Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

projektowanie stron www

Projektowanie to nie skręcanie suszarek przy taśmie, czy kopanie ziemniaków. Projekty wymagają od nas kreatywności i świeżego podejścia. Do tego trzeba jeszcze spełnić wymagania i zaspokoić gusta klienta. Wbrew pozorom jest to bardzo ciężka praca, a każdy projektant ma swoje wzloty i upadki. Czasem podczas jednego projektu mogą one występować nawet kilka razy.

Postaram się dać Ci parę rad jak sprawić, aby unikać upadków, bądź sprawić, by nie były tak bolesne.

Co dzieje się w umyśle projektanta w czasie pracy?

 

Poniższy graf przedstawia mniej więcej procesy myślowe przeciętnego projektanta podczas pracy:

Kropkowana linia to punkt, którego nie chcecie przekroczyć. Poniżej tej linii praca nie sprawia radości, a do tego stworzenie czegoś fajnego staje się o niebo trudniejsze - bo jak stworzyć coś ciekawego, jak myślimy tylko o tym, na którym drzewie się powiesić? Niestety podczas projektowania stron internetowych, zwłaszcza podczas napiętych terminów często zdarza się, że trafiamy wręcz na samo dno tego wykresu.

 

Jest to bardzo uogólniony proces, ale pozwala on poznać blokady, jakie występują na poszczególnych etapach projektowania strony www, a poznanie swojego wroga to 50% sukcesu w pokonaniu go.

 

1. Projekt będzie niesamowity!

Właśnie zaczynasz nowy projekt strony internetowej. Masz głowę pełną pomysłów, mnóstwo zapału i chęci do działania. Możesz wręcz wyrwać dęby i przenosić góry, a także miotać piorunami w wolnej chwili. Czujesz się wspaniale i nie możesz się doczekać, kiedy rozpoczniesz pracę, ponieważ musisz dać upust tym wszystkim świetnym pomysłom, które kłębią się w Twojej głowie.

 

Zagrożenie: Przesadny entuzjazm 

Rada: Pamiętaj, żeby nie przesadzać z optymizmem, ponieważ, gdy spotkasz się z okrutną rzeczywistością ,rozdźwięk może być tak wielki, że spowoduje eksplozję Twojej czaszki.

 

2. Od czego by tu zacząć....?

W tym momencie Twoja idealna wizja spotyka się z prozaiczną normalnością. Zamiast usiąść do projektowania strony internetowej, trzeba przegrzebać się przez wymagania, wybrać jeden z kierunków, ustalić mgliście opisane ogólniki z klientem... oraz zrobić mnóstwo zupełnie "niepotrzebnych" rzeczy, które tylko zabijają Twój entuzjazm...

 

Zagrożenie: Bardzo często, aby nie tracić zapału, który mamy po pierwszej styczności z projektem, pomijamy tą "nudną" część i od razu siadamy do części kreatywnej. Zazwyczaj jednak w pewnym momencie orientujemy się, że do końca nie wiemy co robić i działamy po omacku, a w konfrontacji z klientem okazuje się, że chodziło mu o coś zupełnie innego.

Rada: Nigdy nie omijacie tego etapu projektowania strony www - przyłóżcie się do niego solidnie i spróbujcie znaleźć jak najwięcej pozytywów - to tu można opracować fajne, nowatorskie rozwiązania i nawiązać najlepszą relację z klientem, co później zdecydowanie ułatwi Wam życie.

Dołącz do ponad 170 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

3. Potrzebuję trochę inspiracji

Mamy już strukturę i pomysł jak to wszystko ma wyglądać od strony użytkowej. Udało nam się jasno sprecyzować, czego oczekuje klient. Niestety całkowicie zaburzyło to wizję strony internetowej, którą mieliśmy w głowie na samym początku projektu. Jest to mocno frustrujące, ponieważ znów nie uda nam się zrobić naszego wymarzonego projektu.


Zagrożenie: Zderzenie początkowego zapału z nudną rzeczywistością, sprawia, że nasza ekscytacja projektem strony www drastycznie spada. Jest to krytyczny moment, w którym musimy zareagować, aby nie znaleźć się poniżej linii.

Rada: Zrób sobie chwilę przerwy. Pójdź na spacer, poczytaj, poszukaj inspiracji - nabierz trochę dystansu, aby zatrzeć złe wrażenie, które się pojawiło. Oszukaj siebie, że zaczynasz tworzyć stronę www od nowa z pełnym entuzjazmem (tym razem jednak wiesz, co masz zrobić). Przejrzyj trendy w projektowaniu, aby znaleźć punkt zaczepienia - nigdy nie czekaj na olśnienie.

 

4. Nie dam rady...

Niestety coś poszło nie tak. Czy też nie udało nam się odnaleźć właściwej inspiracji bądź nasz klient okazał się wyjątkowo oporny na dobry design i chce różowe słonie jeżdżące na zielonych jednorożcach... albo odwrotnie, bo w sumie to jeszcze się nie zdecydował. Jesteśmy już prawie w połowie projektu strony internetowej i zaczynamy powoli czuć oddech deadline'u, co zdecydowanie nie pomaga.

 

Zagrożenie: Zaczynasz bezmyślnie słuchać poprawek klienta, co powoduje, że projekt strony www przeradza się w obraz nędzy i rozpaczy, a Twoje poczucie własnej wartości i zadowolenia z życia właśnie sunie po równi pochyłej w dół.

Rada: Zatrzymaj się i wróć do poprzedniego kroku. Spróbuj nowego podejścia - coś zupełnie innego, lecz czerpiącego z wiedzy, którą zdobyłeś z poniesionych porażek. Jest to ostatni moment, aby to wszystko uratować.

Projekt będzie niesamowity!

5. Pora zmienić zawód

Poległeś. Strona internetowa wygląda jak stworzona podczas napadu padaczki, a na Twoją skrzynkę wciąż schodzą maile od klienta z następnymi "ostatnimi/drobnymi" poprawki. Zaczynasz interesować się ile zarabia się pracując jako sprzątacz bądź przy odśnieżaniu...

 

Zagrożenie: Nie masz żadnej perspektywy co dalej. Chciałbyś, aby ta męczarnia się skończyła, lecz nie zapowiada się. Jedynym wyjściem wydaje się, że klient Cię zwolni...albo Ty klienta.

Rada: Schowaj dumę do kieszeni i poproś kogoś o pomoc - świeże spojrzenie to jedyne co może Cię uratować przed szaleństwem.

 

6. To zaczyna jakoś wyglądać

Posłuchałeś dobrej rady od kompetentnego znajomego i wszystko zaczęło się układać. Klient zdaje się bardziej zadowolony, a i Ty jak zbliżasz się do komputera, masz coraz mniejsze napady paniki... Można wręcz powiedzieć, że strona www zaczyna wyglądać po ludzku.

 

Zagrożenie: Zejście z raz obranej ścieżki i powrócenie do bycia myszką w rękach klienta

Rada: Nie pozwól za żadne skarby, by klient znów wszedł Ci na głowę i przejął kontrolę. Rozmawiaj z nim, pokaż drogę, którą przeszliście, by znaleźć się w tym miejscu, gdzie jesteście i poproś o trochę zaufania. Możesz zawsze powiedzieć, że nie ma już zbytnio czasu na zmiany, bądź, że dodatkowe zmiany to już dodatkowe koszty - to zazwyczaj ucina zapędy do nanoszenia nowych zmian.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Tomasz Szwed (2Sides). Od ponad 9 lat zajmuje się projektowanie stron internetowych i serwisów www. Analizuje potrzeby klientów i wyszukuje najlepsze dla nich rozwiązania. Następnie projektuje i czuwa nad całym procesem produkcji.

30 lipca 2015

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Wzloty i upadki - czyli proces projektowania w umyśle webdesignera

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, polub nasz profil na Facebooku i na bieżąco otrzymuj informacje o nowych wpisach na blogu!
 

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI