Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paula Niziołek

Public Relations – co to jest? Na czym polegają działania PR Twojej firmy?

jak wybrać nazwę bloga

Każdy posiadacz własnego biznesu, powinien zdawać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy - jeśli o Twojej firmie nikt nie mówi - to tak, jakby nie było jej wcale. Każda marka potrzebuje rozgłosu oraz tego, aby być dobrze odbierana. I właśnie w tym momencie w głowie zapala się lampka - jak zadbać o rozpoznawalność marki w sieci oraz jak kreować jej dobry wizerunek firmy? Czy są na to jakieś sposoby? Jak trafiać do różnych grup, nie tylko przez reklamę?

Właśnie dlatego narodziła się dziedzina, którą nazywamy PR'em. Zanim przejdziemy do tego jak wykorzystywać go w celach promocyjnych, wyjaśnijmy najpierw czym w ogóle jest Public Relations i dlaczego jest ważne dla Twojej firmy? 

 

Historia Public Relations

Co to jest PR?

PR a marketing - jakie są różnice?

Czy istnieje czarny PR?

Jakie korzyści daje nam PR?

Przykłady kampanii e-PR w internecie

Jak skutecznie prowadzić działania PR w małej firmie?

Jak wykorzystać PR w pozycjonowaniu strony?

Czy warto prowadzić działania Public Relations


Historia Public Relations

 

Tak naprawdę, jego historia sięga już starożytności, w momencie kiedy Rzymianie i Grecy zdawali sobie sprawę z tego, jak ważna jest opinia publiczna i podejmowali działania, które miały na celu uzyskanie jak najlepszych kontaktów z ludnością. Jednak za ojca PR’u uważa się austriacko-amerykańskiego pioniera Edward’a L. Bernays’a. Twierdził, on, że manipulacja jest wręcz konieczna w społeczeństwie.

„Cokolwiek ma znaczenie społeczne, czy to w polityce, finansach, produkcji, rolnictwie, dobroczynności, edukacji czy w innych dziedzinach, musi być zrobione z pomocą propagandy” (cytat jego autorskiej książki 1928 Propaganda).

Edward zmarł w wieku 103 lat. Jednak za nim to się stało, często krytykował znany na całym świecie New York Times, a w jednym z wywiadów stwierdził, że „każdy narkotyk, każdy kretyn, każdy idiota może nazwać siebie praktykiem public relations”.

Drugim prekursorem jest Ivy Lee. To właśnie on jest odpowiedzialny za tezę, która głosi, że „społeczeństwo musi być informowane”. W 1905 r otworzył swoją pierwszą agencję PR na świecie. Z kolei w 1906 roku w życie weszła Deklaracja Zasad  jego autorstwa, która dotyczyła działań PR’owych i funkcjonuje aż do dziś. Niedługo po tym, Ivy podjął współpracę z J. D. Rockefellerem, który chciał poprawić swój wizerunek wśród społeczeństwa. Jaka była rada, którą dał John’emu? Polecił rozdać jednocentówki wszystkich biednym dzieciom, jakie tylko spotka. Ten zabieg miał sprawić, aby ludzie zaczęli postrzegać go jako człowieka o dobrym sercu.

Kiedy PR narodził się w Polsce? Do naszego kraju dotarł w 1901 roku. To właśnie wtedy powstała pierwsza polska firma świadcząca tego typu usługi.

 

Czym jest Public Relations?

 

Definicje PR są różne, jednak wszystkie sprowadzają się do jednego. Public relations to nic innego jak zakres działań, mający na celu dbanie o wizerunek marki oraz kształtowanie dobrych stosunków z otoczeniem, publicznie działającej osoby, lub organizacji. PR pomaga dbać o pozytywną reputację za pośrednictwem różnych narzędzi w tym mediów tradycyjnych, mediów społecznościowych lub kontaktów osobistych. Pomaga również ratować utraconą reputację w momencie kryzysu wizerunkowego. Jego definicja z 2012 r. ustalona przez Amerykańskie Towarzystwo Public Relations (PRSA) brzmi:

„Public relations to strategiczny proces komunikacji, który buduje wzajemnie korzystne relacje między organizacjami a ich publicznością”.

Jakie wyróżniamy funkcje PR? Może on pełnić rolę integracyjną, koordynacyjną oraz komunikacyjną. Pierwsza z nich to nic innego jak dostosowywanie przedsiębiorstwa do podmiotów z jego otoczenia. Funkcja integracyjna to koordynowanie i uspójnianie wszystkich sfer komunikacji, również tych marketingowych. Natomiast funkcja komunikacyjna to planowe porozumiewanie się z grupami odbiorców w celu osiągnięcia z nimi dobrego kontaktu i wytworzenia pożądanego wizerunku przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem technologi i możliwości, które oferuje nam internet, obszar działań należących do PR, stale się powiększa. Jednym z nim jest e-PR (digital public relations), który dotyczy świata wirtualnego i to właśnie o nim będziemy dzisiaj mówić.

 

Jakie są główne cele Public Relations?

 • budowa wizerunku

 • budowa społeczności

 • zwiększenie rozpoznawalności marki

 • efektywność działań w sytuacjach kryzysowych

 

Budowa wizerunku opiera się na prowadzeniu działań skupiających się na zwiększaniu świadomości oraz tożsamości marki podczas prowadzenia różnego rodzaju akcji społecznych. W tym wypadku świetnie sprawdzą się kanały social media, portale informacyjne, a także popularni blogerzy. Dzięki nim można trafić do różnych grup docelowych.

Budowa społeczności to nic innego jak nawiązywanie oraz dbanie o relację z obserwatorami, potencjalnymi klientami, a także fanami. Głównym zadaniem PR-owców jest stworzenie takiego przekazu, aby zachęcał do interakcji z odbiorcami, bowiem zaangażowani użytkownicy sami chętnie tworzą treści promujące markę. 

Zwiększenie rozpoznawalności marki, to budowanie wiarygodności oraz zaufania wśród ludzi, poprzez prezentowanie swojej marki na różnego rodzaju kanałach. Sceptycznie podchodzimy do tego co nam nieznane, lubimy to co już wypróbowaliśmy, o czymś już słyszeliśmy, bądź coś widzieliśmy. Dlatego stałe zwiększanie świadomości marki u odbiorców jest tak ważne. 

Efektywność działań w sytuacjach kryzysowych, składa się z kilku etapów. Po pierwsze jest to zapobieganie sytuacjom grożącym utratę wizerunku. Następnie planowanie działań, mających złagodzenie skutków w ewentualnych sytuacjach kryzysowych. Kolejno - reagowanie na zainstaniałą sytuację i ostatecznie odbudowa utraconego wcześniej wizerunku, poprzez szereg zaplanowanych działań.

 

 

Podstawowe narzędzia Public Relations jakie możesz wykorzystać w sieci

Z pomocą jakich narzędzi należy prowadzić PR internetowy? Możliwości jest wiele. Używane systematycznie, z pewnością przyspieszą osiągnięcie efektów, prowadzonych działań. Do głównych narzędzi public relations zaliczamy:

 • strona internetowa

 • mailingi

 • media społecznościowe

 • video content

 • blog firmowy

 • konkursy online

 • media relations (wywiady, notki prasowe, artykuły, recenzje)

 • sponsoring witryn

 • konferencje prasowe on-line

 • współpraca z blogerami i influencerami 

 

Zakres narzędzi PR stale się rozrasta, wraz z powstawaniem nowych kanałów i rodzajów współpracy. Jednak nie trudno zauważyć, że grupa internautów dynamicznie się powiększa i fakt konieczności posiadania strony internetowej firmy już nikogo nie dziwi. Jest ona także furtką do wielu PR’owych działań. Profesjonalna witryna to już nie tylko wizytówka, to także niezbędnik, bez którego nie będziemy w stanie zadbać o dobry wizerunek naszej firmy.

 

Dlaczego myli się PR z marketingiem i jakie są różnice?

 

Public Relations, to nie to samo co marketing. I chociaż te dwa pojęcia są ze sobą często mylone, posiadają dwie odmienne definicje. 

Wszelkie działania marketingowe są nastawione stricte na sprzedaż i mają na celu nakłonić odbiorcę do kupna danego produktu lub usługi. Są kierowane do konkretnych grup odbiorców, potencjalnie zainteresowanych daną marką. Niekiedy potrafią to być działania, stawiające firmę w niekoniecznie dobrym świetle, jednak za cenę rozgłosu, na którym tak bardzo przecież wszystkim zależy. Inaczej jest w przypadku działań określanych jako PR. Ta dziedzina skupia się wyłącznie na dobrych relacjach oraz kreowaniu wizerunku, budowanym na przestrzeni miesięcy i lat. PR w odróżnieniu od działań reklamowych, nie wymaga aż tak dużego wkładu finansowego, a często przynosi nawet lepsze rezultaty. 

Obie te dziedziny nie wykluczają się, a idealnie uzupełniają. Z jednej strony budujemy zaufanie wśród odbiorców poprzez to jak PR działa, a z drugiej zachęcamy do kupna produktu poprzez odpowiednią promocję, stworzoną na podstawie złożonych działań marketingowych. 

 

Czy istnieje czarny PR?

 

Zapewne znasz powiedzenie: „nieważne, jak mówią, ważne, żeby mówili”. Wielu ludzi nazywa to czarnym PR’em. Należy ich wyprowadzić z błędu, gdyż coś takiego nie istnieje. To określenie od samego początku jest ze sobą sprzeczne, gdyż z definicji Public Relations samo w sobie oznacza poprawność i etyczność. To pozytywna praktyka, która ma służyć wizerunkowi. Cytując Dr. Krystiana Dudka - właściciela Instytutu Konsultingowo-Doradczego oraz doktora nauk humanistycznych w zakresie komunikacji społecznej i PR ,,określenie czarny PR jest figurą retoryczną, która krzywdzi osoby zajmujące się prawdziwym PR. Jeśli ktoś oszukuje, szkaluje, kłamie, manipuluje - to robi te właśnie rzeczy, a nie uprawia jakąś odmianę PR. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Przecież jak lekarze biorą łapówki, to nie mówimy na to „czarna medycyna”, tylko korupcja’’ - dodaje.

Wniosek? Każde negatywne działanie mające na celu postawienie firmy, lub osoby w złym świetle to po prostu propaganda. Jak się można domyślić, najczęściej spowodowana przez konkurencję lub niezadowolonego klienta. Public Relations ma służyć do tego, aby ratować dobre imię firmy i utrzymywać pozytywny wizerunek. 

Ciekawym faktem jest to, że w Stanach Zjednoczonych, znaleziono określenie na tego rodzaju negatywne praktyki i obecnie nazywa się je „black magic”, czyli czarną magią.

 

Jakie korzyści daje nam PR?

 

Dobrze opracowane i zaplanowane działania PR’owe, pozwalają wesprzeć firmę, poprawić kontakt z odbiorcami czy zwiększyć zasięg prowadzonej działalności. Ważna jest systematyczność oraz dobór odpowiednich narzędzi PR’owych. Jakie inne korzyści niesie za sobą PR?

 • poprawia rozpoznawalność marki bądź persony

 • kształtuje pozytywny wizerunek

 • zwiększa zaufanie i wiarygodność wśród odbiorców

 • daje możliwość wielokanałowej rozmowy z klientami

 • pozwala na dotarcie do bardzo szerokiej grupy odbiorców - nawet z całego świata

 • rodzi naturalny szum wokół firmy

 • wspiera procesy sprzedaży usług lub produktu

 • oryginalne działania PR, odróżniają firmę od konkurencji

 • daje szanse na edukowanie oraz rozwijanie rynku

 • pozwala zdobyć nowych partnerów biznesowych lub sponsorów 

 • wzbudza zainteresowanie mediów

 

Jak widać plusów jest naprawdę wiele. Warto stale dbać o aspekty PR’owe firmy i próbować łączyć je z działaniami marketingowymi. Powszechnie wiadomo, że firmy profesjonalnie prowadzące swój PR osiągają znacznie większe zyski. Komunikacja jest bardzo istotna, gdyż prowadzi do zbudowania społeczności, a co za tym idzie przywiązania klientów do marki. To pozwala na wypracowanie silnej pozycji rynkowej. 

 

Przykłady kampanii e-PR w internecie

 

W ostatnich czasach bardzo popularne stały się kampanie marek odzieżowych mówiące o byciu eko. Firmy walczą o jakość i naturalność gwarantując, że używają tylko ekologicznych materiałów, które sprzyjają środowisku. Podobnie było z markami kosmetycznymi. Firmy w swoich kampaniach zapewniały, że nie testują swoich kosmetyków na zwierzętach. Oczywiście wszystkie te zabiegi, miały na celu ukazanie marek w dobrym świetle i nakłonienie jak największej liczby odbiorców do zakupu ich produktu. 

Ciekawą akcją PR’ową była kampania organizacji Social Tees, zajmującej się obroną zwierząt. W celu promocji adopcji psów użyli Tindera, tworząc na nim konta poszczególnych zwierzaków i tagując je tak, aby trafiły do pasujących dla nich właścicieli. Akcja okazała się sukcesem. Zaledwie w ciągu tygodnia, aż 2,5 tys. psów znalazło swój nowy dom.

Przykładem kampanii PR’owej zrealizowanej przez znaną markę H&M oraz VLM Poland była „Kultura fizyczna” - promująca linię sportową oraz zdrowy styl życia. Akcja miała na celu promowanie aktywności fizycznej, dobrych nawyków, pracy z trenerami oraz spalania zbędnych kalorii. W kampanii wzięło udział wielu znanych influencerów jak np. Zuza Kołodziejczyk, Nikodem Rozbicki. Klaudia Szafrańska, oraz znani i szanowani przez gwiazdy trenerzy sportowi.

Akcją która zaskoczyła chyba wszystkich, było działanie Burger Kinga w ramach którego namawiał swoich odbiorców, aby zaczęli kupować w… McDonalds. 

 

 

 

 

Tą kampanią Burger King chciał odsunąć się od stereotypu rywalizacji ze światowym gigantem i z drugiej strony wzbudzić zainteresowanie społeczności poprzez wywołanie w niej zaskoczenia. Jednak w całej tej akcji znalazło się miejsce na element społecznej odpowiedzialności, którego przekaz spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. 

Jednak do najpopularniejszych kampanii PR’owych ostatnich lat, należy znany na całym świecie Ice Bucket Challenge. Został stworzony przez Stowarzyszenie ALS i miał na celu podnieść poziom świadomości potrzeby znalezienia lekarstwa na ciężką chorobę. Był to przykład światowego viralu, w ramach którego osoby wskazane przez swoich znajomych miały wylać na siebie wiadro zimnej wody, następnie udostępnić swoje wideo w sieci i typować kolejne osoby. Akcja momentalnie rozrosła się na cały świat. Brali w niej udział nawet najwięksi światowi celebryci jak np. David Beckham, Bill Gates, Lady Gaga, Donald Trump czy Justin Timberlake. Dzięki zebranym pieniądzom dokonano duży postęp w badaniach nad chorobą.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak skutecznie prowadzić działania PR w małej firmie?

Jak sukcesywnie prowadzić działania Public Relations? Czy właściciel początkującej lub mniejszej firmy może to zrobić samodzielnie, czy należy w tym celu zatrudnić specjalistę? 

 

Jak możesz zostać PR’owcem? 

Kiedy znamy zakres działań PR’owych, narzędzia, z jakich możemy skorzystać i mamy ciekawe pomysły na kampanie, nie potrzebujemy zatrudniać specjalisty. Mniej skomplikowane akcje, możemy przeprowadzić sami. Jednak jak się za nie zabrać, aby dbać o dobry PR?

 

 • Po prostu zacznij - nie bój się podjąć wyzwania

 • Edukuj się - jest w internecie mnóstwo źródeł na ten temat. Już sam artykuł, który właśnie czytasz, jest dla Ciebie potężną dawką wiedzy

 • Obserwuj - bądź na bieżąco z tym co dzieje się w kulturze, gospodarce, na świecie i wykorzystuj tę wiedzę

 • Poznawaj branże - uczęszczaj w spotkaniach i eventach branżowych, to szansa na zdobycie kontaktów, nawiązanie nowych współprac i poszerzenie wiedzy

 • Zwracaj uwagę na to, co robi konkurencja - rób research i przyglądaj się innym firmom, może warto zainspirować się tym, co robią?

 • Nie bój się ryzyka - próbuj nowych rozwiązań. Szukaj pomysłów, nowych inspiracji i testuj je! 

 • Rozwijaj swoje umiejętności - może warto wziąć udział w szkoleniu, lub umówić się na kurs dotyczący Public Relations? Poprawnie napisana i przykuwająca uwagę notka prasowa to połowa sukcesu. 

 • Stale się rozwijaj - człowiek uczy się całe życie. Nawet gdy uważasz, że wszystko już wiesz, zawsze będzie coś, czego warto się jeszcze nauczyć

 • Pytaj innych o opinie - często luźno rzucony komentarz, potrafi nakierować nasze działanie na lepsze tory.

 •  Nie poddawaj się - nie zawsze działania, przyniosą rezultaty od razu. 

 

Dobre praktyki w PR, które pomogą rozwinąć Twój biznes 

Chcąc rozwinąć swój biznes z wykorzystaniem Public Relations, warto zastosować się do podanych niżej praktyk w celu zwiększenia szansy na ich pozytywne efekty. Od czego należy zacząć działania PR?

 

Dokonaj analizy odbiorców 

Zbadaj, kto jest Twoim potencjalnym klientem. Określ wiek, zainteresowania, oraz lokalizację. Kiedy dowiesz się gdzie i do kogo chcesz kierować działania PR, będzie zdecydowanie prościej wybrać odpowiednie narzędzia oraz skonkretyzować komunikaty. Zastanów się również gdzie możesz znaleźć klientów. Być może jest to popularne forum, lub czytelnicy jednego z portali internetowych?

 

Przygotuj listę kanałów dotarcia

Wybierz kanały, przez które chcesz komunikować się ze swoimi odbiorcami. Dopasuj je odpowiednio do wyników analizy własnej grupy odbiorców. Przykładowo, w przypadku młodzieży idealnie sprawdzi się komunikacja przez TikToka.

 

Zbuduj listę kontaktów

Poszukaj dziennikarzy, właścicieli blogów oraz ciekawych portali i przygotuj bazę mailingową. Im szersze grono odbiorców, tym większa szansa na to, że zaczną pisać o Twojej firmie! Przydatne będzie stworzenie pliku w Excelu i sukcesywne wzbogacanie listy, o nowe adresy e-mail.

 

Przygotuj informacje prasowe oraz materiały do wysyłki

Pisząc notkę zacznij od chwytliwego i interesującego tytułu. Zamieść w niej najważniejsze informacje o swojej firmie. Napisz co ją wyróżnia, w czym jest najlepsza, uwzględnij wszelkie istotne wydarzenia, oraz to, co ciekawego lub innowacyjnego masz do zaoferowania. Możesz również opisać historie swojej firmy, oraz proces jej powstawania. Przygotuj profesjonalne zdjęcia lub grafiki, w kilku formatach. 

 

Wybierz odpowiedni czas działań 

Jeśli planujesz wypuścić nowy produkt, lub usługę, lub zorganizować ciekawe wydarzenie, warto, abyś poinformował o tym swoich odbiorców z odpowiednim wyprzedzeniem. Lepiej unikać końcówki roku, czy okresów okołoświątecznych.

 

Monitoruj zasięg

Analiza zasięgu jest bardzo istotna i jest kluczowym elementu w zakresie działań PR. Śledź wszystkie wzmianki, oraz monitoruj generowany ruch na Twoją stronę. Przydatne okażą się programy taki jak np. Google Analytics lub Ahrefs.

 

Zbadaj efekty i wprowadzaj nowe rozwiązania

Obserwuj czy Twoje działania przynoszą oczekiwane rezultaty i nie bój się testować nowych. W tym wypadku pomocny będzie dobry research. Szukaj inspiracji, poprzez obserwowanie konkurencji i jej działań, a następnie wdrażaj nowe pomysły. Jednak musisz pamiętać, aby być cierpliwym. Na efekty bardzo często trzeba poczekać. 

 

Reaguj na bieżące wydarzenia

Szybka reakcja i nawiązanie do niej w swoich działaniach to jeden z najlepszych sposobów prowadzenia działań PR’owych. Aktualne tematy są bardzo klikalne, dlatego warto to wykorzystać. Wpleć je w swoją komunikację, jednak pamiętaj, aby zrobić to z wyczuciem i nie przesadzać. 

 

Zaplanuj regularne działania PR’owe

Stale dbaj o wizerunek oraz autorytet swojej marki. Utrzymaj dobre relacje z mediami oraz twórcami internetowymi lub współpracuj z mikroinfluencerami. Regularnie wysyłaj ciekawe i wartościowe materiały prasowe do dziennikarzy oraz właścicieli popularnych blogów. Szukaj nowych kanałów oraz narzędzi, gdyż w obecnych czasach rozwijają się one bardzo dynamicznie. Pamiętaj również, że bardzo istotne jest konsekwentne dążenie do celu.

 

Jak wykorzystać PR w pozycjonowaniu strony?

Działania Public Relations mogą pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony internetowej. Każdy artykuł oraz wpis na forum u konkurencyjnej witryny, powoduje, że wspominana strona jest lepiej indeksowana. Co za tym idzie, zwiększa to jej ruch organiczny oraz poprawia jej widoczność w wyszukiwarce. W efekcie oferta dotrze do jeszcze większej liczby odbiorców, co wpłynie pozytywnie na sprzedaż. Wniosek? Im więcej wzmianek o stronie na innych portalach i blogach tym lepiej. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o dobre relacje z dziennikarzami i starać się nawiązywać coraz to nowsze współprace. Jednak należy pamiętać, aby linki wpływały na pozycjonowanie, muszą być wartościowe i interesujące dla użytkownika.

 


 

Jak każdy budynek, Twoja marka potrzebuje solidnego gruntu. Jest nim zaufanie, otwarta komunikacja oraz postrzeganie marki jako czegoś wartościowego.

 


 

Czym jest PR i czy warto prowadzić działania Public Relations - podsumowanie 

Dobra opinia w mediach i wśród społeczności jest niezwykle ważna. PR bardzo często ratuje dane firmy od przykrych konsekwencji spowodowanych sytuacjami kryzysowymi, bądź nagłą utratą wizerunku. Jest również idealnym uzupełnieniem prowadzonych przez nas działań marketingowych. Potrafi postawić markę w dobrym świetle i przyciągnąć nowych odbiorców, nawet z całego świata. Jak każdy budynek, Twoja marka potrzebuje solidnego gruntu. Jest nim zaufanie, otwarta komunikacja oraz postrzeganie marki jako czegoś wartościowego. Odpowiednio zaplanowane i przemyślane relacje publiczne to klucz do sukcesu. Zatem nie należy bagatelizować korzyści jakie za sobą niosą i stale wspierać działania PR’owe swojej firmy. 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

15 lipca 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: