Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

jak zrobić darmowe portfolio

Chcesz zaprezentować światu swoje prace i zdobyć mnóstwo ciekawych klientów?

Musisz zadbać o przygotowanie dobrego portfolio. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się fotografią, grafiką czy modelingiem – portfolio na stronie internetowej bardzo Ci się przyda.

Chętnie do niego zajrzą wszyscy, którzy chcą zacząć z Tobą współpracować lub szukają kogoś o Twoich umiejętnościach. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić (dobre) portfolio na stronie internetowej, to w tym tekście znajdziesz konkretne informacje o tym, co warto w nim umieścić, żeby wyróżniło się w tłumie.

 

Do czego się przydaje i czym jest portfolio?

Portfolio jest zbiorem najlepszych prac, zaprezentowanych w atrakcyjny sposób. Głównym celem każdego portfolio jest zdobycie nowych klientów. Niezależnie od tego, czy jesteś freelancerem czy chcesz wykorzystać portfolio do zdobycia nowej pracy, zawsze warto pokazać w nim swoje najlepsze prace.

Portfolio jest bardzo ważne zwłaszcza w sektorze kreatywnym, w którym o umiejętnościach nie świadczy wykształcenie czy ilość kursów, ale faktyczne rezultaty i najlepsze prace. Z portfolio może skorzystać grafik, fotograf, copywriter, architekt czy model(ka) i wiele innych. 

W każdej z tych branż naprawdę ważne jest pokazanie konkretnych realizacji i efektów.

 

jak stworzyć stronę www z portfolio

 

Zastanów się, kto ma być odbiorcą Twojego portfolio i do czego ma ono służyć?

W zależności od tego, czy tworzysz portfolio żeby zdobyć nowe zlecenia od agencji czy po prostu zdobyć nowych klientów, musisz dobrze wiedzieć, do kogo je kierujesz. Musisz określić swojego potencjalnego odbiorcę.

Na inne rzeczy zwrócą uwagę agencje szukające grafika-freelancera, na inne firmy szukające dobrego copywritera, a zupełnie inne są potrzeby narzeczonych, którzy szukają fotografa na ślub. Określenie różnych rodzajów odbiorców jest ważne dla osiągnięcia celu strony.

 

Jak zrobić własne portfolio na stronie internetowej?

Niezależnie od tego czy jesteś grafikiem, fotografem czy architektem – potrzebujesz portfolio. Wiele serwisów pozwala na zrobienie portfolio, jednak wiele z nich ma ograniczenia. Albo jeśli chodzi o wygląd kolejnych galerii, albo możliwość edycji czy dostosowania do swoich potrzeb. Dlatego warto zastanowić się nad portfolio na stronie internetowej.

Strona-portfolio ma sporo zalet:

  • masz duży wpływ na wygląd strony i treści, które na niej umieszczasz;

  • takie portfolio może być zarazem Twoją wizytówką w sieci i ułatwić kontakt z klientami;

  • masz możliwość pozycjonowania takiej strony;

  • możesz pokazać swoje prace na różny sposób i opisać proces ich powstawania.

Dołącz do 170 tysięcy ludzi, którzy robią świetne strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Żeby zacząć tworzenie portfolio musisz zastanowić się nad tym, jaka estetyka Ci odpowiada. Musisz wiedzieć dokładnie które prace chcesz pokazać – najpewniej będą to te najlepsze. Zbierz wszystkie swoje prace i zdecyduj, które z nich najbardziej Ci się podobają i tylko te prace przygotuj do wykorzystania.

Nigdy dodawaj do portfolio wszystkich prac – chociaż pokazują one, że posiadasz szerokie kompetencje, to może się okazać, że nie trafisz z nimi do ludzi, na których uwadze Ci zależy.

Pamiętaj też żeby dowiedzieć się, jak optymalizować grafiki pod SEO!

Gdy wybierzesz swoje najlepsze prace – uporządkuj je.

Kolejne kategorie pomogą Ci zaprezentować spójną historię na temat Twoich prac i umiejętności. Robienie portfolio na stronie pozwoli Ci pokazać się z najlepszej strony.

Ale pamiętaj, żeby kolejne podstrony było spójne – podobnie jak robienie strony internetowej, budowanie portfolio wymaga zachowania spójności wyglądu i komunikacji. Bardzo często projektując kolejne podstrony możesz wpaść na jakiś pomysł, który wydaje się naprawdę fajny, tylko... ma się ni jak do całości.

Wtedy zazwyczaj pojawia się pokusa, żeby taką podstronę zostawić. Ale odpowiedź jest zawsze jedna.

Nie!

Lepiej pomyśleć nad czymś co będzie mniej „bajeranckie”, ale za to dopełni całości projektu – dzięki czemu każdy, kto trafi na stronę, poczuje się na niej stabilnie i pewnie. A to ma ogromny wpływ na jego decyzję o współpracy.

 

Co musi znaleźć się w portfolio na stronie?

Każde portfolio musi mieć dwie bardzo ważne rzeczy: najlepsze grafiki, uporządkowane w logiczny sposób, i kontakt.

Masz wiele możliwości zaprezentowania obrazów – niezależnie od tego, czy to Twoje zdjęcia, wizualizacje projektów czy kolejne ujęcia innych fotografów – zawsze muszą być dobrej jakości i zwyczajnie ładne.

Gdy tworzysz portfolio oparte o teksty, to masz ogromne możliwości edycji, jednak pamiętaj, żeby tekst był zawsze dobrze i spójnie sformatowany, a do tego – łatwy do przeczytania.

Sam kontakt jest bardzo ważny dla Twoich przyszłych klientów – adres e-mail czy linki do mediów społecznościowych, na których publikujesz częściej różne rzeczy są też ważne.

Zastanów się nad układem strony głównej - czy wiesz, czemu jest istotny?

Pokazują z jednej strony Twoją aktywność i to, że wciąż robisz coś związanego ze swoim zawodem.

Z drugiej – możesz sygnalizować rzeczy, nad którymi pracujesz.

Podobnie jak rekomendacje poprzednich klientów lub współpracowników – taka aktywność to także mocny social proof. Pamiętaj o tym, że najlepszy branding to o wiele więcej niż stworzenie logo i wizytówek. Tu liczy się każdy detal, który sprawia, że Twoja marka staje się rozpoznawalna automatycznie – nawet jeśli na materiałach nie znajduje się logo, ani żaden napis. Dzięki tym detalom użytkownicy łatwiej zapamiętają Twoją markę i kiedy staną przed wyborem wykonawcy, łatwiej im będzie sobie przywołać w myślach właśnie Ciebie (w psychologii nazywa się to heurystyką dostępności).

 

Najważniejsze rzeczy dotyczące prezentacji prac w portfolio na stronie

Jak zrobić portfolio, które będzie dobre i skuteczne? Bardzo ważną rzeczą jest, aby nie zapomnieć, po co to wszystko. Ma ono przede wszystkim pokazać Twoje prace. Muszą być one przedstawione w sposób czytelny i łatwo dostępny.

W każdym portfolio ważne jest łatwe przejście na podstronę z konkretnymi pracami. Jeśli  ma kilka kategorii, to zaprezentuj je w taki sposób, żeby od razu było wiadomo, o co chodzi i czego w nich można się spodziewać Jeśli jeszcze podczas przeglądania prac dodasz element interakcji, który dodatkowo zaangażuje użytkowników, to łatwiej przykujesz ich uwagę.

Możesz wykorzystać slidery czy galerie typu lightbox lub efekty Ken Burns i Parallax. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie przesadzać z dodatkowymi „bajerami”, żeby nie przytłumiły one Twoich prac.

Sam kontakt jest bardzo ważny dla Twoich przyszłych klientów – adres e-mail czy linki do mediów społecznościowych, na których publikujesz częściej różne rzeczy są też ważne.

Bądź personalny i zwracaj się bezpośrednio do przyszłych klientów

Tak jak pisałem wcześniej, przy robieniu własnego portfolio nie sprzedajesz wyłącznie swojej pracy, ale też całego siebie. Daj więc się poznać swoim klientom. Pokaż swoje zdjęcie, opisz swoje zainteresowanie oraz co Cię inspiruje.

Musisz nawiązać więź ze swoim klientem, ponieważ musicie czuć się ze sobą dobrze- w końcu będziecie dyskutowali o gustach, które są bardzo różne. Jeśli dasz możliwość, żeby klient poczuł do Ciebie sympatię, zobaczył, że jesteś prawdziwą osobą i to jeszcze podobną do niej – to już jest Twój.

Jeśli zaś stwierdzi, że zupełnie nie jesteś tym, z kim chce współpracować, bo lubisz stare motocykle, a nie różowe kucyki – to tym lepiej, ponieważ właśnie zaoszczędziło Ci to mnóstwo nerwów.

 

Jaka jest skuteczność portfolio (zaskocz i daj się zapamiętać)

Zapewne zastanawiasz się, czemu masz zaskakiwać – przecież to nie pokaz magicznych sztuczek, tylko poważne projekty! Pamiętaj jednak, że ktoś musi podjąć decyzję, z kim chce współpracować.

Zazwyczaj jest to żmudny i nudny proces przeglądania stron internetowych wykonawców, które niczym się od siebie nie różnią – są ładne i poprawne, ale nic w nich nie zapada w pamięć. Po paru dniach ma już dość i siada, żeby ostatecznie wybrać kogoś i mieć to z głowy.

Gwarantuję Ci, że w takim przypadku pierwsze firmy, które przyjdą na myśl to te, które w jakiś sposób Ciebie zaskoczyły i zapadły w pamięć – czy to nazwą, czy śmieszną grafiką, czy też interaktywną i dobrą nawigacją. To właśnie na nich klient skupi się podczas wyboru, bo o reszcie po prostu nie będziecie pamiętać.

Poza tym robiąc coś, co wyróżni Twoje prace, podkreślasz swoją kreatywność.

 

Podsumowując, czyli jak zrobić portfolio, które przyciągnie uwagę przyszłych klientów

Mam nadzieję, że powyższe rady pozwolą Ci szerzej spojrzeć na to, jak zrobić portfolio, które będzie skuteczne i pomoże Ci zdobyć nowych klientów.

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz – fotograficznej, modowej czy graficznej – portfolio na stronie internetowej podkreśli Twój profesjonalizm i poważne podejście do tematu. Jestem pewien, że takie portfolio na stronie pomoże Ci zdobyć nowych klientów.

A w czym zrobić takie portfolio? Na pewno zrobisz je w WebWave – bez kodowania.

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Autor: Tomasz Szwed - UX Designer i CEO 2SidesOd ponad 7 lat zajmuje się projektowanie stron i serwisów www. Analizuje potrzeby klientów i wyszukuje najlepsze dla nich rozwiązania. Następnie projektuje i czuwa nad całym procesem produkcji. Prywatnie neofita gier planszowych i realizator misji - aby ludziom żyło się łatwiej. 

06 marca 2015

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Jak zrobić portfolio, które przyciągnie nowych klientów? 7 przydatnych porad!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, polub nasz profil na Facebooku i na bieżąco otrzymuj informacje o nowych wpisach na blogu!
 

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI