Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

tworzenie person i dlaczego strona internetowa ich potrzebuje

Persona na stronie internetowej

23 sierpnia 2018

Czasem możesz trafić na tajemniczo brzmiący termin „persona”.

Persona to profil idealnego użytkownika (lub klienta).

To na jego potrzeby odpowiada Twoja strona.

Dzięki personie wiesz, dla kogo robisz stronę.

Stworzenie persony pomoże Ci podnieść konwersję i stworzyć lepszą stronę.

W tekście opiszę czym jest persona i ile możesz zyskać tworząc ją dla swojej strony.

 

Czym jest persona (albo: kim)?

Persona to profil modelowego użytkownika strony internetowej lub produktu. Profil ten opisuje potrzeby, oczekiwania i preferencje oraz pomaga lepiej dostosować stronę lub produkt do konkretnych potrzeb.

Pomaga dostosowywać komunikację i rozwiązania do potrzeb osób, które faktycznie są zainteresowane.

Wbrew pozorom tworzenie persony polega na znalezieniu idealnych połączeń między produktem/stroną a odbiorcą. Ale nie do końca.  

Stworzony profil persona pomaga przemyśleć cel strony lub produktu i wprowadzić ulepszenia. Innymi słowy – persona ma dużo wspólnego ze sprzężeniem zwrotnym.

Doskonałość jest drogą, a persony pomogą Ci zarówno tworzyć coś, co odpowiada potrzebom konkretnych ludzi, a do tego ułatwi Ci pracę.

Na naszym blogu piszemy głównie o rzeczach związanych z tworzeniem stron www, więc nie będę rozwijał marketingowych zastosowań person.

Co nie zmienia faktu, że wszystko, co napiszę o personach stron możesz śmiało przenieść na myślenie marketingowe ;).

Żeby lepiej zrozumieć kim jest persona strony internetowej, musisz poświęcić trochę czasu i zastanowić się nad celem strony lub produktu.

Ale po kolei.

tworzenie person i dlaczego strona internetowa ich potrzebuje

Dlaczego warto budować persony strony internetowej?

Dzięki personom unikniesz robienia strony dla wszystkich. Takie podejście może sprawić, że skuteczność strony będzie po prostu niska.

Jasne, trafisz przy okazji do osób zbliżonych do idealnych użytkowników, ale cała reszta działań może być parą puszczoną w gwizdek.

Budując persony oszczędzasz swój czas i energię, a do tego możesz zrobić lepszą stronę internetową. To jest pewnik.

Dzięki personom skupiasz się na potrzebach konkretnych osób. Mając je na uwadze możesz tworzyć lepsze treści, dostosować stronę do ich oczekiwań i łatwiej osiągać swój cel.

Jednym zdaniem: tworzenie person pomoże skupić się na tworzeniu strony www, która może odnieść sukces i konwertować.

Tworzenie person pomoże skupić się na tworzeniu strony www, która może odnieść sukces i konwertować.

Jak budować persony?

Wzorcowo – musisz zacząć od pogłębionych badań nad użytkownikami. Ale to rozwiązanie dla dużych firm z dużymi budżetami.

Zamiast tego przeprowadzę Cię przez budowanie person w nieco mniejszej skali.

Musisz zacząć od swojego pomysłu na stronę internetową i zadać sobie kilka pytań:

  • jaki jest cel mojej strony?

  • co moja strona oferuje osobie, która z niej korzysta?

  • jakie problemy rozwiązuje moja strona?

  • jakie osoby chętnie korzystają ze stron takich jak moja?

  • czy ktoś robi coś podobnego

  • czym wyróżnia się Twój pomysł na stronę

 

To bardzo ważne pytania. Określenie celu strony na wczesnym etapie jej tworzenia (nawet nie projektowania) bardzo pomaga. Dzięki niemu wiesz dokładnie, co ma się na niej znaleźć.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli: pomysł na stronę to dosyć ogólny zbiór, ale określenie jej celu – to już konkret. Taki konkret powinien być kamieniem węgielnym każdej strony.

Gdy znasz cel strony, to łatwiej Ci odpowiedzieć na każde z powyższych pytań. Po prostu wiesz. Warto zrobić szybki risercz, bo on zawsze pomaga (czy są podobne strony?), ale cel jest tu najważniejszy.

Takie przemyślenie tematu pomoże Ci w tworzeniu persony. Łatwiej będzie wyszukać punkty wspólne z idealnym użytkownikiem, a do tego zastanowić się, czy Twój pomysł wymaga przemyślenia lub poprawek.100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Dołącz do ponad 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Czego potrzebuje idealny użytkownik?

Zastanów się kim jest osoba, do której chcesz trafić ze swoją stroną o tak określonym celu. Czym się zajmuje w życiu, czego potrzebuje? Czym się interesuje? Jak Twoja strona będzie realizowała jej potrzeby? Co może sprawić, że ją wybierze?

Dobrze jest określić też przeciętny wiek, preferencje, sposób korzystania z internetu (komputer czy urządzenia mobilne) czy miejsce, w którym mieszka. To dodatkowe, ale przydane rzeczy.

To wszystko postaraj się spisać w jednym miejscu. Żeby uniknąć anonimizacji persony możesz ją nazwać (na przykład: Piotr, zajmuje się XY) i dodać neutralne zdjęcie ze stocka.

Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć potrzeby idealnego użytkownika. Chociaż nie masz pewności, że ktoś taki istnieje, to tak stworzona persona przypomina, że po drugiej stronie internetu jest człowiek, a nie tylko statystyka.

Taki psychologiczny „hack” pomaga. Często odpowiedzi na pytania „czego ten człowiek potrzebuje?” są świetną podstawą do przemyślenia samej strony internetowej.

 

Sprężenie zwrotne

Gdy stworzysz personę, możesz zadać sobie jedno pytanie: czy ten użytkownik (Piotr?) znajdzie na mojej stronie to, czego potrzebuje?

I to jest bardzo dobre pytanie.

Persona pomoże Ci przemyśleć na nowo cel strony i to, jak chcesz go wdrożyć. Może się okazać, że początkowe założenia będą wymagały przebudowy.

Warto wtedy pomyśleć o tym, co warto zmienić na stronie, żeby idealny użytkownik znalazł dokładnie to, czego potrzebuje.

Pomyśl w tym kontekście o układzie strony, treściach na niej, sposobie pisania, grafikach. Zastanów się nad tym, jak długa jest ścieżka, którą użytkownik musi przejść żeby zrealizować cel strony.

To tylko kilka rzeczy, które warto przemyśleć przy tworzeniu person. Jest ich więcej, ale tych kilka na pewno pociągnie za sobą nowe :). Ważne jest to, żeby odpowiedzieć sobie na te pytania szczerze i nie idealizować.

Huraoptymizm jest złym doradcą, a lepsze dostosowanie strony do potrzeb persony pomoże w realizacji jej celu.

jak tworzyć persony strony internetowej

Ile person potrzebuje strona internetowa?

Tu nie ma złotej zasady. Jedna persona to oczywiście ideał, bo wtedy wiesz dokładnie co chcesz robić i dla kogo.

Dwie-trzy to rozsądna liczba idealnych użytkowników. W pewnym momencie zauważysz, że te persony łączy więcej niż dzieli, ale to właśnie te drobne różnice sprawiają, że potrzebują czegoś innego. A to „coś” powinni znaleźć na Twojej stronie.

Więcej person to już tłok, który zbliża się niebezpiecznie do granicy „dla wszystkich”, która nie jest dobra.

Nawet duże portale mają określonych idealnych użytkowników i ich profile się różnią. Lepiej skupić się na małej liczbie person i tworzyć stronę internetową odpowiadającą na ich konkretne potrzeby.

 

Dla jakich stron konstruować persony?

W mniejszym lub większym stopniu – dla każdej.

Oczywiście można spędzić nad budowaniu profili masę czasu. Można też poświęcić kilka minut. Wszystko zależy od tego, jaki jest cel strony i co chcesz nią osiągnąć. No i jaka jest ta strona.

Strona lokalnego warsztatu samochodowego (mój ulubiony przykład) jest skierowana do osoby, która potrzebuje naprawy auta. Dla niej liczą się informacje o zakresie usług, godzinach pracy, adresie i opinie klientów. Taki użytkownik będzie pewnie szukał informacji na urządzeniu mobilnym.

Dodatkowo takiej osobie zależy na wysokiej jakości i niskiej cenie usług (jak nam wszystkim :). Ważne są dla niej opinie innych. I to najprawdopodobniej one zadecydują o tym, że ten zadzwoni i spyta o wolne terminy.

Widzisz? To już bardzo mocny zarys persony, który łatwo przełożysz na projekt swojej strony.

Wystarczy, że zastanowisz się nad tym co oferuje Twoja strona i do kogo chcesz trafić. Od tego „kogo” prowadzi najszybsza droga do stworzenia podobnego profilu użytkownika.

W przypadku większych budżetów są oczywiście na to środki i możliwości. Zamawiasz analizę, konfrontujesz jej efekty ze swoim pomysłem. Potem poprawiasz i jeszcze raz konfrontujesz cel strony z analizą.

Jednak w mniejszej skali ta przykładowa persona może być dobrym punktem wyjścia do stworzenia profilu użytkownika strony internetowej.

Jedna persona to oczywiście ideał, bo wtedy wiesz dokładnie co chcesz robić i dla kogo.

Czy persony mogą się zmieniać?

No jasne, że tak.

Po jakimś czasie działania strony możesz zauważyć, że korzystają z niej też osoby o nieco innym profilu, niż wcześniej założony. To całkowicie naturalne.

Te informacje możesz wyciągnąć chociażby z Google Analytics (wiek, lokalizacja, czas na konkretnych podstronach, preferencje) lub ze statystyk Facebooka (jeśli prowadzisz równolegle profil).

Na ich podstawie warto się zastanowić czy warto coś zmienić w profilu idealnego użytkownika, a w efekcie – na stronie.

Jeśli mierzysz w jakiś sposób konwersję (czas na stronie, realizację konkretnych celów), to te informacje na pewno Ci się przydadzą. Dzięki nim szybciej określisz to, kim są użytkownicy, do których trafiasz (oraz ci, którzy realizują cel strony) i jak pokrywają się z Twoimi założeniami.

 

Tworzenie person przydaje się przy projektowaniu stron internetowych. Nawet więcej: to bardzo ważny element tego procesu. Gdy masz go za sobą, to warto wybrać dobre narzędzie.

Zawsze polecam do tego kreator stron WebWave. W naszym kreatorze zrobisz świetną stronę, a jakiekolwiek zmiany, których potrzebują Twoi użytkownicy wprowadzisz kilkoma kliknięciami. A co najważniejsze – strona internetowa w WebWave jest za darmo :).

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave - człowiek od marketingu i nie tylko. 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog