Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paula Niziołek

Motywacja do pracy - co motywuje pracowników? 7 czynników, które mają znaczenie!

jak wybrać nazwę bloga

Każdy z nas miewa gorszy dzień. Problem pojawia się wtedy gdy jeden lub kilka dni, zamieniają się w tygodnie, a nawet miesiące. Zapewne znasz to uczucie, kiedy chcesz coś zrobić, ale nie masz motywacji do tego, aby zacząć. To trochę jak niewidoczna kula u nogi, której z jakiegoś powodu nie możesz odczepić. A może chcesz zmotywować do pracy swoich pracowników? Przekonaj się, co zrobić, aby być bardziej efektywnym!

Czym jest motywacja? Jak zmotywować się do pracy i jak zacząć działać? Przedstawiamy 7 czynników motywacyjnych, które pomogą pracownikowi i pracodawcy!

 

1. Motywacja do pracy od rana

 

Wiemy, że to nie jest takie proste, jednak istnieją pewne sposoby, które mogą Ci w tym pomóc. Dzięki nim zaczniesz dzień pozytywnie i będzie Ci łatwiej zmotywować się do pracy. 

 

Po obudzeniu się od razu pościel swoje łóżko

Od razu kiedy się obudzisz, pościel swoje łóżko. Co to da? To będzie pierwsza produktywna czynność jaką wykonasz i jednocześnie nakierujesz swój umysł na pracę! Niby proste - a działa. Ta metoda wprowadza stabilność i zdrowe nawyki od samego rana.

 

Przez minimum pierwsze pół godziny - trzymaj się z dala od telefonu

Zapewne po całej nocy chcesz jak najszybciej wiedzieć co wydarzyło się na Facebooku, kto dodał nowe zdjęcie na Instagram, czy dostałeś odpowiedź na ważnego maila lub, czy nie wydarzyła się jakaś kolejna katastrofa, o której huczy na Onecie. Stop!

Nie potrzebujesz bombardować się tyloma informacjami z samego rana i to niekoniecznie pozytywnymi. Nastaw się na dobry dzień, zaparz zioła, herbatę, lub wypij w spokoju swoją ulubioną kawę, a przynajmniej nie zaglądaj do telefonu, zanim się porządnie nie rozbudzisz. Przerwa od mediów społecznościowych może się okazać doskonałym motywatorem.

 

Zjedz zdrowe i obfite śniadanie

Pierwszy posiłek dnia, jest niezwykle ważny i wpłynie na Twój poziom zadowolenia. Zadbaj o to, aby był zdrowy. Dzięki temu zyskasz energię na cały dzień i poczujesz się lepiej. Dieta czyni cuda, nie tylko z wyglądem zewnętrznym, ale również z tym co dzieje się wewnątrz naszej głowy.

Czy wiedziałeś, że m.in gorzka czekolada, banany, orzechy, awokado czy tłuste ryby, wpływają pozytywnie na Twoje samopoczucie? Dzięki temu będzie Ci łatwiej zmotywować się do pracy.

Ważne jest też, abyś nie spieszył się podczas spożywania posiłku. Wstań odpowiednio wcześniej i zjedz śniadanie bez pośpiechu. Zacznij dzień na spokojnie.

 

Do śniadania obejrzyj coś wartościowego

Odpowiednio nakieruj swój umysł już od samego rana. Może chciałbyś obejrzeć kawałek motywującego Cię wykładu, lub ciekawy poradnik na YouTube, z którego dowiesz się czegoś nowego?

W sieci znajduje się wiele interesujących i motywujących treści. Przykład? Jeśli jeszcze nie znasz, koniecznie sprawdź wykłady TEDx. Wybór tematów jest całkiem spory, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie, co będzie napędzać Cię do dalszego działania.

 

2. Niezastąpiony czynnik motywujący - jasny cel

 

Powiedz sobie jasno, co chcesz osiągnąć i do czego zmierzasz. Czego oczekujesz od życia prywatnego i zawodowego? Gdzie widzisz siebie za 10 lat? W dużym białym mercedesie, w wielkiej willi z basenem czy może na jednej z tropikalnych wysp? 

Aby coś osiągnąć, konieczne jest działanie. Nikt jeszcze nie odniósł sukcesu, leżąc na kanapie. Bierność potrafi zabić kreatywność. Zastanów się, co możesz zrobić, by stać w tym miejscu, w którym widzisz siebie za kilka lub kilkanaście lat. Czy marzyła Ci się Twoja własna firma? Zmiana pracy? Awans lub premia? A może chciałbyś być znanym piosenkarzem? Wydać książkę? Otworzyć własny warsztat? To właśnie teraz jest ten moment, aby zacząć dbać o rozwój osobisty!

Jeśli znasz już swój cel, zapisz w punktach wszystko to, co musisz zrobić, aby go osiągnąć. Jakich narzędzi potrzebujesz, aby to skuteczniej wykonać? Być może najpierw musisz zainwestować w niezbędny sprzęt, lub zdobyć na niego fundusze? 

Zdecyduj czego chcesz i uwierz w to, że możesz to osiągnąć. Co ważne- zacznij od prostych zadań. Małymi krokami do celu. Nie bombarduj siebie pracą. Inaczej szybko się zniechęcisz i wszystko pójdzie na marne. No i pamiętaj „nie od razu Rzym zbudowano” - wszystko wymaga czasu. 

 

3. Rób to co lubisz, a odczujesz satysfakcję z pracy

 

Jeśli Twoim marzeniem nigdy nie było zostanie lekarzem, a wydanie swojej książki, to nigdy nie będziesz w stanie zmotywować się do tego z takim samym zaangażowaniem jak w przypadku zostania pisarzem. Zatem jak się zmotywować? Rób to co kochasz. Inaczej będziesz codziennie musiał chodzić do pracy, której nie lubisz, a to nie wpłynie pozytywnie na Twoje zadowolenie z życia i poczucie własnej wartości.

Bardzo ważne w życiu jest to, aby się rozwijać i stawać coraz lepszym. To właśnie dzięki temu poczujesz sens, a Twoje działania będą Cię uszczęśliwiać. Wtedy Twoja motywacja automatycznie wzrośnie. Nie trać czasu i życia na rzeczy, które nie są dla Ciebie ważne. Przecież masz je tylko jedno, więc warto je doceniać!

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

4. Zawsze pamiętaj co Cię motywuje do pracy

 

Kiedy przydarzy Ci się gorszy dzień, kiedy stracisz całą motywację lub nie będziesz widział już sensu w tym co robisz, pomyśl, po co to wszystko. Dlaczego zdecydowałeś się dążyć akurat do tego celu i co Tobą kierowało? Pamiętasz co chciałeś osiągnąć? Czy meta znajduje się na prawdę aż tak daleko? 

To normalne, że czasem poczujesz niechęć. Dlatego przypomnij sobie wszystkie ustalone przez Ciebie cele, i to jakie kroki musisz pokonać, aby znaleźć się tam, gdzie chcesz. Nie daj się wybić z toru. Wizualizuj. Zamknij oczy i wyobraź siebie za kilka lat w momencie kiedy osiągnąłeś już swój cel. Co czujesz? Czy jesteś szczęśliwy i spełniony? Czy Twoi bliscy są z Ciebie dumni? A może Twoje marzenie to ten biały mercedes? Wyobraź sobie, że trzymasz ręce na kierownicy, jedziesz autostradą, a w tle leci Twoja ulubiona piosenka. Czy nie jest fajnie?

Międzynarodowy mówca, przedsiębiorca i ekspert ds. rozwoju biznesu, John Assaraf w książce „The Secret” opowiada jak stworzył własną tablicę marzeń. Przypinał na niej zdjęcia rzeczy, które chciałby w przyszłości do siebie przyciągnąć. Umieścił ją w swoim biurze. Codziennie wizualizował i wprowadzał się w stan, którym czuł, jakby już to posiadał. W przeciągu pięciu lat przeprowadził się do Kalifornii, gdzie kupił nowy dom. Po pewnym czasie przypadkowo trafił na swoją starą tablicę. Co się okazało? Dom, który właśnie kupił, wyglądał identycznie jak ten ze zdjęcia, który zamieścił na niej kilka lat temu.

 

 

5. Nagradzaj się i znajdź czas na odpoczynek

 

Bądź dla siebie łaskawy, a każdą nawet najmniejszą rzecz, obracaj w sukces. Pamiętaj, że każdy krok do przodu, zbliża Cię do celu. Dlatego warto to uczcić. Może dobrą kolacją w Twojej ulubionej restauracji? Lampką wina? A może pójściem do kina?

Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, pamiętaj, aby mieć też chwilę na to, aby złapać oddech. Nie przepracowuj się. Zmęczony i niewyspany nie będziesz tak bardzo produktywny. Zaplanuj urlop, wyjedź w miejsce, które Cię wycisza i uspokaja. Podróże pomagają odświeżyć umysł, dzięki czemu spojrzysz na wszystko z innej strony. Inspiruj się, obserwuj inne kultury i zwiedzaj nowe miejsca. Może dzięki temu wpadniesz na nowy wspaniały pomysł? Z dala od pracy, w pewnym momencie poczujesz jej brak. To sprawi, że wrócisz do swoich zajęć z nową energią, która będzie Cię dodatkowo motywować.

Na co dzień, spędzaj czas z osobami, które lubisz i które są dla Ciebie ważne. Znajdź czas na spotkanie lub zaproś ich na kolację. Otaczaj się ludźmi pozytywnymi, którzy tak samo jak Ty, mają swoje cele i ciężko na nie pracują. Mało ambitny lub imprezowy przyjaciel, może wybić Cię z rytmu.

 

6. Zadbaj o kondycję fizyczną jak i psychiczną

 

Im więcej ruchu, tym lepiej. Dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej wstać z łóżka czy zmotywować się do pracy i wykonywania obowiązków. Poczujesz wewnętrzną energię do działania i uwolnisz w sobie ducha walki. 

Może chciałbyś zacząć biegać lub chodzić na basen? A może zamiast samochodem, pojedziesz do biura rowerem? Jeśli to za Ciebie za dużo - wyjdź na spacer. Użyj schodów zamiast windy. Zrób kilka przysiadów. Efekty, poczujesz niemalże od razu. 

Wiedz, że kondycja psychiczna jest tak samo ważna jak ta fizyczna. Pamiętaj, aby zadbać o swoje potrzeby. Chcesz wyjść na imprezę? Obejrzeć fajny film? Zjeść coś słodkiego? Zrób to! I nie miej do siebie żadnych pretensji! 

Mów o swoich uczuciach. Jest Ci ciężko? Porozmawiaj z kimś, komu ufasz. Nie duś w sobie emocji. Magazynowanie ich nie będzie dla Ciebie korzystne. Zacznij szanować siebie i cenić za to co robisz. Pamiętaj: zdrowie psychiczne to klucz do sukcesu!

 

7. Nigdy się nie poddawaj

 

Nigdy, ale to przenigdy nie wolno Ci się poddawać! Na Twojej drodze, z pewnością pojawi się nie jedna przeszkoda, a Twoim zadaniem jest ją usunąć.

Pamiętaj, że każda porażka czegoś uczy. Nie odbieraj jej źle. „Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi” - brzmi aktualnie, mimo że Bonaparte wspominał o tym już dobry czas temu. Nawet gdy jest bardzo źle, to chwilowe.

Życie to sinusoida, która nie idzie w górę cały czas. Musisz być przygotowany na wszelkie przeciwności losu - one będą się co jakiś czas pojawiać, ale nie mogą wpływać na Twoją motywacje. Porzucone marzenie, to najgorsze co możesz sobie zrobić. Porażka boli, ale Ty masz siłę, by sobie z Tym poradzić. 

 


 

"Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na byciem kimś, kim nie jesteś." – Steve Jobs

 


Nie czekaj i zacznij działać już teraz. Motywacja to klucz!

 

Czy może być coś lepszego, niż posiadanie własnej firmy, o której tak bardzo marzyłeś, otworzenie restauracji, zostanie świetnym fotografem czy wydanie własnej płyty? 

Właśnie poznałeś 7 prostych kroków do sukcesu, dzięki którym wiesz jak zmotywować się do pracy i zacząć działać od dziś! 

Stwórz własną historię i podziel się o tym na swoim własnym blogu! A może po przeczytaniu tego artykułu zdecydowałeś się otworzyć własną firmę lub działalność? Zacznij od podstaw - czyli od stworzenia własnej strony internetowejZmotywujesz się jeszcze bardziej kiedy, zwiększysz wyniki firmy i wartość w oczach klientów! Gotowy? No to do dzieła! 

 

Motywacja do pracy - dlaczego pracodawca powinien motywować pracowników?

 

Motywacja pracowników jest niezwykle istotna w każdym środowisku pracy. Nie da się ukryć, że na rynku pracy coraz bardziej walczy się o to, aby pracodawcy nie traktowali pracowników jak podwładnych. Mobbing wśród pracowników jest mocno krytykowany i często wiąże się z odejściem z pracy. Jeśli więc chcesz wpłynąć na odpowiednią motywację Twojego zespołu, przedstawię Ci, jakie czynniki wpływają na lepsze wywiązywanie się z powierzonych zadań:

  • dobra atmosfera w pracy,

  • możliwości rozwoju i zdobywania nowych umiejętności,

  • pochwała i uznanie, każdy lubi być doceniany,

  • niski poziom stresu.

Jeśli nie wiesz, czy pracownicy są zadowoleni z warunków pracy, warto regularnie przeprowadzać szczegółowe ankiety. Pamiętaj, że inwestycja w rozwój pracownika, jest inwestycją w firmę. 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

29 września 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: