Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka i Bartek Raducha

Persona marketingowa - co to i jak ją tworzyć?

Czasem możemy trafić na tajemniczo brzmiący termin „persona”.

W zależności od okoliczności będzie oznaczała ona coś innego.

Nas interesuje jednak przede wszystkim ta, która ma związek z budowaniem naszej marki i strony internetowej. Tworzenie witryny www to nie tylko sam projekt. Aby rezultat był jak najbardziej efektowny, należy przejść przez kilka etapów. Ustalenie persony należy do jednego z nich. Co to takiego? Jak powstaje i co możemy dzięki niej uzyskać?

Sprawdźmy to!
 

Czym jest persona marketingowa?

 

Jeśli chcielibyśmy wyjaśnić znaczenie słowo persona, opierając się na teorii Junga moglibyśmy powiedzieć,że jest to sposób adaptacji do modelu kulturowego, maska, jaką człowiek przybiera na użytek społeczny i pewnego rodzaju kompromis pomiędzy jednostką a społeczeństwem…ale dzisiaj nie o tym.

Personą określamy charakterystykę danej jednostki i może to być właśnie profil klienta idealnego strony internetowej lub też produktu

Co ciekawe Alan Cooper (amerykański projektant oprogramowania i programista), zwany też „ojcem języka Visual Basic” wyróżnił trzy rodzaje person:

 

 • Proto-persona, czyli prosta charakterystyka potencjalnego klienta zawierająca tylko najważniejsze punty. Nie jest poparta licznymi badaniami i nie wymaga od nas zaangażowania budżetowego. 

 

 • Design persona, czyli taka, która określa sposób, w jaki produkt powinien “komunikować się”, a co za tym idzie budować i rozumieć relację z użytkownikiem. 

 

 • Persona marketingowa znana też pod określeniem buyer persona będzie reprezentacją naszego idealnego klienta. Jej charakterystyka jest zazwyczaj oparta na badaniach rynku i rzeczywistych danych o obecnych klientach (jeśli już takich posiadamy). Tworząc ten typ persony, uwzględniamy również dane demograficzne (płeć, stan cywilny, itp.), wzorce zachowań, motywacji, preferencje zakupowe oraz cele.

Im więcej, tym lepiej.

 

Jak stworzyć personę w marketingu?

 

Tworzenie persony nie polega tylko i wyłącznie na przedstawieniu charakterystyki idealnego odbiorcy. Jest to też znalezienie pewnych połączeń między produktem/stroną a odbiorcą.  

Z drugiej strony jeśli nasz projekt jest jeszcze w fazie przygotowawczej lub reorganizacyjnej, to stworzony profil persony pomaga nam przemyśleć cel strony lub produktu oraz wprowadzić ulepszenia

Nie od razu otrzymamy idealne efekty, ale to normalne. Doskonałość jest drogą, a stworzenie persony pomaga dostosowywać komunikację i rozwiązania do potrzeb osób, które faktycznie mogą być zainteresowane tym, co mamy do zaoferowania.

Ale po kolei.

 

Dlaczego w content marketingu warto określać personę?

 

Dobrze opracowana, a następnie wykorzystana persona pozwala uniknąć nam robienia strony dla wszystkich.

Dlaczego robienie czegoś dla wszyyystkich nie jest dobre w takiej sytuacji? To proste. Takie podejście może sprawić, że skuteczność strony będzie po prostu niska.

Oczywiście, trafimy też w ten sposób do osób, które będą zbliżone do idealnych użytkowników, ale reszta działań, jakie wykonamy, może być tylko marnotrawstwem naszego czasu, energii, a także pieniędzy. 

Dzięki personom skupiamy się na potrzebach konkretnych osób, a  mając je na uwadze, możemy tworzyć lepsze treści reklamowe, dostosować stronę do ich oczekiwań i łatwiej osiągać swój cel.

Jednym zdaniem: tworzenie person pomoże skupić się na tworzeniu strony www, które będą w stanie odnieść sukces i lepiej konwertować.

 

Jak budować skuteczny opis persony marketingowej?

 

Wzorcowo – powinniśmy zacząć od pogłębionych badań i ankiet nad użytkownikami, ale jest to raczej rozwiązanie dla dużych firm z dużymi budżetami.

Teraz skupimy się na budowaniu person w nieco mniejszej skali.

Zaczynamy od swojego pomysłu na stronę internetową. Powinniśmy zadać sobie w tym czasie kilka pytań, a oto kilka z nich:

 • Jaki jest cel mojej strony?

 • Co moja strona oferuje osobie, która z niej korzysta?

 • Jakie problemy rozwiązuje moja strona?

 • Jakie osoby chętnie korzystają ze stron takich jak moja?

 • Czy ktoś robi coś podobnego

 • Czym wyróżnia się Twój pomysł na stronę

 

To bardzo ważne pytania. Jak już sobie wcześniej powiedzieliśmy, określenie celu strony na wczesnym etapie jej tworzenia (nawet nie projektowania) jest niezwykle pomocne. Dzięki niemu wiemy dokładnie, co ma się na niej znaleźć.

Gdy znamy cel strony, odpowiedź na każde z powyższych pytań będzie zdecydowanie łatwiejsza. Przy okazji warto też wykonać research (np. czy istnieją podobne strony). 

Takie przemyślenie tematu pomoże w tworzeniu persony. Łatwiej będzie wyszukać punkty wspólne z idealnym użytkownikiem, a do tego zastanowić się, czy nasz wstępny pomysł wymaga przemyślenia lub poprawek

 

 

Profil persony a grupa docelowa

 

Wiemy już czym, a raczej kim jest persona. Zdarza się jednak, że pojęcie to mylone jest z grupą docelową- “Jeśli mam już grupę docelową, to po co mi persona?” (i na odwrót). Otóż prawda jest taka, że obydwie te charakterystyki są  nam potrzebne. 

Jak dowiadujemy się z artykułu poświęconemu grupie docelowej, są to odbiorcy, którzy potencjalnie mogliby być zainteresowani naszą usługą, produktem etc. To przede wszystkim do nich kierujemy kampanie i inne działania marketingowe oraz sprzedażowe, tak aby np. stworzona przez nas reklama wydała się im przekonująca i zachęciła do wyboru naszej marki. 

Brzmi trochę podobnie, ale różnica jednak jest. Można powiedzieć, że nasz target (grupa docelowa) składa się z person. Zdecydowanie prościej jest nam tworzyć coś dla człowieka, którego znamy (charakterystyka persony), a nawet widzimy (zdjęcie, które możemy przedstawiać naszego idealnego użytkownika). 

 

Czego potrzebuje idealny klient?

 

Zastanówmy się, kim jest osoba, do której chcemy trafić ze swoją stroną o tak określonym celu. 

 • Czym się zajmuje w życiu?

 • Czego potrzebuje? 

 • Czym się interesuje? 

 • Jak nasza strona będzie realizowała jej potrzeby? 

 • Co może sprawić, że ją wybierze?

Aby jeszcze bardziej sprecyzować naszą personę, powinniśmy określić też jej:

 • wiek,

 • preferencje,

 • sposób korzystania z internetu (komputer czy urządzenia mobilne),

 • miejsce zamieszkania, etc.

To wszystko spisujemy w jednym miejscu, a żeby uniknąć ‘anonimizacji persony’, możemy ją nazwać (np. Piotr Kowalski, zajmuje się XY) i dodać neutralne zdjęcie ze stocka czy też generatora twarzy.

Dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć potrzeby idealnego użytkownika. Oczywiście nie mamy pewności, że ktoś taki istnieje, ale tak stworzona persona przypomina nam, że po drugiej stronie internetu jest człowiek, a nie tylko statystyki.

Taki psychologiczny „hack” pomaga. Często odpowiedzi na pytania „Czego Piotr Kowalski potrzebuje?” są świetną podstawą do przemyślenia samej strony internetowej.

 

Jak profil persony marketingowej pomaga tworzyć lepszą stronę www?

 

Gdy już stworzymy personę, możemy zadać sobie pytanie: Czy ten użytkownik (Piotr Kowalski) znajdzie na niej to, czego potrzebuje?

Jeśli to konieczne, persona pomoże nam przemyśleć na nowo cel strony i to, jak chcemy go wdrożyć. Może się okazać, że początkowe założenia będą wymagały przebudowy.

Warto wtedy pomyśleć o tym, co warto zmienić na stronie, żeby idealny użytkownik znalazł dokładnie to czego potrzebuje łatwo i szybko. Powinniśmy zastosować to zarówno w kontekście układu strony, jak i treści na niej, sposobie pisania oraz grafikach. Poza tym zastanówmy się też nad tym, jak długa jest ścieżka, którą użytkownik musi przejść, żeby zrealizować cel strony.

To tylko kilka rzeczy, które warto przemyśleć przy tworzeniu person. Ważne jest to, żeby odpowiedzieć sobie na nie szczerze i nie popaść w idealizowanie. Zbyt duży optymizm może okazać się złym doradcą.

 

Ile person potrzebuje strona internetowa?

 

Nie ma precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od zakresu naszej działalności. 

Minimum to oczywiście jedna persona, ale dwie lub trzy (ewentualnie cztery) to też rozsądna liczba. 

W pewnym momencie najprawdopodobniej zauważymy, że persony te łączy więcej niż dzieli. Co do tych drobnych różnic, to one sprawiają, że dostajemy feedback, czego potrzebuje nasza oferta/strona i co powinno się na niej znaleźć. 

Większa liczba person to już tłok, który powoli będzie zbliżał nas do granicy „dla wszystkich”, która jak już sobie ustaliliśmy, nie jest dobra.

Nawet duże portale mają określonych zaledwie kilku idealnych użytkowników, a ich profile różnią się od siebie.

Lepiej skupić się na małej liczbie person i tworzyć stronę internetową odpowiadającą na ich konkretne potrzeby.

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Dla jakich stron konstruować buyer persony?

W mniejszym lub większym stopniu – dla każdej.

Oczywiście można spędzić na budowaniu profili masę czasu, a można też poświęcić zaledwie kilka minut. Wszystko zależy od tego, jaki jest cel strony, co chcemy nią osiągnąć i jaka jest sama w sobie.

Przykładowo: Strona lokalnego warsztatu samochodowego jest skierowana do osoby, która potrzebuje naprawy auta. Dla niej liczą się informacje o zakresie usług, godzinach pracy, adresie oraz opinie. 

Trzeba pamiętać, że bardzo często takich informacji szukamy na telefonie, także pamiętajmy o responsywności. 

Osobie sprawdzającej ofertę w tym zakresie zależy na wysokiej jakości i niskiej cenie (jak nam wszystkim). Ważne są też dla niej opinie innych. To najprawdopodobniej one zadecydują o tym, że ten zadzwoni i spyta o wolne terminy.

To dość okrojony zarys persony, ale mimo wszystko wiele nam już sugeruje.

Wystarczy, że zastanowimy się nad tym co oferuje nasza witryna i do kogo chcemy trafić. Od tego „kogo” prowadzi najszybsza droga do stworzenia podobnego profilu użytkownika.

W przypadku większych budżetów możemy zamówić analizę u zewnętrznej firmy lub freelancera i skonfrontować jej efekty z pomysłem. Następnie w kolejce będą ewentualne poprawki i ponowne porównanie celu strony z analizą.

 

 

Czy persony mogą się zmieniać? Podpowiedzi z Google Analytics

 

Oczywiście, że tak. Po jakimś czasie działania strony możemy zauważyć, że zaczęły korzystać z niej też osoby o nieco innym profilu, niż ten wcześniej założony. To całkowicie naturalne.

Tego typu informacje możemy wyciągnąć, chociażby z Google Analytics (wiek, lokalizacja, czas na konkretnych podstronach, preferencje) lub ze statystyk social mediów np. Facebooka lub Instagrama. 

Na ich podstawie warto się zastanowić czy warto coś zmienić w profilu idealnego użytkownika, a w efekcie również na stronie.

Jeśli w jakiś sposób mierzymy też konwersję (czas na stronie, realizację konkretnych celów), to te informacje również z pewnością nam się przydadzą. Dzięki nim szybciej określimy to, kim są użytkownicy, do których trafiamy (oraz ci, którzy realizują cel strony) i jak pokrywają się oni z ustalonymi przez nas założeniami.

 

Programy do tworzenia person marketingowych

 

Na rynku pojawia się coraz więcej materiałów pomocniczych oraz generatorów, które usprawnią nasze pracę nad budowaniem persony. 

 

HubSpot

Ta platforma oferuje nam narzędzie, dzięki, któremu w kilku krokach wykonamy zarys naszej persony. Skupia się ona bardziej na obszarze kształceniowym i zawodowym- uzupełniamy przedział wiekowy, poziom wykształcenia, stanowisko, obowiązki, trudności, preferowany sposób komunikacji. Taki format będzie pewnością przydatny, jeśli nasza oferta jest skierowana do B2B.

 

Xtensio

Tutaj z kolei zamiast generatora otrzymujemy bezpłatny dostęp do wielu szablonów, które możemy wykorzystać do opisywania oraz dalszego analizowania naszej persony. Jeśli nie do końca wiemy, co mielibyśmy opisać w naszym formularzu, to z pewnością może nam pomóc w ustaleniu szczegółów i nakierować nas na aspekty, które powinniśmy zwrócić uwagę zarówno podczas tworzenia persony, jak też i przy analizowaniu efektywności jej użycia. 

 

Personapp

Aplikacja wprawdzie wymaga od nas zalogowania, ale jeśli chodzi o samo zapisanie czy też pobranie naszych rezultatów, to są one darmowe. 

Przeprowadza nas ona krok po kroku po najważniejszych elementach- fakty, dane demograficzne, zachowania, cele itp. Poza tym podczas uzupełniania przesz nas informacji, otrzymujemy podpowiedzi, które sugerują, co w danym mmiejscu możemy umieścić

 

Smaply 

Tak samo jak przy Personapp, zanim zabierzemy się do pracy, musimy się najpierw zalogować. Poza samym tworzeniem persony możemy również wykonać mapy interesariuszy oraz mapy podróży- kroki, jakie podejmuje klient przed skorzystaniem z produktu (lub usługi), czynniki, które wpływają na jego decyzje i działania. 

Narzędzie daje nam opcje przełączania się między kilkoma projektami, edytowanie ich,  a także pobieranie w postaci PDF.

Kim jest persona marketingowa Twojej strony: podsumowanie

Tworzenie persony to swego rodzaju wizualizacja modelowego klienta Twojej firmy.

Tworzenie person przydaje się także przy tworzeniu własnej strony internetowej. Nawet więcej: to bardzo ważny element tego procesu. Gdy mamy go już za sobą, warto wybrać dobre narzędzie.

W kreatorze stron www WebWave zrobimy w pełni funkcjonalną stronę, a jakiekolwiek zmiany, których będą potrzebowali użytkownicy naszej witryny, wprowadzimy kilkoma kliknięciami. A co najważniejsze – sama strona internetowa jest darmowa - sprawdź jak założyć stronę internetową za darmo w WebWave. A jeśli nie wiesz jak, zobacz nasz kurs tworzenia stron internetowych.

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

23 sierpnia 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: