Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Anna Pawłowska

Data publikacji: 10 lipca 2024

Wizytówka Google – jak zrobić i wypozycjonować profil firmy w Google?

wizytówka-google

Wizytówka Google to absolutny must have każdego biznesu. Pełni podobną funkcję, jak jej papierowy odpowiednik, ale daje dużo więcej możliwości. Jakich? Jak wygląda zakładanie i edycja wizytówki Google?  

Dowiedz się wszystkiego, co niezbędne. Sprawdź, jak karta Moja Firma pomoże w rozwoju Twojego lokalnego biznesu!

 

Najważniejsze wnioski:

 • Profil Mojej Firmy w Google jest kluczowy dla prezentacji i reklamy Twojej działalności.

 • Możesz wypozycjonować swoją wizytówkę poprzez zadbanie o: prawidłowe i aktualne dane, odpowiedzi na każdą recenzję, zdjęcia oraz informacje o bieżących wydarzeniach.

 

 

Może Cię zainteresować:

Jak stworzyć dobrą ofertę?

Jak strona internetowa wpływa na firmę?

Jak zarabiać w internecie?

 

Co to jest wizytówka Google?

 

Zacznę od pewnych uściśleń. Do niedawna posługiwaliśmy się nazwą wizytówka Google Moja Firma, a od 2022 roku używamy już określenia Profil Firmy w Google (w tym artykule posługuje się obiema formami). Do czego odnosi się ta nazwa?

 

Wizytówka Google jest niezbędnym narzędziem każdej szanującej się firmy. Zwłaszcza tych stacjonarnych, świadczących usługi w konkretnej lokalizacji. Dlaczego? Profil Firmy przekazuje klientom wszystkie informacje, które są istotne przy wyborze konkretnej usługi, takie jak adres, godziny otwarcia, numer telefonu, czy opinie innych użytkowników. Możesz ją uzupełnić także o zdjęcia, wpisy czy promocje.

 

Wizytówka firmy jest wyświetlana:

 • w Panelu wiedzy w wynikach wyszukiwania (po wpisaniu dokładnej nazwy lub adresu firmy pojawia się ramka po prawej stronie z wszystkimi niezbędnymi informacjami),

 • w 3-paku Google Maps (Google wybiera zwykle trzy najlepiej prowadzone profile, które pasują do zapytania użytkownika oraz jego lokalizacji i pokazuje je u góry wyników wyszukiwania),

 • w Google Maps (po wpisaniu hasła w Google Maps wyświetla się cała lista firm razem ze średnią ocen oraz ilością opinii).

 

Co daje wizytówka Google?

 

Odpowiedź jest oczywista. Wizytówka Google pozwala zaprezentować Twoją działalność w sieci. Odwracając sytuację, bez wizytówki Google, nie masz szans na pojawienie się w wynikach wyszukiwania i pozyskanie lokalnych klientów.

 

Przykład? Wyobraź sobie taką sytuację. Jesteś hydraulikiem w małym mieście na Podkarpaciu. Niech to będzie Nowa Dęba. Jak inni będą mogli znaleźć Twoją firmę? Pierwsze, co przyjdzie im do głowy, to wpisania w wyszukiwarce Google słów kluczowych „hydraulik Nowa Dęba”. Wtedy wśród wyników pojawi się Twoja wizytówka wraz z fotografiami wykonanych zleceń i pochlebnymi opiniami klientów. Masz to! Użytkownik zachęcony tym, co zobaczył i przeczytał, już wybiera numer do Ciebie. 

 

To naprawdę świetna i – co równie ważne – bezpłatna reklama Twojej działalności. Poza tym informacje o firmie są automatycznie umieszczane w bazie danych map Google, więc pojawi się ona w wyszukiwaniu lokalnym tego narzędzia. 

 

Korzyści z posiadania wizytówki w Google Moja Firma jest oczywiście dużo więcej. Pozwól, że wymienię niektóre pozostałe:

 • Posiadanie zweryfikowanego profilu firmy w Google zwiększa wiarygodność Twojej firmy.

 • Klienci mogą zostawiać recenzje i oceny, przekazując sobie nawzajem cenne uwagi. Jeśli odpowiesz na każdą (także negatywną opinię), udowodnisz swoje zaangażowanie i dbałość o satysfakcję klienta.

 • Dzięki integracji z Mapami Googla klienci uzyskają wskazówki dojazdu, co poprawia ich ogólne doświadczenie z Twoją firmą.

 • Google Moja Firma daje wgląd w zachowania klientów (np. jak znajdują Twoją firmę i jakie podejmują działania). To zaś może Ci posłużyć do opracowania lepszej strategii marketingowej.

 • Możesz użyć profilu firmy w Google do zamieszczania ogłoszeń, udostępniania aktualizacji i promowania ofert specjalnych.

 

 

 

co daje wizytówka google

Chyba już nie masz wątpliwości, jak ważne jest założenie wizytówki Google. Czas przejść do działania!

 

Ile kosztuje prowadzenie wizytówki Google?

 

Wiesz, że warto, ale boisz się zapytać o cenę. 

Zapewniam Cię więc, że:

 • Wizytówka w Google jest darmowa.

 • Nie płacisz ani za widoczność, ani rozszerzenie, ani wyświetlenia.

 • Nikt do Ciebie nie zadzwoni z prośbą o zapłatę.

 • Nie otrzymasz papierowej faktury.

 • Za wszystkie usługi zapłacisz kartą przypisaną do konta Google, a fakturę otrzymasz na maila. 

 

 

Jak zrobić wizytówkę na Google? Instrukcja krok po kroku

 

Założenie własnej wizytówki Google nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy, że zastosujesz się do tych kilku prostych kroków.

 

1. Wpisz w wyszukiwarkę hasło „Google Moja Firma” lub przejdź do strony od razu, klikając link.

2. Kliknij przycisk „Zarządzaj” i wpisz nazwę firmy. Określ rodzaj swojej działalności (sklep online, sklep lokalny lub usługi) oraz kategorię (np. hydraulik).

 

Jak zrobić wizytówkę Google

 

3. Zdecyduj, czy chcesz dodać lokalizację. Będzie to konieczne, jeśli prowadzisz działalność stacjonarną lub wykonujesz usługi na konkretnym obszarze.

 

tworzenie wizytówki Google

 

4. Podaj numer telefonu i adres strony internetowej (jeśli takową posiadasz).

dane kontaktowe w profilu firmy

 

5. Wpisz pełny adres firmy

 

tworzenie profilu firmy

 

6. Wybierz sposób weryfikacji

 

weryfikacja wizytówki google

 

7. Przeprowadź weryfikację

 

Jak założyć profil firmy w Google

 

8. Dodaj wykonywane przez siebie usługi

 

reklama w wizytówce Google

 

9. Podaj godziny otwarcia

 

Jak wypozycjonować profil firmy Google

 

10. Pozwól klientom kontaktować się z Tobą.

 

wizytówka Google - kontakt z klientem

 

11. Uzupełnij opis firmy

 

wizytówka Google - jak opisać firmę

 

12. Dodaj zdjęcia swoich najlepszych realizacji

 

wizytówka Google dodawanie zdjęć

 

13. W tym momencie możesz dołączyć reklamę dzięki integracji Profilu Mojej Firmy Z Google Ads.

 

wizytówka Google jak dodać reklamę

 

14. I już! Twoja wizytówka może być teraz wyświetlana przez innych!. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz dokonać zmian i aktualizacji.

 


 

Bez wizytówki Google nie masz szans na pojawienie się w wynikach wyszukiwania i pozyskanie lokalnych klientów.


 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Weryfikacja wizytówki firmy w Google

 

Jeśli nie uda Ci się zweryfikować wizytówki Google podczas tworzenia profilu, ponownie wyświetli się przycisk „Weryfikacja”. Przejdź przez ten etap jeszcze raz, a jeśli i to nie pomoże, spróbuj innej metody weryfikacji. Sposób może zależeć od kategorii działalności, informacji publicznych, regionu czy dostępności pomocy technicznej. 

 

Gdy proces zakończy się sukcesem, możesz na bieżąco aktualizować i dodawać informacje o swojej firmie. Masz też możliwość nawiązywania kontaktów z klientem bezpośrednio przez swój profil. Pamiętaj jednak, że po każdej zmianie informacji możesz zostać poproszony o ponowne przejście weryfikacji. Bądź cierpliwy: zanim zaktualizowane informacje pojawią się w Google, minie jakiś czas (nawet kilka tygodni).   

 

Standardowe metody weryfikacji, to:

 • telefon lub sms,

 • e-mail,

 • nagrywanie wideo,

 • rozmowa wideo na żywo,

 • poczta. 

 

Jak długo trwa weryfikacji wizytówki Google?

 

Weryfikacja wizytówki trwa zwykle do 5 dni roboczych. Jest to zależne od wybranej metody weryfikacji i Twojej lokalizacji. W rzeczywistości proces ten może się więc wydłużyć. 

Uważasz, że czekasz za długo? Skontaktuj się pomocą techniczną Google Moja Firma! Support powinien popchnąć sprawę do przodu.

 

Jak samemu pozycjonować wizytówkę Google?

 

Zarządzanie kartą Google Moja firma wymaga optymalizacji. Nie wystarczy wpisać podstawowych danych i oczekiwać, że przyniesie to niesamowite efekty. 

 

Tylko dzięki optymalizacji wpłyniesz na lepsze pozycjonowanie wizytówki Google. To też świetny sposób na promocję firmy, która nie ma jeszcze własnej strony internetowej. 

 

Na co musisz zwrócić uwagę? Algorytm Google uwzględnia takie czynniki jak:

 • trafność i przydatność wizytówki dla użytkownika,

 • odległość Twojej lokalizacji od lokalizacji użytkownika,

 • liczba recenzji i innych informacji o firmie.

 

Biorąc to pod uwagę, zadbaj zwłaszcza o te dziedziny:

 • Prawidłowe i aktualne dane

 

Upewnij się, że wszystkie podane informacje są poprawne. Aktualizuj godziny otwarcia zawsze, gdy jest taka potrzeba. 

 

 • Opis

 

Dopracuj opis swojej wizytówki. Powinien być zgodny z SEO, czyli np. zawierać frazę, na którą chcesz się pozycjonować. Postaraj się też dostarczyć kompleksowych informacji dla klientów – pomyśl, jakie pytania zadają najczęściej i się do nich odnieś w sekcji „Pytania i odpowiedzi”. Wspomnij o obsługiwanych metodach płatności. Jeśli to możliwe, umieść mapę lub wizytówkę na swojej stronie internetowej

 

 • Pytania i opinie

 

W Google Moja Firma użytkownicy mogą zostawiać Ci opinie oraz pytania. A ty musisz postarać się odpowiedzieć na nie tak szybko, jak to możliwe. To wpłynie pozytywnie na wiarygodność Twojej firmy. 

 

A co jeśli nie masz jeszcze żadnych recenzji? Poproś o nie swoich znajomych, współpracowników oraz oczywiście klientów. Skuteczną zachętą bywa zaoferowanie zniżki w zamian za pisemną recenzję. Ale pamiętaj: nie wymuszaj treści i proś o opinię tych najbardziej zadowolonych z usługi klientów. 

 

Więcej na temat tego, ile warte są komentarze na stronie, przeczytasz w moim poprzednim wpisie. 

 

 • Zdjęcia

 

Dobrej jakości zdjęcia z pewnością przyciągną uwagę i pomogą w prezentacji Twojej firmy. Masz wpływ na pierwsze wrażenie odbiorcy. Wykorzystaj to!

Dołącz fotografie:

 • pracowników,

 • produktów,

 • wyjątkowo udanych realizacji,

 • wyglądu wewnętrznego i zewnętrznego Twojego lokalu.

 

Użytkownicy będą mogli lepiej wyobrazić sobie, jak będzie przebiegać wizyta w firmie oraz jakich efektów mogą się spodziewać. A to pomaga rozwiać ich ewentualne obawy. Oprócz tego profile uzupełnione w zdjęcia są wyżej pozycjonowane przez Google, więc zwiększasz swoje szanse na zauważenie. 

 

Dobrym pomysłem jest też inwestycja w wirtualny spacer lub widok 360 stopni. 

 

 • Wydarzenia i posty

 

Używając zakładki „Aktualizacja”, dodawaj informacje o nadchodzących wydarzeniach, specjalnych ofertach i innych aktualnościach. Im więcej szczegółów wpiszesz do Profilu, tym lepiej oceni Cię Google. Nie zapomnij więc o wyróżnieniu nowego produktu, utworzeniu wydarzenia przy okazji np. otwarcia kolejnego sklepu czy wzmianki o świeżym wpisie na blogu.

 

Jak wypozycjonować wizytówkę w Google

 

FAQ

 

Jak zalogować się do wizytówki Google?

 

Logowanie do wizytówki Google jest banalnie proste. 

 • Wejdź na stronę Google Moja Firma.

 • Kliknij „Zaloguj się” lub „Zarządzaj teraz”

 • Wprowadź swoje dane.

 • Zaloguj się do konta Google.

 

Gotowe!

 

Jak odzyskać dostęp do profilu Mojej Firmy w Google?

 

Również odzyskiwanie utraconego hasła nie jest zbyt skomplikowane. Wszystko dlatego, że profil firmy jest połączony z kontem Google, na którym odbyła się rejestracja – wystarczy więc odzyskać hasło do tego konta.

 

Wybierz opcję „Zapomniałem hasła”, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami. Możesz zostać poproszony o odpowiedź na pytanie zabezpieczające lub podanie kodu, który przyjdzie na Twój telefon.

 

A co jeśli zapomniałeś także swojego adresu e-mail? Google jest przygotowane na tę ewentualność. Prawdopodobnie poprosi Cię o podanie pełnego imienia i nazwiska, numeru telefonu lub pomocniczego adresu e-mail. 

 

Jak usunąć zdjęcia z wizytówki Google?

 

Przez pomyłkę dodałeś nieodpowiednie zdjęcie? A może niektóre z fotografii się zestarzały i przestały być aktualne? Nie martw się, możesz to naprawić. 

 • Uzyskaj dostęp do panelu Menedżera Profilu Firmy Google.

 • Wybierz swój profil z panelu.

 • Kliknij profilowy avatar, żeby zobaczyć zdjęcia.

 • Wybierz fotografię, którą chcesz usunąć.

 • Użyj ikony kosza.

 

A co jeśli to klient dodał nieodpowiednie zdjęcie? Możesz spróbować tej drogi:

 • Zaloguj się do panelu Menedżera.

 • Wybierz swój profil i przejdź do zdjęć przez profilowy avatar.

 • Wybierz zdjęcie klienta, którego chcesz się pozbyć.

 • Oznacz je jako „do sprawdzenia”.

 • Wypełnij raport o naruszeniu.

 

Musisz być jednak na coś przygotowany – nawet po wykonaniu wszystkich tych kroków, nie masz gwarancji, że Google usunie zdjęcie z profilu. Stanie się tak tylko z fotografiami, które w wyraźny sposób naruszają wytyczne.  

 

Jak dodać link do wizytówki Google?

 

Możesz dodać klikalny link do swojej strony internetowej lub np. profilu na Facebooku. Jak to zrobić? Zaloguj się na swoje konto Google Moja Firmy i kliknij „Informacje” (w menu po lewej stronie). Następnie przejdź do edycji pola „Witryna” i tam wpisz odpowiedni adres URL. Potwierdź wprowadzone zmiany przyciskiem „Zastosuj”. 

 

To już prawie wszystko. Google może Cię jeszcze poprosić o weryfikację wpisu lub odrzucić zmiany (gdy witryna nie spełnia wytycznych co do jej treści i jakości). 

 

 

Czy wizytówka na Google jest darmowa?

 

Tak, założenie i prowadzenie Profilu Firmy w Google nic Cię nie kosztuje. Nie musisz się też obawiać ukrytych kosztów lub akwizycji od pracowników Google. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

10 lipca 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: