pojawiła się w internecie potrzebuje hostingu. Najlepiej takiego, na którym zmieszczą się wszystkie pliki, a transfer miesięczny w pewnym momencie się nie wyczerpie.

Niby każdy dostawca deklaruje, że serwery są stabilne, szybkie i bezpieczne. Problemem jest jednak wsparcie w razie awarii (czyli ile czasu trzeba, żeby serwery wróciły do siebie), przestrzeń dyskowa, transfer i – dzięki RODO – lokalizacja.

Równie ważna jest cena. Nie oszukujmy się: dobry i stabilny hosting kosztuje. Większość dostawców deklaruje, że ceny zaczynają się od iluś złotych miesięcznie. OK, ale jaki jest koszt po roku? Słyszałem od wielu osób, że po roku ich dostawca hostingu podwyższył cenę na tyle, że bardziej opłacało się im przenieść stronę gdzie indziej.

To wszystko składa się na konieczność obsługi strony już na samym początku jej budowania. Domena to kwestia kilku minut. Znalezienie dobrego hostingu – to może potrwać (chyba że już go masz). I w zależności od tego jak rozwiązane jest wgrywanie plików strony na serwer – może zająć od kilku minut do kilku godzin prób i błędów.

Owszem, wielu dostawców oferuje hosting z wgranym Wordpressem. To świetne rozwiązanie na początek i pomaga oszczędzić sporo czasu. Tylko pozostaje kwestia ceny po roku (dwóch, trzech), która bywa dosyć trudna do oszacowania. Albo nie jest podawana na początku.

Do tego dochodzi konieczność regularnych aktualizacji samego silnika Wordpressa. Nie ma kwartału, żebym nie słyszał o mniejszych lub większych kłopotach z bezpieczeństwem stron zbudowanych w tym CMS-ie. Jest najpopularniejszy i to jest główny kłopot – jedna luka tworzy zagrożenie dla milionów stron. Tak niestety jest.

Dlatego warto aktualizować Wordpressa prawie zawsze, gdy pojawia się nowa wersja silnika (podobnie jest z szablonami i wtyczkami). Tylko to też może rodzić kłopoty.

W Wordpressie jest bardzo dużo zmiennych: aktualność wtyczek, aktualność szablonu, kompatybilność między nimi… Miejsc, w których coś może pójść nie tak jest całkiem sporo. Żeby przewidzieć lub przygotować się na możliwe kłopoty trzeba mieć już całkiem sporą wiedzę o zarządzaniu stroną w Wordpressie.

obsługa strony internetowej - alternatywa dla wordpress

Jak wygląda obsługa strony w WebWave? Większość rzeczy, które opisałem w tym akapicie, bierzemy na siebie. Odpowiadamy za stabilność hostingu, bezpieczeństwo serwerów i tak dalej.

To wszystko jest po naszej stronie, a w naszym zespole są ludzie, którzy znają się na robocie i zapewnieniu bezpieczeństwa stronom. No i nie musisz szukać hostingu – masz go u nas za darmo, podobnie jak własny adres na subdomenie WebWave.

Do tego nie musisz nic aktualizować. Po prostu masz stronę, która działa. Gdy chcesz odzyskać poprzednią wersję, bo coś poszło nie tak podczas pracy – piszesz do nas i po kilku godzinach masz starą wersję strony z powrotem.

Chcesz przebudować stronę i zrobić jej backup? Zrobisz to jednym kliknięciem. Podobnie jest z przepinaniem Pakietu Premium i domen. Cztery kliknięcia w panelu webmastera i gotowe.

Do tego każdy z naszych użytkowników ma gwarantowaną cenę wyjściową za Pakiet Premium i darmowy hosting. Ta cena się nie zmienia, o czym przekonują się użytkownicy, którzy są z nami od kilku lat.

Nawet pod wygaśnięciu Pakietu Premium strona nie znika, a każdy użytkownik ma do niej ciągły dostęp. Po prostu pod darmowym adresem na subdomenie WebWave.

 

Wsparcie twórców stron internetowych czy poradnik?

 

To może być drażliwy temat, ale trzeba o tym wspomnieć.

Teoretycznie – Wordpress udostępnia sporą bazę wiedzy i wsparcie użytkowników. Prawie każdy webmaster robił strony w Wordpressie i wie co nieco na temat tego silnika.

Niektóre (najczęściej płatne) szablony oferują suport klientom, jednak zaawansowane rozwiązania wymagają wiedzy programistycznej lub tej z obszernych forów dyskusyjnych.

A na forach może być różnie. To skarbnica wiedzy i faktycznie jest na nich wielu doświadczonych użytkowników, którzy dzielą się wiedzą i chcą pomóc. Moje wątpliwości budzi jednak kilka rzeczy.

Przede wszystkim – codziennie na tych forach masa pytań z cyklu „dlaczego nie mogę xy”. Często to bardzo podstawowe rzeczy związane z działaniem strony. To pokazuje, że jednak sam CMS nie jest tak prosty, jak wiele osób podkreśla. Inną rzeczą jest jakość odpowiedzi i sugestii na forach.

Niestety nie wszyscy dzielą się wiedzą, która pomaga. Czasem okazuje się, że jakaś porada powoduje wywalenie strony (widziałem w wielu dyskusjach takie sytuacje; często wkraczała moderacja i usuwała jakąś wypowiedź, ale co taka zła porada zrobiła złego, to zrobiła) lub lukę w zabezpieczeniach. Tak po prostu jest i sam, gdy szukałem rozwiązań na tych forach, trafiałem na wątki z takimi wpisami.

wsparcie twórców stron internetowych

W WebWave oferujemy wsparcie wszystkim użytkownikom. Nie ma rozdzielenia na osoby z Pakietem Premium lub bez. Po prostu odbieramy telefon, piszemy na czacie i pomagamy mailowo (właśnie teraz, kiedy piszę ten tekst, Maciek, nasz CEO, rozmawia z osobą, która chce po prostu dowiedzieć się czym jest WebWave).

Często znajdujemy razem fajne rozwiązania. Do tego każdy użytkownik ma dostęp do sporej bazy wiedzy jak również może nas spytać jak coś zrobić :).

 

Dodatki, wtyczki i pluginy do strony internetowej

 

Wordpress oferuje swoim użytkownikom dziesiątki tysięcy dodatków i plug-inów. Jest wśród nich wiele perełek. Znam wiele świetnych wtyczek, które dodają do tego CMS-a rzeczy, dzięki którym błyszczy. Tu nie ma nawet o czym dyskutować.

Jednak to najczęściej perełki w całym morzu umiarkowanie udanych dodatków. Problemem dla mnie jest to, że wiele funkcji, które powinny być dostępne w „gołym” narzędziu wymaga podpinania wtyczek.

Praca nad SEO i tego typu rzeczy zaczyna się w Wordpressie od instalacji jednej ze znanych wtyczek na Y. Precyzyjna praca nad stylami tekstów (czyli coś więcej niż „duży, mały średni rozmiar tekstu” też wymaga podpięcia wtyczki. I tak dalej.

Do tego wtyczki często powodują konflikty. Twórcy tych najlepszych przykładają się do tematu i oferują użytkownikom świetnie działające narzędzia.

Najlepsze nich są jednak płatne albo działają w modelu freemium (czyli podstawowe funkcje są za darmo; bardziej zaawansowane wymagają płatności). Tak niestety jest i każdy użytkownik Wordpressa się z tym zgodzi.

wtyczki do stron internetowych

WebWave ma na dzień dobry niemal wszystko, czego potrzebuje ktoś, kto potrzebuje własnej strony internetowej. Narzędzia do SEO, rozbudowanej edycji tekstu, galerie, efekty, moduł bloga i tak dalej – to wszystko znajdziesz w kreatorze od początku.

Gdy potrzebujesz dodatkowych narzędzi – systemu rejestracji lub odtwarzacza z SoundClouda – wystarczy że znajdziesz odpowiedni kod na stronie dostawcy  i dodasz go jako element HTML do strony w WebWave.

I tych integracji jest bardzo dużo, o czym przekonujemy się rozmawiając z naszymi użytkownikami. Często to wygląda tak, że ktoś ma do nas sprawę, otwieramy jego stronę i widzimy nowe integracje, na które wpadli nasi użytkownicy.

Co najważniejsze – wszystkie rozwiązania, które opisujemy na naszej stronie w dziale integracji rozszerzają możliwości WebWave i pomagają dostosować stronę do konkretnych potrzeb.

Zwłaszcza że dokładnie sprawdziliśmy wszystkie opisywane w tym dziale narzędzia i polecamy je naszym użytkownikom. Wiele z nich sprawia, że strona internetowa zrobiona w WebWave staje się świetną bazą do rozkręcenia biznesu w sieci.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Rozmiar strony www ma znaczenie

Tym razem zacznę od WebWave, bo za kreatorami stron ciągnie się opinia, że nie da się w nich zbudować czegoś więcej, niż wizytówki. Jest inaczej. Nasza strona powstała w WebWave.

Obecnie ma ponad 300 podstron, więc – jak widzisz – da się, a do tego sama strona działa bardzo sprawnie. W dużej mierze dzięki dobrze optymalizowanemu kodowi.

Chociaż jest w nim sporo znaczników, to przeglądarki wczytują strony zrobione w WebWave bardzo szybko. Chyba że ktoś doda do strony masę zdjęć w wysokiej rozdzielczości, ale wtedy każda strona będzie działała powoli. Tak niestety jest.

Podobnie jest w Wordpressie. Pozwala na bardzo dużo – zrobienie rozbudowanego serwisu lub bloga z setkami wpisów. Tylko po osiągnięciu pewnej masy krytycznej wtyczek, elementów i podstron zawsze trzeba zacząć porządkować treści.

Do tego silnik Wordpressa (oraz wtyczki) potrafią wrzucić do kodu strony dziwne artefakty, które powodują błędy. Oczywiście dobrze zoptymalizowany i wyczyszczony kod strony zrobionej w Wordpressie zapewni szybkie wczytywanie.

Jednak gdyby porównać szybkość wczytywania niezoptymalizowanej strony w Wordpressie i strony zrobionej w WebWave może się okazać, że wynik będzie korzystny dla naszego kreatora. Kod stron zrobionych w naszym kreatorze jest optymalizowany automatycznie.

Jednak żeby przyśpieszyć wczytywanie strony internetowej zrobionej w Wordpressie trzeba umieć to zrobić dobrze. Inaczej zabiegi przy użyciu wielu wtyczek mogą przynieść odwrotny skutek.

pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie stron internetowych

 

Oj, to może niektórych zdenerwować.

W Wordpressie jest Yoast SEO – wtyczka słusznie określana jako najlepsza do SEO w tym CMS-ie. W wersji podstawowej daje ogromne możliwości i można dzięki niej zrobić dużo dobrego dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Jednak gdyby zabrać tę wtyczkę, okazuje się, że Wordpress ma bardzo podstawowe narzędzia do SEO i sama strona wymaga sporo pracy po drodze, żeby dobrze się pozycjonować.

Znalezienie odpowiednich pól do wpisania tytułu i opisu każdej ze stron może być kłopotem. Również tworzenie struktury linków może być wyzwaniem (czyli wykorzystywanie slugów) dla początkujących użytkowników.

WebWave wszystkie narzędzia do SEO ma na wierzchu. Chcesz dodać opis i tytuł każdej ze stron? Masz to w menu podstrony. Podobnie jak miniaturę, strukturę linków i wiele innych rzeczy.

Do każdej grafiki dodasz opis alternatywny, a do tego grafiki są domyślnie kompresowane, dzięki czemu strona – nawet gdy załadujesz ją zdjęciami – ładuje się szybciej.

To wszystko pozwala na łatwiejsze wypozycjonowanie strony. Nie mówiąc o takich rzeczach jak szybkie dodawanie kodu śledzącego Google Search Console czy mapy strony.

Z resztą – nasza strona jest w TOP3 na kilkadziesiąt fraz. Więc jeśli zastanawiasz się, czy da się skutecznie pozycjonować stronę internetową zrobioną w kreatorze, to odpowiedź jest krótka: da się i to skutecznie. Bez instalowania dodatkowych narzędzi.

 

Responsywność strony internetowej

 

RWD to mocny trend w internecie. Google jasno powiedziało, że strony przyjazne urządzeniom mobilnym będą lądowały wyżej w wynikach wyszukiwania.

Strony internetowe zrobione w Wordpressie bazują (w sporym skrócie) na responsywności szablonów. A z nią bywa różnie.

Dobrze dopracowane szablony nie powodują żadnych kłopotów, nawet gdy zmieni się rozmiar treści i elementów. W przypadku tych mniej udanych projektów może się okazać, że piękny szablon, który kosztował całkiem spore pieniądze, jest responsywny dopóki, dopóty podmienia się w nim elementy na dokładnie takie same.

Jedna linia tekstu więcej, grafika o nieco innej rozdzielczości i całe RWD może się sypnąć. Przerabiałem to prowadząc projekty dla klientów.

Dopracowanie responsywności takiego niedoskonałego szablonu wymagało kilku(nastu) godzin pracy programistów, co często przekładało się na przesunięcie kolejnych projektów.

To była w miarę komfortowa sytuacja, bo miałem w zespole osoby, które kodowały dziesiątki i setki stron. Jeśli miałbym sam to zrobić, to – jako w miarę ogarnięty użytkownik – miałbym kłopot.

responsywne strony internetowe

WebWave od kilku lat pozwala tworzyć strony responsywne bez kodowania. Tworzysz projekt, ustalasz style tekstu dla każdego z widoków. Potem zmieniasz widok, ustawiasz elementy na stronie.

Powtarzasz to samo dla każdego z trzech widoków mobilnych. Jeśli chcesz pójść na sto procent w RWD, to ustawiasz procentową wielkość grafik. Po dodatkowych pięciu-sześciu minutach masz gotowe widoki responsywne podstrony.

Jakakolwiek zmiana na stronie wymaga wtedy tylko sprawdzenia, czy element dobrze się zeskalował w każdym z widoków. Do tego nie trzeba kodować, a wszystkie narzędzia odpowiedzialne za RWD masz w kreatorze.

Podobnie jak obsługę plików wektorowych w formacie SVG, które są po prostu idealne do stron responsywnych (Wordpress wymaga instalacji dodatkowej wtyczki).

Okna modalne, parallax i zaawansowane galerie

Wordpress pozwala na wiele rzeczy jeśli chodzi o prezentację grafik. Slidery są łatwe do wstawienia w większości szablonów, podobnie jak różnorakie galerie.

Jednak pokazanie zdjęć w lightboxie wymaga już znalezienia stabilnej wtyczki. Jest ich sporo i pozwalają zrobić fajne rzeczy. Efekt parallax, idealne uzupełnienie wielu stron, też potrzebuje wtyczki. Najlepiej stabilnej.

Podobnie jest z pop-upami i oknami modalnymi. Te drugie zyskują (słusznie) coraz większą popularność; pozwalają aktywizować użytkowników, a przy okazji nie są tak irytujące jak te pierwsze. Dodasz je do strony zrobionej w Wordpressie dzięki jednej z wielu wtyczek.

I tu znowu dochodzimy do WebWave. Wszystkie wymienione elementy wprowadzisz bez kłopotu na stronę w kreatorze. Już pierwsze wersje kreatora pozwalały na dodanie do strony www świetnych galerii i innych rzeczy potrzebnych do zrobienia ładnej strony.

Nie oszukujmy się – dobrze dobrane i zaprezentowane zdjęcia często decydują o tym, czy strona jest ładna.

Od niedawna dodasz też do strony www więcej efektownych elementów – zwłaszcza dzięki interakcjom w WebWave. Okna modalne, zaawansowane galerie czy nietypowe menu dodasz kilkoma kliknięciami. To wszystko znajdziesz w kreatorze

 


 

Okna modalne, zaawansowane galerie czy nietypowe menu dodasz kilkoma kliknięciami. To wszystko znajdziesz w WebWave.

 


 

Przenoszenie projektu do internetu

 

Projekt strony internetowej stworzony w programie graficznym (Xd czy Photoshopie) da się przenieść do Wordpressa. Zwłaszcza jeśli projekt jest podporządkowany wybranemu szablonowi strony. Wtedy wystarczy wkleić kolejne elementy pociętego projektu i temat jest zamknięty.

Wspomniałem też o tym, że wszystko jest dobrze, dopóki konkretne elementy są po prostu podmieniane w gotowym szablonie. Przenoszenie projektu, który nie jest powiązany z szablonem, wymaga całkiem sporej wiedzy o kodowaniu.

Jeśli dobrze ogarniasz temat, to nie będzie dla Ciebie problem. Gorzej jeśli tej wiedzy nie masz lub brakuje Ci czasu, żeby przenieść projekt, który ktoś zrobił na Twoje zamówienie.

W WebWave ten problem nie istnieje. Pocięty projekt po prostu wrzucasz do kreatora, układasz elementy w oparciu o prowadnice, ustawiasz je dla każdego z widoków responsywnych strony www i gotowe.

Podobnie jest z obiektami wektorowymi – wklejasz je jak zwykłe grafiki i gotowe. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza gdy projekt zawiera takie obiekty (czyli nowy standard w narzędziach do makietowania).

Dla kogo Wordpress, a dla kogo WebWave?

Odpowiedź jest prosta: dla każdego, kto wie, na co się pisze.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że ogarnięcie strony w Wordpressie zajmuje mi ileś czasu. Nawet z preinstalowanym na hostingu CMS-em to dalej trochę czasu, nawet gdy wiem dokładnie jakiego szablonu potrzebuję i co powinno znaleźć się na tworzonej stronie internetowej.

Najwięcej zajmuje dobranie idealnej puli wtyczek dla strony. Czasem robi się ich kilkanaście (a to jakaś ładna galeria, a to jakieś rozszerzenie możliwości edytora tekstu i tak dalej).

Na etapie „gotowa strona internetowa” to wszystko jest do ogarnięcia. Problemy zaczynają się z czasem, gdy okazuje się, że jakaś dobra wtyczka, którą osobiście lubię, zaczyna pokazywać rogi, bo pojawia się jakiś konflikt kompatybilności na linii szablon-silnik-wtyczka.

Każdy kłopot da się oczywiście wyśledzić, ale to dalej czas, który można poświęcić na przykład na tworzenie nowych treści lub życie offline.

Jeśli znasz Wordpressa jak własną kieszeń, to pewnie wszystko, o czym piszę możesz podzielić na pół lub włożyć między bajki, bo pewnie źle dobieram wtyczki lub nie czytam dokumentacji. Masz w stu procentach rację i nie mam zamiaru zaprzeczać.

Wordpress to dla mnie narzędzie, które ma pomóc mi zrobić coś konkretnego: stronę internetową. Ale serio nie mam aż tak dużo czasu, żeby wczytywać się w dokumentację. Ty pewnie jesteś na bieżąco i wiesz dokładnie czego potrzebujesz, czego nie robić i na czyje posty na grupach i forach nie zwracać uwagi. Ja tego nie wiem.

Nie będzie tego też wiedział człowiek, który po prostu potrzebuje strony www i nie chce bawić się w szukanie rzeczy dla siebie. Potrzebuje strony, przy której nie będzie musiał co jakiś czas grzebać i aktualizować.

Bezobsługowa strona internetowa jest realną potrzebą dla większości użytkowników internetu. To strona którą się robi, wszystko do zrobienia jej i publikacji jest w jednym miejscu. I tacy ludzie odnajdą się w WebWave. Wszystkie elementy znajdą bez kłopotu w naszym kreatorze.

jak zrobić stronę internetową

Kilka lat temu na naszym blogu pojawił się tekst, w którym opisywaliśmy różnice w zastosowaniach tych dwóch narzędzi. Grzesiek Ćwik stwierdził, że 95% użytkowników znajdzie w WebWave dokładnie to, czego potrzebuje, żeby zbudować stronę internetową.

Dzisiaj, po kilku latach rozwoju naszego kreatora, wydaje mi się, że WebWave zbliżyło się mocno do 100 procent. A to wszystko w tak zwanym międzyczasie, kiedy pojawiło się wiele nowych trendów, wytycznych i zaleceń opisujących tworzenie stron internetowych.

Nie chcę przekonywać nikogo, że tylko WebWave. Nie. To narzędzie, które pomaga realizować konkretną potrzebę: posiadanie własnej strony internetowej.

Ułatwia to osobom, które nie chcą wydawać dużych kwot na zamówienie jej, a do tego chcą zrobić ją bez kodowania. Najlepiej samodzielnie. I mieć też nad nią kontrolę, gdy wsparcie w postaci „człowieka od strony” zniknie lub będzie zwyczajnie drogie.

W WebWave łatwo stworzyć stronę, która nie będzie wymagała obsługi. Jeśli zależy Ci na posiadaniu strony-wizytówki lub strony prezentującej ofertę firmy, to jest dobry adres. Zbudujesz ją bez kłopotu od zera lub na podstawie darmowego szablonu.

Gdy będziesz potrzebować bloga lub nowej podstrony – dodasz je dosłownie trzema kliknięciami, bez pisania nawet jednej linijki kodu. Podobnie jest z dostosowaniem strony do potrzeb urządzeń mobilnych: przesuwasz elementy, zmieniasz ich rozmiar i gotowe.

 

Zarówno w Wordpressie jak i WebWave zrobisz bardzo dużą i szybką stronę internetową. Jednak gdy chcesz pójść na całość i zrobić duży serwis w oparciu o Wordpressa – musisz znać się całkiem dobrze na kodowaniu.

Wtedy Wordpress w praktyce staje się tylko punktem wyjścia do zrobienia czegoś większego lub jednym ze środków do osiągnięcia celu. Na przykład The New Yorker używa Wordpressa jako jednego z narzędzi, ale obudowanego masą innych rzeczy i wiedzą programistów.

W przypadku WebWave wystarczy sam kreator. Jak wspomniałem – nasza strona internetowa powstała w naszym kreatorze i ma całkiem sporo podstron.

Podobnie jest w przypadku grafików lub projektantów stron, którzy mogą w WebWave samodzielnie przeprowadzić cały projekt – od pierwszych ustaleń do oddania w ręce klienta gotowej do użytku strony.

W przypadku Wordpressa to też możliwe, jednak warto mieć wsparcie programisty (duety grafik-programista nie są niczym nowym; sam pracowałem przez wiele lat z takimi duetami), zwłaszcza gdy pojawi się jakiś problem, który utrudnia wprowadzenie projektu do sieci. Lub trzeba na przykład zoptymalizować dobrze kod strony.

Podsumowując – Wordpress i WebWave realizują bardzo konkretną potrzebę: posiadanie własnej strony internetowej. Jednak realizują ją zupełnie inaczej i odpowiadają potrzebom innych użytkowników.

Więcej możliwości stworzenia strony internetowej i jej rozbudowy dla osób, które nie posiadają wiedzy o programowaniu daje WebWave. Dzięki wsparciu i obszernej bazie wiedzy (oraz darmowym szkoleniom on-line) te możliwości rosną.

Z drugiej strony Wordpress daje równie dużo możliwości użytkownikom znającym się na kodowaniu lub mogącym się go nauczyć. Jednak nie da się zaprzeczyć, że wybór Wordpressa oznacza poświęcenie kwestii bezobsługowości strony, co dla wielu osób pozostaje kluczowym elementem.

Więc… warto znać oba rozwiązania, bo możliwości, które oferują są zbliżone. Może przekonasz się jak WebWave różni się od Wordpressa na własnej skórze? To nic nie kosztuje, a wszyscy możemy tylko zyskać. Na przykład – dzięki konstruktywnej krytyce (za którą zawsze jesteśmy wdzięczni, bo pomaga nam robić jeszcze lepszy kreator).

Spróbujesz?

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

05 lipca 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: