Data aktualizacji: 20.06.2022
Jak zrobić stronę responsywną? Czym jest responsywność stron www? Czy responsywność wpływa na SEO? Takie pytania przewijają się od kiedy tylko strony responsywne (strony stworzone w technice RWD, tj. dostosowujące się do poszczególnych rozdzielczości) pojawiły się w internecie. Dostosowują się one do szerokości ekranu i wyglądają dobrze na każdym urządzeniu – od małego telefonu, poprzez tablet i komputer, aż do telewizora. Żadnego powiększania, rozciągania ani wlepiania nosa w ekran, bo literki są za małe. Jednak pojawienie się stron responsywnych spowodowało też zmianę standardów w tworzeniu stron www.
Z tego artykułu dowiesz się:
jak projektowanie stron responsywnych odbywa się bez kodowania,
na czym polega responsywność stron internetowych,
czy stworzenie strony internetowej z kreatorem stron jest łatwe,
związek SEO i stron dostosowanych do urządzeń mobilnych.
Kasia Rysiak wykonała stronę www w kreatorze stron WebWave
Jeszcze kilka lat temu strona internetowa powinna tylko dobrze wyświetlać się na komputerach. Chociaż z internetu na urządzeniach mobilnych korzystamy od 20 lat, to strony na telefon zaczęły się pojawiać częściej dziesięć lat temu.
O tym, jak zrobić stronę RWD. Poniżej znajdziesz nasz materiał jak zrobić responsywną stronę www czy sklep.
Dzisiaj, gdy ponad 60% ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych – trzeba pójść krok dalej. Tym krokiem jest responsywna strona www. Wyświetli się dobrze na każdym urządzeniu – od małego wyświetlacza telefonu aż do wielkiego telewizora. Responsywna strona www pomaga docierać do nowych użytkowników. Zobacz, jak dużo możesz zyskać dzięki posiadaniu responsywnej strony.
Responsywna strona internetowa to wolne tłumaczenie Responsive Web Design (czyli RWD). Dostosowuje się do rozmiaru wyświetlacza (czyli odpowiada szybko na jego potrzeby) i dobrze prezentuje treść strony www zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i też automatyczne dostosowuje się do wielkości mobilnych urządzeń.
W efekcie strona, jej content staje się czytelnym dla użytkowników internetu. W związku z tym, proces tworzenia takiej strony niektóre elementy będą wymagały lepszego dopasowania - w zależności od podglądu, może zmienić się ich układ i rozmiar.
Obsługa responsywności strony odbywa się przy użyciu media queries na stronie www. Rozpoznają rozdzielczość ekranu przeglądarki i pokazują w niej właściwy arkusz stylu. W efekcie strona responsywna wygląda dobrze na każdym ekranie, dostosowując się do wielkości ekranu, niezależnie od typu urządzenia.
Jeśli nie masz pewności, czy jakaś strona jest responsywna, wystarczy, że wejdziesz na nią, korzystając ze smartphone’a lub tabletu. Musisz powiększać jej elementy – strona nie jest responsywna. Wszystko ładnie się skaluje – właściciel strony zrobił dobrą robotę.
Pod koniec ubiegłego roku wymienialiśmy strony responsywne jako jeden z najgorętszych trendów w projektowaniu stron www. Po niedawnej „rewolucji mobilnej” Google’a ten trend staje się standardem tworzenia stron internetowych. Między innymi dlatego projektowanie stron internetowych się zmienia.
Jak zrobić stronę internetową w kreatorze stron www - krótki przwodnik. Mamy też długi.:)
Teraz zaczyna się często od stworzenia wersji na smartfon, a nie – jak do tej pory – wersji na komputery. Jeszcze trzy lata temu takie podejście uważało za fanaberię. Obecnie staje się ono standardem. Jednym z wyznaczników profesjonalnej strony internetowej jest jej responsywność. RWD podwyższa dostępność strony www i ułatwia potencjalnym klientom korzystanie z niej.
Mnie osobiście bardzo to cieszy. Dzięki takiemu podejściu w projektowaniu stron internetowych mogę szybciej łatwiej znajduję informacje. Nie muszę włączać komputera. Wystarczy, że wyciągnę telefon i mam to, czego szukam – zaprezentowane na stronach, które dostosowują się automatycznie do wymogów każdego urządzenia mobilnego. Jeszcze kilka lat temu musiałbym powiększać i mieć nadzieję, że przeglądarka dobrze ułoży tekst w kolumny. Dzisiaj – to już nie jest problem.
Przede wszystkim – ułatwia życie użytkownikom. A przy okazji ułatwia projektowanie stron internetowych. Ale po kolei. Wyższa dostępność i łatwiejsze korzystanie ze stron na urządzeniach mobilnych bardzo się przydaje. Zwłaszcza gdy prowadzisz lokalny biznes (Twoi klienci znajdą Cię w kilka chwil i wszędzie, gdzie mają internet), bloga lub jakiś nieduży serwis. Do tego projektowanie strony www, która jest responsywna, pomaga zmienić podejście do pracy.
Gdy pomyślisz o tym, że na ekranie telefonu zmieści się mniej rzeczy, to wybierasz te najważniejsze. Dzięki temu użytkownicy szybciej znajdują informacje, które masz dla nich na swojej stronie. Responsywnej stronie. To może wydawać się wymuszaniem minimalizmu na stronach www, ale w rzeczywistości to bardzo pomaga użytkownikom.
Gdy wybierzesz najważniejsze rzeczy, które muszą znaleźć się na stronie w „najmniejszym” z widoków (na telefon), może się okazać, że dokładnie tego potrzebuje Twoja strona. Nic więcej. Użytkownicy dostają wtedy od razu to, czego potrzebują, nawet w wersji na komputer. A to przekłada się na niższy współczynnik odrzuceń i lepsze pozycjonowanie strony internetowej. Oraz – co najważniejsze dla Ciebie – na pozyskanie nowych klientów i czytelników.
Tak, zaprojektowanie strony, która będzie responsywna pomaga w pozycjonowaniu. Potwierdza to Google, potwierdzają to też doświadczenia osób zajmujących się SEO. Jednak nie chodzi tylko o anonimowy (i czasem bezlitosny) algorytm. Responsywna strona www ma sporo zalet, które warto wymienić.
Przede wszystkim – projektowanie strony internetowej, która ma być responsywna, wymaga wskazania priorytetów. Wspomniałem o tym w poprzednim akapicie. Dzięki temu strona ma niższy bounce rate (użytkownicy znajdują to, czego potrzebują) i lepiej konwertuje. A to jasna informacja dla BrainRank, że ta strona lepiej odpowiada potrzebom użytkowników. I podnosi jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google.
Strona responsywna pomaga w pozycjonowaniu. Potwierdza to Google
i doświadczenia osób zajmujących się SEO.
Tworzenie strony responsywnej wymaga też przyłożenia się do jej szybkości. Czyli kompresja grafik, pilnowanie ich rozmiarów i formatów. Google na początku roku zadeklarowało, że będzie wyświetlać wyżej w wynikach wyszukiwania strony responsywne, które szybciej ładują się na urządzeniach mobilnych. Czyli mniej czekania na to, aż załaduje się strona, staje się bardzo ważne!
Do tego dochodzi dopracowanie interfejsu strony (dobre menu strony, dobre wykorzystanie stopki strony i całe tworzenie strony www), który poprawia user experience. A to znowu przekłada się na wyższy czas na stronie. Dobry projekt strony internetowej zakłada użycie nagłówków i uporządkowanie treści. A od tego już tylko krok do wplecenia w całą stronę odpowiednich słów kluczowych. W końcu wszyscy wiemy, jak ważne są słowa kluczowe przy pozycjonowaniu stron internetowych.
Responsywność ma też ogromne znaczenie w przypadku sklepów internetowych. Podobnie jak to się dzieje z innymi witrynami, liczba osób korzystających z e-sklepów przy użyciu urządzeń mobilnych rośnie. Popularność szybkich form płatności również wpłynęła na ten trend. Dlatego brak responsywności w przypadku sklepu internetowego bezpośrednio przekłada się na spadek zysków.
Nasza strona www jest oczywiście responsywna. W każdym z widoków zobaczysz specjalnie dostosowany układ, dzięki któremu łatwiej znajdziesz interesujące Cię rzeczy na każdym urządzeniu.
Podobnie jest ze stroną międzynarodowego wydania Guardiana. Każdy z widoków jest dostosowany do rozdzielczości typowych urządzeń, a elementy świetnie się skalują na stronie - oznacza to, że w zależności od urządzenia poszczególne elementy wyświetlają się trochę inaczej, dopasowując się tym samym do okna przeglądarki (różnych urządzeń).
Co ciekawe, grafiki w wersjach mobilnych sugerują klasyczny styl czytania tekstu – od lewej do prawej. To doskonały przykład dobrze przemyślanego serwisu pod kątem user experience.
Podobnie jest z polską stroną Apple. Widać na niej wyraźnie powtarzalność treści, a zmiana prezentacji grafiki z telefonem jest wisienką na torcie.
Pomyśl o stronie responsywnej jak o kilku wersjach tej samej strony. Powinny być spójne między sobą, zachować układ i prezentować te same treści. Przede wszystkim – każdy z widoków powinien być dopracowany. Możesz zrezygnować z bardziej efektownych elementów w widokach mobilnych. Tylko to też może pomóc Ci wybrać rzeczy, które są najważniejsze. Może ta animacja lub grafika na stronie są niepotrzebne?
Ważna jest spójność struktury linków. Czyli w każdym widoku hiperłącza powinny odsyłać do tych samych miejsc. To największa przewaga stron responsywnych nad mobilnymi. W przypadku tych drugich w adres strony często poprzedzała litera m. (na przykład: m.strona.pl).
Dopóki struktura linków była spójna (strony mobilne odsyłają do mobilnych, a desktopowe do desktopowych) problem nie istnieje. Jednak przeoczenie kilku takich linków znacznie pogarszało user experience i może obniżyć pozycję w wynikach wyszukiwania.
Ważna jest spójność struktury linków na stronie. W każdym widoku hiperłącza powinny odsyłać do tych samych miejsc.
To największa przewaga stron responsywnych nad mobilnymi.
Ten problem nie występuje na stronach responsywnych – linki odsyłają do tych samych stron, a przeglądarka wyświetla po prostu wersję dostosowaną do konkretnego ekranu. Warto zainteresować się też procentowymi wielkościami obiektów na stronie, zwłaszcza grafik.
Dzięki temu każdy z nich lepiej wypełni konkretny ekran (na przykład baner na naszej stronie ma szerokość 100%, a grafiki w tym tekście – 98% pola tekstowego). Przy okazji grafik – strona responsywna, żeby ładować się szybciej, potrzebuje odchudzonych grafik i obiektów wektorowych. Format SVG pomaga zmniejszyć rozmiar strony i przyśpieszyć wczytywanie. Do tego skaluje się bezstratnie! Oczywiście warto pamiętać o kompresji plików jpg.
Tak i nie. Jeśli pracujesz na responsywnym szablonie strony www, to temat jest dosyć prosty. Podmieniasz elementy i nie musisz nic robić ponadto. Oczywiście poza utrzymaniem strony i sprawdzeniem, czy wszystko jest OK.
Jednak gdy chcesz zrobić stronę responsywną od zera, to możesz stanąć przed sporym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy za punkt wyjścia weźmiesz jakiś szablon i musisz stworzyć responsywność dla całej strony, na której znajdą się nowe obiekty. Dodanie responsywności do już istniejącej strony www, zwłaszcza dużej, wymaga na tyle dużo pracy, że czasem lepiej zrobić ją od nowa.
Prostym sposobem na stworzenie responsywnej strony internetowej jest wybór WebWave
Prostym sposobem na stworzenie responsywnej strony internetowej jest wybór WebWave. W naszym kreatorze żaden ze wspomnianych problemów nie istnieje (poza przebudową serwisu zbudowanego w innym CMS-ie).
Możesz wybrać darmowy szablon strony www – jeden z kilkudziesięciu w pełni responsywnych – i na jego podstawie stworzyć własną, responsywną stronę www. Możesz też zacząć od pustego projektu i zbudować każdy z widoków RWD swojej strony samodzielnie.Wystarczy, że przesuniesz elementy i ustawisz ich układ z dokładnością do jednego piksela. Potem publikujesz stronę i gotowe.
Żeby dotrzeć do użytkowników i przekonać ich o profesjonalizmie strony :). Do tego responsywna strona internetowa lepiej się pozycjonuje. Dobrze wykonana szybciej działa i prezentuje użytkownikom dokładnie te informacje, których potrzebują. A to wszystko prowadzi do jeszcze większej konwersji, czyli przekucia użytkowników na klientów lub stałych czytelników.
Przecież o to chodzi nam wszystkim. Spróbujesz zrobić swoja responsywną stronę bez kodowania w WebWave? To nic nie kosztuje, a daje naprawdę sporo frajdy i możliwości!
+ możliwość zaangażowania użytkowników większą liczbą wezwań do działania;
+ zwykle użytkownicy spędzają więcej czasu na stronie,
+ krótki czas ładowania,
+ zazwyczaj tańsza niż RWD,
- potrzeba aktualizowania treści na dwóch, zamiast na jednej stronie,
- może nie pasować do urządzeń mobilnych o większych rozmiarach ekranu,
- potrzeba innej domeny,
- konieczność przesuwania i powiększania ekranu, która utrudnia wykonywanie prostych zadań i wybierania opcji.
+ bardziej przejrzysta i elegancka od mobile design,
+ jedna strona do zarządzania i brak problemów z przekierowaniami,
+ łatwość pozycjonowania - wszystkie strony znajdują się na jednej domenie (www),
+ Google zaleca korzystanie z RWD dla urządzeń mobilnych,
+ poprawnie prezentuje się na wszystkich urządzeniach, niezależnie od wielkości, co także pozytywnie wpływa na user experience,
- uznawana za droższą aniżeli mobile design,
- duże i ciężkie multimedia mogą spowalniać stronę dla użytkowników mobilowych,
- zwykle mniejsza liczba wezwań do działania w porównaniu z wersją desktopową.
Priorytety, to brzmi złowieszczo. Ale wcale nie musi. Gdy robisz stronę responsywną, to rzeczą, która załatwi ponad połowę roboty jest ustalenie priorytetów na stronie. Co jest najważniejsze. Co mniej. Co może wylecieć (?), a co lepiej żeby zostało. Mały ekran tego wymaga. Nie napchasz na nim tylu elementów, co na stronie desktopowej i… dobrze. Bo taka strona nie ma sensu.
Gdy zaczynasz od najmniejszego widoku strony i planujesz położenie elementów na niej, to od razu zauważysz, że kolejne elementy muszą układać się w jakąś sensowną całość. Jedno powinno wynikać z drugiego, każdy element powinien mieć swój cel lub pomagać realizować cel strony. Dodatkowo – najważniejsze elementy powinny znaleźć się na górze strony. To je użytkownik powinien widzieć w pierwszej kolejności.
Jeśli zastanowisz się nad tym nieco głębiej, to tak powinno wyglądać tworzenie stron internetowych. Zawsze, niezależnie od urządzenia. Po prostu wersje responsywne wymagają respektowania tych zasad. Dzięki temu wiele stron jest dzisiaj o niebo przejrzystszych niż jeszcze kilka lat temu.
Niedawno wielu właścicieli (w praktyce – niemal wszyscy) dostali miłego maila od Google Search Console, że wchodzi w życie Mobile First Indexing. Czyli że za podstawę indeksowania strony brana jest wersja dostosowana do urządzeń mobilnych. W mailu była też wzmianka o tym, że treści na różnych wersjach strony są spójne lub nie. I to jest właśnie bardzo ważna rzecz.Jeszcze jakiś czas temu wiele stron miało wersję standardową (na komputer, ze standardowym adresem) i mobilną, z „m.” przed adresem. To były często dwie osobne strony, które czasem dawało się aktualizować jednocześnie, jednak nie zawsze. W przypadku stron responsywnych to nie jest kłopot.
Co nie zmienia faktu, że zachowanie spójności między wersjami strony responsywnej jest bardzo ważne. Nie na darmo pisałem o tym, że gdy zaczniesz robić stronę od widoku urządzeń mobilnych, to potem kolejne wersje będą łatwiejsze do opanowania.
Gdy wybierzesz kluczowe elementy i umieścisz je na najwęższej wersji strony, to potem lepiej jest dostosować ich wielkość, a nie dodawać coś nowego.Oczywiście – między wersjami mogą być różnice (chociażby menu – mobilne lub „zwykłe”) czy pojawić się jakieś dodatkowe obiekty na stronie desktopowej (animacje, więcej obrazów w galerii czy coś), ale kluczowe rzeczy, takie jak treść, powinny być spójne.
Chociaż utarło się, że strony responsywne mają trzy widoki (telefon, tablet, komputer), to często problemem okazują się większe telefony, na których najmniejszy widok wygląda trochę nienaturalnie (jest po prostu rozciągnięty), a wyświetlacz nie jest jeszcze na tyle duży, żeby pokazała się wersja na tablet. Bardzo dobrze ten problem pokazuje grafika z UXplanet.com:
Innymi słowy – czwarty widok, „pośredni” między telefonem a tabletem, może bardzo się przydać. I taki czwarty widok mamy też w WebWave. Nazywamy go „telefon poziomo”, jednak ta szerokość odpowiada też coraz większym wyświetlaczom dużych smartphone’ów i minitabletów.
Czasem się o tym zapomina, ale kiedy chcesz zadzwonić na jakiś numer podany na stronie, to potrafi to zdenerwować. Trzeba go zaznaczyć, skopiować i potem wkleić w okno wybierania. Ale da się to zrobić o wiele fajniej.
Możesz dodać akcję po dotknięciu palcem numeru telefonu lub ikonę (callto), dzięki czemu ktoś, kto chce zadzwonić, zadzwoni szybciej. Podobnie jest z nawigacją – po kliknięciu w odpowiednim miejscu uruchomi się nawigacja, która pokieruje pod wskazany adres. A to tylko kilka luźnych pomysłów.
Pewnie doskonale wiesz, że wyświetlacz smartphone’a ma ograniczoną powierzchnię i szerokość. Do tego trudno na nim trafić palcem precyzyjnie w jakiś obiekt. Dla komputerowego kursora to nie kłopot, gorzej z całkiem sporą powierzchnią kciuka. W związku z tym, obiekty na stronie, które mają być klikane, powinny być wystarczająco duże, żeby użytkownik mógł łatwo w nie trafić i – tu Cię zaskoczę – kliknąć. Tak. Jednak przyciski nie są jedynymi rzeczami, które powinny być wystarczająco duże na stronie.
Ustalając priorytety warto pamiętać o jednym: minimalizm na stronie internetowej nie jest wymysłem czy tylko trendem. Mniej elementów w najwęższym widoku strony oznacza jedno: zostają tylko te najważniejsze. Następują po sobie, uzupełniają treść i serio – sprawdzają się.
Jednak niech Cię nie zmyli to, że na takiej stronie jest niewiele elementów – to wcale nie takie pójście na łatwiznę. Mniej w tej sytuacji oznacza więcej. I często wymaga więcej uwagi. Jednak to (naprawdę) popłaca. Bo gdy przechodzisz do rozkładania treści na pozostałych widokach responsywnych, to okazuje się, że wystarczy trochę rozszerzyć tu i tam, powiększyć font, nieznacznie zmienić układ i widok gotowy.
Jak wspomniałem – gdy zaczniesz projektowanie strony od najwęższego widoku mobilnego, każdy kolejny (szerszy) będzie sprawiał wrażenie przestronnego.
Dobrze dobrane fonty i zachowanie dobrej struktury nagłówków jest kluczowe dla łatwości czytania tekstu na stronie. Zwłaszcza responsywnej. Podstawą dobrej strony internetowej jest dobra treść, a za nią odpowiada najczęściej tekst.
Więc warto dopracować jego wygląd, żeby użytkownicy mogli łatwo przeczytać to, co masz na stronie. Dotyczy to niemal każdego elementu, który jest tekstem na stronie – od informacji w nagłówku, poprzez krótkie bullety, aż po teksty blogowe. Każdy powinien być łatwy w czytaniu.
Pomoże w tym na pewno dobra typografia, czyli dobrze dobrane fonty. W internecie najlepiej czyta się tekst „napisany” fontem bezszeryfowym, czyli bez „kreseczek”. Times New Roman jest szeryfowy, Lato które teraz czytasz – jest bezszeryfowe.
Dodatkowo ważny jest rozmiar tekstu. I pewnie dobrze się domyślasz – powinien być duży. 20 pikseli wysokości dla zwykłego tekstu to absolutne minimum. Taki tekst jest czytelny na urządzeniach mobilnych i naprawdę nie warto dawać mniejszego fontu.
Do tego dochodzą też nagłówki. Powinny być odpowiednio większe, żeby użytkownicy wiedzieli co jest, a co nie jest nagłówkiem (można powiedzieć, że idealną proporcją między wysokością nagłówków a tekstu jest 1,6). Poza tym nagłówki są dobre dla użytkowników i pozycjonowania strony.
Czyli grafiki wektorowe. Format SVG coraz częściej pojawia się na stronach internetowych. Grafiki w tym formacie mają kilka wad (m.in. mogą być tylko grafikami, a nie zdjęciami), ale ich zalety zdecydowanie przeważają. Warto też wspomnieć, że nie wszystkie programy do tworzenia stron wspierają format SVG (WebWave go wspiera).
Przede wszystkim: szybko się ładują (co jest ważne na urządzeniach mobilnych) i doskonale się skalują (czyli niezależnie od tego, jak bardzo je powiększysz, nie zobaczysz „pikselozy”). Poza nimi dobrze umieszczać na stronach responsywnych grafiki o odpowiednich rozmiarach – najlepiej takie, które co najwyższa pokrywają maksymalną szerokość ekranu (dzisiaj mało który wyświetlacz przekracza szerokość 1920 pikseli), jednak pamiętaj, że na urządzeniach mobilnych ta realna szerokość rzadko przekracza 1000 pikseli.
Im większa rozdzielczość, tym większy rozmiar zdjęcia. Im większy rozmiar zdjęcia, tym dłużej trzeba czekać, aż się załaduje. Nawet na najszybszym łączu.
Warto też korzystać z formatów, które łatwo się kompresują (na przykład .jpg lub .png, gdy zależy Ci na tym, żeby grafika nie miała tła). Dzięki temu strona będzie ładowała się dużo szybciej.
Skoro jestem przy grafikach, to warto wspomnieć o stonowanym tle responsywnej strony www; takim, które nie przeszkadza w czytaniu i odbiorze treści. To trochę taka oczywistość, ale na urządzeniach mobilnych bardzo ważne jest to, żeby tło (strony, bloków tekstowych czy segmentów treści) pomagało w czytaniu. Czyli wysoki kontrast między treścią a kolorem pod spodem jest bardzo wskazany. Oczywiście – warto tu pójść w klasykę, czyli czarne litery i białe tło (jak tutaj), ale nie musisz się ograniczać. Jednak pamiętaj, że kolorowe tła lub ornamenty znacznie pogarszają komfort czytania.
Z głową, smakiem i pomysłem. Wymieniłem tylko kilka rzeczy, o których warto pamiętać, więc nie zdziwię się, jeśli znasz jeszcze jakieś tipy związane z dobrymi praktykami przy robieniu stron responsywnych.
Oczywiście – warto pamiętać o pozostałych prawidłach związanych z projektowaniem stron www: określeniem celu strony, tworzeniem person marketingowych, dobrym user experience oraz nawigacji.
Jedno jest pewne – stronę responsywną zrobisz bez kłopotu w WebWave. Przesuwasz elementy jak chcesz i gotowe :). Spróbujesz?
Przy pomocy kreatora jesteśmy w stanie wprowadzić w życie naszą wizję strony - nadać mu indywidualnego charakteru wykorzystując możliwości projektowe (efekt paralax, Ken Burns, pojawianie i znikanie elementów podczas scrollowania lub po najechaniu na określony fragment i wiele więcej), ale też poza tym otrzymujemy to czego potrzebuje nasza witryna czyli m.in. darmowy certyfikat SSL, zgłoszenie do Google, hosting i chociażby domenę .pl (na rok za darmo przy każdym Planie Premium).
Spróbuj zrobić stronę internetową za darmo w WebWave.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.