Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 25 min

Data publikacji: 15.06.2023

Jak zarabiać w internecie? Sprawdź 30 sposobów na zarabianie online

W dzisiejszym cyfrowym świecie coraz więcej osób poszukuje nowych możliwości i najlepszego sposobu na to jak zarabiać w internecie. Rozwiązań może być wiele. Czasem wręcz trudno jest nam wyselekcjonować, które z nich przynoszą faktyczne dochody a które to złudne możliwości wymagające dużego wkładu lub po prostu ulotne trendy.

Jak więc skutecznie zarabiać w sieci? Które ze sposobów są najlepsze? Sprawdźmy to!

 

W artykule omówimy następujące aspekty dotyczące tego jak zarabiać przez internet:

 

Top 30 sposobów na to jak zarabiać w internecie

 

Jak już sobie na początku powiedzieliśmy sposobów na to jak zarabiać w internecie jest mnóstwo. Ofert pracy online nie brakuje. Bez problemu możesz zarobić lub dorobić online. To, który wybierzemy, zależy w dużej mierze od naszych preferencji i możliwości - finansowych, czasowych, tych związanych z umiejętnościami etc. 

W naszym zestawieniu zebraliśmy te najpopularniejsze i najbardziej sprawdzone rozwiązania. Nie ogranicza to jednak ich  różnorodności, wiec każdy powinien znaleźć coś dla siebie lub chociażby przekłuć to w inspiracje i stworzyć swój własny unikatowy pomysł. Dowiedz się, która opcja do Ciebie przemawia. Zastanów się dobrze, co wybrać, zanim zaczniesz zarabiać!

 

1. Prowadzenie sklepu e-commerce

Pierwszym, najbardziej logicznym sposobem na to jak zarabiać w domu przez internet jest oczywiście prowadzenie własnego sklepu internetowego, w którym sprzedajemy produkty fizyczne. 

Według niektórych prognoz do 2040 roku ponad 90% zakupów będzie prawdopodobnie dokonywanych za pośrednictwem e-commerce.

Najlepiej jeśli postawimy na konkretną kategorię produktów, która nas interesuje - np. elektronika, odzież, sprzęt sportowy, kosmetyki. 

W takim wariancie generowania dochodów online możemy kupować produkty od dostawców hurtowych lub tworzyć własne marki i produkty. 

Następnym krokiem będzie oczywiście ich promowanie poprzez:

 • platformy społecznościowe

 • e-mail marketing

 • optymalizację sklepu pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO)

To wszystko po to, aby przyciągnąć klientów i zwiększyć sprzedaż. 

WAŻNE: Kwestia promowania swojej działalności jest tak naprawdę powiązania nie tylko z tym sposobem zarabianiem przez internet. Jest to istotny element rozwoju marki osobistej lub firmy, także warto mieć to na uwadze.

Pamiętajmy też, że prowadzenie sklepu online wymaga odpowiedniej logistyki, obsługi zamówień i obsługi klienta. Musimy zadbać o wysyłkę produktów, obsługę zwrotów i reklamacji oraz zapewnić wysoką jakość obsługi klienta, aby budować pozytywne relacje z klientami i zachęcać ich do powrotu do naszego sklepu.

Przykład: Ania założyła swój sklep internetowy, w którym sprzedaje kosmetyki naturalne. Importuje produkty od renomowanych producentów kosmetyków i oferuje szeroki wybór produktów, takich jak kremy, olejki, mydła itp. Mary promuje swoje produkty za pomocą reklam na Instagramie, prowadzi bloga o naturalnej pielęgnacji skóry i aktywnie uczestniczy w grupach społecznościowych, aby budować zaufanie do swojej marki.

Aby dokładniej zapoznać się z tematem sklepu internetowego, warto zerknąć na nasz dedykowany materiał: Jak założyć sklep internetowy

 

2. Tworzenie i sprzedaż własnych produktów fizycznych (hand made)

Kolejny sposób na zarabiania może generować duże pieniądze. Wyroby hand made co prawda nigdy nie zniknęły z rynku, natomiast nie należy ukrywać, że już od jakiegoś czasu stały się bardzo popularne i są naprawdę dużą konkurencją dla produktów masowych. Jeśli więc posiadamy zdolności manualne i twórcze, możemy stworzyć własne produkty fizyczne, takie jak biżuteria, ubrania, ceramika, świece, mydła, ozdoby czy innego rodzaju rękodzieła, i spróbować swoich sił, sprzedając je online na platformach e-commerce takich jak Allegro lub za pośrednictwem własnej strony internetowej. 

Przykład: Zakładamy własną markę świec sojowych o nazwie "EcoGlow". Korzystając z wysokiej jakości składników, takich jak naturalny wosk sojowy i ekologiczne olejki eteryczne, tworzymy ręcznie wyrabiane świece o różnych zapachach i wzorach. Projektujemy też  minimalistyczne opakowania z ekologicznych materiałów, takich jak szkło i papier. W swoim sklepie puszczamy dropy stworzone według własnych koncepcji, ale też udostępniamy klientom opcję personalizacji projektu. Dodatkowo aktywnie angażujemy się w społeczności związane z ekologią i świadomością klimatyczną, promując swoje świece jako przyjazne dla środowiska. Dzięki ukierunkowanej, ale też autentycznej kampanii marketingowej marka ma szansę na zdobycie popularności i renomy wśród potencjalnych klientów. 

 

3. Zarabianie na dropshippingu

Dropshipping to model biznesowy, w którym nie musimy sprzedawanych przez nas produktów przechowywać fizycznie we własnym magazynie. Jako dropshipper, możemy tworzyć sklep internetowy i oferować produkty dostarczane bezpośrednio od dostawcy do klienta. My jesteśmy bardziej odpowiedzialni za marketing i obsługę klienta, a resztą zajmuje się dostawca.

Przykład: Chcemy założyć sklep internetowy specjalizujący się w modzie i dodatkach dla kobiet, ale nie mamy funduszy na posiadanie własnego magazynu. W związku z tym decydujemy się na dropshipping. Wyszukujemy dostawców, którzy oferują interesujące produkty - garnitury, sukienki, biżuterie, torebki etc. Do wybranych przez nas modeli tworzymy atrakcyjne opisy produktów, dodajemy wysokiej jakości zdjęcia i ustalamy konkurencyjne ceny. Kiedy klient dokonuje zamówienia, przekazujemy go swojemu dostawcy, który bezpośrednio wysyła produkt do klienta. My jako właściciele sklepu pobieramy marżę - różnicę między ceną sprzedaży a kosztem zakupu. Ten sposób polega w głównej mierze na pozyskiwaniu klientów.


Źródło: Infografika stworzona na porzeby portalu firstsiteguide.com na bazie danych ze statistica.com

 

4. Zarabianie na tworzeniu aplikacji mobilnych

Kolejny sposób na to jak zarabiać w internecie jest już dedykowany dla tych osób, które posiadają umiejętności programowania i projektowania. Możemy wtedy tworzyć własne aplikacje mobilne i zarabiać na nich poprzez reklamy, subskrypcje lub sprzedaż premium. Wszystko to można wykonywać zdalnie. Aplikacje mobilne mają duży potencjał zysków, szczególnie jeśli są innowacyjne, praktyczne i łatwe w użyciu. Istnieje wiele platform, takich jak Google Play Store czy Apple App Store, gdzie można publikować i sprzedawać aplikacje mobilne.

Przykłady: Możemy stworzyć aplikację mobilną, która pomaga w organizacji codziennych zadań, udostępnia ciekawe treści lub oferuje narzędzia do nauki, a następnie zarabiać na niej poprzez umieszczenie reklam lub oferowanie płatnych funkcji premium. Oczywiście warto to odpowiednio zbalansować, ponieważ przesadne zapchanie reklamami lub skrajne ograniczenie możliwości freemium źle wpłynie na opinie użytkowników. 

 

5. Zarabianie jako influencer

Jeśli mamy silną obecność na platformach społecznościowych i potrafimy budować zaangażowaną społeczność, możemy zarabiać w internecie jako influencerzy. 

Firmy często współpracują z influencerami (micro-influencerami również), aby trafić do nowego grona odbiorców i zdobyć jego zaufanie. Osobowości internetowe promują dane produkty lub usługi np. w zamian za wynagrodzenie lub darmowe próbki.

Przykład: Prowadzimy konto na Instagramie o tematyce life-style, body-positive i eco. Dzięki swojej autentyczności zdobywamy sporo obserwujących i budujemy własne community. Zauważają to niektóre marki i proponują nam współprace - np. marka eco-odzieży posiadająca w swoim asortymencie ubrania w rozmiarówce od 2XS do 3XL.

 

6. Zarabianie na programach partnerskich/afiliacja 

Programy partnerskie to sposób na zarabianie prowizji za promowanie produktów lub usług innych firm. Niekoniecznie musimy być tutaj influencerami. Ważny jest dobry i skuteczny pomysł na dotarcie do odpowiednich odbiorców. Możemy dołączyć do programów partnerskich takich jak Amazon Associates, ShareASale czy chociażby Commission Junction, aby otrzymywać prowizje za każde zakończone zakupy lub transakcje dokonane za pośrednictwem naszego  unikalnego linku partnerskiego.

Przykład: Zostajemy afiliantami WebWave w ich programie Polecaj i zarabiaj. Na swojej stronie tworzymy artykuł o tym jak dobrze i szybko stworzyć stronę za pomocą kreatora stron www. Materiał dobrze się wypozycjonował i wielu czytelników rejestruje się, przechodząc z naszego indywidualnego linku, tym samym zawsze otrzymujemy 30% z każdej płatności, jakiej dokona pozyskana przez nas osoba.

 

 

7. Zarabianie na udzielaniu korepetycji online

W przypadku gdy posiadamy szeroką wiedzę w jakiejś dziedzinie, a jednocześnie lubimy bezpośredni kontakt z osobami i potrafimy wdrożyć indywidualne dla każdego podejście, możemy zarabiać na udzielaniu korepetycji online. Istnieje wiele platform, takich jak Preply czy Tutor.com, które umożliwiają nam nauczanie online w różnych dziedzinach.

Przykład: Jesteśmy biegli w matematyce. Zrozumienie różnych jej dziedzin nie sprawia nam trudności. Możemy więc zarejestrować się na platformie udzielającej korepetycji online i oferować swoje usługi jako korepetytor matematyki dla uczniów wyższych klas szkoły podstawowej i liceum.

 

8. Zarabianie na pisaniu i redagowaniu treści jako copywriter

Jeśli mamy talent do swobodnego pisania tekstów, research’owania i edytowania, możemy zarabiać na tworzeniu i redagowaniu treści dla firm, blogerów czy stron internetowych. Oczywiście jest też opcja bardziej precyzyjna, w której zajmujemy się np. tylko edytowaniem już powstałych materiałów, aby nadać im charakteru lub po prostu sprostować niejasności i błędy. 

Przykład: Posiadamy stałą pracę, a pisanie i redagowanie tratujemy jako dodatkowe zarobek przez internet, który później przeznaczamy na “niepotrzebne” wydatki - tzw. zachcianki. Wybieramy te oferty, które odpowiadają naszym standardom Korzystamy ze zleceń udostępnianych na platformach dla freelancerów. Dzięki temu jeśli nie mamy czasu lub ochoty, po prostu nie przyjmujemy zadania. 

 

9. Zarabianie na podcastach

Podcasty stały się bardzo popularne w ostatnich latach, dlatego watro też rozważyć zarabianie na tworzeniu własnego podcastu. Możemy tutaj np. generować dochód poprzez umieszczanie reklam w swoich odcinkach, pozyskiwanie sponsorów lub tworzenie płatnych treści dostępnych tylko dla subskrybentów.

Przykład: Interesujemy się szeroko pojętą modą. Tworzymy więc podcast o tej tematyce, w którym omawiamy najnowsze trendy, udzielamy porad i rozmawiamy z ekspertami. Dzięki temu nawiązujemy współpracę z firmami odzieżowymi i umieszczamy ich reklamy w swoich odcinkach.

 

10. Zarabianie na tworzeniu i sprzedaży produktów cyfrowych

Produkty cyfrowe to kolejne rozwiązane na to jak zarabiać przez internet. Nie ma co ukrywać, jest to dość szerokie pole tematyczne. Część przykładu, które się tutaj kwalifikują omówimy sobie również indywidualnie 

Produkty cyfrowe to m.in.:

 • e-booki

 • szablony graficzne

 • kursy

 • video-poradniki 

 • muzyka

 • efekty dźwiękowe

 • fotografia

 • plany treningowe

 • jadłospisy 

Tak jak w przypadku produktów fizycznych możemy sprzedawać je za pośrednictwem swojej strony internetowej lub  platform e-commerce.

Przykład: Jesteśmy wykształceni w dietetyce Tworzymy serię jadłospisów na różne cele, takie jak redukcja wagi, zdrowe odżywianie w ciąży, dieta wegańska czy bezglutenowa. Każdy jadłospis może zawierać pełne menu na cały tydzień, przepisy kulinarne oraz wskazówki dotyczące przygotowania posiłków i zrównoważonego żywienia. 

Z czasem takie materiały możemy przerobić na bardziej zaawansowane e-booki oraz udostępnić możliwość kontaktu bezpośredniego i  tworzenia spersonalizowanych jadłospisów. 

 

11. Zarabianie na fotografii stockowej

W momencie gdy interesujemy się fotografią, możemy zastanowić się nad przekłuciem tego w sposób na generowanie dochodów. Oczywiście pierwszym i głównym rozwiązaniem będzie tutaj zazwyczaj udostępnienie swoich usług i wykonywanie sesji zdjęciowych, ale możemy też zarabiać na udostępnianiu i sprzedaży swoich zdjęć do platform stockowych.W internecie znajdziemy ich wiele. Zaliczamy do nich m.in. Shutterstock, Adobe Stock czy Getty Images.

Przykład: Możemy wykonać profesjonalne zdjęcia krajobrazów, portretów, przedmiotów codziennego użytku czy tych biznesowych, a następnie umieścić je na platformie Shutterstock i czerpać zyski za każde pobranie.


 

12. Tworzenie i sprzedaż kursów online

Jeśli mamy specjalistyczną wiedzę w jakiejś dziedzinie, możemy zastanowić się nad stworzeniem i sprzedażą kursów online. Do udostępniania tego typu materiałów mamy platformy takie jak Udemy, Teachable czy np. Coursera.

Przykład: Posiadamy zaawansowaną wiedzę z zakresu programowania oraz umiejętność klarownego przekazywania. W związku z tym, że chcemy posiadać dodatkowe źródło dochodów, decydujemy się na stworzenie kursu online, w którym nauczymy innych podstaw programowania w konkretnym języku. Nasz kurs zawiera wideo-lekcje, materiały dodatkowe (premium) oraz quizy.

 

13. Zarabianie na tworzeniu i sprzedaży szkiców i ilustracji

Osoby posiadające zdolności artystyczne, mogą zarabiać na tworzeniu i sprzedaży swoich szkiców i ilustracji online. Prace udostępniać możemy na social mediach, platformach dedykowanych takich jak Redbubble czy Society6, gdzie ludzie mogą je kupować jako plakaty, kubki, koszulki i inne produkty lub po prostu na swojej osobistej stronie internetowej. Tak jak w wielu innych przypadkach wszystko zależy od naszych oczekiwań - m.in. co do zysków i poziomu kontroli. 

Przykład: Interesujemy się filmami i serialami i lubimy tworzyć ilustracje związane z bohaterami różnych produkcji oraz alternatywne plakaty. Wyrabiamy sobie swój styl, który jest naszym znakiem rozpoznawczym. To pozwala kreować nam soją markę - najpierw udostępniamy swoje prace na social mediach i platformach branżowych, a z czasem tworzymy własny sklep.  

 

14. Zarabianie online na tworzeniu treści wideo

Wideo jest bardzo popularną formą treści online, dlatego możemy też rozważyć zarabianie w internecie na tworzeniu tego typu contentu. Możemy tworzyć filmy na platformach takich jak YouTube, gdzie zarobisz na reklamach wyświetlanych przed filmami lub postawić na krótkie wersje takie jak chociażby TikTok.

Przykład: Gotowanie to coś, co lubimy i co wychodzi nam naprawdę dobrze. Otwieramy więc swój kanał i tworzymy filmy instruktażowe, przepisy  i porady kulinarne. Możesz generować dochód z reklam, a także nawiązywać współpracę z firmami spożywczymi lub oferującymi sprzęt kuchenny i promować ich produkty w swoich filmach.

 

15. Zarabianie na pisaniu i publikowaniu e-booków

Ponownie wariant zarabiania przez internet, w którym oprócz konkretnej umiejętności/dziedziny, z której wiedzą chcemy się podzielić, potrzebne nam są również zdolności pisarskie. Stworzony przez nas e-book publikujemy u siebie na stronie lub udostępniamy go na platformach, takich jak Amazon Kindle czy Apple Books.

Przykład: Jesteśmy pasjonatami podróży. Aby swoje zainteresowanie przekłuć w sposób na dodatkowe pieniądze, możemy napisać e-book o najlepszych miejscach do podróży, udzielając porad i wskazówek dla podróżujących. Przy okazji opowiadamy o swoich doświadczeniach, oferując tym samym unikalne treści, które dają nam szansę dodatkowo zainteresować czytelników. 


 

16. Zarabianie na udzielaniu konsultacji online

Posiadając specjalistyczną wiedzę w konkretnej dziedzinie, jesteśmy w stanie zarabiać na udzielaniu konsultacji online (i nie chodzi tutaj o korepetycje, o których już mówiliśmy) Możemy oferować swoje usługi jako konsultant/-ka w obszarze i prowadzić spotkania online z klientami.

Przykład: Posiadamy umiejętności i doświadczenie w finansach osobistych. W związku z tym oferujemy konsultacje online, gdzie pomagamy ludziom w zarządzaniu budżetem, planowaniu inwestycji czy redukcji długów. W  tym wariancie możemy ustalać opłaty za sesję lub oferować pakiety konsultacyjne.

 

17. Ankiety online i płatne badania opinii

Wypełnianie ankiet online i udział w płatnych badaniach opinii to popularny sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Oczywiście istotne jest tutaj znalezienie wiarygodnej platformy, aby mieć pewność, że nasza praca dorywcza faktycznie będzie opłacana. 

Przykład: Rejestrujemy się platformie takiej jak Swagbucks, Survey Junkie czy Toluna i regularnie wypełniamy ankiety, oglądając filmy lub wykonując inne zadania w zamian za nagrody lub pieniądze.

 

18. Tworzenie i zarządzanie blogiem

Znowu trochę o pisaniu. Jeśli posiadamy pasję, dobrą wiedzę w tej dziedzinie oraz lekkie pióro nie musimy od razu tworzyć e-booka. Równie dobrze możemy zdecydować się na stały content w postaci artykułów. Blog może być naszym głównym źródłem generowania przychodów z internetu lub wsparciem dla konkretnej profesji.

Sposobów zarabiania na blogu jest wiele. Zaliczamy do tego reklamy w postaci banerów, programy partnerskie, sponsorowane treści. Aby zauważyć efekty, istotne jest jednak regularne tworzenie wartościowych treści, budowanie swojej marki i zdobywanie lojalnej grupy czytelników.

Jak powiedział Neil Patel w jednym ze swoich materiałów na blogu: ,,Making money from your blog is possible, but it won’t happen if you set a blog post and forget it." (tł.: ,,Zarabianie pieniędzy z bloga jest jak najbardziej możliwe, ale nie w momencie gdy wstawimy artykuł i od razu o nim zapominamy")

Przykład: Zakładamy blog o zdrowym stylu życia i udostępniamy porady, przepisy kulinarne i informacje o zdrowym odżywianiu. Zarabiamy na reklamach Google AdSense, programach partnerskich produktów zdrowotnych oraz współpracy z firmami z branży.

Więcej na temat samego bloga znajdziemy w tym poradniku: Jak założyć bloga

 

19. Zarabianie na byciu tłumaczem

Jeśli zastanawiamy się, jak możemy zarabiać pieniądze w internecie, posiadając biegłą znajomość dwóch lub większej ilości języków, to najprostszą i najbardziej logiczną odpowiedzią jest tutaj zostanie tłumaczem. W takim wariancie jesteśmy w stanie oferować usługi tłumaczenia tekstów, dokumentów czy ustnych rozmów dla klientów z różnych branż.

Przykład: Pracujemy jako tłumacz w modelu zleceniowym. Zazwyczaj tłumaczymy materiały typu artykuły prasowe, ale w ofercie premium możemy też zaoferować tłumaczenia dokumentów biznesowych i prawnych, które wymagają dodatkowej pracy i precyzji. 

 

20. Zarabianie na byciu wirtualnym asystentem

Dość popularny teraz model zarabiania w internecie, jakim jest bycie wirtualnym asystentem, obejmuje świadczenie różnorodnych usług administracyjnych i organizacyjnych dla klientów, pracując zdalnie. Może to być pomoc zarządzaniu kalendarzem, odpowiadanie na e-maile, organizowanie podróży czy wsparcie w prowadzeniu działań marketingowych.

Przykład: Pomagamy znanemu influencerowi w zarządzaniu jego codziennymi zadaniami, organizowaniu spotkań oraz koordynowaniu projektów.

 

21. Zarabianie na programowaniu

Jeśli jako programiści zastanawiamy się jak zarabiać w internecie, to oczywiście będzie to tworzenie i rozwój aplikacji, stron internetowych, wtyczek czy oprogramowania. W tego typu profesji możemy pracować jako freelancer lub zatrudnić się w konkretnej firmie - np. programistycznej.

Przykład: Tworzymy skrypt do interaktywnych formularzy kontaktowych i systemów rezerwacji online, które są popularne i poszukiwane przez właścicieli stron. Sprzedajemy je na różnych platformach online, takich jak CodeCanyon, GitHub, czy we własnym sklepie internetowym.

 

22. Zarabianie na projektowaniu stron i/lub tworzeniu identyfikacji marek

Posiadając zdolności w zakresie projektowania graficznego i tworzenia stron internetowych, możemy oferować usługi pokrywające tworzenie identyfikacji marek klientów oraz budowania ich witryn www. W ten sposób pomagamy im w budowaniu ich obecności online i wyróżnianiu się na rynku. Oczywiście w tej profesji istotna jest też znajomość zasad UX i UI. 

Jeśli czujemy się lepiej w samym projektowaniu stron lub tworzeniu identyfikacji możemy te dwie kwestie odseparować i skupić się tylko na jednej. 

Przykład: Posiadamy doświadczenie graficzne i zrobiliśmy też kilka kursów UI/UX. Projektujemy i tworzymy w kreatora stron internetowych, dzięki czemu odchodzi nam potrzeba posiadania umiejętności kodowania. Zazwyczaj skupiamy się na zleceniach od małych firm i star-up’ów, dzięki temu możemy też kreować ich identyfikację. Już od początku mamy wpływ na ich image - dopasowujemy do niego odpowiednie kolory, key visuale, logo etc. 

 

23. Zarabianie jako social media manager

Dobra znajomość mediów społecznościowych i umiejętności w zakresie tworzenia strategii marketingowych może prowadzić nas do profesji, jaką jest social media manager. Jesteśmy wtedy odpowiedzialni za zarządzanie profilami klientów na platformach społecznościowych i tworzenie treści, które przyciągną uwagę i zaangażują użytkowników.

Przykład: Do naszych klientów należy m.in. lokalna restauracja. Na jej potrzeby tworzymy atrakcyjne treści tekstowe z indywidualnym charakterem oraz zdjęcia dań i kompozycji. Opracowujemy pomysły na oferty specjalne i wydarzenia restauracji. Jesteśmy też odpowiedzialni za strategię publikacji i kampanie reklamowe, aby dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.

 

24. Inwestowanie w akcje

Inwestowanie w akcje to dość popularny sposób na to jak zarabiać w internecie w sposób pasywny - Oczywiście pomijając kwestie analizy rynku, co też jest konieczne (szczególnie jeśli inwestujemy spore kwoty). Inwestorzy mogą zarabiać na wzroście wartości akcji oraz na wypłacie dywidendy. Wymaga to jednak pewnej wiedzy na temat rynku kapitałowego, analizy finansowej i umiejętności podejmowania odpowiednich decyzji inwestycyjnych. Istnieją platformy internetowe, takie jak giełdy papierów wartościowych, na których możemy kupować i sprzedawać akcje.

 

25. Praca przy montażu materiałów

Praca przy montażu materiałów to kolejny sposób zarabiania online. Obejmuje ona edycję wideo, dźwięku lub grafiki. Wiele osób i firm potrzebuje profesjonalnej pomocy przy tworzeniu i edycji różnych materiałów multimedialnych. Może to obejmować montaż filmów, tworzenie animacji, edycję dźwięku, projektowanie grafiki itp. Osoby z umiejętnościami w tych dziedzinach mogą znaleźć pracę jako freelancerzy, współpracując z klientami online lub udostępniając swoje usługi na  dedykowanych platformach.

Przykład: Współpraca z twórcami treści na platformach społecznościowych. Osoba odpowiedzialna za montaż wideo może pomagać popularnym influencerom w tworzeniu atrakcyjnych filmów, dodawaniu efektów specjalnych lub tworzeniu składanek z ich materiałów wideo. To pozwala influencerowi skupić się na tworzeniu treści, a montażysta zapewnia profesjonalną edycję.

 

26. Recenzowanie produktów, miejsc itp.

Recenzowanie produktów, usług, miejsc turystycznych lub innych doświadczeń stało się popularne w erze internetu. Osoby mogą zarabiać, pisząc recenzje, nagrywając wideo lub udzielając opinii na temat różnych produktów i usług. Firmy często współpracują z recenzentami, którzy mają dużą widownię lub autorytet w danej dziedzinie. Recenzje mogą być publikowane na blogach, stronach internetowych, kanałach YouTube lub w mediach społecznościowych. Jest to więc coś, co łączy w sobie wiele aspektów, o których mówiliśmy w innych sposobach na zarabianie w internecie.

Przykład: Prowadzenie bloga o kosmetykach, gdzie recenzentka testuje różne produkty kosmetyczne i dzieli się swoją opinią na temat ich skuteczności, składu itp. Innym przykładem jest nagrywanie recenzji gier wideo na kanale YouTube i opisywanie ich cech, grafiki, rozgrywki itp.

 

27. Zarabianie na kryptowalutach

Rynek kryptowalut oferuje szereg możliwości zarobkowych, takich jak inwestowanie, handel, kopanie czy udział w programach partnerskich związanych z tym jakże chodliwym tematem. Nie należy jednak ukrywać, że rynek kryptowalut jest również ryzykowny i wymaga odpowiedniej wiedzy i ostrożności. Niektórzy wykorzystują popularność tego sposobu zarabiania pieniędzy przez internet i kreują nieprzemyślane koncepcje z wyidealizowanym przekazem, który ma przekonać odbiorcę do inwestycji.  Zanim zdecydujemy się na ten wariant, warto mieć to na uwadze. 

Przykład: Robimy research i inwestujemy w popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum czy Litecoin, i monitorujemy ich wartość, aby zarobić na różnicy kursów.

 

28. Zarabianie na handlu domenami

Handel domenami polega na kupowaniu i sprzedawaniu nazw domen internetowych. Szukamy więc unikalnych nazw domen, które mogą być atrakcyjne dla firm, startupów lub osób prywatnych, a następnie sprzedajemy je po wyższej cenie.

Przykład: Kupujemy domenę związaną z popularnym słowem kluczowym lub nadciągającym trendem, a następnie wystawiamy ją na platformach aukcyjnych domen, takich jak np. Sedo, aby znaleźć potencjalnych nabywców.

 

29. Sprzedaż szablonów stron internetowych

Jeśli posiadamy zdolności projektowania graficznego i tworzenia stron internetowych, ale nie chcemy poświęcać na to całego swojego czasu, możemy stworzyć zestaw profesjonalnych szablonów stron internetowych.

W zależności od naszych preferencji lub potrzeb rynkowych nasze projekty mogą być różnorodne, nastawione na  wykorzystanie przez jedną lub kilka branż, bądź też znacznie zneutralizowane (ich styl nie sugeruje żadnej konkretnej działalności). 

 

30. Zarabianie w formie pracy freelance

Na koniec bardzo ogólne określenie, ponieważ freelance to tak naprawdę model pracy. 

Wiele zawodów można wykonywać jako freelancer, pracując dla różnych klientów na zlecenie. Przykłady to artyści, dietetycy, architekci czy dziennikarze.

Freelancing daje elastyczność w wyborze projektów i godzin pracy.

Przykład(y): Jako freelancer w dziedzinie artystycznej, możemy tworzyć i sprzedawać swoje dzieła sztuki online, brać udział w wystawach lub dostarczać ilustracje dla różnych publikacji. Jako dietetyk, jesteśmy w stanie oferować porady żywieniowe i plany dietetyczne klientom online, a jako architekt, możemy projektować domy, budynki czy przestrzenie publiczne. Dziennikarze z kolei mogą pisać artykuły, raporty lub relacje na temat różnych wydarzeń dla mediów online.

 

Powyższe przykłady to tylko wycinek szerokiej gamy możliwości zarabiania w internecie. Istnieje wiele innych pomysłów i metod, które można dostosować do swoich umiejętności. Pamiętajmy, że każda z tych metod wymaga pracy, zaangażowania i cierpliwości. Rzecz jasna zarabianie w internecie może być satysfakcjonujące, ale wymaga też determinacji i kreatywności. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Trendy w pasywnym zarabianiu przez internet 

Ostatnio bardzo często możemy się też spotkać z “poradnikami” - na strories na Instagramie czy też na TikToku, zdradzającymi szybki sposób na pasywny dochód. Przykład? 

Notesy i dzienniki zrobione w Canvie i sprzedawane na Amazonie (niektórzy też proponują pocztówki). Oczywiście nie zaprzeczamy, pomysł jest dobry i może przynieść faktycznie dobre efekty, jednak w związku ze spopularyzowaniem takiego rozwiązania pojawia się jeszcze większa konkurencja i stworzenie takiego projektu może okazać się ostatecznie bezwartościowe - szczególnie jeśli jesteśmy nastawieni na zysk z zerowym wkładem pracy. 

Obserwowanie trendów w obrębie tematów omawiających to jak zarabiać w internecie jest niezwykle wartościowe - zwłaszcza w momencie gdy jeszcze poszukujemy własnego kierunku. Zanim jednak przejdziemy do realizacji, warto opracować plan oraz wykonać research - tak aby upewnić się, czy to faktycznie się opłaca i czy nie jest to tylko zadanie, na którym zmarnujemy swój czas, który moglibyśmy poświęcić na coś, co faktycznie zbuduje nam jakieś źródło dochodu. 

 

Najlepszy sposób na to jak zacząć zarabiać online? 

Zarabianie w internecie oferuje wiele możliwości dla osób z różnymi umiejętnościami i zainteresowaniami.  Wiele osób poszukuje najlepiej profitujących zawodów, czy też innego rodzaju zajęć. Zarówno praca na pełen etat, jak i ta dorywcza może spełnić to kryterium i przynieść dodatkowy dochód lub stać się głównym źródłem zarobku. Kluczem do sukcesu jest jednak to, aby robić rzeczy, które nie tylko dobrze nam wychodzą, ale w których czujemy się komfortowo, sprawiają nam faktyczną przyjemność i stale chcemy się w nich rozwijać.  

Dla niektórych będą to umiejętności/talenty wrodzone, a dla innych nabyte - takie, które musieliśmy sami odkryć. 

 

Strona internetowa a praca online 

Posiadanie własnej strony internetowej może być naszym głównym źródłem generowania dochodów lub stanowić solidny filar wspomagający naszą działalność. 

Według danych podawanych przez platformę Thrive My Way ,,79% przedsiębiorców posiadających stronę internetową oczekuje, że ich firma wzrośnie o co najmniej 25% w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat."

...ale dlaczego strona internetowa jest tak efektywna?

 

Platforma prezentacji

Strona internetowa może służyć jako wizytówka biznesu lub usług. Za jej pomocą jesteśmy w stanie przedstawić swoje umiejętności, portfolio, informacje o produkcie lub usłudze, dane kontaktowe etc. Dzięki temu potencjalni klienci mogą łatwo znaleźć nas w sieci i poznać więcej szczegółów.

 

Marketing i promocja

Jeśli umieszczamy na naszej stronie internetowej treści, które przyciągną uwagę i zainteresowanie odwiedzających, potrafi stać się ona skutecznym narzędziem marketingowym. Możemy prowadzić blog, udostępniać wartościowe treści, zamieszczać materiały multimedialne, a także korzystać z zasad SEO, które bez dodatkowych inwestycji poprawią widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

 

Sklep online

Jeśli posiadamy produkty do sprzedaży, możemy wykorzystać swoją stronę internetową do stworzenia sklepu online. Dzięki temu mamy szansę dotarcia do większej liczby potencjalnych klientów i prowadzenia sprzedaży - niezależnie od lokalizacji.

 

Generowanie leadów

Stronę internetową jesteśmy w stanie wykorzystać do zbierania danych kontaktowych odwiedzających. W tym celu możemy umieścić u siebie formularz kontaktowy, ofertę subskrypcji newslettera lub inny mechanizm, który zachęci użytkowników do podania swoich danych. W ten sposób budujemy bazę potencjalnych klientów i później prowadzimy z nimi (a raczej w ich kierunku) działania marketingowe.

 

Partnerstwo i współpraca

Posiadanie profesjonalnej strony internetowej może pomóc w budowaniu zaufania i nawiązywaniu współpracy z innymi firmami czy profesjonalistami. Dzięki stronie prezentujemy swoje osiągnięcia, referencje, opinie klientów itp., co może być ważne przy podejmowaniu decyzji o współpracy.

 

Monetyzacja treści

Jeśli tworzymy wartościowe treści, takie jak artykuły, poradniki, kursy online itp., możemy wykorzystać swoją stronę internetową do ich dystrybucji i monetyzacji. Warto udostępniać część treści za darmo, a tylko niektóre, bardziej wyspecjalizowane oferować jako płatne materiały, tworząc w ten sposób dodatkowe źródło dochodu.

Pamiętajmy jednak, że posiadanie strony internetowej to tylko początek. Ważne jest również dbanie o jej jakość, aktualizowanie treści, optymalizacja pod kątem użytkowników i wyszukiwarek oraz promocja w odpowiednich kanałach, aby dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców…ale o tym już w sumie wspominaliśmy  

Więcej informacji na temat tworzenia własnej witryny www, możemy znaleźć w tym materiale -> Jak zrobić stronę internetową – poradnik krok po kroku

 

Zarabianie w sieci - praca na pełen etat vs side hustle  

Różnice między side hustle a pracą na pełen etat

Rozróżnienie side hustle, czyli zarabianiem dorywczym, a pełnym etatem może być trudne, ponieważ granica jest często płynna i zależy od indywidualnych okoliczności. 

Możemy jednak wyznaczyć kilka czynników, które pomagają nam w nakreśleniu kiedy mówimy o side hustle, a kiedy o pracy na pełen etat.

 • Czas i zaangażowanie: Side hustle jest zazwyczaj wykonywane w wolnych chwilach, poza naszą główną pracą. Oznacza to, że nie jesteśmy w pełni zobowiązani do poświęcenia większości naszego czasu i energii na tę działalność.

 • Dochód: Side hustle zazwyczaj generuje dodatkowy dochód obok naszych regularnych źródeł dochodu, takich jak pensja z pełnoetatowej pracy, na której otrzymanie musimy poświęcić więcej czasu i zaangażowania.

 • Zależność finansowa: W przypadku side hustle jesteśmy bardziej niezależni finansowo, ponieważ możemy mieć inne źródła dochodu, które mogą zrekompensować ewentualne zmniejszenie dochodu z side hustle.

 • Poziom zobowiązań: Prowadzenie side hustle często daje nam większą elastyczność i mniej formalnych zobowiązań. Możemy dostosowywać harmonogram pracy do naszych preferencji i innych zobowiązań. Z kolei w przypadku pełnego etatu jesteśmy zobowiązani do przestrzegania stałych godzin pracy i innych wymogów związanych z naszą pozycją zawodową.

 • Cel i perspektywy: Side hustle może być traktowane jako forma eksperymentu, próby nowych pomysłów, rozwijania umiejętności i poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu. Pełen etat jest często związany z długoterminowymi celami zawodowymi, rozwojem kariery i stabilnością zatrudnienia.

 

Praca na pełen etat - przykłady

 • Projektowanie graficzne i tworzenie materiałów promocyjnych

 • Praca jako programista i tworzenie stron internetowych

 • Handel akcjami i inwestowanie na rynku finansowym

 • Copywriting i tworzenie treści

 • Tworzenie i sprzedaż aplikacji mobilnych

 • Tworzenie własnego sklepu internetowego i sprzedaż produktów

 • Tworzenie i sprzedaż unikalnych ręcznie robionych produktów

 • Praca jako wirtualny asystent 

 

Side hustle (praca dorywcza) - przykłady

 • Transkrypcja nagrań audio i wideo

 • Udzielanie korepetycji online

 • Zarabianie na marketingu afiliacyjnym

 • Zarabianie na ankietach i badaniach rynkowych

 • Prowadzenie bloga i zarabianie na reklamach, współpracach i sprzedaży produktów partnerskich

 • Zarabianie na reklamach i sponsorowanych postach na platformach społecznościowych

 • Tworzenie i sprzedaż własnych produktów cyfrowych, takich jak szablony graficzne, e-booki, kursy online itp.

 

Tak jak zapowiedzieliśmy, linia pomiędzy tymi przykładami jest dość cienka i tak naprawdę mogłyby się one znaleźć zarówno w wariancie pracy na pełen etat jak i tej dorywczej. 

Ważne jest, aby dostosować nasze działania do naszych potrzeb, możliwości i celów. Jeśli nasz side hustle z czasem staje się wystarczająco dochodowy, ale też zaczyna wymagać od nas większego zaangażowania, możemy przeobrazić go w pracę na pełny etat.

 

Plusy i minusy zarabiania w internecie 

 

Zarabianie pieniędzy w internecie ma wiele zalet, ale wiąże się także z pewnymi wyzwaniami i to które z nich przeważają, może zaważyć na naszej decyzji.

 

Pozytywy zarabiania przez internet

 • Elastyczność czasowa i możliwość pracy z dowolnego miejsca

 • Możliwość osiągnięcia pasywnego dochodu

 • Duży zasięg i potencjalnie globalna widownia

 • Niskie koszty startowe i brak konieczności wynajmowania fizycznego miejsca

 

Negatywne aspekty zarabiania przez internet

 • Konieczność samodyscypliny i samodzielnego zarządzania czasem

 • Wysoka konkurencja w niektórych dziedzinach

 • Możliwość narażenia na oszustwa i działalność nielegalną

 • Niemożność gwarancji stałego dochodu (szczególnie na początku)

 

Źródło: Infografika stworzona na potrzeby portalu zarabiajnapisaniu.com

 

Zarobek w internecie - co zrobić, aby był bezpieczny i legalny? 


Aby zarabiać w internecie bezpiecznie i legalnie, warto przestrzegać kilku zasad:

 • Wybieramy wiarygodne platformy i usługi, które są znane i mają pozytywne opinie.

 • Przestrzegamy prawa autorskiego - unikajmy naruszania praw własności intelektualnej.

 • Badamy potencjalne szanse i ryzyko związane z wybraną metodą zarabiania.

 • Uważamy na oszustwa - nie powinniśmy dać się zwieść obietnicom szybkiego bogactwa.

 • Prowadzimy dokumentację finansową i spełniamy wszelkie obowiązki podatkowe

 

Jak zarobić w internecie nie wychodząc z domu - podsumowanie 

 

Na czym polega zarabianie w internecie? Oferuje niezliczone możliwości, zarówno na pełen etat, jak i dorywczo. Praca zdalna, freelancing, tworzenie i sprzedaż własnych produktów cyfrowych, zarządzanie sklepem internetowym, ankiety online, praca jako freelancer na platformach krótkoterminowych oraz sprzedaż produktów na platformach e-commerce to tylko niektóre z wielu sposobów.

Ważne jest znalezienie swojej niszy, wykorzystanie swoich umiejętności i pasji oraz ciągłe doskonalenie się. Bez względu na to, czy chcemy zarabiać w internecie na pełen etat, czy dorywczo, budowanie marki osobistej, rozwój umiejętności i budowanie sieci kontaktów są kluczowymi elementami sukcesu.

Jeśli wciąż nie jesteśmy przekonani, co dokładnie chcemy robić, co do nas przemawia, to najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie (przetestowanie) różnych rozwiązań, a następnie na tej podstawie zdecydowanie, który z nich faktycznie odpowiada naszym osobisto-zawodowym celom i potrzebom. Praca online może być nie tylko źródłem dodatkowych dochodów, ale także sposobem na realizację swoich pasji i osiągnięcie niezależności finansowej.

 

 

Autor: Kaja Rowicka 
 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

14 czerwca 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: