Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Zawsze starannie planujemy nowe funkcje dla kreatora WebWave. Jeśli masz jakieś sugestie, nad czym powinniśmy dalej pracować, śmiało skontaktuj się z nami przez e-mail lub zagłosuj na naszym forum

06 marca 2015

Data aktualizacji: 11 czerwca 2021

Paula Niziołek i Tomasz Szwed

Jak zrobić portfolio, które przyciągnie klientów? 7 porad 

jak stworzyć stronę www z portfolio

 

Chcesz zaprezentować światu swoje prace i zdobyć mnóstwo ciekawych klientów?

Musisz zadbać o dobre portfolio. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się fotografią, grafiką, muzyką czy modelingiem – portfolio na stronie internetowej to must have. Chętnie zajrzą do niego wszyscy, którzy chcą zacząć z Tobą współpracę lub szukają kogoś o Twoich umiejętnościach. 

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić portfolio, które przyciągnie nowych klientów, koniecznie sprawdź ten artykuł i poznaj 7 przydatnych porad, dzięki którym dowiesz się jak je wykonać i co warto w nim umieścić, aby wyróżnić się w tłumie.

 

Do czego się przydaje i czym jest portfolio?

Portfolio jest zbiorem najlepszych prac, zaprezentowanych w atrakcyjny sposób. Głównym celem jego stworzenia jest zdobycie nowych klientów. Niezależnie od tego, czy jesteś freelancerem, czy chcesz wykorzystać portfolio do zdobycia nowych zleceń, zawsze warto pokazać w nim swoje najlepsze prace.

Portfolio jest bardzo ważne zwłaszcza w sektorze kreatywnym, w którym o umiejętnościach nie świadczy wykształcenie czy ilość kursów, ale faktyczne rezultaty i najlepsze prace. Z portfolio może skorzystać grafik, fotograf, copywriter, architekt czy chociażby modelka.

W każdej z tych branż bardzo istotne jest pokazanie konkretnych realizacji i efektów.

 

Zastanów się, kto ma być odbiorcą Twojego portfolio i do czego ma ono służyć?

W zależności od tego, czy tworzysz portfolio, po to, aby zyskać nowe zlecenia od agencji lub po prostu zdobyć nowych klientów, musisz dobrze wiedzieć, do kogo je kierujesz. Musisz określić swojego potencjalnego odbiorcę.

Na inne rzeczy zwrócą uwagę agencje szukające grafika-freelancera, na inne firmy szukające dobrego copywritera, a jeszcze na inne pary narzeczonych, którzy szukają fotografa na ślub. Określenie różnych rodzajów odbiorców jest ważne dla osiągnięcia celu strony.

 

Jak zrobić portfolio na stronie internetowej?

Niezależnie od tego czy jesteś grafikiem, fotografem czy architektem – potrzebujesz portfolio. Wiele serwisów pozwala na zrobienie portfolio, jednak mają spore ograniczenia odnośnie wyglądu galerii, albo możliwości edycji. Dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem portfolio na własnej stronie internetowej.

Strona - portfolio ma sporo zalet:

  • posiadasz duży wpływ na wygląd strony i treści, które na niej umieszczasz

  • portfolio może być Twoją wizytówką w sieci i ułatwić kontakt z klientami

  • masz możliwość pozycjonowania takiej strony

  • możesz pokazać swoje prace na różne sposób i opisać proces ich powstawania

Aby, zacząć tworzenie portfolio musisz w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaka estetyka Ci odpowiada. Zbierz wszystkie swoje prace i zdecyduj, które z nich najbardziej Ci się podobają i tylko te przygotuj do wykorzystania. 

Nigdy nie dodawaj do portfolio wszystkich prac – mimo że, pokazują one, że posiadasz szerokie kompetencje, to może się okazać, że nie trafisz z nimi do ludzi, na których uwadze Ci zależy.

Bardzo ważne jest też, aby dowiedzieć się, jak optymalizować grafiki pod SEO!

Gdy wybierzesz swoje najlepsze prace – uporządkuj je.

Teraz czas na to, aby wybrać odpowiednie narzędzie. W tym wypadku idealnie sprawdzi się kreator stron internetowych, dzięki któremu swoje portfolio wykonasz szybko i na tylu podstronach ile zapragniesz. Nie musisz nic programować - kreator ułatwi Ci to zadanie. 

Przejdźmy do zaplanowania wyglądu Twojej strony.

Najpierw stwórz kategorię - pomogą Ci zaprezentować spójną historię na temat Twoich prac i umiejętności. 

Pamiętaj, żeby kolejne podstrony były spójne – podobnie jak robienie strony internetowej, budowanie portfolio wymaga zachowania spójności wyglądu i komunikacji. Bardzo często projektując kolejne podstrony, możesz wpaść na jakiś pomysł, który wydaje się naprawdę fajny, tylko... ma się ni jak do całości.

Wtedy zazwyczaj pojawia się pokusa, żeby taką podstronę zostawić. Ale odpowiedź jest zawsze jedna.

Nie!

Lepiej pomyśleć nad czymś, co będzie mniej „bajeranckie”, ale za to dopełni całości projektu - dzięki czemu każdy, kto trafi na stronę, nie poczuje się na niej zagubiony. A to ma ogromny wpływ na jego decyzję o współpracy.

Zastanów się nad układem strony głównej - czy wiesz, czemu jest istotny?

 

Co musi znaleźć się w portfolio na stronie?

Każde portfolio musi mieć dwie bardzo ważne rzeczy: profesjonalne grafiki, uporządkowane w logiczny sposób oraz dane kontaktowe.

Jest wiele możliwości zaprezentowania obrazów – niezależnie od tego, czy to Twoje zdjęcia, wizualizacje projektów czy kolejne ujęcia innych fotografów – zawsze muszą być dobrej jakości i zwyczajnie ładne.

Gdy tworzysz portfolio oparte o teksty, to masz ogromne możliwości edycji, jednak pamiętaj, żeby tekst był zawsze dobrze i spójnie sformatowany, a do tego – łatwy do przeczytania.

Sam kontakt jest bardzo istotny dla Twoich przyszłych klientów – adres e-mail czy linki do mediów społecznościowych, na których publikujesz częściej, są też ważne.

Media społecznościowe pokazują z jednej strony Twoją aktywność oraz to, że wciąż robisz coś związanego ze swoim zawodem, a z drugiej – możesz sygnalizować rzeczy, nad którymi pracujesz.

Podobnie jak rekomendacje poprzednich klientów lub współpracowników – taka aktywność to także mocny social proof. Pamiętaj o tym, że najlepszy branding to o wiele więcej niż stworzenie logo i wizytówek. Tu liczy się każdy detal, który sprawia, że Twoja marka staje się rozpoznawalna automatycznie – nawet jeśli na materiałach nie znajduje się znak marki, ani żaden napis. Dzięki tym detalom użytkownicy łatwiej zapamiętają Twoją markę i kiedy staną przed wyborem wykonawcy, łatwiej im będzie przywołać w myślach właśnie Ciebie (w psychologii nazywa się to heurystyką dostępności).

 

Najważniejsze rzeczy dotyczące prezentacji prac w portfolio na stronie

Jak zrobić portfolio, które będzie dobre i skuteczne? Bardzo ważną rzeczą jest, aby nie zapomnieć, po co je robisz. Ma ono przede wszystkim pokazać Twoje prace. Muszą być one przedstawione w sposób czytelny i łatwo dostępny.

W każdym portfolio ważne jest łatwe przejście na podstronę z konkretnymi pracami. Jeśli posiadasz kilka kategorii, to zaprezentuj je w taki sposób, żeby od razu było wiadomo, czego można się w nich spodziewać. Warto dodać element interakcji, który dodatkowo zaangażuje użytkowników i dzięki temu łatwiej przykujesz ich uwagę.

Możesz wykorzystać slidery czy galerie typu light box lub efekty Ken Burns i Parallax. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie przesadzać z dodatkami, żeby nie przytłumiły one Twoich prac.

 


 

Jeśli dasz możliwość, żeby klient poczuł do Ciebie sympatię, zobaczył, że jesteś prawdziwą osobą i to jeszcze podobną do niej – to już jest Twój.

 


 

Jak znaleźć klientów?

Przy robieniu własnego portfolio nie sprzedajesz wyłącznie swojej pracy, ale też swój osobisty brand. Daj więc się poznać swoim klientom. Pokaż swoje zdjęcie, opisz swoje zainteresowanie oraz co Cię inspiruje.

Musisz nawiązać więź ze swoim klientem, w końcu będziecie dyskutowali o gustach, które są bardzo różne. Jeśli dasz możliwość, żeby klient poczuł do Ciebie sympatię, zobaczył, że jesteś prawdziwą osobą i to jeszcze podobną do niej – to już jest Twój.

Jeśli zaś stwierdzi, że zupełnie nie jesteś tym, z kim chce współpracować, bo lubisz stare motocykle, a nie różowe kucyki – to tym lepiej, ponieważ właśnie zaoszczędziło Ci to mnóstwo czasu i nerwów.

 

Jaka jest skuteczność portfolio?

Zapewne zastanawiasz się, czemu masz zaskakiwać – przecież to nie pokaz magicznych sztuczek, tylko poważne projekty! Pamiętaj, że ktoś musi podjąć decyzję, z kim chce współpracować.

Zazwyczaj jest to żmudny i nudny proces przeglądania stron internetowych wykonawców, które niczym się od siebie nie różnią – są ładne i poprawne, ale nic w nich nie zapada w pamięć. Po paru dniach ma już dość i siada, żeby ostatecznie wybrać kogoś i mieć to z głowy.

Gwarantuję Ci, że w takim przypadku pierwsze firmy, które przyjdą na myśl to te, które w jakiś sposób Cię zaskoczyły i zapadły w pamięć – czy to nazwą, śmieszną grafiką, czy też interaktywną i dobrą nawigacją. To właśnie na nich klient skupi się podczas wyboru, bo o reszcie po prostu nie będziecie pamiętać.

Poza tym robiąc coś, co wyróżnia Twoje prace, podkreślasz swoją kreatywność.

 

 

Jakie zawody potrzebują portfolio?

 

Portfolio grafika

Jednym z zawodów, który wymaga własnej strony, jest grafik. Portfolio grafika powinno wyróżniać się fajnym i profesjonalnie zaprojektowanym designem. Strona jaką stworzysz, będzie również świadczyć o Twoim doświadczeniu, dlatego warto poświęcić na nią więcej czasu i stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. 

Postaraj się zrobić wszystko by wzbudzić zachwyt wśród odbiorców. W swoim portfolio nie musisz umieszczać jedynie grafik, które wykonałeś komercyjnie. Mogą to być dowolne projekty, które zrobiłeś w czasie wolnym lub dla znajomych. Wybierz te, którymi naprawdę chcesz się pochwalić.

 

Portfolio fotografa

Każdy, kto poszukuje fotografa na ślub, chrzciny lub sesję zdjęciową, przed jego zatrudnieniem ze stu procentową pewnością będzie chciał zobaczyć jego portfolio. W przypadku tego zawodu skup się na tym, do jakiej grupy docelowej chciałbyś dotrzeć i w jakich zdjęciach się specjalizujesz. W momencie kiedy do portfolio wrzucisz fotografie panoramy miasta, nie koniecznie pomoże Ci to w poszukiwaniu zleceń na nagranie relacji z wesela.

Tak jak w przypadku portfolio grafika, powinieneś zwracać uwagę na wygląd strony. Nie umieszczaj zbyt wielu grafik - nie mogą odwracać uwagi od Twoich prac. Warto, aby strona na którym znajduję się portfolio fotografa, była jak najbardziej przejrzysta i minimalistyczna. 

 

Portfolio modelki

Podobnie jak w przypadku fotografa, portfolio modelki powinno skupiać uwagę głównie na zdjęciach i nie odwracać uwagi innymi grafikami. Wybierz szablon, który najbardziej wyeksponuje fotografie na których jesteś. Koniecznie muszą być jak najlepszej jakości. Zdjęcia wybierz tylko te najlepsze. 

Dobrym pomysłem, może okazać się założenie bloga. Możesz opisywać świat modelingu zza kulis, opowiadać ciekawe historie z życia modelki, czy dzielić się wskazówkami dotyczącymi mody, czy makijażu. Pomoże Ci to w promowaniu własnej strony i zwiększy Twoje szanse na zdobycie większej ilości zleceń.

 

Portfolio muzyka

W przypadku tej branży strona internetowa w formie portfolio jest bardzo przydatna. Dzięki niej możesz zamieścić swoje wszystkie najlepsze nagrania w formie audio lub wideo. Mogą to być zarówno teledyski jak i relacje z koncertów. Plusem jest to, że wszystko będzie w jednym miejscu. Nie będziesz już musiał rozsyłać osobnych linków do znajomych czy wytwórni. 

Bardzo przydatną rzeczą jest też zakładka „o mnie”, w której zamieścisz zdjęcia, swój opis i osiągnięcia. W kwestii szablonu lub wyglądu strony nie musisz trzymać się sztywnych schematów. Jako artysta, masz spore pole do popisu. 

 

Portfolio pdf. czy warto?

W przypadku zawodów z branży kreatywnej, portfolio w formie pdf. nie sprawdzi się tak dobrze jak te znajdujące się na stronie internetowej. Powód jest prosty - porfolio w tej formie daje nam więcej możliwości. Możemy dodać filmy, muzykę, animacje, dowolną ilość podstron czy nawet połączyć je z pisaniem bloga.

Portfolio w .pdf wymaga wcześniejszego pobrania, zatem zwiększa to drogę, jaką musi pokonać odbiorca, aby Ciebie poznać. Kolejną rzeczą jest to, że ten rodzaj portfolio nigdy nie będzie prezentować się tak dobrze jak to na stronie internetowej. Nie będziesz w stanie zaprojektować całego układu, dodać efektów podczas przewijania czy chociażby zmienić tła - a uwierz, takie rzeczy robią naprawdę dużą robotę.

Faktem jest to, że gotowa i profesjonalna witryna wywoła na odbiorcy zdecydowanie lepsze wrażenie niż zwykły .pdf stworzony na szybko. Zwiększy to Twoje szanse na zdobycie nowego zlecenia. 

 

Podsumowując, czyli jak zrobić portfolio, które przyciągnie uwagę przyszłych klientów

Mam nadzieję, że powyższe rady pozwolą Ci szerzej spojrzeć na to, jak zrobić portfolio, które będzie skuteczne i pomoże Ci zdobyć nowych klientów.

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz – fotograficznej, modowej, muzycznej czy graficznej – portfolio na stronie internetowej podkreśli Twój profesjonalizm i poważne podejście do tematu. Jestem pewien, że takie portfolio na stronie pomoże Ci zdobyć nowych klientów.

A w jakim programie zrobić takie portfolio? W tym wypadku idealnie sprawdzi się kreator stron WebWave. Zrobisz w nim własną stronę bez kodowania używając prostej funkcji - złap i upuść. Znajdziesz też sporo ciekawych inspiracji i szablonów, których możesz wykorzystać. Równie dobrze możesz zacząć od czystej kartki i stworzyć stronę taką, jaką sobie wymarzyłeś. Przekonaj się sam!

 

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Autor: Paula Niziołek -  Content Manager & Tomasz Szwed - UX Designer i CEO 2Sides  

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się