Blog

czym jest user experience i jak wykorzystać go w projektowaniu stron

Tak więc chcesz zaprezentować światu swoje prace i zdobyć mnóstwo ciekawych klientów (bo tacy, którzy chcą rzeczy za darmo, albo mają wizję, która przyprawia o dreszcze nawet najtwardszych wyjadaczy, trafiają się zawsze)? Oczywiście, że tak - dokładnie tak, jak mnóstwo innych osób, które chcą związać swoje życie z projektowaniem grafiki. Czy jednak zastanawiałeś się jak sprawić, abyś został dostrzeżony w tym tłumie?

 

Poniżej postaram się przedstawić kilka porad, które pomogą stworzyć porządną stronę www z portfolio.

 

jak stworzyć stronę www z portfolio

 

Określ siebie

 

Zastanów się, jaka stylistyka Ci najbardziej odpowiada. Zbierz wszystkie swoje prace i zdecyduj, które z nich najbardziej Ci się podobają i tylko te prace przygotuj do wykorzystania. Nigdy nie bierz wszystkich prac, żeby pokazać szeroki zakres działań, bo przez to możesz nie trafić do ludzi, do których naprawdę chcesz trafić. Do tych, którzy szukają Twojego stylu, a nie czegoś wymuszonego wieloma poprawkami.

 

Zastanów się również, jaka jest Twoja osobowość. Wbrew pozorom jest to kluczowa sprawa, ponieważ tak naprawdę nie sprzedajesz wyłącznie swoich projektów, lecz całego siebie. Jeśli jesteś dynamiczny i żywiołowy to pokaż to przez kolor i układ strony internetowej, jeśli zaś spokojny, ale za to dokładny to również to zaprezentuj. Niech Twoje portfolio stanie się lustrem, w którym będziesz się odbijał - dzięki temu klienci będą wiedzieli czego się po Tobie spodziewać i wybiorą Cię świadomie.

 

Bądź asertywny

 

Najlepsze strony agencji poznajemy po tym, że są spójne. Każdy element jest dopracowany i trzyma się ogólnego zamysłu, dzięki czemu daje to efekt jednolitej całości. Pokazuje to, że projektant wiedział, co robi i miał plan, a do tego jeszcze (co najważniejsze) jasną wizję tego, co robi.

 

Bardzo często podczas projektowania dalszych podstron wpadamy na jakiś pomysł, który wydaje nam się naprawdę fajny, tylko... niestety ni jak ma się do całości. Wtedy zazwyczaj pojawia się pokusa: "No, ale to w sumie podstrona, więc może by już to tu zostawić...". Odpowiedź jest zawsze jedna- nie! Lepiej pomyśleć nad czymś co będzie mniej "bajeranckie", ale za to dopełni całości projektu - dzięki czemu każdy, kto trafi na stronę, poczuje się na niej stabilnie i pewnie, a to ma ogromny wpływ na jego decyzję.

 

Pamiętaj o tym, że najlepszy branding to o wiele więcej niż stworzenie logo i wizytówek. Tu liczy się każdy detal, który sprawia, że Twoja marka staje się rozpoznawalna automatycznie- nawet jeśli na materiałach nie znajduje się logo, ani żaden napis. Skutkuje to tym, że klienci łatwiej zapamiętają Twoją markę i kiedy staną przed wyborem wykonawcy, łatwiej im będzie sobie przywołać w myślach właśnie Ciebie (w psychologii nazywa się to heurystyka dostępności).

 

Bądź personalny

 

Tak jak pisałem wcześniej, przy projektowaniu stron www nie sprzedajesz wyłącznie swojej pracy, ale też całego siebie. Daj więc się poznać swoim klientom. Pokaż swoje zdjęcie, opisz swoje zainteresowanie oraz co Cię inspiruje. Musisz nawiązać więź ze swoim klientem, ponieważ musicie czuć się ze sobą dobrze- w końcu będziecie dyskutowali o gustach, które są bardzo różne. 

 

Jeśli dasz możliwość, żeby klient poczuł do Ciebie sympatię, zobaczył, że jesteś prawdziwą osobą i to jeszcze podobną do niej - to już jest Twój. Jeśli zaś stwierdzi, że zupełnie nie jesteś tym, z kim chce współpracować, bo lubisz stare motocykle, a nie różowe kucyki - to tym lepiej, ponieważ właśnie zaoszczędziło Ci to mnóstwo nerwów.

 

Zaskocz i daj się zapamiętać

 

Zapewne zastanawiasz się, czemu masz zaskakiwać- przecież to nie pokaz magicznych sztuczek, tylko poważne projekty graficzne. Pamiętaj jednak, że ktoś musi podjąć decyzję, z którą agencją/freelancerem będzie współpracować. Zazwyczaj jest to żmudny i nudny proces przeglądania stron internetowych wykonawców, które niczym się od siebie nie różnią - są ładne i poprawne, ale nic w nich nie zapada w pamięć. Po paru dniach ma już dość i siada, żeby ostatecznie wybrać kogoś i mieć to z głowy.

 

Gwarantuję Ci, że w takim przypadku pierwsze firmy, które przyjdą na myśl to te, które w jakiś sposób Ciebie zaskoczyły i zapadły w pamięć- czy to nazwą, czy śmieszną grafiką, czy też interaktywną nawigacją. To właśnie na nich klient skupi się podczas wyboru, bo o reszcie po prostu nie będziecie pamiętać. 

 

Poza tym robiąc coś, co Ciebie wyróżni, podkreślasz swoją kreatywność.

 

Pamiętaj co tu jest najważniejsze

 

Ostatnią i najważniejszą rzeczą jest, aby nie zapomnieć, po co to wszystko. Twoje portfolio ma przede wszystkim pokazać Twoje prace. Muszą być one przedstawione w sposób czytelny i łatwo dostępny. Nie możemy na stronie grafika być zmuszani do przeklikiwania się przez masy podstron, aby w końcu zobaczyć jego prace. 

 

Jeśli Twoje portfolio ma kilka kategorii, to zaprezentuj je w taki sposób, żeby od razu było wiadomo, o co chodzi i czego w nich można się spodziewać. Jeśli jeszcze podczas przeglądania prac dodasz element interakcji, który dodatkowo zaangażuje odwiedzającego, to zapewnisz sobie to, że obejrzy on więcej Twoich prac, a tym samym zwiększysz swoje szanse, że coś przykuje jego uwagę. Dodatkowo im dłużej będzie na stronie internetowej, tym lepiej ją zapamięta i łatwiej będzie mu do niej wrócić podczas ostatecznego wyboru.

 

Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie przesadzać z dodatkowymi "bajerami", żeby nie przytłumiły one Twoich prac.

 

Podsumowując

 

Mam nadzieję, że powyższe rady pozwolą Ci szerzej spojrzeć na kwestię własnej strony internetowej agencji kreatywnej, bądź portfolio grafika. Pamiętaj, że przy tworzeniu grafiki to Ty tak naprawdę jesteś produktem, a nie Twoje prace, tak więc projektując portfolio musisz poprzez swoje projekty, jak najlepiej pokazać siebie i swoją osobowość.

 


 

blog o stronach www - autorTomasz Szwed - UX Designer i CEO 2Sides

Od ponad 7 lat zajmuje się projektowanie stron i serwisów www. Analizuje potrzeby klientów i wyszukuje najlepsze dla nich rozwiązania. Następnie projektuje i czuwa nad całym procesem produkcji.

Prywatnie neofita gier planszowych i realizator misji- aby ludziom żyło się łatwiej. 

Jak zbudować stronę www z portfolio, która przyciągnie tłumy klientów

06 marca 2015

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych bez kodowania

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie i w prosty sposób zrobić stronę internetową.

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie