Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

WebWave i Google Internetowe Rewolucje!

Mobile Design a RWD na stronie internetowej 11

07 września 2017

Nieustannie rośnie liczba osób przeglądających strony internetowe na urządzeniach mobilnych, dlatego witryna, która nie posiada wersji dostosowanej pod telefony, już na starcie naraża się na utratę znacznej liczby potencjalnych klientów.

Decydując się na wersję mobilną naszej strony możemy wybrać metodę Mobile Design, czyli stworzenie strony dedykowanej wyłącznie na urządzenia mobilne lub Responsive Web Design.

Dla wielu ludzi oba te pojęcia znaczą to samo – i jedno i drugie dostosuje naszą witrynę pod telefony komórkowe, co jest absolutną prawdą.

W rzeczywistości jednak są to dwie różne rzeczy.

 

Mobile i Responsive Web Design (inaczej: RWD) zoptymalizują i dostosują naszą stronę www pod mniejsze ekrany - ułatwią nawigację na urządzeniu mobilnym, przyspieszą czas ładowania strony i poprawią komfort poruszania się użytkowników.

Czym zatem się różnią i co ważniejsze, którą metodę powinniśmy wybrać dla naszej strony internetowej? Poniżej przedstawiamy plusy i minusy każdego rozwiązania, dzięki któremu dowiesz się jak założyć responsywną stronę internetową.

 

Mobile design

Korzystanie z mobile design sprowadza się do utworzenia oddzielnego szablonu naszej strony desktopowej, który załaduje się użytkownikom smartfonów.

Gdy taki użytkownik natrafi na naszą witrynę zostanie przekierowany na mobilną wersję strony np. m.twojadres.pl zamiast twojadres.pl.

Zazwyczaj strony mobilne są w tym przypadku uboższą kopią głównej witryny którą posiadamy i wyświetlają tylko najważniejszą treść.

Nie zawierają wszystkich podstron, odnośników w menu, obrazków i multimediów czy treści, które zobaczą użytkownicy komputerów. Nie zmienia się więc nic innego niż skala strony, a użyteczność jest całkowicie pominięta w projekcie.

Uwaga! Taka strona mobilna powinna mieć widoczny odnośnik do pełnej, desktopowej wersji witryny.

 

Plusy i minusy mobile design

+ możliwość zaangażowania użytkowników większą liczbą wezwań do działania;

+ zwykle użytkownicy spędzają więcej czasu na stronie;

+ krótki czas ładowania;

+ zazwyczaj tańsza niż RWD;

 

- potrzeba aktualizowania treści na dwóch, zamiast na jednej stronie;

- może nie pasować do urządzeń mobilnych o większych rozmiarach ekranu;

- potrzeba innej domeny;

- konieczność przesuwania i powiększania ekranu, która utrudnia wykonywanie prostych zadań i wybierania opcji.

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą responsywne strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

RWD czyli Responsive Web Design

O RWD pisaliśmy już wielokrotnie. Responsywna strona internetowa dostosowana jest do każdego rodzaju i orientacji urządzenia - od komputera, po tablet i smartfon. Niektóre rzeczy, w zależności od używanego sprzętu, mogą wyglądać zupełnie inaczej, bądź mogą zostać całkowicie pomięte.

W przeciwieństwie do mobile design, RWD pozwala mieć jedną stronę www, na której wprowadzamy zmiany. Responsywność umożliwia wyświetlanie zawartości dokładnie tak jak chcemy ją prezentować, niezależnie od rodzaju urządzenia odwiedzających.

Plusy i minusy Responsive Web Design:

+ bardziej przejrzysta i elegancka od mobile design;

+ jedna strona do zarządzania i brak problemów z przekierowaniami;

+ łatwość pozycjonowania - wszystkie strony znajdują się na jednej domenie (www);

+ Google zaleca korzystanie z RWD dla urządzeń mobilnych;

+ poprawnie prezentuje się na wszystkich urządzeniach, niezależnie od wielkości, co także pozytywnie wpływa na user experience;

 

- uznawana za droższą aniżeli mobile design;

- duże i ciężkie multimedia mogą spowalniać stronę dla użytkowników mobilowych;

- zwykle mniejsza liczba wezwań do działania w porównaniu z wersją desktopową.

 

Przeczytaj artykuł o dobrych praktykach przy tworzeniu stron responsywnych!

 

Strona RWD w kreatorze www WebWave

Jeżeli chcecie stworzyć stronę w WebWave to bez problemu dostosujecie ją do wszystkich urządzeń mobilnych.

W naszym kreatorze stron www macie dostęp do czterech różnych podglądów swojej witryny – na monitorze komputera, tablecie, telefonie poziomo oraz pionowo.

Więcej o tworzeniu stron RWD w WebWave można przeczytać tutaj.

Co ważne, nie pobieramy opłaty za każdy dodatkowy ‘widok’ Waszej strony internetowej. Posiadanie w pełni responsywnej strony www w kreatorze WebWave kosztuje więc tyle samo co wersji standardowej.

Oczywiście wymaga to wszystko od Was odrobinę więcej pracy, ale dla ogólnego efektu i satysfakcji z posiadania w pełni profesjonalnej i responsywnej strony, naprawdę warto.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie tworzenia stron na urządzenia mobilne, zapraszamy do kontaktu.

Czy Waszym zdaniem mobile design w dzisiejszych czasach ma sens czy to już przeżytek? Które rozwiązanie bardziej wolicie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

Zrób swoją responsywną stronę internetową już dziś! 

Interesujesz się internetem na urządzeniach mobilnych? Koniecznie przeczytaj też te teksty: 

Autor: Paweł Krzywina. Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog