Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Zawsze starannie planujemy nowe funkcje dla kreatora WebWave. Jeśli masz jakieś sugestie, nad czym powinniśmy dalej pracować, śmiało skontaktuj się z nami przez e-mail lub zagłosuj na naszym forum

10 grudnia 2020

Imię i nazwisko autora

RWD w 2021, czyli jak stworzyć responsywną stronę www

Tworzenie responsywnych stron internetowych od wielu lat jest standardem. Technologie zmieniają się jednak w zawrotnym tempie. Co więcej, co kilka miesięcy pojawiają się nowe trendy, które zmieniają podejście do projektowania. W tym wpisie zajmiemy się tym, jak obecnie wygląda budowanie stron responsywnych i czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości.

RWD - więcej niż mobilna wersja strony

Skrót RWD można rozwinąć jako Responsive Web Design. To podejście do projektowania zakładające, że układ i wielkość elementów witryny powinny automatycznie dopasowywać się do rozdzielczości i proporcji ekranu, na którym jest wyświetlana. Strona spełniająca założenia RWD to strona responsywna.

Pojęcie “strona responsywna” często jest mylone z określeniem “wersja strony na urządzenia mobilne”. To nie do końca trafne porównanie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z w pełni funkcjonalną witryną, w której wszystkie najważniejsze funkcje są dostępne zarówno dla użytkowników komputerów, jak i telefonów czy tabletów. 

W przypadku strony na urządzenia mobilne możemy mówić raczej o uproszczonej wersji serwisu o ograniczonej funkcjonalności. Tworzenie takich stron było popularne przed rozpowszechnieniem się smartfonów. Moc obliczeniowa i wielkość ekranów starych telefonów komórkowych uniemożliwiały korzystanie z pełni możliwości stron internetowych.

 

Dlaczego responsywność jest ważna

“Mobilną rewolucję” w projektowaniu stron www spowodowało pojawienie się pierwszego iphone’a w roku 2007. Od tego czasu urządzenia z systemami iOS i Android szybko zyskiwały na popularności. Smartfony i tablety umożliwiły wygodne korzystanie z internetu w dowolnym miejscu. Jednocześnie ich moc obliczeniowa i prędkość transferu danych pozwalają na wyświetlanie stron dużo bardziej rozbudowanych, niż popularne wcześniej wersje witryn na telefony komórkowe. 

Dlatego dzisiaj responsywność strony internetowej ma kluczowe znaczenie. Wiąże się to ze zmianą modelu korzystania z sieci, która nastąpiła wraz z rozpowszechnieniem smartfonów i tabletów. 

Obecnie ponad 50% ruchu w internecie generują urządzenia mobilne. Ich użytkownicy oczekują dostępu do informacji z każdego miejsca i o każdej porze. Dlatego niezbędne jest dostarczenie im takiej strony, która będzie zawsze dostępna i funkcjonalna - niezależnie od tego, czy korzystają z niego za pomocą komputera, tabletu czy telefonu. 

Szczególne znaczenie ma responsywność serwisów, których klienci potrzebują szybkiego dostępu do informacji, kiedy nie mogą skorzystać z komputera. Chodzi przede wszystkim o witryny z rozkładami jazdy, strony restauracji, sklepów czy kawiarni. 

Responsywność z roku na rok zyskuje na znaczeniu w segmencie e-commerce. W tej chwili ponad 60% ruchu w sklepach internetowych pochodzi z urządzeń mobilnych. Rozpowszechnienie się szybkich metod płatności sprawiło, że klienci coraz chętniej dokonują zakupu za pomocą telefonu. Oczekują, że strona sklepu internetowego ułatwi ten proces. 

 

 

RWD a pozycjonowanie

Responsywność strony internetowej ma też duże znaczenie jeśli chodzi o jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Google już od kilku lat stosuje podejście “mobile first”. Oznacza to, że przy ocenie witryny brane jest pod uwagę przede wszystkim to, jak wygląda i funkcjonuje ona na telefonach i tabletach. Z tego powodu warto rozpocząć projektowanie witryny właśnie od widoku na telefon. 

 

Co będzie liczyć się w RWD w 2021

 

 

Tworząc stronę responsywną trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie pomoże w stworzeniu strony, która będzie spełniać wymagania użytkowników niezależnie od tego, z jakich urządzeń korzystają podczas jej przeglądania. Co będzie miało szczególne znaczenie w najbliższej przyszłości? 

Minimalizm

W web designie dobrze sprawdza się stara zasada architekta Miesa van der Rohe - “mniej znaczy więcej”. Strona z małą liczbą elementów jest przyjazna z punktu widzenia użytkownika. Minimalizm ułatwia znalezienie niezbędnych informacji i pozwala skupić uwagę na treści strony. 

Szybkość wczytywania się strony

Minimalizm w projekcie ma nie tylko znaczenie estetyczne. Pozytywnie wpływa na czas ładowania się strony. Ma to szczególne znaczenie w przypadku korzystania z niej z telefonów komórkowych, kiedy użytkownik nie zawsze ma dostęp do szybkiego internetu. 

Grafiki

Obrazy wyświetlane na większych ekranach nie mogą mieć widocznych pikseli. Dlatego dobrą praktyką jest stosowanie formatu SVG, który umożliwia zapisanie grafiki w formie wektorowej. Dzięki temu obrazy będą wyglądały dobrze bez względu na rozdzielczość ekranu. 

Wielkość elementów

Wszystkie elementy zawierające linki (czyli między innymi przyciski, grafiki, zdjęcia) powinny być na tyle duże, żeby dało się w nie bez trudu kliknąć palcem na ekranie smartfona. Duże znaczenie ma też wielkość fontów (popularnie nazywanych czcionkami). Absolutne minimum to 20 pikseli wysokości. Trzeba też pamiętać żeby wybierać fonty bezszeryfowe, które na ekranach są bardziej czytelne, niż ich szeryfowe odpowiedniki. 

Scrollowanie i menu

Przebijanie się przez wielopoziomowe menu jest niewygodne. Zwłaszcza korzystając ze smartfonów można zauważyć wady tego rozwiązania. Odnalezienie treści zajmuje czas i wymaga przejścia przez kilka etapów. 

Dlatego coraz popularniejsze są strony typu one-page. Dostęp do wszystkich zawartych na nich informacji jest możliwy poprzez scrollowanie treści. Jeśli konieczne jest umieszczenie menu, najlepiej, jeśli będzie ono jednopoziomowe. Maksimum to dwa poziomy.

 


 

Tworzenie responsywnych stron internetowych od wielu lat jest standardem. Technologie zmieniają się jednak w zawrotnym tempie. Co więcej, co kilka miesięcy pojawiają się nowe trendy, które zmieniają podejście do projektowania.

 


 

Tworzenie stron responsywnych w WebWave

Kreator WebWave daje możliwość stworzenia strony responsywnej. Służy do tego przede wszystkim funkcja Auto RWD, która automatycznie tworzy wersję strony na ekrany o różnej rozdzielczości. Można też ręcznie dopasowywać układ i wielkość elementów dla poszczególnych widoków. Dokładną instrukcję na temat tworzenia responsywnych stron w WebWave można znaleźć tutaj. 

 

Podsumowanie

Projektowanie stron responsywnych to obecnie standard. Użytkownicy urzadzeń mobilnych odpowiadają za ponad połowę ruchu w internecie. Dlatego dostosowanie strony przede wszystkim do ich potrzeb jest koniecznością. Również algorytmy wyszukiwarek internetowych biorą pod uwagę przede wszystkim to, jak strona wygląda na ekranach telefonów i tabletów. 

Tworząc stronę responsywną trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Są to przede wszystkim minimalizm, szybkość wczytywania się witryny, jakość grafik oraz układ i wielkość elementów. 

Stronę responsywną można z łatwością stworzyć w kreatorze WebWave. W tym celu wystarczy skorzystać z funkcji Auto RWD. Można też ręcznie dopasować układ i wielkość elementów do poszczególnych widoków. 


 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Autor: Jan Chmielowski

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się