Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka i Bartek Raducha

Publikacja: 19 stycznia 2024

Persona marketingowa. 
Czym jest persona w marketingu i jak ją stworzyć?

Tworzenie witryny www to nie tylko sam projekt. Aby osiągnąć zamierzony rezultat, należy przejść przez kilka etapów, między innymi ustalić personę. 

Co to takiego? Jak powstaje i co możesz dzięki niej uzyskać?

Sprawdź!
 

Czym jest persona marketingowa?

 

Opierając się na teorii Junga, można powiedzieć, że persona jest to sposób adaptacji do modelu kulturowego, maska, jaką człowiek przybiera na użytek społeczny i pewnego rodzaju kompromis pomiędzy jednostką a społeczeństwem…ale dzisiaj nie o tym.

Personą określa się też charakterystykę danej jednostki i może to być właśnie profil klienta idealnego strony internetowej lub też produktu

Co ciekawe Alan Cooper (amerykański projektant oprogramowania i programista), zwany też „ojcem języka Visual Basic” wyróżnił trzy rodzaje person:

 

 • Proto-persona, czyli prosta charakterystyka potencjalnego klienta zawierająca tylko najważniejsze punty. Nie jest poparta licznymi badaniami i nie wymaga zaangażowania budżetowego. 

 

 • Design persona, czyli taka, która określa sposób, w jaki produkt powinien “komunikować się”, a co za tym idzie budować i rozumieć relację z użytkownikiem. 

 

 • Persona marketingowa znana też pod określeniem buyer persona będzie reprezentacją Twojego idealnego klienta. Jej charakterystyka jest zazwyczaj oparta na badaniach rynku i rzeczywistych danych o obecnych klientach (jeśli już takich posiadamy). Tworząc ten typ persony, uwzględniasz również dane demograficzne (płeć, stan cywilny, itp.), wzorce zachowań, motywacji, preferencje zakupowe oraz cele.

 

Im więcej się dowiesz, tym lepiej.

 

Jak stworzyć personę w marketingu?

 

Tworzenie persony nie polega tylko i wyłącznie na przedstawieniu charakterystyki idealnego odbiorcy. To również znalezienie pewnych połączeń między produktem/stroną a odbiorcą.  

Z drugiej strony jeśli Twój projekt jest jeszcze w fazie przygotowawczej lub reorganizacyjnej, to stworzony profil persony pomaga przemyśleć cel strony lub produktu oraz wprowadzić ulepszenia

Nie od razu otrzymasz idealne efekty, ale to normalne. Doskonałość jest drogą, a stworzenie persony pomaga dostosowywać komunikację i rozwiązania do potrzeb osób, które faktycznie mogą być zainteresowane Twoją ofertą.

Ale po kolei.

 

Dlaczego w content marketingu warto określać personę?

 

Dobrze opracowana persona pozwala uniknąć robienia strony dla wszystkich. Zapytasz: a co w tym złego? Otóż takie podejście sprawi, że skuteczność strony znacznie się obniży. Większość Twoich działań może okazać się jedynie marnowaniem czasu, energii i pieniędzy.. 

Dzięki personom skupiasz się na potrzebach konkretnych osób, przez co tworzysz tworzyć lepsze treści reklamowe i szybciej osiągasz swój cel.

Jednym zdaniem: tworzenie person pozwala skupiać się na tworzeniu strony www, które będą w stanie odnieść sukces i lepiej konwertować.

 

Jak budować skuteczny opis persony marketingowej?

 

Najlepiej jest zacząć od pogłębionych badań i ankiet nad użytkownikami, ale jest to raczej rozwiązanie dla dużych firm z dużymi budżetami. Tutaj jednak skupię się na budowaniu person w nieco mniejszej skali.

Zaczynasz od swojego pomysłu na stronę internetową. Następnie zadajesz sobie kilka pytań:

 • Jaki jest cel mojej strony?

 • Co moja strona oferuje osobie, która z niej korzysta?

 • Jakie problemy rozwiązuje moja strona?

 • Jakie osoby chętnie korzystają ze stron takich jak moja?

 • Czy ktoś robi coś podobnego?

 • Czym wyróżnia się mój pomysł na stronę?

 

Spokojne przemyślenie tematu pomoże w tworzeniu persony. Łatwiej będzie Ci wyszukać punkty wspólne z idealnym użytkownikiem, a do tego zastanowić się, czy pomysł wymaga poprawek

 

 

Profil persony a grupa docelowa

 

Czasem pojawiają się wątpliwości: „Jeśli mam już grupę docelową, to po co mi persona?”. Prawda jest taka, że obydwie te charakterystyki są Ci potrzebne. 

Grupa docelowa to odbiorcy, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani Twoją usługą, produktem etc. To do nich kierujesz kampanie i inne działania marketingowe oraz sprzedażowe. Chcesz ich przekonać do wyboru swojej marki.

Można powiedzieć, że Twój target (grupa docelowa) składa się z person. Zdecydowanie prościej jest tworzyć coś dla człowieka, którego znasz (charakterystyka persony), a nawet widzisz.

 

Czego potrzebuje idealny klient?

 

Zastanów się, kim jest osoba, do której chcesz trafić ze swoją stroną. 

 • Czym się zajmuje w życiu?

 • Czego potrzebuje? 

 • Czym się interesuje? 

 • Jak Twoja strona będzie realizowała jej potrzeby? 

 • Co może sprawić, że ją wybierze?

 

Aby jeszcze bardziej sprecyzować personę, określ też jej:

 • wiek,

 • preferencje,

 • sposób korzystania z internetu (komputer czy urządzenia mobilne),

 • miejsce zamieszkania, etc.

 

Spisz wszystko w jednym miejscu. Żeby uniknąć ‘anonimizacji persony’, nazwij ją (np. Piotr Kowalski, zajmuje się XY) i dodaj neutralne zdjęcie ze stocka lub generatora twarzy.

Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć potrzeby idealnego użytkownika. Oczywiście nie masz pewności, że ktoś taki istnieje, ale persona przypomina, że po drugiej stronie jest człowiek, a nie tylko statystyki.

Taki psychologiczny „hack” naprawdę pomaga. Odpowiedzi na pytania „Czego Piotr Kowalski potrzebuje?” są świetną podstawą do przemyślenia samej strony internetowej.

 

Jak profil persony marketingowej pomaga tworzyć lepszą stronę www?

 

Gdy już stworzysz personę, zadaj sobie pytanie: Czy ten użytkownik (Piotr Kowalski) znajdzie na stronie to, czego potrzebuje?

Jeśli to konieczne, przemyśl na nowo cel strony i to, jak go wdrożyć. Może się okazać, że początkowe założenia wymagają przebudowy.

Warto wtedy pomyśleć o tym, co zmienić na stronie, żeby idealny użytkownik znalazł dokładnie to czego potrzebuje – łatwo i szybko. Czy będzie to układ strony, treści, czy może grafiki? Zastanów się też nad tym, jak długa jest ścieżka, którą użytkownik musi przejść, żeby zrealizować cel strony.

To tylko kilka rzeczy, które warto przemyśleć przy tworzeniu person. Postaraj się być szczery i nie próbuj idealizować. Zbyt duży optymizm może okazać się złym doradcą.

 

Ile person potrzebuje strona internetowa?

 

Nie ma precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od zakresu naszej działalności. 

Minimum to oczywiście jedna persona, ale dwie lub trzy (ewentualnie cztery) to też rozsądna liczba. 

W pewnym momencie najprawdopodobniej zauważymy, że persony te łączy więcej niż dzieli. Co do tych drobnych różnic, to one sprawiają, że dostajemy feedback, czego potrzebuje nasza oferta/strona i co powinno się na niej znaleźć. 

Większa liczba person to już tłok, który powoli będzie zbliżał nas do granicy „dla wszystkich”, która jak już sobie ustaliliśmy, nie jest dobra.

Nawet duże portale mają określonych zaledwie kilku idealnych użytkowników, a ich profile różnią się od siebie.

Lepiej skupić się na małej liczbie person i tworzyć stronę internetową odpowiadającą na ich konkretne potrzeby.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Dla jakich stron konstruować buyer persony?

Dla każdej.

Oczywiście można spędzić na budowaniu profili masę czasu, a można też poświęcić zaledwie kilka minut. Wszystko zależy od rodzaju strony. Na przykład strona lokalnego warsztatu samochodowego jest skierowana do osoby, która potrzebuje naprawy auta. Dla niej liczą się informacje o zakresie usług, godzinach pracy, adresie oraz opinie. Takich informacji szuka najczęściej na telefonie. Zależy jej przede wszystkim na wysokiej jakości usług i przystępnej cenie. Jednak czynnikiem decydującym będą opinie klientów. 

To dość okrojony zarys persony, ale mimo wszystko wiele sugeruje. Wystarczy, że zastanowisz się nad tym co oferuje Twoja witryna i do kogo chcesz trafić. Od tego „kogo” prowadzi najszybsza droga do stworzenia podobnego profilu użytkownika.

W przypadku większych budżetów możesz zamówić analizę u zewnętrznej firmy lub freelancera i skonfrontować jej efekty z pomysłem. 

 

 

Czy persony mogą się zmieniać? Podpowiedzi z Google Analytics

 

Oczywiście, że tak. Po jakimś czasie działania strony zauważysz, że zaczęły korzystać z niej osoby o nieco innym profilu, niż ten wcześniej założony. To całkowicie naturalne. Tego typu informacje wyciągniesz chociażby z Google Analytics (wiek, lokalizacja, czas na konkretnych podstronach, preferencje) lub ze statystyk social mediów np. Facebooka lub Instagrama. 

Na ich podstawie zastanów się, czy warto coś zmienić w profilu idealnego użytkownika, a w efekcie również na stronie.

Jeśli starasz się mierzyć konwersję (czas na stronie, realizację konkretnych celów), to te informacje również Ci się przydadzą. Szybciej określisz to, kim są użytkownicy, do których trafiasz (oraz ci, którzy realizują cel strony) i jak pokrywają się oni z ustalonymi przez Ciebie założeniami.

 

Programy do tworzenia person marketingowych

 

Na rynku pojawia się coraz więcej materiałów pomocniczych oraz generatorów, które usprawnią Twoją pracę nad budowaniem persony. 

 

HubSpot

Platforma oferuje narzędzie, dzięki, któremu w kilku krokach wykonasz zarys swojej persony. Skupia się ona bardziej na obszarze kształceniowym i zawodowym- uzupełniasz przedział wiekowy, poziom wykształcenia, stanowisko, obowiązki, trudności, preferowany sposób komunikacji. Taki format będzie pewnością przydatny, jeśli oferta jest skierowana do B2B.

 

Xtensio

Tutaj z kolei zamiast generatora otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu szablonów. Wykorzystaj je do opisywania oraz dalszego analizowania swojej persony

 

Personapp

Aplikacja wprawdzie wymaga od nas zalogowania, ale jeśli chodzi o samo zapisanie czy też pobranie rezultatów, to są one darmowe. 

Przeprowadza Cię ona krok po kroku po najważniejszych elementach: faktach, danych demograficznych, zachowaniach, celach itp. Podczas uzupełniania informacji, otrzymujesz trafne podpowiedzi.

 

Smaply 

Tak samo jak przy Personapp, zanim zabierzesz się do pracy, musisz się najpierw zalogować. Poza samym tworzeniem persony możesz tu również wykonać mapy interesariuszy oraz mapy podróży. Są to kroki, jakie podejmuje klient przed skorzystaniem z produktu (lub usługi) oraz czynniki, które wpływają na jego decyzje i działania. 

Narzędzie ma opcje przełączania się między kilkoma projektami, edytowanie ich,  a także pobieranie w postaci PDF.

Kim jest persona marketingowa Twojej strony: podsumowanie

Tworzenie persony to swego rodzaju wizualizacja modelowego klienta Twojej firmy. Przydaje się także przy tworzeniu własnej strony internetowej. Nawet więcej: to bardzo ważny element tego procesu. 

Gdy masz go już za sobą, wybierz odpowiednie narzędzie. W kreatorze stron www WebWave zrobisz w pełni funkcjonalną stronę, a jakiekolwiek zmiany wprowadzisz kilkoma kliknięciami. A co najważniejsze – sama strona internetowa jest darmowa.

Sprawdź jak założyć stronę internetową za darmo w WebWave. Zobacz też nasz kurs tworzenia stron internetowych.

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

23 sierpnia 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: