Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

tworzenie stron www przyjaznych Google

Virale, czyli treści, które rozprzestrzeniają się po Internecie z szybkością, z jaką żadna reklama nie mogłaby konkurować. Dlatego też nazywane są często marketingiem wirusowym. Są nieodłącznym elementem każdych mediów społecznościowych i mogą się różnić, zależnie od portalu, na którym się pojawiają. Choć koncepcje mogą być powalająco proste, to stworzenie ich należy do jednych z najtrudniejszych zadań w zawodzie twórcy treści internetowych. Dlatego zastanowimy się dzisiaj, co dokładnie decyduje o tym, że dana treść nadaje się do osiągnięcia viralu?

 

Jak wyjaśnić viral?

Największe marzenie każdego social media ninja, właściciela produktu/usługi, twórcy internetowego czy nawet influencera. Prędkość, z jaką treści viralowe rozprzestrzeniają się po internecie, jest zadziwiająca i niemal niemożliwa do zdobycia poprzez tradycyjną reklamę. 

Choć nie każdy może zdawać sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest viral, to każdy miał z nim już do czynienia. Jednym z pierwszych internetowych treści, o których stało się głośniej w realnym, polskim świecie był pająko-pies Wardęgi, o którym mówiono nawet w telewizji śniadaniowej. Dlatego Ci, którzy z internetem nie mają wiele do czynienia, nie mogą się przed nimi uchronić.

Jakie są przykłady viralu?

Przykłady można wymieniać w nieskończoność, a opisywanie ich byłoby bez sensu, dlatego też wyszczególnię je w prostej liście, gdzie podlinkuję odpowiednie media:

 

Jak stworzyć viral?

Oczywiście nie ma gotowej instrukcji krok-po-kroku, jak możesz stworzyć treści, które podbiją internet. Jednak im więcej przejrzysz viralów, tym więcej widzisz elementów, które są dla nich wspólne. Choć może wydawać się to absurdalne, to istnieje osoba, która zawodowo zajmuje się tego rodzaju marketingiem. Nazywa się Jonah Berger i jest profesorem na uniwersytecie w Pensylwanii. Jest ekspertem od marketingu wirusowego, wpływu społecznego i tego, jak produkty tworzą idee i normy zachowania. Jednak nawet on nie ma jednoznacznej odpowiedzi na nasze główne pytanie, czyli: jak stworzyć taki content?

 

Znasz swoich użytkowników

Przede wszystkim - dokładnie poznaj swoją grupę docelową. Choć są virale, które cieszą wszystkich, to najczęściej stają się one popularne przypadkowo. Największą szansę na umyślne spowodowanie tego masz wtedy, gdy dokładnie znasz grupę, do której kierujesz swój content. Inne rzeczy będą bawić nastolatków, a inne matki z dziećmi. To, jak te grupy spędzają czas w sieci, co ich bawi, co chętniej udostępniają dalej, czy nawet, w jaki sposób konstruują zadania - to wszystko jest ważnym aspektem podczas tworzenia treści. Użytkownik musi sam być zainteresowany przekazywaniem dalej informacji, stąd musi być to stworzone idealnie pod niego.

Dołącz do ponad 170 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Emocje biorą górę

Musisz wywołać zainteresowanie. Spraw, żeby każda osoba, która zobaczy tę treść, poczuła jakąś emocję. Po wybraniu grupy docelowej zapoznaj się z contentem, który niedawno otrzymał miano viralu. Sprawdź, czy emocje przekazywane w tych treściach się na siebie nie nakładają, a jeżeli tak - wiesz już, w jakim kierunku musisz iść. Wiesz, co dobrze działa w danej grupie. Mogą to być rzeczy typu nietypowe zestawienie kontrowersyjnych sytuacji, szokowanie nieświadomych uczestników, czyli prankvertising (wcześniej wspomniany Wardęga), czy też treści nostalgiczne lub z humorem. Oczywiście - nie ma tutaj dobrych i złych odpowiedzi. Młodzi ludzie mają bardzo abstrakcyjne poczucie humoru i, mimo że 30-letnia kobietę również może to bawić, to niekoniecznie będzie chciała się tym dzielić ze swoimi znajomymi. A w końcu właśnie to jest podstawą tej strategii. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, jak stworzyć post viralowy, pamiętaj o emocjach. Treści, które ich nie wywołują, mają niewielką szansę na wybicie się.

 

Pozytywne działa lepiej niż negatywne

Jak już ustaliliśmy, emocje są bardzo istotnym składnikiem treści wirusowych. Jednak jak wskazują statystyki, znacznie częściej chcemy dzielić się dalej tym, co budzi w nas pozytywne odczucia. Mimo że we wiadomościach słyszymy głównie o negatywach, to sami mówimy więcej i chętniej o radosnych informacjach.

Virale, czyli treści, które rozprzestrzeniają się po Internecie z szybkością, z jaką żadna reklama nie mogłaby konkurować.

Niech pomocne treści będą z Tobą

Temat contentu, który jest przydatny dla Twoich użytkowników, poruszaliśmy już w artykule na temat treści SEO friendly, jak i odpowiadając na pytanie “po co pisać bloga na stronie firmowej?”. Z obu tych wpisów wynika, że najlepszy content to ten, który wnosi coś nowego w życie Twojego użytkownika. Największe zasięgi zdobywają treści, które są na tyle użyteczne, że człowiek czuje potrzebę podzielenia się znalezionymi informacjami np. na grupie tematycznej lub w swoim środowisku. Jednak nie każda treść nadaje się do tego, aby dzielić się wiedzą.

 

RTM, czyli marketing czasu rzeczywistego

Jeden z najbardziej wymagających wymagających typów tworzenia treści w internecie, bo wymaga nie tylko kreatywności, ale też szybkiej reakcji. W teorii RTM jest bardzo prosty - musisz nawiązywać tematyką swoich treści do tego, co aktualnie się dzieje. Wydarzenia, informacje, memy - wszystko, co niespodziewanie obiega internet jest idealnym podkładem do stworzenia takiego contentu. Twój główny przeciwnik to czas, ponieważ dodanie czegoś o kilka godzin za późno może skutkować zerowym zainteresowaniem. Drugi konkurent to wszystkie firmy, które tak samo jak Ty czekają, aż stanie się coś, do czego można ciekawie nawiązać.

Takie treści są wyjątkowo dobrze udostępniane dalej ze względu na ich świeżość i aktualną tematykę. Ciekawym przykładem może być kilkugodzinna awaria Facebooka, podczas której nie wyświetlały się zdjęcia.

 

 

Jaka forma treści nadaje się na viral?

Co ciekawe, na to pytanie jest (niemal) jednoznaczna odpowiedź. Im coś jest prostsze w odbiorze dla użytkownika, tym większa szansa, że to udostępni. W tej chwili króluje format wideo ze względu na jego dostępność i prostotę w rozprzestrzenianiu - jeżeli nie znasz języka, w którym dany viral jest publikowany, na pewno za chwilę pojawi Ci się kolejny z gotowymi napisami. Internet aktualnie stawia mocny nacisk na treści wideo, ponieważ od zawsze byliśmy do nich przyzwyczajeni dzięki telewizji. Takie treści osiągają niesamowite rezultaty, ponieważ są wszędzie dostępne i nie wymagają przemieszczania się na dodatkowe strony.

W przeciwieństwie do prostoty odbioru wideo, treści takie jak artykuł czy podcast wymagają więcej “poświęcenia” od użytkownika. W szczególnie tyczy to podcastów, które wymagają wiele pracy, aby stać się viralem. Artykuły, które mogą pochwalić się mianem treści wirusowych, można podzielić na dwie główne kategorie:

  • Bardzo ogólny temat, który nie jest kierowany do konkretnej grupy osób, często z clickbaitowym, zabawnym tytułem (patrz: Buzzfeed)

  • Wpis ekspercki, który porusza wartościowy temat i w odpowiedni sposób opisuje go, jednocześnie dodając nowe informacje lub kontrowersyjne opinie

Dlatego też, jeżeli masz dostępne środki i masz możliwości, decyduj się na tworzenie formy wideo. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na łatwe udostępniania. Pamiętaj też o dodaniu znaków wodnych, ponieważ coraz częściej obserwuje się kopiowanie całego wideo i ponowne publikowanie go na facebooku, bez podawania autora. Nie daj się okraść z własnego viralu!

 

Po co mi viral?

Tak samo, jak świetnie napisane treści, dobry viral oznacza rozpoznanie na rynku, zapisanie w świadomości użytkowników, czy zwiększenie ruchu na stronie/kanale. A to wszystko sprowadza się do jednego: znacznego wzrostu konwersji.

Ktoś kiedyś powiedział: “Obojętnie jak mówią, byleby nazwiska nie przekręcali”. I jest w tym doza prawdy, w szczególności, gdy mówimy o darmowej, bardzo szybko rozprzestrzeniającej się reklamie. Udało Ci się kiedyś stworzyć takie treści?

Jeżeli nie, to zacznij od strony internetowej - w końcu gdzieś musi ten użytkownik wylądować po tym, jak znajdzie Twój viral. Lub raczej viral znajdzie jego ;)

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Julia Mądraszewska

 

18 lipca 2019

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Jak stworzyć treści viralowe?

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI