Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

jak określić cel strony www

Jak określić cel strony www?

27 września 2018

Cel strony www to podstawa.

Mówi użytkownikowi, o co chodzi na stronie. 

To celowi powinny być podporządkowane wszystkie rzeczy, które umieścisz na swojej stronie internetowej.

Określenie celu jest też jednym z podstawowych elementów projektowania strony.

Dzięki niemu wiesz, co musi się na niej znaleźć, a użytkownik – co ma zrobić i co może zyskać. 

Oczywiście cel strony można nazwać inaczej (misja, idea, itp.), jednak sens pozostaje ten sam. 

W tekście opiszę jak łatwo określisz cel i jak pomoże Ci stworzyć skuteczną stronę.

 

Czym jest cel strony www?

Cel określa dokładnie to, co strona robi (lub – do czego służy) i to, jakie korzyści daje użytkownikom (oraz właścicielowi).

Dzięki sprecyzowaniu celu wiesz co umieścić na stronie i jesteś w stanie ocenić, czy kolejne elementy są po prostu potrzebne.

Jeśli chcesz dodać do swojej strony jakiś element, to dzięki określonemu celowi odpowiesz sobie na proste pytanie: czy to przybliża użytkownika do realizacji celu strony?

Poza tym – znając cel łatwiej wybierzesz narzędzia, które pomogą Ci... zrealizować ten cel (tak, wiem, oczywista oczywistość, ale trzeba to powiedzieć). To mogą być dobre treści, interesująca szata graficzna czy nastawiony na łatwą realizację celu UX strony.

Na przykład celem bloga podróżniczego może być dzielenie się najlepszymi historiami z wypraw. Na takim blogu można pokazać  wiele nieznanych kultur i miejsc oraz – jeśli właściciel bloga tak postanowi – zarabiać.

Taki cel można realizować na wiele sposobów: regularne publikowanie wpisów, pokazywanie zdjęć z wypraw czy wrzucanie na bloga filmów. Tych możliwości jest sporo, jednak cel pozostaje jeden: dzielenie się swoimi doświadczeniami z wypraw.

Wiedząc to, właściciel takiego bloga może stworzyć spójny i zrozumiały dla użytkownika (czytelnika) projekt.

Z kolei celem sklepu internetowego będzie oczywiście sprzedaż. Cel strony www firmy (mój ulubiony przykład: warsztat samochodowy) to informowanie o usługach i zachęcenie do kontaktu (czyli – przekucie użytkowników na klientów).

Poza celem są oczywiście rzeczy z nim powiązane, na przykład tworzenie person czy optymalizacja konwersji, ale skupię się tu tylko na tym, czym jest cel strony www.

Skoro już wiesz czym jest cel strony, to postaram się przeprowadzić Cię przez proces określania go.

jak przekonać użytkownika do realizacji celu strony

Jak określić cel strony?

Na pewno musisz go określić na początku, jeszcze na etapie projektowania strony. Gdy go znasz, to możesz stwierdzić, na ile kolejne elementy strony przybliżają użytkownika do realizacji tego celu.

Wprowadzenie takiej „samodyscypliny” pomoże Ci stworzyć spójną i zrozumiałą stronę. A to ułatwi użytkownikom i Tobie realizację celu.

Jeśli chcesz zrobić własną stronę, to najprawdopodobniej wiesz, o czym ma być. To „o czym” jest podstawą do określenia jej celu (tak, wiem, odkryłem Amerykę ;).

Możesz na przykład dzielić się wiedzą (cel bloga) i głównym (mierzalnym) efektem realizacji tego celu może być jak największa liczba wejść i/lub jak najdłuższy czas na stronie. Osiągniesz to tworząc angażujące i ciekawe treści oraz dobrze formatując tekst. W tej sytuacji widać jasno cel, wskaźnik jego realizacji i narzędzia do osiągnięcia jak najlepszych wyników. 

Gdy prowadzisz stronę internetową firmy, to celem może być zdobywanie nowych klientów. Osiągniesz to opisując oferowane usługi, pokazując wcześniejsze realizacje i umieszczając w widocznym miejscu informacje kontaktowe.

Jak widzisz, określenie celu i zrobienie podporządkowanej mu strony jest bardzo (bardzo) dobrą decyzją. Bo cel pokazuje nie tylko „co”, ale też sugeruje „jak” to osiągnąć.  

Dołącz do ponad 110 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Model SMART

W określeniu celu strony na pewno pomoże Ci model SMART. Opisuje on idealne cechy celu strony, a przez to – pomaga wybrać ten właściwy. Zgodnie z tym modelem cel powinien być:

  • Szczegółowy, czyli musisz określić dokładnie, co ten cel „ma robić” i „jaki być”;

  • Mierzalny, czyli musisz wiedzieć, jak zmierzyć jego realizację (i czy się da to zrobić);

  • Atrakcyjny, czyli użytkownicy muszą chcieć go realizować;

  • Realistyczny, czyli taki, który ma sens i jest do osiągnięcia;

  • Terminowy, czyli taki, który możesz zrealizować w założonym czasie.

 

Ostatni punkt może być dyskusyjny przy projektowaniu strony, ale też może zmobilizować Cię do realizacji konkretnego celu w dalszej perspektywie.

Ale pamiętaj, że ważnym aspektem celu strony jest jego atrakcyjność: ktoś go musi chcieć zrealizować. Po prostu. Jeśli kogoś zachęcisz do uzupełniania gigantycznego formularza bez dodania tej czynności sensu, to nikt tego nie zrobi. 

A żeby do tej realizacji doszło, musisz przygotować stronę, która nie dość, że zachęci użytkowników do zrobienia tego, co od nich chcesz, to jeszcze ich przekona, że realizacja Twojego celu przyniesie im realne korzyści. Dopiero połączenie tych dwóch rzeczy sprawi, że cel będzie realizowalny.

Ważne: cel strony www możesz śmiało uznać za ważniejszy od ładnego projektu graficznego. Bo na prostej stronie, z jasno określonym celem, użytkownik będzie wiedział dokładnie, co ma zrobić. Na pięknej stronie bez celu po prostu użytkownik będzie chwilę, a potem ją zamknie. Bo nie będzie wiedział, o co chodzi.

Cel strony jest ważniejszy od ładnego projektu graficznego

Kiedy określić cel strony www?

Jak wspomniałem: najlepiej na początku. To ważny element projektowania i tworzenia strony, więc warto określić go we wczesnej fazie prac.

To wcale nie oznacza, że późniejsze wyznaczanie celów jest złe lub niemożliwe. Ani że nie można ich zmienić. Określając cel strony www określasz cel ogólny: strona sprawi, że zadzieje się coś. W przypadku bloga podróżniczego to może być zdobywanie czytelników zainteresowanych historiami z podróży.

Możesz też wyznaczyć cel szczegółowy (dlatego w modelu SMART jest „Terminowy”), jednak jest on przydatny na późniejszym etapie pracy ze stroną (na przykład chcesz osiągnąć jakieś efekty i chcesz sobie postawić cel, który ma termin realizacji).

 

Konwersja, czyli czy cel strony jest realizowany?

Gdy masz już określony cel strony, to warto mieć go jak zmierzyć.

Przydadzą Ci się do tego nawet najprostsze narzędzia analityczne, chociażby taki Google Analytics. W zależności od tego, co uznasz za cel swojej strony, to podstawowe narzędzie pomoże określić, czy cel jest realizowany.

A gdy cel jest realizowany, to mówi się o konwersji.

Dlatego wspomniałem o mierzalności celu. Bo taka wiedza pomoże odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy strona realizuje założony cel? Jeśli tak, to możesz zacząć zastanawiać się nad tym, jak to robić lepiej. Jeśli nie – dlaczego nie idzie Ci tak, jak chcesz.

Mierzenie i optymalizacja konwersji to dwa bardzo ciekawe tematy. Konrad pisał już o tym na naszym blogu, więc nie będę powtarzał tego, co on fajnie wytłumaczył :).

 

Jak komunikować cel strony?

Najlepiej – jasno. Użytkownik musi wiedzieć o czym jest strona. Najlepiej, gdy tylko na nią wejdzie.

Co jeszcze ważniejsze – musisz komunikować ten cel jasno. Niedawno na blogu SoTrendera ukazał się nasz tekst o tworzeniu stron, które konwertują. Wymieniam w nim bardzo fajny przykład strony producenta wkładek przeciwpotowych (nie śmiej się; wszyscy się pocimy).

Gdy na tej stronie zamieniono tekst z „Poczuj świeżość bez plam potu” na „Pozbądź się plam potu”, konwersja wzrosła o 93%. Innymi słowy: użytkownicy wiedzieli czym jest produkt (czyli rozumieli cel), rozumieli korzyść, jaką daje (brak plam potu), a to wszystko sprawiło, że chętniej realizowali cel. Czyli kupili produkt.

Takie jasne komunikowanie jest bardzo ważne. Wyraźnie określony cel jest zrozumiały dla użytkownika. Gdy z tego opisu wynika korzyść, a taki komunikat trafi na osobę, która poszukuje czegoś takiego, to z użytkownika zamienia się w klienta. Czyli – konwertuje.

A to wszystko dzięki tak prostej rzeczy, jak jasno określony i dobrze zakomunikowany cel strony www.

 

Skoro już wiesz, czym jest cel strony www, to może przeniesiesz tę wiedzę do internetu? Na przykład dzięki WebWave?

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave – człowiek od marketingu i nie tylko.

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog